1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Rolex Saatleri Neden Bu Kadar Popüler?

Rolex Saatleri Neden Bu Kadar Popüler?
Rolex Saatleri
0

Rolex, günümüzde İsviçre saat üreticileri arasında bir numaralı marka olarak görülmektedir. Peki Rolex saatlerini bu kadar popüler yapan şey nedir? Markanın başarısının arkasındaki sır nedir? Bu yazımızda Rolex’in başarısının arkasında bulunan 9 önemli nedeni inceleyeceğiz.


1. Şöhret

Rolex dünyanın en lüks saat markaları içerisinde en ünlü olanıdır. Omega, Breitling, Vacheron Constantin ve hatta Patek Philippe hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile, Rolex saatleri hakkında mutlaka mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Rolex markasının müşterileri temel olarak iki gruba ayrılır, marka hakkında çok şey bilenler ve hiçbir şey bilmeyenler.

Bilinçli müşteriler, Rolex’i son derece yüksek kalitesi için tercih etmektedir. Günlük kullanımı için son derece karmaşık modellerle ilgilenmezler. Diğer müşteri profili ise Rolex saatleri hakkında marka adı dışında hiçbir şey bilmezler, onlar için yalnızca Rolex en iyisidir. Bu kesim için en önemli şey saat kullanılacaksa bu marka mutlaka Rolex olmalıdır. Bu bakış açısı bir marka için en büyük iltifattır. Çünkü saatler hakkında bilgisi olmayan insanlar bile marka için bir numara diyorsa, doğru işler yapılıyor demektir.


2. Ürün Kalitesi

Rolex saatlerinin bu kadar başarılı olmasının temelinde, kurulduğu günden beri sürdürdüğü yüksek kaliteli ürün üretimidir. Rolex saatleri, zamanı son derece hassas şekilde ölçer, sağlam ve oldukça güvenilirdir.

Rolex Submariner
Rolex Submariner

Rolex, yıllık 750.000 adet civarında saat üretmektedir ve tüm saatlerinde bu yüksek kaliteyi korumayı başarıyor. Bu, başlı başına bir sanattır. Ayrıca, Rolex karmaşık komplikasyonları saatlerinde kullanmayarak marka için büyük avantaj sağlar. Kalıcı takvimler, dakika tekrarlayıcıları, enerji rezervi ve hatta alarm özelliği olan hareketleri dahi yoktur. Marka en iyi olduğu özelliklerin üzerine yoğunlaşıyor ve sürekli olarak bu detayları geliştiriyor.


3. Bir Kol Saatinden Fazlası

Rolex saatlerinin bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni, modellerinin gündelik kullanım için uygun olmasını sağlayan yenilikçi bir dizi özellik getirmesidir. 1914 yılında markasının kurucusu Hans Wilsdorf, ünlü Kew-Teddington gözlem evine kronometre sertifikası için bir kol saati sundu. Bugün COSC olarak adlandırılan bu enstitüden sertifika almak, Rolex saatleri için bir standart haline geldi.

1927 yılında suya dayanıklı ilk kol saati ve sadece birkaç yıl sonra otomatik mekanizma da üretildi. Suya dayanıklılık ve otomatik hareket bugün tüm Rolex saatlerinin en standart özellikleridir. Bu koleksiyona “Oyster Perpetual” ürünleri denilmektedir. 1945 yılında ise, COCS sertifikası, su geçirmezlik ve otomatik hareket özelliklerini bir arada sunan ilk saat Rolex Datejust oldu.


4. Tasarım ve Tanınma

Bir saatin günlük olarak kullanılabilmesi, tamamen saatin tasarımı ile alakalıdır. Rolex saatlerinin yuvarlak kasa tasarımı su geçirmezliğine ve üstün okunurluğuna büyük katkı sağlar. Bu klasik Rolex saat tasarımına ek olarak bir de merkezi tarama saniyesi ve Cyclops tarih büyüteci de ekleyin. Rolex, koleksiyonlarının tasarımını uzun yıllardır korunmakta ve sürekli olarak iyileştirilmektedir.

Rolex Submariner
Rolex Submariner

İkonik saat tasarımlarında onlarca yıl boyunca sadece çok küçük değişiklikler yapılmaktadır. Rolex’in yivli çerçevesi, Mercedes elleri, Cyclops büyüteç ve Oyster bilezik gibi standart tasarım özellikleri farklı modellerin parçalarıdır ve çok nadir şekilde değişikliğe uğramıştır. Datejust ve Submariner gibi ikonik modellerinin bugün üretilen versiyonları, eski modellerine çok benzer. Bu nedenle Rolex saatlerini her dönem uzaktan tanımak mümkündür. Bu yüzden Rolex modellerini tanımak için uzman olmak gerekmez.


5. Değerini Korur

Bir araba ya da pahalı herhangi bir şey aldığınızda değeri tek kullanımda bile yarı yarıya düşer. Bu gerçek çoğu saat markasında daha da ciddidir. Rolex bu kategorinin dışındadır. Rolex’in paslanmaz çelik spor saat modellerini (altın Oyster modelleri ve Cellini saatleri için geçerli değildir) orijinal fiyatından biraz daha aza bazen de daha fazlasına elden çıkarmak mümkündür. Bu, herhangi bir saat kullanıcısı için oldukça cazip bir özelliktir. Bir Rolex satın almak istediğinizde akıllıca bir karar verdiğinizi bilmek güven verici.


6. Açık Artırma Fiyatları

Rolex’in ikinci el saatlerinin değer kaybetmemesinin nedeni, eski Rolex saatlerinin açık artırmalarda düzenli olarak yüksek fiyatlardan alıcılar bulması ile ilgilidir. Bu konuda Patek Philippe’den sonra en önemli saat markası Rolex’tir. Rolex saatleri onlarca yıldır açık artırmalarda büyük başarılar gösteriyor.

Rolex Daytona
Rolex Daytona

Bazı durumlarda Rolex saatlerinin fiyatları baş döndürücü bedellere kadar çıkabiliyor. Örneğin Ekim ayında oyuncu ve yarış tutkunu Paul Newman’ın sahibi olduğu Rolex Daytona açık artırmada 17 milyon dolara satılarak rekor kırdı ve bugüne kadar satılan en pahalı Rolex kol saati oldu.


7. Sahte Yokluklar

Bir ürün bulunmadığı zamanlarda arzu edilen doruk noktalarına ulaşır. Ünlü Rolex Daytona çelik modeli, Paul Newman’ın kullandığı ilk versiyondan sonra bir arzu nesnesi haline gelmiştir. Böyle durumlarda Rolex, satış kanallarına satılacak adetten az olarak ürün gönderiyor. Sonuç uzun bekleme süreleri. Dünyanın en çok arzu edilen saati için Rolex her zaman bir beklenti yaratmayı başarıyor.


8. Pazarlama ve İletişim

Rolex markasının kurucusu olan Hans Wilsdorf bir pazarlama dehasıydı. Birçok dilde aynı şekilde telaffuz edilen bir isim seçti ve bu ismi saatlerinin kadranlarına bastı. Müşteri sadakatinin üreticiye değil de satıcıya olduğu zamanlarda, bu sıradışı bir uygulamaydı.

Wilsdorf “Oyster” olarak adlandırdığı suya dayanıklı saatini kullanması için İngiliz denizini yüzmeyi planlayan bir bir yüzücüye verdi. Bu girişim Rolex saatlerinin Daily Mail gazetesinin ön sayfalarında yer bulmasını sağladı. Ayrıca, genç bir aktristin bileğini ve elini saatle beraber akvaryuma soktuğu resim ile, dergilere ilan verildi.

Rolex’in pazarlama yaklaşımlarında her zaman bir incelik vardır. 1970’lerin sonuna doğru, tenis, golf, otomobil yarışları, binicilik sporları ve yelken gibi prestijli sporlarda sürekli olarak markanın varlığı vurgulandı. Rolex, 1978’den beri Wimbledon, 1980’den beri ABD Açık Tenis Turnuvası ve 2013 yılından beri Formula 1’de resmi zaman tutucu olarak görev yapıyor.


9. Rolex’in Efsaneleri

Rolex her zaman sağlam üretilmiş saatleri ile bir efsane haline gelmiştir. Marka sağlamlığı kanıtlanmış yöntemlerine sadık kalıyor ve büyük yenilikler yerine sürekli olarak olanı iyileştirmeye çalışıyor. Markanın efsanesinin büyük kısmı 1970’li yıllarda kuvars krizi ile beraber çoğunluğun yaptığı (çok az pilli Rolex vardır) gibi pilli saatler üretmemesine dayanıyor.

Rolex Submariner
Rolex Submariner

Marka, tourbillon gibi karmaşık özellikleri olan saatler üretmez, çok nadir yeni koleksiyonlar çıkarır. Hareketleri için geliştirdiği silikon parçalar gibi çok yavaş şekilde modellerine entegre eder ve sürekli olarak bunu geliştirmeye devam eder. Smartwatch veya hibrit saatler üretmeyi düşünmez. Şirketin üretimdeki bu tutarlılığı markayı müşterileri için öngörülebilir kılar ve aynı zamanda markanın yanlış adımlar atmasının önüne geçer.

Her yıl Baselworld’de yeni ürünler tanıtırken, diğer markalar gibi büyük değişikliklere gitmiyor. Diğer üreticiler dünya rekorları peşinde koşarken, Rolex sadece olan modellerinin iyileştirdiği detaylarla var oluyor. Büyük değişikler, geliştirilmiş hareketler, seramik çerçeveler ve yeni renkler bile markanın kullanıcıları tarafından sürekli olarak tartışılıyor.

Rolex hakkında daha fazla bilgi almak için “Rolex Saat” adlı detaylı marka incelememizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca, “En İyi 10 Rolex Erkek Saat Modeli” ve “En İyi 15 Rolex Kadın Saat Modeli” yazılarımızı ve Orijinal Rolex’i ayırt edebilmeniz konusunda yardımcı olacak “Orjinal Rolex Nasıl Anlaşılır?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir