Post Image

Otomatik Saatler Mi? Yoksa Kuvars Saatler Mi Daha İyi?


Kuvars saatler icat edildiğinden beri, kol saatleri oldukça çeşitlendi ve fiyatları oldukça ucuzladı. Hemen her fiyat aralığı kuvars saat modeli bulmak mümkün. Otomatik saatlerde ise fiyat aralığı özellikle kaliteli ve bilinen markalarda hala çok yüksek. Kuvars saat mi otomatik saatler mi daha iyidir sorusuna cevap vermeden önce bir soru daha sormalıyız. Hangisinin daha iyi olduğuna cevap vermeden “daha iyi” terimi ile neyi kastettiğinizi anlamamız gerekiyor.

Daha iyi kelimesi bazı etkenlere göre göreceli olabilir. Bu yüzden hangisi daha iyi sorusunu etkin şekilde kullanmak için objektif şeyler üzerinden karşılaştırma yapmak gerekir.

Örneğin; “saatin doğruluğu, hassasiyeti söz konusu olduğunda, otomatik saatler mi daha iyidir yoksa kuvars saatler mi?” Bu sorunun cevabı “elbette kuvars saatler” olacaktır. Saatçilik teknolojisinde geleneksel (otomatik ve mekanik) saatlerde, saniyede 2,5 ile 5 “devir” (Hz) gibi çeşitli frekanslarda dağılan salınımlı bir kütle kullanılır. Quartz saatlerde ise aynı sonucu elde etmek için çok farklı bir teknoloji kullanılır. Salınan bir kütle yerine, 32.768 Hz olan, herhangi bir otomatik saatin alabileceğinden çok daha yüksek bir frekansta titreşen ayar çatalı kullanır.

ETA - Kuvars Saat Mekanizması
ETA – Kuvars Saat Mekanizması

Bu tip standart kaliteli kuvars saatlerde 32.768 Hz rezonatörlerin, ortalama 31 oC derecede, milyonda altı (0.0006%) gibi uzun vadeli bir kesinliğe sahip olduğu garanti edilmektedir. Kısaca, tipik bir kuvars saatin 30 günde sadece 15 saniye hata payı vardır.

Karşılaştırma için, COSC sertifikalı bir otomatik kronometrenin günlük ortalama +6 / – 4 hata payı vardır. Bu yüzden kuvars teknolojisi kullanan saatler, otomatik saatlere göre çok daha hassastır ve zamanla oluşan hata payları çok daha düşüktür. Bu konuda kuvars saatler şüphesiz otomatik saatlerden daha iyidir.

Otomatik saatlerin matematiksel çalışma prensibine matematikgunlugu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kuvars saatlerin en güzel yanı da, yazının başında belirttiğimiz gibi, bir zamanlar çok pahalı olan kuvars saatler (ilk kuvars saatler sıfır bir araba fiyatına satıldı) bugün o kadar ucuz ki, çok az paralara herhangi bir otomatik saatten daha doğru zamanı gösteren bir kuvars saat alabiliyoruz.

Şimdi soruyu şöyle soralım “Otomatik mi yoksa kuvars saatler mi güzellik objesi olarak daha gösterişli, çekici, fiyakalı veya iyi?”

Tahmin edeceğiniz gibi burada sorunun cevabı çok farklı. Mekanik saatler bu kategoriyi kazanıyor. Neden diye düşünüyor olabilirsiniz. Açıklayalım, otomatik saatler genellikle erkek modellerinden oluşur ve kullanıcıları doğal olarak erkektir. Erkekler makineleri, pratik ihtiyaçları olsa bile, daha çok saatin işlevinden ziyade estetik bir görünüm için tercih ederler.

Zenith - El-Primero Saat Mekanizması
Zenith – El-Primero Saat Mekanizması

Olaya bu şekilde bakıldığında, otomatik saatler herhangi bir kuvars saatten çok daha iyidir çünkü, otomatik saatler sadece zaman tutma cihazı değildir, uzun bir tarih ve deneyimleme geleneğinden kaynaklanan, tarih boyunca sayısız buluşlar gerçekleştirmiş teknoloji harikalarıdır.

Mekanik saatler, yüzyıllar boyunca süren araştırmalar sonu, ellerinde bulunan materyalleri kullanarak zaman işleyişini mükemmel yapmış saatleri temsil ediyor. Saat üreticileri, saatlerini güçlendirmek için yayları icat ettiler, doğru çalışması için denge tekerleklerini. Ve onları daha hassas hale getirmek için sayısız deneyler yapıp mükemmelleştirmek için sayısız komplikasyon, özellik icat ettiler.

Bu yüzden, herhangi bir otomatik saatin kuvars saatten daha iyi olduğu söylendiğinde asıl anlatılmak istenen işte budur. Otomatik saatler, sadece bir zaman tutma makinesi değil, güzelliği estetiği, mühendisliği temsil eden bir nesne olarak, saat tarihinin yaşayan miraslarıdır.

En İyi Otomatik Kadın Saat Modelleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

2 Yorum

  Anonim

  I am truly pleased to glance at this web site posts which carries tons of helpful facts, thanks for providing these statistics. Esmeralda Norbert McGill

  18 Aralık 2020 Cevapla
  Hendrika

  Hi mates, how is everything, and what you would like to say regarding this article, in my view its really awesome designed for me. Hendrika Nappie Rodney

  18 Aralık 2020 Cevapla

Bir cevap yazın