Orijinal Rolex Nasıl Anlaşılır?Rolex, tarihin en önemli saat markalarından biri olarak kabul edilmektedir. İsviçre’nin en iyi saat markaları arasında yer alan Rolex, her yıl muadillerine göre en çok saat satışı yapan marka konumundadır. Rolex her zaman bir saatten daha fazlası, bir statü sembolüdür.

Bir çok kişi orijinal bir Rolex saate sahip olmak için çaba harcıyor. Bu talep maalesef sahte ürün piyasasını da bu alana çekiyor ve alıcılar paralarını sahte ürünlere harcıyor. Bu nedenle Rolex marka saat almaya karar verdiyseniz, satın alacağınız ürünü en ince ayrıntısına kadar araştırmak ve incelemek için zaman ayırmalısınız.Gerçek vs Replika Rolex Saatler

Rolex, lüks eşyalar arasında en çok rağbet gören saat markasıdır. Bu da doğal olarak Rolex’i, en çok replika ürünü yapılan marka durumuna getirir. Replika saat pazarının büyük bir kısmını Rolex ürünleri oluşturur.

Bu sahte saatlerin çoğu Çin’de üretilmektedir. Ancak yapılan araştırma sonucu sahte ürün üretiminin tüm Asya’ya yayıldığı gözükmektedir. Bu sahte saatler genellikle 300 lira ile 4000 lira arasında satılıyor ve fiyatı ile doğru orantılı olarak kalitesi de yükseliyor. Markanın, modern Rolex Datejust koleksiyonu ve Rolex Submariner modelleri sahte saat piyasasının ana hedeflerdir. Piyasada bu iki modelin çok sayıda sahtesi mevcut.

Özellikle online saat alışverişlerinde çok dikkat etmelisiniz. O kadar iyi şekilde üretilmiş sahte Rolex’ler var ki, tecrübeli satış bayileri bile ayırt etmekte zorlanmaktadır. Öte yandan diğer sahteleri fark etmek oldukça kolaydır. Acemi bir kişinin Rolex’in orijinal olup olmadığını söylemesi çoğu zaman zordur.

Kendinizi sahte Rolex saatlerden korumanız için, gerçek bir saatte bulunan işaretlerden oluşan bir liste hazırladık. Bir bakışta orijinal bir Rolex’i nasıl anlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.Sadece Seçkin Satıcıları Tercih Edin

Alışveriş yapmadan önce satıcıyı mutlaka tanıyın. Sahte bir kol saati almanın önüne geçmek için, saygın ve güvenilir satıcıdan alışveriş yapmaktır. Çok sayıda bayi var, ancak gerçek bir saat aldığınızdan emin olmak için model hakkında en ince ayrıntıları bile öğrenmekten zarar gelmez.

Güvenilir bayiler, her satışta orijinallik garantisi vermektedir. Alışveriş esnasında garanti ve orijinallik belgesini mutlaka talep edin. Eğer orijinallik belgesi yoksa aldığınız saat orijinal bile olsa, geçerli bir yatırım aracı olmayacaktır.Ebay, Sahibinden, GittiGidiyor Gibi Alışveriş Sitelerine Dikkat Edin

Yukarıda ismi geçen web siteleri, sadece alıcı ve satıcıyı buluşturan platformlardır, bu nedenle satılan ürünler hakkında bilgi sahibi değil ve satılan ürünlerden sorumlu değildirler.

Bu tarz yerlerde genellikle sahte ürünler sergilenir. Güvenilir, dürüst ve yetkili Rolex satıcılarını bulmak zordur. Sahte bir Rolex’i nasıl tanıyacağınızı bilmiyorsanız, kandırılabilirsiniz. Bu nedenle bu tarz sitelerden lüks ürünler alırken bir kez daha düşünmelisiniz.Rolex Her Zaman Kaliteli Saatler Üretmektedir

Rolex, kalite, dayanıklılık, tarz ve prestij anlamında, gezegende bilinen ve en çok beğenilen lüks markaların başında gelir. Rolex saatlerinde, pas ve korozyona en dayanaklı ”904L Çelik” olarak adlandırılan, dünyanın en iyi çeliğini kullanılmaktadır.

Marka ayrıca, her saatinde tam olarak bütünlüğü sağlamak için kendi değerli materyallerini ve alaşımlarını yapmaktadır. Her şey mutlak mükemmellik için hazırlanmıştır. Bu nedenle saatin, kasa, tepe, akrep ve yelkovan, bezel, bilezik ve tokasını yakından inceleyin, eğer bir parçası dahi size kötü gözüküyorsa bu saatin orijinal bir Rolex saat olmadığına emin olabilirsiniz.Orijinal Rolex ile Replika Rolex’i Ayırmanın 10 Yolu

1. Seri ve Model Numarası Damgalama

Orijinal bir Rolex’te seri ve model numaraları, pırlanta kenarları gibi doğru açıyla ışıkta parlayacak kadar sağlam, çok ince çizgiler halinde derin ve mükemmel bir şekilde yazılmıştır. Sahte Rolex’lerde ise bunun tam tersi olarak, düşük kaliteli yazı işlemi nedeniyle, soluk küçük noktalardan oluşur. Sahte saatlerde bu sayılar, sanki asitle kazınmış gibi kumlu bir görünüme sahip olacaktır.

Oyma Yazı Farkı
Oyma Yazı Farkı
2. Damgalar

Replika saatler farklı sınıflandırılmıştır. Gerçekten düşük kaliteli olan replika saatler, Rolex adını veya ünlü taç logosunu bile saatin üzerine işleme zahmetine girmezler.

İşaretçi Farkı
İşaretçi Farkı
3. Hareket (Mekanizma)

Rolex saate güç veren hareket, usta bir saatçilik gerektiren mükemmel bir zanaattir. Kopya saatler, ustalık, özveri, kesinlik gibi, her gerçek markanın, saat mekanizmalarında kullandığı bilgilere sahip olamaz. Gerçek bir Rolex saati açtığınızda mekanizmada gerçek Rolex damgası ile karşılaşırsınız.

Dikkate değer bir diğer nokta da, Rolex gibi lüks saat markalarının çoğunluğunun mekanik mekanizmalar kullanıyor olmasıdır, bu nedenle elinizde pilli bir Rolex saat varsa çok dikkat etmelisiniz. Marka tarihi boyunca sınırlı sayıda quartz saat üretmiştir.

Mekanizma Farkı
Mekanizma Farkı
4. Kadran

Orijinal Rolex saatlerin kadranı mükemmel kesinliktedir. Yazılar mürekkep ile değil, lazer yazıcı ile kazınır. Bu nedenle saati üzerinde düzensiz yazı tipleri, harfler, lekeler veya yazım hataları, yazılar arasında tutarsız boşluklar görürseniz, o saat kesinlikle sahtedir.

Orijinal Saatlerde, kadran içine veya kenarına yazılan yazılar genellikle lazer ile kazınır. Replika saatlerde ise bu genellikle mürekkep ile yazılır.

Kadran İçi Yazı Farkı
Kadran İçi Yazı Farkı
5. Tepegöz

Tepegöz, saatlerin yüzündeki tarih göstergesinin üstündeki büyüteçtir. Orijinal bir saatte tepegöz, dışbükeydir ve okunabilirliği kolaylaştırmak için tarih göstergesini 2.5 kat büyütür.

Almak istediğiniz saatte, büyütme merceği düzse ve tarihi bu şekilde büyük görünmüyor ise, sahte bir saat alıyorsunuz demektir. Sahte saatleri tespit etmek için en küçük ayrıntıya bile dikkat etmek gerekir.

Tepegöz Farkı
Tepegöz Farkı
6. Su Geçirmezlik

Rolex kol saatleri su geçirmez olarak üretilmektedir. Sahte saatler ise uygun bir su testine dayanmaz. Aldığınız saatin sahte olduğunu düşünüyorsanız, saati geri vermeden önce asla su testi yapmaya çalışmayın.


Bu saati mahvedebilir ve satıcı saati kesinlikle geri almaz. Bu saatin saygın bir profesyonel tarafından incelenmesini sağlayın.7. Ağırlık

Orijinal Rolex saatler en iyi malzemelerden üretildiği için belirli bir miktar ağırdır. Sahte Rolexler ise ucuz yapılması için daha düşük kaliteli malzemelerden üretilmektedir.

Orijinal model ile sahtesinin arasında ciddi ağırlık farkları olur. Eğer aldığınız saatin hafif olduğunu düşünüyorsanız muhtemelen sahte bir Rolex ile karşı karşıyasınız.8. Kasa Kapağı

1930’lu yıllarda üretilen birkaç nadir vintage Rolex modeli haricinde marka, saatlerinin içi gözüken kasa kapakları ile üretmez. Bu yüzden saatlerin mekanizmasını gösteren kasa kapağı ile üretilen bir Rolex saate denk gelirseniz çok dikkat edin.

Kasa Kapak Görünürlüğü Farkı
Kasa Kapak Görünürlüğü Farkı
9. Kasa Gravür Yazıları

Eski Rolex Sea Dweller, Comex, Askeri saatler ve bazı eski nadir modeller dışında, Rolex saatlerinin arkasını kelimeler, logolar veya resimlerle (çoğu zaman) oymaz.

Eğer baktığınız saatin arkasında, bu yazılar veya resimlerden varsa, muhtemelen kopya bir saattir. Ayrıca, 6917, 69173 ve 69174 gibi bazı kadın Rolex Datejust modellerinin arkasında ”Stainless Stell” ve ”Registered Desing” yazmaktadır.

Kasa Kapak Yazı Farkı
Kasa Kapak Yazı Farkı
10. Mikro Kazınmış Kristal


2002 yılında Rolex, kadranı koruyan kristal cam üzerine saat 6 yönünde mikro dağlama teknolojisi ile küçük bir taç logosu eklemeye başladı. 2002 yılında yapılan bir Rolex satın almak istiyorsanız, bu küçük taç işareti sayesinde orijinalliğini kanıtlayabilirsiniz.

Çok küçük bir işaret olduğu için çıplak gözle görmek zordur. Bu ayrıntıyı işlemek çok zor olduğu için sahte saatlerde kullanılması zordur.

Mikro Logo
Mikro Logo

Rolex Saat hakkında detaylı bilgiye markayı derinlemesine incelediğimiz “Rolex Saat” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “En İyi 10 Rolex Erkek Saat Modeli” ve “En İyi 15 Rolex Kadın Saat Modeli” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

“Orijinal Rolex Nasıl Anlaşılır?” için 2 yanıt

  1. Pikachuu avatarı
    Pikachuu

    güzel paylaşım, teşekkürler…

  2. Satten anlayan kişi avatarı
    Satten anlayan kişi

    Maalesef ki günümüzdeki 6.000tl üstü replikalarda mikro logo dahil her şeyi kopyalanabiliyor mekanizmaya bakmadan sakın almayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir