Post Image

Piaget SaatPiaget Saat Markası Hakkında Genel Bilgi

Piaget, kalitesi ile tanınan, köklü, saygın ve en iyi İsviçre saat markalarından biridir.

Piaget saat markası, 1874 yılında, La Cote-aux-Fees adında küçük bir köyde, Georges Edouard Piaget tarafından, aile atölyesinde kurulmuştur. İlk olarak, saat üretmek yerine, ultra ince saat mekanizmaları üreterek, bu mekanizmaların imalatında uzmanlaştı.

Sonraki yıllarda hızlı bir gelişim göstererek, saati her parçasıyla kendi üretmeye başladı ve o zamanlardan beri saat dünyasında saygı gören, lüks saat markalarından biri olmayı başardı.

1960 yılına geldiğimizde, Piaget saat, dünyanın en ince otomatik saat mekanizması olan Calibre 12P‘yi piyasaya sürdü.

Calibre 12P saat mekanizması, yalnızca 2.3 mm kalınlığındaydı ve bu bir dünya rekoruydu.


Alanında en uzman saat markası olmasına rağmen, geçen yıllar sonunda, endüstrileşen saat piyasasının yenik düşerek, günümüz de Richemont grup olarak faaliyet gösteren, Vendome tarafından satın alındı. O tarihten sonra, Endüstriyel üretim yapan İsviçre saat markaları ile rekabet edebilmesi için, sürekli olarak markaya yatırım yapıldı.


Bu yatırımlar sonunda, mücevher tepe düğmelerine sahip saatler, ultra-ince mekanizma ve dünyanın en ince mekanik saati olan Altiplano 900P saatini üretmeyi başardılar.

İnanması güç ama Altiplano 900P sadece 3,65 mm kalınlığında.


Piaget saat, sürekli gelişmeye özen gösteren, özel bir saat markasıdır.

2018 İsviçre saat fuarında, dünyanın en ince saat rekorunu kıran yeni modeli Altiplano Ultimate Concept modelinin prototipini sundu.

Tüm saat, kasa ve camı dahil sadece 2 mm kalınlığındaydı.


Bu modeli geliştirirken, malzemeler dahil olmak üzere, tüm saat yeniden tasarlandı. Piaget, saatin kırılmasının önüne geçmek için, yeni bir çelik alaşımı geliştirdi. Bu yeni çelik sayesinde, saat her türlü bükülmeye, esnemeye karşı dayanıklı hale geldi.

Piaget, saat dünyasının en iyileri arasında ve piyasanın önemli İsviçre saat markasıdır. Kendi mekanizmalarını kendi üretiyor, diğer saat markalarında olmayan bir uzmanlığı da var. Dünyanın en ince saat ve mekanizmaları, Piaget tarafından üretiliyor.

Piaget saat, özellikle klasik saat tutkunlarının severek kullanacağı modeller üretiyor. Spor saat sevenlerin pek hoşlanmayacağı modeller üretmesine rağmen, saatlerin teknik özelliği, herkes tarafından saygı görmektedir.

Markanın en ikonik modellerinden biri olan Emperador Large Moon modeline bir bakın.

Piaget Emperador Large Moon

Çok etkileyici bir saattir. Kolunuza taktığınızda tüm dikkatleri üzerine çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Dahası var. Piaget şirketi kuyumculuk alanında yoğun çalışmalar sürdürmektedir. Bu sayede sadece saat markası olarak değil, lüks bir marka olarak da statü kazanmayı başarmıştır.

2008 yılında Luxury Institute tarafından yapılan araştırma sonucunda, Piaget, dünyanın en prestijli 6. mücevher markası seçilmiştir. Bu durum saat koleksiyoncularının, Piaget markasına hak ettikleri değeri vermemesine neden olmuştur. Diğer lüks saat markalarına ödedikleri parayı, Piaget için ödemek istemezler. Muhtemelen bunun nedeni, markanın halk arasında saat markası olarak değil, bir mücevher markası olarak tanınmasından kaynaklanmaktadır.

Durum ne olursa olsun, Piaget saat markası, İsviçre saatçiliğinin önde gelen ve kendi alanında uzmanlığı ile tanınan özel bir markadır.


Bir cevap yazın