1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Rolex Submariner’e Alternatif 10 Dalış Saati Modeli

Rolex Submariner’e Alternatif 10 Dalış Saati Modeli
Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe
0

Dünyanın en çok satılan ve en çok beğenilen saat modelleri arasında Rolex Submariner saat modelinin en iyilerden biri olduğunu biliyoruz. Fakat aynı özelliklere sahip, oldukça şık birçok saat modeli de bulunmaktadır. Dalış saatleri, oldukça farklı boyutlarda ve şekillerde üretilmektedir. Rolex Submariner modeli ile aynı özelliklere sahip, aynı şekilde tarz olan Rolex Submariner modeli yerine farklı saat modelleri arayanlar için birçok alternatif model vardır.

Rolex Submariner, çok eski ve ikonik bir saat modeli olduğu için oldukça geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Ancak, aynı fiyat söz konusu olduğunda çok sayıda farklı ve harika dalış saatleri de vardır.

İşte sizin için derlediğimiz Rolex Submariner’e alternatif 10 saat modeli:

1. Seiko – Prospex SPB079

Seiko Prospex SPB079
Seiko Prospex SPB079

Seiko Prospex koleksiyonunda birbirinden değerli birçok dalış saati vardır. Son dönemin en popüler modeli ise, Seiko Prospex SPB079’dir. 6159 referans numaralı vintage modelinden ilham alan Seiko Prospex SPB079, 200m su geçirmezlik derecesine sahiptir. 6R15 kalibre harekete sahip modelin 44mm ile oldukça büyük ancak çok konforlu paslanmaz çelik kasası vardır. Modelin tamamen SPB077 referansı ile tamamen siyah bezelli bir modeli de varken, mavi çerçeveli modeli en çok tercih edilen serisidir.

Seiko saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Seiko Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Oris – Aquis Date

Oris Aquis Date
Oris Aquis Date

Oris Aquis Date, profesyonel dalgıç saatlerinin en ekonomik saat modellerinden biridir. Geniş tepe düğmesi koruması, entegre kayış ve bilezik tasarımları ile çok farklı bir estetiğe de sahiptir. Her ne kadar 43mm çapında kasası, biraz da kalın olmasına rağmen, Oris Aqua Date bilek üzerindeki duruşu ile Rolex Submariner gibi oldukça kompakt bir his veriyor. Aynı zamanda oldukça uygun fiyatlı olan bu model, bu skalada nadir bulunacak seramik bir çerçeveye sahiptir.

3. Omega – Seamaster 300

Omega Seamaster 300
Omega Seamaster 300

Vintage dalgıç saatlerine özlem duyanlar için Omega Seamaster 300 2014 yılında tekrar üretildi. Bunun üzerine James Bond filminde de kullanılan modeli 2015 yılında ”Spectre” modeli takip etti. 1957’de üretilen orijinal Seamaster CK2913 referansını taklit eden model, Master Co-Axial 8400 kalibre hareketi ile çalışmaktadır. 15.000 gauss anti manyetik direnci olan modelin COSC sertifikası da mevcuttur.

Omega saat markası hakkında detaylı bilgi için “Omega Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.

Omega Seamaster 300 saat modeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Omega Seamaster 300” makalemize göz atabilirsiniz.

4. Bremont – Supermarine S2000 Red

Bremont Supermarine S2000 Red
Bremont Supermarine S2000 Red

Rolex’in efsanevi tasarımı olan Coke bezelli GMT saati, en ilgi çekici modellerden biridir. Bu Submariner modelinin en iyi alternatifleri arasında zarif, harika tasarlanmış fakat GMT özelliği olmayan bir dalgıç saati var. Büyük kasalı Supermarine S2000 modeli, bu yıl Bremont tarafından koyu kırmızı desenleri ve basit siyah kadranlı olarak üretildi. S2000 modelini mükemmel bir dalgıç saati yapan ise, darbelere karşı dayanıklı olması, Trip-Tick kasa tasarımının olması ve indekslerin el feneri gibi parlamasını sağlayan X1 Grade Super-LumiNova gibi üst düzey özelliklere sahip olmasıdır.

5. Blancpain – Fifty Fathoms Bathyscaphe

Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe
Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe

Blancpain, Fifty Fathoms modelinin yeniden düzenlenmesi yolunda oldukça zaman harcıyor. Böyle olunca Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe modeli ile geçmişin zarafetini simgeleyen modern bir dalgıç saati ortaya çıktı. Blancpain saat markası, dalış saatleri dünyasında büyük bir geçmişe sahip ve kalibrelerinin özelliklerini yükseltmek için çok fazla zaman harcıyor. Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe modelin de kullanılan Kalibre 1315 hareketi, bir silikon denge yayı kullanıyor ve 120 saatlik etkileyici bir güç rezervi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Blancpain saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Blancpain Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.
Ayrıca Blancpain Fifty Fathoms saat modeli hakkında detaylı bilgi edinmek için “Blancpain Fifty Fathoms” yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Bell & Ross – BR 03-92 Matte Black

Bell & Ross BR 03-92 Matte Black
Bell & Ross BR 03-92 Matte Black

Benzer tasarımlara sahip saat modellerinden sıkıldınız ve farklı tarzda bir dalış saati arıyorsanız, son yıllarda üretilen Bell & Ross saat markasının dalgıç saatleri oldukça sağlam bir seçenektir. Uzun zamandır var olan BR 03 serisinden türetilmiş, havacılık odaklı modellerinin aynı klasik kare kasa yapısı ile, tek yönlü kasa çerçevesi, parlak ışık uygulanmış indeksleri, vidalı bir kurma kolu ile, Bell & Ross BR 03-92 Matte Black dalgıç saati oldukça iyi bir seçenektir. Tamamen benzersiz bir kasa yapısı olan BR 03-92 Matte Black modeli, havacılık / dalgıç karışımı tasarımı ile oldukça dikkat çekici. 42 mm kare kasası bilek üzerinde oldukça fazla yer kaplamasına rağmen, rahat kullanımı ile yeterince konforludur.

7. IWC – Aquatimer Chronograph Galapagos Islands

IWC Aquatimer Chronograph Galapagos Islands
IWC Aquatimer Chronograph Galapagos Islands

Genellikle pilot saat koleksiyonları ön plada olan IWC saat markasının dalış saatler geri planda bırakılmaktadır. IWC’nin dalgıç saatleri, pilot saatleri gibi oldukça kaliteli bir şekilde üretilmektedir ve estetiği göz önüne alındığında dikkat çekicidir. Sınırlı sayıda üretin IWC Aquatimer Chronograph Galapagos Islands saat modelin de harici bir zamanlama yerine dahili bir zamanla kullanılmıştır. Bu modeli sıradışı yapan en önemli özellik ise mat siyah kaplaması için DLC veya PVD kaplama yerine, aslında paslanmaz çelik olan kasasının üzerinde sağlam, vulkinaze edilmiş lastik kaplama kullanılmasıdır. Bu özellik birkaç yıl boyunca test edilmiş ve çizilmelere, darbelere karşı inanılmaz şekilde dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır.

IWC saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “IWC Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Bulova – Oceanographer Devil Diver

Bulova Oceanographer Devil Diver
Bulova Oceanographer Devil Diver

Dalgıç saatlerinin uygun fiyatlı markalarından bir tanesi de Bulova’dır ve son zamanlarda eski koleksiyonlarının bir parçası olarak gerçekten harika bazı modeller üretmiştir. Bulova Oceanographer Devil Diver, yani markanın 666 feet derinliğe dayanan bu modelinin kökeni, bir dizi vintage dalış saati modeline dayanıyor. Kasa çapı 44mm olan Bulova Oceanographer Devil Diver modeli, vintage modelinin ölçülerine ve orijinal modelin üç boyutlu indekslerine sadık kalarak aynı şekilde kullanılmıştır. Oldukça uygun fiyalı olan Bulova Oceanographer Devil Diver modeli, maalesef Türkiye saat pazarına henüz girmedi.

Bulova saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Bulova Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.

9. Tudor – Pelagos

Tudor Pelagos
Tudor Pelagos

Rolex Submariner modelinin benzerleri listesi hazırlarken kardeş markası olan Tudor saat markasının bu liste de olmaması düşünülemez. Tudor Pelagos saat modeli de bu alternatif listesinde kendisine kolayca yer bulmayı hak eden harika bir dalgıç saatidir. Kendi ürettiği otomatik kalibreyi kullanan Tudor Pelagos, titanyum kasa, 500m su geçirmezlik, helyum kaçış valfi ve piyasada bulunan en iyi mikro ayara sahip klipslerden birisi ile oldukça donanımlı bir dalgıç saatidir.

Tudor saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Tudor Saat” yazımızı okuyabilirsiniz.

10. Monta – Oceanking

Monta Oceanking
Monta Oceanking

Oldukça uygun fiyatı olan Monta Oceanking, tarihin en iyi dalgıç saatlerinden birine sahiptir. Rolex kayışlarının en büyük tedarikçilerinden biri olan şirketin ardındaki aynı kişiler, markanın çekirdek kadrosunu oluşturuyor ve detaylara olan hakimiyetleri sayesinde, böyle olağanüstü bir dalış saati üretmeyi başarıyor. Son derece rahat bileziği, sağlam tokası, tek yöne dönen çerçevesinin sıkı hareketi, kadranın ve ellerin zamansız tasarımına kadar Monta Oceanking modeli çok sağlam bir saattir.

Ayrıca geçtiğimiz yılın dalış saatleri için “2018’in En İyi 10 Dalış Saati Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir