1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Rolex Saat Markası, Patek Philippe Saat Markasından Daha Kaliteli Midir?

Rolex Saat Markası, Patek Philippe Saat Markasından Daha Kaliteli Midir?
Rolex vs Patek Philippe
0

Rolex ve Patek Philippe, lüks saat kıyaslamalarında adı geçen en önemli iki saat markasıdır. Her tartışmada genellikle bu iki saat markası ön plana çıkar. Prestijleri, ikonik saat tasarımları, akıllara durgunluk veren tarihleri ve müzayedelerde satılan milyon dolarlık saatleri ile her iki markanın da kaliteleri ve popülerlikleri tartışılmaz bir konuma sahiptir.

Nedense bu iki marka sürekli olarak birbirleri ile karşılaştırılıyor. Bu çok yanlıştır, iki marka aynı kategoride mücadele etmedikleri için ne kadar kıyas yapılırsa yapılsın anlamsız olacaktır. Spor müsabakaları üzerinden örnek verecek olursak, basketbol ile futbolu kıyaslamak kadar anlamsızdır. Tabi bu bir kategorinin diğerinden iyi olduğu anlamına da gelmiyor.

Patek Philippe ve Rolex birbirinden tamamen farklı iki markadır. Birkaç örnek ile açıklamak gerekirse;

Hareketin görünürlüğü güzel bir örnek olacaktır. Elinize bir Rolex alın ve arkasına bakın. İlk fark edeceğiniz şey otomatik saatlerde genellikle şeffaf olan arka taraf, Rolex saatlerinde kapalıdır. Diğer yandan Patek Philippe saat modellerinde, özellikle mekanizmanın harika işlemelerini görmeniz için safir bir kasa vardır. Bir tarafta dünyanın en güvenilir saat hareketlerinden bazılarını üreten Rolex, diğer tarafta her hareketi bir sanat eseri olarak üretmeye çalışan Patek Philippe. Bir diğer fark ise hareket üzerinde yapılan iş ile ölçülebilir. Patek Philippe saat markasının yüksek fiyatlarının büyük bir kısmı hareketi üretirken yapılan iş miktarı ile doğru orantılıdır. Ne demek istediğimizi anlamak için aşağıdaki resme bir göz atın.

Patek Philippe Saat Mekanizması
Patek Philippe Saat Mekanizması


Rolex saat markasının hareketleri ise çok daha temel. Ancak ne olursa olsun bu yanlış bir şey değil. Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki farklı lig iki farklı kategori. Burada sadece markaların odak noktaları farklı.

Rolex Saat Mekanizması
Rolex Saat Mekanizması


İki marka arasındaki diğer fark üretimde görülmektedir. Patek Philippe saatlerine üretim esnasında çok fazla manuel işlem uygulanırken, Rolex saatleri daha çok endüstriyel şekilde üretilmektedir. Bu tercih iki saat markasının üretim sayıları arasındaki farkı da açıklıyor. Rolex yılda 900 bin civarında saat üretirken bu sayı Patek Philippe’de bu sayı 60 bin civarındadır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi iki farklı dünya.

İki markanın tasarım kodları da birbirinden oldukça farklıdır. Rolex’in Submariner, GMT, Explorer gibi bazı saat modellerinde akrep ve yelkovan Mercedes denilen akrep ve yelkova sahipken, Datejust, Day-Date, Milgauss, Daytona gibi modeller de farklı tasarımda akrep yelkovan kullanılmıştır. Patek Philippe’in sadece Calatrava koleksiyonunda kullanılan eller ise, tüm Rolex koleksiyonunda kullanılmımş akrep ve yelkovan tasarımlarından fazladır.

Kasa şekillerini incelediğimizde de iki markanın bir birinden ayrıldığını görüyoruz. Rolex’in tüm saat koleksiyonun da kullanılan kasa şekli yuvarlaktır. Patek Philippe’te ise, Nautilus, Gondolo, Ellipse, Twenty – 4 , cep saati gibi oldukça farklı seçenek mevcut.

Malzemelere gelirsek; Rolex, genellikle spor olarak tanımlanabilecek saat tasarımları üretiyor. Bunun sonucunda Rolex’in saat koleksiyonunun büyük çoğunluğu çelik olarak üretilimiştir. Aksine Patek Philippe, ürünlerini daha çok altın ve platin gibi değerli materyallerden üretiyor. Burada bazı kişilerin bunu savunurken Patek Philppe’in Nautilus modelinin çelikten yapıldığını savunduğunu görebilirsiniz. Doğrudur, ancak markanın pazarlama sloganında söylediği gibi ”Dünyanın en pahalı saatlerinden biri çeliktir”.

Patek Philippe Nautilus Tanıtımı
Patek Philippe Nautilus Tanıtımı

Rolex’in de saat dünyasına kazandırdığı bir çok buluş olsa da, bir Rolex saatinde dakika tekrarlayıcı, tourbillon, daimi takvim, güç rezervi göstergeleri gibi komplikasyonları bulamazsınız. Diğer taraftan Patek Philippe komplikasyonları ile ünlü bir markasıdır.

Tüm bunlar, dünyanın en ikonik iki saat markasını birbirinden ayıran en önemli unsurlardır. Rolex veya Patek Philippe alırken aslında iki farklı şey alıyorsunuz. O yüzden bu iki markayı karşılaştırmak saçma. Rolex’in de Patek’in de farklı amaçları var ve farklı kesime, farklı tarzlara hitap ediyorlar. Karşılaştırmayı bırakın ve tadını çıkarın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir