1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Pahalı veya Lüks Bir Kol Saati Almalı Mıyım?

Pahalı veya Lüks Bir Kol Saati Almalı Mıyım?
Daha önce bu site de ‘’saat alırken dikkat edilmesi gerekenler’’ , ‘’kaliteli saat nasıl anlaşılır’’ ve ‘’bir yatırım aracı olarak kol saati’’ gibi yeni saat tutkunlarına yol gösterecek yazılar yazdık. Bu yazıda da ilk kez lüks bir kol saati almanın birkaç nedeni ve ne zaman satın almanız gerektiğine dair farklı bir bakış açısı getireceğiz.
0

Üst grup saat markaları lüks saat modelleri ile her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyorlar. Bu markalar genellikle bu segment ürünleri belirli bir kesim prestij amacı ile üretmektedir. Tabi bu lüks saat modelleri salt prestij olarak değil, üst düzey mühendislikleri ile de oldukça dikkat çekicidir. Çoğunun arkasında büyük bir tarih yatar ve aslında sadece bir kol saati değil, büyük bir emek, tarih ve kalite satın alırsınız. Bu saatlerin tutkunları, lüks saat satın almak ve saat koleksiyona yapmak konusunda tecrübeli insanlardır. Bu kategorideki saatleri kullanıcıları saat modelleri hakkında büyük bir deneyime sahiptir ve satın alma sürecinde çoğu zaman yardıma ihtiyaç duymazlar.

Ancak saat merakı yeni başlayan bir kişiyseniz ve ilk saatini almak için araştırmalar yapıyorsanız yardıma ihtiyacınız vardır. Saat sektörü çok geniştir ve sayısız saat markası vardır. Bu markaların bazıları etiket fiyatlarını karşılarken bazıları hak ettiğinden fazla paraya satılmaktadır. Yeni bir saat tutkunuysanız, bu ayrımı yapmanız zor olabilir ve yanlış maliyet hesabı yapabilirsiniz.

Daha önce bu site de ‘’saat alırken dikkat edilmesi gerekenler’’ , ‘’kaliteli saat nasıl anlaşılır’’ ve ‘’bir yatırım aracı olarak kol saati’’ gibi yeni saat tutkunlarına yol gösterecek yazılar yazdık. Bu yazıda da ilk kez lüks bir kol saati almanın birkaç nedeni ve ne zaman satın almanız gerektiğine dair farklı bir bakış açısı getireceğiz.

Finansal Açıdan Özgürleşmediğiniz Sürece Pahalı Bir Kol Saati Almak Tutku Değildir.

İnsanlar lüks bir ürün satın alırken, özellikle bu kol saati gibi bir özel bir ürünse, başkalarının fikirlerinden ve görüşlerinden oldukça etkilenmektedir. Başkalarının fikirlerine ve görüşlerine önem vermek kötü bir şey değildir, hatta zaman zaman iyidir bile, ancak kendi görüşlerinizin olması ve bunları kontrol ederek satın alma işlemini gerçekleştirmek çok daha doğrudur.

Çoğu kişi lüks saat markalarının pahalı modellerinden satın alırken dışarıdan oldukça etkileniyor ve bunu yaparken kendi finansal durumunu görmezden geliyor. Hayal etmek her zaman iyidir, ancak lüks bir saat satın alırken kendi ekonomik gerçekliğinin farkında olmak çok daha iyidir.

Günümüzde lüks saat markaları, ‘’başarı’’ konusunda sosyal bir sembol olmuş durumda, bütün önemli iş adamları, devlet adamları ve zengin kişiler pahalı saat markaları kullanıyorlar. İşte, finansal durumun etkisi tam olarak burada ortaya çıkıyor. İş adamlarının, devlet adamlarının ve zengin kişilerin lüks saat markalarını kullanıyor olması çok doğaldır, çünkü bu kişiler genellikle oldukça varlıklıdır. Ancak diğer türlü bu sınıftan olmayan kişiler de bu görüş tam tersidir.

Daha düşük gelirli olan, sıradan bir işte uzun yılları mesai ile çalışmış bir kişinin, Rolex saat takıyor olması her zaman sorgulanır. Çevresinden sürekli olarak ‘’bu Rolex gerçek mi?’’ gibi sorulara maruz kalır. Daha düşük sosyal bir ekonomik çevrede yaşayıp lüks saat markaları kullanıyorsanız bu soru size oldukça tanıdık gelecektir.

İnsanları Etkilemek İçin Kol Saati Almamalısın.

Ailenizi veya arkadaşlarını gibi her zaman çevrenizde olan insanları etkilemek için kol saati almamalısınız. Eğer onları etkilemek için lüks kol saati satın alırsanız, bileğinize taktığınız şeyin kimseyi etkilemediğini ve hatta sizin motivasyonunuzu bile düşürdüğüne tanık olacaksınız.

Pahalı saatler başkaları için alınmamalı, özellikle kendinizi ödüllendirmek ve takdir etmek için kol saati almalısınız. Bunu yaparken de genelde tercihiniz Rolex gibi herkes tarafından bilinen popüler saat markaları ve modelleri yerine, çevrenizin bilmediği markaları tercih etmelisiniz. Taktığınız saat hakkında çevrenizin hiçbir şey bilmemesi her zaman daha iyidir. ‘’bu sahte’’ ya da ‘’ bu gerçek mi?’’ gibi diyalogları maruz kalmayacak ve kol saatinizin keyfini çıkarabileceksiniz.

Diğer yandan uzun yılları başarılı, yoğun bir iş hayatından sonra, finansal özgürlük mücadelenizi de kazandıktan sonra lüks bir saat satın almak mükemmeldir. Sizin bu durumunuzu bilen hayatınızdaki insanlar da bunu takdir edecektir.

Aksi durumda, kredi kartına borç yaparak pahalı bir saat almak mantıklı değildir ve daha önce bahsettiğimiz gibi bu bir tutku değil, başlarını etkilemek için yapılan bir girişimdir. Rahat bir hayatınız yoksa, tüm tasarruflarınızın veya oturduğunuz evin peşinatından daha pahalı bir saat takıyorsanız, sosyal sorumluluklarının farkında olmayan bir kişisinizdir ve çevrenizde sizi sahteci olarak etiketleyecek bir çok insan olacaktır.

Orijinal Saat Takacağınıza İnanmayanlardan Kurtulun

Rolex dünyanın en çok tanınan, bilinen ve sahtesi en çok üretilen lüks saat markasıdır. Eğer zengin doğmadıysanız, sonradan çok zengin olmadıysanız, bileğinizdeki Rolex saatini uzun yıllar çalışarak ve kendinizi ödüllendirmek için aldıysanız çevrenizden gelen ‘’bu saat gerçek mi?’’sorusu çok sinir bozucu olabilir.

Bu sorundan kurtulmak için, herkes tarafından bilinmeyen, bu yüzden sahtesi de çok üretilmeyen lüks saat makaraları satın almak daha mantıklıdır. Omega, Tudor, Patek Philippe, A. Lange & Söhne, gibi daha az popüler ama son derece lüks saat markalarını tercih edebilirsiniz.

Bu sayede kullandığınız saatler çevreniz tarafından takdir edilmese bile saçma sorular duymazsınız. Bu sayede daha rafine saat tutkunu çevresi edilebilir, farklı saat koleksiyoncuları ile tanışabilirsiniz.

Sonuç olarak…

İstediğiniz saati satın alabilirsiniz, ailenizi ve arkadaşlarınızı etkilemeye çalışabilirsiniz. Çünkü bu saati almak için çok çalıştınız. Ancak yakın çevrenizden çoğu zaman sinir bozucu sorular geleceğini unutmayın. Ayrıca, lüks saat markaları satın almak için borç içine giriyorsanız bunun kötü bir fikir olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir