1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Rolex Submariner Modelinin Popüler Olmasının Sebepleri

Rolex Submariner Modelinin Popüler Olmasının Sebepleri
Rolex - Submariner
0

Bir çok önemli saat markası sadece saat tutkunları tarafından bilinirken, Rolex markasını ise neredeyse herkes bilir. Submariner modeli de böyledir. İnsanlar marka ismini bilmeseler bile, modeli gördüğünde onu Rolex olarak tanımlayacaklardır. Submariner modeli, bugüne kadar üretilmiş en popüler Rolex modellerinden biridir ve zamansız tasarımı ve dalış amacı ile üretilmesi nedeniyle, neredeyse tüm dalış saatlerinin prototipi olmuştur.

1954 yılındaki tanıtımından bu yana Rolex Submariner, dünyanın en çok tanınan ve bilinen saat modellerinden birisi olmuştur. Altmış yılı aşkın süredir devam eden popülaritesi sayesinde, profesyonel dalgıçların temel ekipmanlarından, sağlam bir detaylandırmaya ve gösterişsiz lüks saat modellerinin sembölü olmuştur.


Rolex Submariner’in Saatçilik Tarihinin En Önemli Modellerinden Birisi Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Herşeyden önce Rolex Submariner modelinin genel tasarımı piyasaya sürüldüğü tarihten bugüne çok az değişmiş, ilk modelin tasarımına her zaman sadık kalınmıştır. Herhangi bir modelin klasik olarak kabul edilmesi için bir kaç özelliği bünyesinde bulundurması gerekir. Modelin geleceği ön görebilmesi, basit ve zamansız bir tasarıma sahip olması gibi. Ancak her şeyden önce çalışmalı ve sürekli olarak çalışmaya devam etmeli. Rolex saat modellerinin yapım kalitesi benzersizdir ve şimdiye kadar yapılmış en güvenilir mekanik saatlerden bazılarını üretmiştir.

Rolex Submariner saat modei, şuan mevcut olan en sağlam saatler arasındadır. Rolex Submariner ilk hayal edildiğinde, kesin bir dalgıç saati olacak şekilde düşünülmüştü. O zamanlar Rolex’in direktörü olan Rene-Paul Jeanneret, amatör bir dalgıçtı ve yeni saat modelini test etmek için efsanevi dalgıç Jacques Cousteau’nun yardımını aldı. Sonraki süreçte model dalgıç saati olarak konumunu oldukça güçlendirdi.

Bugün, Rolex Submariner modeli piyasaya sürüldüğü ilk zamanlardan çok daha sağlamdır. Suya dayanıklılık derecesi 300 metreye kadar yükseltildi ve şirket içinde geliştirilen yeni mekanizma sayesinde şoklara, ani sıcaklık değişikliklerine karşı daha dayanıklı.

Rolex - Submariner Date Black Dial Steel
Rolex – Submariner Date Black Dial Steel

Rolex, Submariner saat modelinin kadranını maksimum okunabilirlik sağlaması için tasarlamıştır. Ayrıca modern Submariner 904L paslanmaz çelikten üretilirken, diğer markaların çoğu 316L çelikten üretilmektedir. 904L çelik, inanılmaz derece güçlü ve korozyona karşı oldukça dirençlidir. 904L çelik, genel olarak havacılık ve kimya mühendisliği sektörleri tarafından kullanılır.

Çok donanımlı bir mekanizma ile, tüm saat endüstrisinde bulunan en dayanıklı kasalar arasındadır. Rolex Submariner, en zorlu koşullarda size eşlik edebilecek, amaca yönelik üretilmiş harika bir saattir. En zor koşullara dayanabilecek şekilde üretilmiş Submariner, harika tasarımı sayesinde gerek spor, gerekse takım elbise ile de giyilebilecek kadar rafinedir.


Öncü ve Yenilikçi

Neredeyse popüler olmuş tüm klasik saat modellerinin paylaştığı en önemli özellikte inovasyondur. Rolex Submariner’in dış tasarımı, 60 yılı aşkın süredir çok ufak değişiklikler dışında neredeyse aynıdır. Bunun yanında Rolex’in dalış saatinin piyasaya sürüldüğü zamandan beri birkaç çığır açan yeniliğe imza atmıştır.

Tasarıma ne kadar sadık kalınırsa kalınsın, Rolex Submariner yıllar boyunca teknik anlamda birçok güncelleme gördü. 31 mücevherli kalibre 3135 hareketi 1988 yılında üretilmesine rağmen, hala Rolex’in modern Submariner versiyonlarında kullanılmaktadır. Çok hassas olan bu kalibre, aynı zamanda çok dayanıklıdır. Kalibre 3135 ultra sert ve popüler Rolex Submariner dalış saatine mükemmel şekilde uyum sağlıyor.

Submariner’in şimdi daha yüksek derinliklere uygun derecesi göz önüne alındığında, kadranda ve ellerde kullanılan lüminesan metaryel yükseltildi. Eski versiyonlarda kullanılan radyoaktif trityum, 90’lı yıllardan sonra ışıldayan bir bileşenle değiştirildi. Bu sayede ömrünün yarısını tamamladığında işlevini kaybeden trityumun devri bitti. Popüler Rolex Sabmariner üzerindeki akrep, yelkovan ve saat indeksleri, düşük ışık koşullarında bile görünürlüğü maksimum seviyeye çıkaran ışıldayan malzeme kullanılmıştır.


Rolex Submariner’in Çok Yönlülüğü

Her zaman her yer de kullanılabilecek bir kol saati modeli arıyorsanız bu kesinlikle Rolex Submariner’dir. Her nasılsa hem kot pantolonla eşleşecek kadar sportif, smokin ile kullanıldığında mükemmel görünecek kadar klas bir saat modeli.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Günümüzde yeşil ve mavi tonlarıyla daha gösterişli ve renkli versiyonları ile Rolex Submariner, oldukça zevkli bir saat modelidir.


Vintage Olması

Çok şaşırtıcı olmayan şekilde Submariner onlarca yıldır piyasada en çok tercih edilen modellerden birisi olmasından dolayı çok fazla kişi tarafından satın alınmıştır. Bu popüler Rolex modeli, ikinci el piyasasında en çok satılan saatlerden biridir.

Şimdiye kadar satılan en pahalı Rolex Submariner saati, 1956 yılından ref. 6538 serisidinden son derece eşsiz ve inanılmaz derecede nadir bulunan bir ”Explorer Style” kadranı ile 2018’de yapılan bir müzayede de 1.068.500 dolarlık fiyata satılan modeldir. Bu rekor satışı daha da ilginç kılan ise, bu nadir Submariner modelinin çerçevesiz ve bizeliği olmadan satılmış olmasıdır.

Tabi ki bu satış rakamlara sizi korkutmasın. Bir Rolex Submariner almak için servet sahibi olmanız gerekmez. Kalitesi ve dayanıklılığı ile her versiyonu gelecek nesillere aktarabileceğiniz saatlerdir.


Büyük ve İyi

Rolex Submariner son derece işlevseldir ve darbelere dayanıklı kasanın içinde bir dizi teknik yenilikler barındırır. Her türlü ortamda kullanabilirsiniz, ciddi bir yatırımdır ve okyanusun derinliklerinde bile su geçirmezdir.


Son Olarak

Rolex, dünyada sahtesi en çok üretilen saat markalarından birisidir ve özellikle Submariner modeli özellikle sahte saat piyasasının büyük çoğunluğunu oluşturur. Bunula beraber, taklit saatlerin sayısı ne kadar çok olursa olsun orijinal Rolex’leri ayırmak çok zor değildir.

Bunun için “Orijinal Rolex Nasıl Anlaşılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Breitling’den Bremont’a kadar neredeyse tüm lüks saat markalarının kendi dalgıç saati versiyonları vardır. Ancak hemen hepsi bir şekilde Rolex Submariner modelinden ilham almıştır. Bir dalgıç saatinin onlarca yıldır bu kadar popüler olmasının asıl nedenini kanıtlayan da budur. Submariner diğer saat markalarının dalgıç saatlerine örnek olmuş, onlarca yıllık tasarımı sayesinde bir dalış saatinin nasıl olmasını gerektiğini tüm saat dünyasına göstermiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir