Post Image

Rado SaatRado saat, hem saatçilik hem de malzeme mühendisliği ile ürettiği çizilmeye karşı saatleri ile ünlü bir İsviçre saat markasıdır. Rado saat, Swatch Grup’un bir parçasıdır. Herhangi bir Rado saatte çizilmeye karşı dirençli olma en önemli konulardan biridir ve markanın bu tutumu saatlerin kasa şekillerinden tutun tüm saat tasarımını etkilemektedir. Bu yüzden markanın saat modelleri bazen şovalye zırhı bazen de zarif bir saat gibi olabiliyor. Bunun nedeni saatin çizik ve gelen darbelerden etkilenmemesi için geliştirdiği stratejiden kaynaklıdır. Genellikle, bu saatkerde ultra sert seramiklerden saat parçaları oluşturmak için özel işleme teknikleri kullanılmaktadır.

Rado saat markası çizilmelere karşı geliştirdiği teknolojiler ile İsviçre saat markaları arasında gerçek bir efsanedir. Markanın tarihi İsviçre’nin Lengnau kentindeki Schlup & Co.’ya kadar dayansa da, Rado saat markasının sahneye çıkışı 1950’li yıllarda gerçekleşiyor.

Rado - Diastar 1
Rado – Diastar 1

Markanın günümüzdeki eşsiz konumu 1960’lı yıllarda, DiaStar modelini geliştirdiğinde başladı. Rado saatin tasarım çizgilerinin güncel estetiği DiaStar modeli ortaya çıktı ve seramik araştırmaları ile günümüzde de devam ediyor.

Elbette Rado efsane saat modelleri olan Jubile, DiaStar, HyperChoromo ve V10K modelleri için seramik, karbit, elmas ve safir teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor.


Rado’nun Öncesi : Schlup & Co.

İsviçre saat markalarının bir çoğuna benzer şekilde Rado da başlangıçta bir aile işi olarak kurulmuştur. Fritz, Ernst ve Werner kardeşler 1917 yılında İsviçre Lengnau’da Schulp & Co.’ yu aile şirketi olarak kurdular.

Schlup & Co. esas olarak taslak modellere odaklandı, saat montajı için temel teşkil edecek haraket alanları yarattı.


Erken Rado Saat Koleksiyonları

Şirket önümüzdeki bir kaç yıl içinde kendi saat koleksiyonlarını yayınlamaya başladı. Schlup & Co. bir çok koleksiyon yayınlamasına rağmen en popüler olanları Rado ve Exacto koleksiyonlarıydı. Exacto isminden dolayı İspanyolca konuşulan ülkelerde telif hakkı alamıyordu.


Rado Green Horse Modeli İle Öne Çıkıyor

1950’lerde Schlup & Co. ismini Rado olarak değiştirdi ve bu dönemde ilk başarılı saat modeli olan, Exacto Oceanmaster’ın bir versiyonu olan The Green Horse modelini yayınladı.

Rado - Green Horse
Rado – Green Horse

Bu model özellikle Asya ülkelerinde çok tutulan su geçirmez özelliği olan bir saatti. The Green Horse modelinin başarısı nedeniyle, Horse serisi olan Purple Horse, Silver Horse ve Golden Horse saat modelleri yayınlandı. Bunların dışında daha sonra üretilen 18 ayar altın olan Golden Horse ve Green Horse bugün serinin en iyi bilinen modelleridir.


Rado DiaStar: İlk Çizilmez Kol Saati

Rado markasının karakteristiğinin ilk kez ortaya çıktığı zaman ise 1962 üretilen DiaStar 1 modeliydi. Rado DiaStar modelinin ilk kez tanıtıldığında şirket, ” dünyanın ilk çizilmez kol saati” olarak lanse edildi. Bu tanım o güne kadar ”çizilmelere karşı dayanıklıdır” teriminden çok daha farklıdır çünkü, o zamanlar saatler de kullanılan en bilinen malzeme çelik alaşımıydı. Bu yüzden ”çizilmez” terimi çok iddialıydı.

Rado - DiaStar 1 - 1960
Rado – DiaStar 1 – 1960’lar

Çelik, altın ve gümüşten çok daha sert olmasına rağmen, Rado’nun deposunda ki materyellerin yanında çok yumuşaktır.

Günümüzde hala mevcut olan orijinal DiaStar modellerinin kasası, aynı zamanda sert metal olarak da bilinen altın veya gümüş renkli tungsten karbitten yapılmıştır. Safir kristal camı ve tarih göstergesi olan saatte otomatik ETA mekanizma kullanılmıştır.

DiaStar 1 modelinin camı safir kristaldir. Bugün çok olağan bir özellik olan safir kristal cam kullanımı, DiaStar’ın ilk üretildiği dönemlerde oldukça nadir görülen bir durumdur. Safir saat kristalleri 1950’li yıllarda etraftaydı ancak kimse safir kristali Rado gibi kullanmamıştı. Rado’nun en sıradışı modellerinden birisi de 1976’daki Dia 67 Glissiere’de uçtan uca safir kristalin kaplı olduğu kare saatti.


Tungsten Karbür yada Hardmetal Saat Nedir?

Tungsten karbür genellikle matkap uçları ve deforme olmadan yüksek sıcaklıklara ve basınçlara dayanması istesenen şeyler için kullanılır. Örneğin karbit, Mohs sertliği ölçeğinde safir ile aynı şekilde değerlendirilir.

Çoğu paslanmaz çelik alaşım 1000 derece sıcakta yumuşarken tungsten karbür neredeyse üç katına kadar dayanır. Aşırı sertliği nedeniyle sert metalin karmaşık şekillere sokulması çok zordur. DiaStar modelinin kendine özgü kasa şekli esas olarak bu nedenle böyledir.

Kullanılan kesme teknikleri nedeniyle bu saatin şekli cabochon’a benzer ve neredeyse mücevhere benzer.


Rado Jubile Saat Nedir?

Elmaslar en sert doğal malzeme olduğu ve Rado’nun da çizilmezlik hedefi ile uyumlu olduğu için süreki bu terim kullanılıyordu. Pırlantanın lüks statüsünden ötürü, şirketin “Diamond-set” saat çeşitlerinin olduğu koleksiyonlar jubile olarak adlandırılmıştı.

Rado - Diastar Diamonds
Rado – Diastar Diamonds

Ancak bu isim açıklayıcı olmadığı için daha sonra “Diamond” olarak değiştirildi.

Örneğin, daha önce DiaStar Original Jubile koleksiyonu şimdi DiaStar Original Diamonds oldu.

Rado - Jubile
Rado – Jubile

Aslında koleksiyon değişmedi, saatler aynıdır ve ”jubile” kelimesi hala model aramalarında kullanılır.


Rado’nun Saat Yüzeylerini İşleme Yolu: V10K

Rado elmasları sadece saatlerinde kullanmak için şekillendirmedi, aynı zamanda sertlikleri için özel olarak da elmas kullandı.

Rado - V10K
Rado – V10K

V10K modelinde nanokristal elmas, buhar biriktirme işlemi sırasında saatin kasasını kaplar ve 10.000 Vickers sertliğe erişir. Vickers ölçeğinde 10.000, elmasın sertliğidir. Bu nedenle Rado V10K modeli ismini saatin aşırı sert olan yüzeyinden alır.

Rado V10K modelinin kendisi ultra minimalist bir estetiğe sahiptir. Saatin estetiğini üç adet diktörtgen düzlem ve kullanılmayan tepe düğmesinden farkedebilirsiniz.


Modern Tasrımları ile Seramik Dayanıklılık

Günümüzde markaların seramik çerçeveli ve kadranlı saatler her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da, az sayıda marka tamamen seramik kasalı ve kordonlu saat modelleri sunar.


Seramikler dövülebilir kilden elde edildiğinden, seramik kasalar karbür kasalardan çok daha fazla şekle sokulabilir ve bu yüzden geniş bir tasarım yelapazesine de sahiptir.

Rado saat, geleneksel seramiklerin yanı sıra iki farklı seramik türünde saat modelleri sunmaktadır. Bunlar, yüksek teknolojili plazma seramik ve Ceramos metal seramiktir.

Plazma seramik, şirketin normal yüksek teknolojili seramiklerine benzer ancak, bir plazma işlemi ile dış yüzey eritilir. Bu sayede, işlenmemiş seramiğe göre çok daha az mikroskopik bir yüzey elde edildiğinden pürüzsüz ve parlak bir dış yüzey elde edilir.

Rado - True Thinline
Rado – True Thinline

Ceramo gibi metal seramikler, serramik karışımında metal alaşımlar barındırır. Bu yöntem, genellikle mat bir yüzey için kullanılır ya da uygulanacak pürüzsüz bir cila ile saatlere parlak ve net bir şekilde metalik görünüm kazandırır.


Metal ve Seramik Rado Saatler

Seramik veya DiaStar tungsten karbürü gibi ultra sert malzemeler kullanıldığında metal saatlere göre büyük bir değişiklik söz konusu olmaktadır. Metallere göre dişlenmeye ya da çizilmeye karşı çok daha dirençli oldukları için bu sert malzemeler çeliklerde meydana gelen ezilmelerden ziyade, çatlamaya eğilimlidir. Bu nedenle, karbüt ve seramik saatler sert yüzeylere düşmedikleri sürece, kullanımları boyunca ilk aldığınız gün gibi görünecektir.

Bu, akrilik ve safir kristal camların arasındaki değişime benzer. Safir, çizilmez ve düzenli şekilde temizlenmeye, işlenmeye ihtiyaç duymaz. Ancak, hafif yüksekten sert bir zemine düştüğü anda paramparça olabilir.

Seramikler ayrıca, rose gold, paslanmaz çelik ve diğer nikel metal alaşımlar ile kıyaslandığında anti alarjik bir materyeldir. Bu yüzden, saat kullanıcıları için en sağlıklı materyeldir.


Rado İntegral ile Seramik’in Kullanım Alanı Genişliyor

Seramik, Rado saatin çizilmeye dayanıklı saatler üretmesi için uğraş verdiği bir alandı ve şirketin mühendisleri ilk aşamadan sonra bir sonraki adıma geçmek için seramik malzemesinin kullanım alanlarını genişletti. Seramik, karbüre göre biçimlendirilmesi çok daha kolaydı.

Rado - İntegral
Rado – İntegral

1986 yılında piyasaya sunulan Rado Integral modeli, hem dikdörtgen şeklindeydi hem de kordonun bağlantı yerlerinde ilk kez seramik kullanılmıştı. Seramik bileşenlerin desteklenmesi için kordonun iki tarafı da paslanmaz çelik ile desteklenmişti.

Kordon bağlantılarının dışa bakan kısımları siyah seramik paneller ile çizilmeye karşı maksimum direnç sağlarken, çelik elemanlar ise güvenliğin yanında çekici bir görüntü oluşturuyordu.


Rado Ceramica: Sınırsız Seramik

1990 yılında Rado’nun ilk Ceramica saat serisi piyasaya girdi ve bileziği ile aynı genişlikte olan bir kasa ile iddiasını ortaya koydu.

Ceramica’nnu minimal ve modern bir estetiğe sahip olmasına rağmen, sekli I. Dünya Savaşı’ndan önce popüler olan dikdörtgen saatlere benziyordu.

Rado - Ceramica
Rado – Ceramica

Bu model, Rado markasının görünür bir metal parçası olmayan ilk seramik kol saatiydi. Bu saat modeli, safir camı ve titanyum kasası hariç komple seramikten üretilmiştir. Kullanılan metal aksamda saatin su geçirmezlik seviyesini sağlamak içindir.

İlk kez üretilen saat kasası tamamen seramik olmasa da, Rado’nun seramik ürünlerinin bileşenleri için seri üretime hazır hale geldiğinin kanıtıdır. Bu çok Rado saat modeli gibi Ceramica’da kuvars bir mekanizma kullanır. Ancak 2017’de Ceramica’nın otomatik bir versiyonu da üretilmiştir.


Rado True: Yeni Kavramlar, Şirket Dışı İlişkiler

Şık monoblok kasası ve sermaik bağlantılı bileziği bulunan Rado True serisi, hem minimal bir basitlik hem de göz alıcı benzersiz bir görsel tasarım sunan sıra dışı bir seridir.

Örnek olarak Rado True Heart modeli, otomatik mekanizma hareketlerini izlemek için dönen çarkları çevreleyen iskeletli bir kadrana sahiptir.

Rado - True Open Heart
Rado – True Open Heart

Ayrıca sınırlı sayıda üretilen True Automatic Open Heart, 0.6 mm kalınlığında kadranı ile bir inci panel kullanır. Bu, kadran ve işaretleri kolayca görülebilir hale getirirken, mekanizmanın çalışmasına yarı saydam bir bakış açısı sağlar.

Bunların yanı sıra, Rado yeni True modelleri için benzersiz fikirler üretmeye devam ediyordu. Bu benzersiz modelleri ortaya çıkarmak için moda ve iç tasarımcılarla işbirliği yaptı.

Örneğin, İsviçre iç tasarım stüdyosu Big Game, True Phospho modelini oluşturmak için işbirliği yaptı. Bu işbirliği sonucu ortaya sıradışı bir model çıktı. Phospho’nun kadranı, sedefli True modeli gibi kadran görünürlüğünü korurken, siyah delikli bir ızgara şeklinde tasarlandı.

Moda tasarımcısı Kunihiko Morinaga’nın önerisisi ise ultraviyole ışığa maruz kaldığında kararmakta olan bir kadran ile True Shadow modelidir. İç mekan tasarımı olarak saydam kadranlıdır, içerisindeki mekanizmanın net bir görüntüsünü verir ancak, güneş ışığında opak siyah olur.


Rado True Thinline: İnce-Modern ve Gizemli

Rado True Thinline isminden de anlaşılacağı gibi inceliği ile ön planda olan tamamen seramikten yapılmış bir modeldir. Rado True Thinline,  yuvarlak monoblok kasası ile oldukça modern bir görünüme sahiptir ve 1 mm kalınlığında ki kuvars mekanizmasını 4.9 mm kalınlığındaki kasaya sığdırmıştır. Gerçekten oldukça zarif bir saat modelidir.

Dakika ve saat göstergesi dışında, Rado logosunun da olduğu kadran tamamen boştur. Bu koleksiyon aynı zamanda otomatik mekanizma ile de üretilmektedir. Otomatik mekanizmaların kalınlığı 3.6 mm kalınlığındaki ETA 29292’dir ve 7.8 mm kasa içerisnde sergilenir.

Rado - True Thinline Automatic Skeleton
Rado – True Thinline Automatic Skeleton

Bu otomatik modelin bir de sınırlı sayıda üretilen True Thinline Skeleton modeli vardır ancak bu seri oldukça nadirdir. Bunun nedeni, Skeleton versiyonu sadece 99 adet üretilmiştir.


DiaMaster: Çizilmeye Dayanıklı Bir Elbise Saati

Markanın seramik teknolojileri, daha geleneksel görünüme sahip çok fazla modelde ortaya çıkıyor.

Örneğin, DiaMaster, yuvarlık kasalı, düz kulaklı, dar çerçevesi olan şık bir takım elbise saatidir.


Bu saatin seramik kasası ipeksi pürüzsüz metalik bir parlaklık veren, ancak çizilme direncini koruyan bir plazma yüzey işlemine sahiptir. Bu koleksiyondaki çoğu model, örneğin DiaMaster Grande Seconde ve DiaMaster Power Reserve gibi merkez dışı ikinci bir alt kadrana sahiptir.

Rado, yüksek kalitesi, sıradışı modelleri, saatlerinin arkasındaki dev teknolojik gelişmeler ile İsviçre’nin en sıradışı markalarından biridir. Asla eskimiyecek bir saat markası arıyorsanız, Rado saat modellerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Rado saat tarihi ve modelleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için www.rado.com resmi web adresini ziyaret edebilirsiniz.

5 Yorum

  Kemal Zülfikaroğlu

  Merhaba 4 adet rado saatim mevcut su an iri olan Ncc 404 kolumda. Çok severek kullanıyorum. Ama size bir sorum olacak, tek rado çapası olan saatim bu diğerlerinde yok. Bu çapa arada baktığı yönü değiştiriyor, neye göre bunu yapıyor anlayamadim. Bu konuda fikriniz var ise paylasirsaniz çok memnun olurum.

  15 Temmuz 2019 Cevapla
   Erdal AKAĞAÇ

   Kemal Bey, saatte bulunan çapa logosu, saatin otomatik hareketinin iki unsurunu taklit ediyor: yakut bir mücevher içine yerleştirilmiş bir pinyon ve sarım rotorunun sallanması.
   Logo serbestçe sallanır. Saatin sarılmasına ya da çalışmasına bağlı değildir. Muhtemelen “rotor”u simgelediği için yerçekimine bağlı olarak hareket ediyordur.
   Çok ince düşünülmüş bir özellik diyebilirim.

   15 Temmuz 2019 Cevapla
  Kemal Zülfikaroğlu

  Çok teşekkür ediyorum değerli bilgileriniz için. Devamlı takipteyim sitenizi.

  25 Ağustos 2019 Cevapla
  Kadir

  Bir rado saatim var conway swiss made 17 jewel 55 412 yazıyor

  27 Kasım 2020 Cevapla
  Yusuf

  Benim cok eski bir rado saatim var rado voyager tarih bölümü ve bir çapa 12 6 ve 9 da pirlanta gibi taşlar var babadan kalma halen kullaniyorum

  10 Mart 2021 Cevapla

Bir cevap yazın