1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Rolex Oyster Perpetual Saat Koleksiyonunu Farklı Kılan 5 Özellik

Rolex Oyster Perpetual Saat Koleksiyonunu Farklı Kılan 5 Özellik
Rolex Oyster Perpetual - 114200
0

Rolex Oyster Perpetual saatlerine tutkuyla bağlanmak için sayısız neden var. Rolex’in başarılı ve prestijli saat üretiminde uzun ve verimli bir yaşam sürmesinin kilometre taşlarından biri, Rolex Oyster Perpetual saatidir.

İsviçre merkezli saat üreticisi olan Rolex, bir taratan teknik odaklı ve son derece dayanıklı saatler üretirken, diğer yandan klasik Oyster Sky-Dweller gibi modellerini de modern olarak geliştirmektedir. Rolex Oyster Perpetual saat modeli, hem zarif hem de sportif bir tarzdadır ve ister sıradan günlük bir kıyafer ile, isterseniz takım elbise ile kullanıma mükemmel uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Rolex Oyster Perpetual, Rolex saat markasının kurucusu olan Hans Wilsdorf’un bir cep saati kadar vazgeçilmez ve güvenilir bir kol saati üretme hayalini gerçekleştirdiği modeldir. Oyster Perpetual, 100 metreye kadar su geçirmezlik garantisine sahip olan ve devrim kabul edilen patentli kasa sistemi ile heyecan verici bir saat modelidir. Tüm bunların yanında Rolex Oyster Perpetual saat modelini daha da efsane kılan, büyüleyici bir tarihinin olmasıdır.


Dünyanın Garantili İlk Su Geçirmez Kol Saati

Rolex Oyster Perpetual saat modelinin hikayesi, 1926’da şirketin geleneksel saat üretim tarihini değiştirdiği ve İsviçre saat üretimini baştan aşağı yeniden tasarladığı zamana dayanır. Oyser kasası, Rolex’in mekanik hareketleri için sağlam ve dayanıklı bir kasa oluşturmak isteyen teknik mühendisler tarafından geliştirildi. Rolex Oyster kasası, çerçevenin, sarma tepesinin ve kasasının, kasanın orta kısmına vidalanmasını sağlayan patentli bir sisteme sahiptir.

Rolex - Oyster Perpetual watch
Rolex – Oyster Perpetual watch

Bugün, Rolex Oyster Perpetual koleksiyonundaki tüm saat modelleri 904L paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu çelik özellikle korozyona ve çizilmeye karşı dayanıklı, her türlü zorlukla baş edebilen mükemmel bir materyeldir. Aynı malzeme bileğe sarılan bilezik için de kullanılmıştır.

Popüler ve pratik bir tasarıma sahip olmasına rağmen, Rolex Oyster Perpetual saat modelinin yivli çerçevesi başlangıçta bir amaca hizmet etmek için tasarlanmıştır. Rolex’e özel bir aletle çerçeveyi orta kasaya vidalamak için kulanılır. Rolex Oyster Perpetual saat modellerinde su sızmasını önleyen ve saatin zarar görmesini önleyen iki conta seti ve çift vidalı bir tepe bulunur.


Her Rolex Saat Modeli Teknik Olarak Oyster Perpetual Koleksiyonunun Bir Parçasıdır

Rolex Oyster Perpetual, modern saatçilik tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri olduğu için ”Oyster Perpetual” terimi genellikle Submariner, GMT Master ve Daytona gibi diğer Rolex saat modellerinde de kullanılmaktadır. Rolex modellerinde “Oyster” suyu ifade eder ve “Perpetual (sürekli)” terimi, hareketin kendi kendini sardığını ifade eder. Günümüzde üretilen tüm Rolex saat modelleri Oyster Perpetual’in ana yapısını takip ediyor ve tüm modern Rolex saatlerini teknik olarak büyük Oyster Pepetual koleksiyonunun bir parçası yapıyor.

Rolex - Oyster Perpetual Black Dial
Rolex – Oyster Perpetual Black Dial

Bugün sadece, Rolex Cellini modeli, Oyster kasa tasarımını kullanmamaktadır. Rolex Oyster Perpetual, birçok saat modeli için yapı taşı görevi gördü, zamanının çok ötesindeki tasarımı sayesinde tüm zamanların en çok tanınan ve en popüler saatlerinden biri olarak kaldı. Rolex Submariner ve Rolex Daytona gibi ikonik saat modelleri de, Oyster Perpetual saati ile aynı temel yapı ve teknik özellikler üzerine inşa edildi.


Rolex’in İlk Otomatik Hareketi Oyster Perpetual Saatinde Kullanılmıştır

Rolex şirketinin kurucusu Wilsdorf, üstün işlevsellik çağında Rolex Oyster Perpetual saat modelinin geleneksel İsviçre saat üreticileri arasında zirveye çıkacağını düşünüyordu. Modelin ikonik isminin ikinci kısmı, Perpetual Watch’tan alınmıştır. Kendi kendine sarma (Perpetual) mekanizması, saati kullanan kişinin tepe düğmesini hiç kullanmadan, sadece yerçekimi ile hareket ederek saati kurmaya yarayan, serbest salınan bir ağırlığa sahiptir.

Rolex - Oyster Perpetual Steel Yellow Gold Datejust
Rolex – Oyster Perpetual Steel Yellow Gold Datejust

Bu sistem, Rolex’in gerçek bir sanat eseri ve ustalığıdır. Kullanıcının bileğinin doğal hareketi ile 360 derece dönerek saati çalıştıracak yay gücünü otomatik olarak kendi üretiyor. Bu o dönem için bir devrimdi.


Rolex Oyster Perpetual, Everest Dağı Zirvesine Ulaşıyor

Bitmeyen mükemmellik arayışı ve en zorlu koşulları test eden Rolex, 1953 yılında Everet Dağı zirvesine bir çift Rolex saati gönderdi. Sir Edmond Hillary ve Tenzing Norgay, zirveye ulaşan ilk insanlar olduğunda yanlarında Rolex Oyster Perpetual saatleri vardı. Gerçek dünya testlerinden alınan geri bildirimler, Rolex’in saatlerinin güvenilirliğini arttırmasına ve güvenilirliğini iyileştirmesine olanak sağladı. Sonuç olarak Rolex, her biri zorlu koşullarda bile başarılı olan spor saatleri koleksiyonunu oluşturdu.


Rolex Oyster Perpetual, Yeni Üretilecek Bir Çok Rolex Saatine İlham Verdi

Güvenilirliği ve suya dayanıklılık özelliklerinin bir sonucu olarak, Rolex Oyster Perpetual saati, Rolex’in sonraki yıllarda şaşırtıcı şekilde bir popülerliğe erişeceğinin net bir örneğini sundu. Nitekim, 1945 yılında Rolex Oyster Perpetual Datejust modeli doğdu. Kadranında tarih göstergesi olan ilk kendinden sarma kronometre kol saati ve 1956 yılında yeni amiral gemisi Rolex Day-Date President modeli geldi. İki model de, orijinal Rolex Oyster Perpetual ile aynı çekirdek tasarıma sahiptir.

Rolex - Oyster Perpetual
Rolex – Oyster Perpetual

Rolex, Oyster Perpetual saat modelini belirli spor dalları ve ortamlar için özel olarak tekrardan tasarlanmış ve orijinal yapısını bozmadan tasarımdaki küçük değişikliklerle, belirli amaçlara yönelik saatler üremiştir. Örneğin Rolex, Submariner modeline, tüplü dalışlar için su direncini arttıran ve kalan süreyi gösteren döner bir çerçeve eklemiştir. Daytona modelinde ise, bir takimetre çerçevesi ve bir kronograf komplikasyonu kullanmıştır.

Oyster Perpetual, şirketin geleneksel saç tellerine göre şoklara daha dayanıklı olduğunu iddia ettiği patentli Blue Parachom saç teline sahip eşsiz tasarımı ile var olmuştur. Yeni başyapıtları arasında Sky-Dweller ve yeni Yacth-Master II de yer alıyor. Rolex Sky-Dweller ve Yacth-Master II saat modelleri, Oyster’ın ana tasarımına eklenen, en karmaşık ve en saygın Rolex saat modelleri arasında yer almaktadırlar. Rolex’in, klasik kol saati tasarımını yepyeni bir incelik ve işlevsellik seviyesine yükselten en önemli ve güncel saat modelleridir. Her modeli ile ilerici ve yenilikçi olan Rolex, rakiplerinden her zaman bir adım öndedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir