Post Image

Omega – Speedmaster 2Omega Speedmaster – Geçmişten Günümüze Tarihi -2-

Bir önceki yazımızda Omega Speedmaster modelinin ilk öncülerini ve nasıl ”Moonwatch” olduğu süreci anlattık. Klasik Speedmaster’ın bu çok popüler serilerinin yanı sıra, 1970’li yıllar model için araştırma ve geliştirme açısından en verimli zamanlardı. Bu yıllar boyunca modele çeşitli teknik iyileştirmeler ve özgün tasarımlar kazandırıldı. 1970’li yıllar Speedmaster modelinin hacimlendiği (kasa çapının büyüdüğü) yıllardır ve bu büyümenin bir nedeni vardır.


Omega Speedmaster – Alaska Projesi

Omega Speedmaster ve NASA’nın uzun zamandır devam eden köklü bir ortaklığı var. Bu yazı dizisinin ilk bölümünde açıkladğımız gibi, Speedmaster, NASA ile yollarının kesişmesi ve bir seçim süreci sonrası ”moonwatch” olarak adlandırılmaya başlanmıştı. Daha sonra, Amerika Uzay Ajansı NASA ve Bienne merkezli İsviçre saat markası Omega, Speedmaster’ı ”Alaska Projesi” olarak adlandırılan bir programda geliştirmek için tekrar bir araya geldi. Ancak bu programın kutuplar ile hiç bir ilgisi yoktu. Alaska Projesi kesin gizlilik içinde yürütülen bir projenin kod adıydı ve böylece rakip firmalar Omega’nın NASA ile beraber başka bir araştırma içinde bulunduklarını bilemeyecekti.

Omega - Speedmaster Moonwatch Alaska Project
Omega – Speedmaster Moonwatch Alaska Project

Omega Speedmaster her ne kadar NASA tarafından daha önce uygulanan tüm testlere dayanarak ve Ay’a gidip gelerek kendini kanıtlamış olsa da, marka 1967 yılında Speedmaster’ı yeniden tasarlamaya ve yüksek ısı değişimine karşı direncini arttırmaya karar verdi. NASA’da mükemmel bir uzay saati yaratmak istiyordu. Amaç, hem aşırı sıcak hem de aşırı soğuk ortamlarda çalışabilen bir saat meydana getirmek ve uzay görevlerinin tüm olası durumlarına karşı büyük dirence sahip bir saat yaratmaktı. Böylece Omega ”Alaska Projesi’ doğmuş oldu.

Projenin başında Pierre Chopard bulunuyordu ve projede iki önemli konu gündemdeydi. Hareketin aşırı sıcaklar karşısında genleşmesinin önüne geçmek ve okunabilirliği arttırmak. Hareketi daha iyi korumak için dış gövde ekleyerek kasayı sağlamlaştırma çalışmaları yapıldı.

Omega - Speedmaster Moonwatch
Omega – Speedmaster Moonwatch

Bunun için saatin üzerine bir dış muhafaza yerleştirildi. Bu, seçeneklerden sadece birisiydi. 861 hareketi üzerinde çeşitli geliştirmeler yapıldı ve bu nedenle bazı modeller kırmızı dış muhafaza olmadan da ”uzay geçirmez” olacak şekilde tasarlandı. Bu şekilde birden fazla ”Alaska Projesi” Speedmaster saat modeli ortaya çıktı.

Saatin kendisi de yeni eller (akrep ve yelkovan), kadran (daha iyi okunabilsin diye) ve ayrıca yeni bir kasa ile geliştirildi.

Modelin göze çarpan en belirgin özelliği büyük kırmızı kapağı oldu. Eloksallı alüminyum bir malzemeden yapılmış olan bu malzeme, düşük ısı iletkenliği sayesinde, saati hem yüksek sıcaklıktan hem de düşük sıcaklıklardan koruma özelliğine sahiptir. Kullanılan renk sadece sıcaklık dalgalanmalarına karşın değil, ayrıca bazı radyasyonlara karşı da koruyucuydur. Kırmıznın çok iddialı ve gösterişli bir renk olduğu muhakkak ancak tercih edilen bu renk kesinlikle estetik kaygılar ile tercih edilmemiştir. Başka hiçbir renk, radyasyon veya yüzey sıcaklıklarını aynı düzeyde koruyup emilim sağlamamaktadır.

Omega - Speedmaster Moonwatch
Omega – Speedmaster Moonwatch

Projenin ikinci kısmı direkt olarak Omega Speedmaster modelini kapsıyordu. Omega, dünya çapında ilk kez titanyumdan yapılmış yepyeni ve büyük bir kasa geliştirdi. Kasa, saatin takılmasını engellemek için mümkün olduğunca pürürzsüz ve “süs”süzdü. Titanyum seçiminin en büyük iki nedeni, düşük ağırlığa ve ısı iletkenliğinin düşük olmasıydı.

Fotoğraflardan da farkedeceğiniz gibi saatin kadranı da eski versionlara göre tamamen farklı, entegre bir skala ve beyaz renkte yeni eller (akrep, yelkovan). Bu tercihlerin tümü, en karanlık ortamlardan yüksek aydınlık ortamlara kadar zor koşullarda maksimum okunabilirlik sağlamak içindi. Beyaz renk, güneşin ışığını, enerjisini ve radyasyonunu çok daha iyi bir şekilde ve yüksek derecede yansıtır, bu sayede dış kılıfın sağladığı korumayı maksimum seviyeye çıkarır.

Omega - Speedmaster Ref. 145.012 1967
Omega – Speedmaster Ref. 145.012 1967

Ancak sonra bir şey oldu. Prototiplerin sunumundan sonra (5 sunum gerçekleşmiştir) NASA, 145.012 Omega Speedmaster ”Moonwatch” modelinin uzay görevini başarı ile yerine getirdiğine karar verdi ve böylece Alaska Projesi iptal edildi.

Omega - Speedmaster Ref. 145.012 1967
Omega – Speedmaster Ref. 145.012 1967

Dahası Ay’ın karanlık yüzeyinin keşfi şuan bir öncelik değildi. Ancak bu proje Omega’ya pahalıya patlamıştı ve en az 1 milyon İsviçre Frank’ı yatırım yapılmıştı. Marka’da bu projede geliştirilen bazı öğeleri seri üretim Speedmaster modellerinde uygulamaya karar verdi. Bu karar sonrası ”Speedmaster Mark Series” doğdu.


Alaska Projesi Ürünü – Speedmaster Mark II Ref. 145.014

Not: Burada gördüğünüz saat bir prototiptir. (Omega Müzesinden) ve seri baskı ile aynı ellere sahip değildir. Bilezik gibi bazı farklı detayları da vardır.

Omega - Speedmaster Mark II Prototype Ref. 145.014
Omega – Speedmaster Mark II Prototype Ref. 145.014

Omega 1969’da, Alaska Projesi Ar-Ge maliyetlerini azaltmak için Speedmaster Mark Serisi’nin ilk modeli olan Mark II ref. 145.014 modelini çıkardı. Ardından Omega’nın ilk otomatik kronograf hareketini kullanan Mark III, ardından IV ve Mark V modelleri geldi İkincisi yalnızca Almanya’da piyasaya çıktı ve Speedmaster ”Teutonic” olarak bilinmektedir.

Mark II, Alaska Projesi’nde tanıtılan özelliklerin ve yeniliklerin bazılarını daha çok tüketici odaklı bir yaklaşımla kullanıcılara sundu. Bu yaklaşım, modelin giyilebilir bir şekilde ele alındığı anlamına gelmektedir. 41 mm ve 45 mm’lik kasanın şekli günümüzde tipik 1970’li yılların model tarzı olarak görülüyor ve Mark II bu şekli kullanan ilk saatlerden biriydi. Diğer örnekler Heuer Autavia nesline aittir. Entegre kayışlı ve belirgin açıları veya fasetleri olmayan yumurta tarzı bir şekle sahiptir. Takimetre çerçevesi entegre olacaktı, ancak okunaklı olması için kadranın parçası değil de, doğrudan kubbeli bir hesalit pleksiglas yerine, mineral düz cam olan kristalin iç yüzeyine basıldı.

Omega - Speedmaster Mark II ref. 145.014
Omega – Speedmaster Mark II ref. 145.014

Saatin yüzü, kadranı ve elleri ”Moonwatch” modeline benziyordu. Aradaki tek fark 12 rakamının altında bulunan ”Profesyonel” ve ”Mark II” yazısındaydı.

Omega - Speedmaster Mark II ref. 145.014
Omega – Speedmaster Mark II ref. 145.014

Mark II 145.014, koyu gri kadranlı, demiryolu rayı görseline turuncu vurgulu ve kronograf göstergeleri için turuncu ellere sahip bir ”yarış” sürümü olarak piyasaya sürülmüştü. Günümüzde Mark II, Speedmaster koleksiyonerlerinin kalbinde her zaman önemli yeri olan özel bir modeldir. Uygun fiyatlı vintage Speedmaster modellerinden biri olmasıyla da her zaman tercih sebebidir.

Son zamanlarda, Omega Mark II’yi aynı kasa, çevçevenin aynı tasarımı ve kadranı dahil olmak üzere Orijinal versiyona sadık kalacak şekilde yeniden üretti. Hatta 3 ayrı versiyon ile piyasaya sürüldü: ilki siyah kadranlı versiyonuydu diğerleri ise Mark II ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Özel Versiyon’u ”yarış kadranı” idi.


Özel Flightmaster Ref. 145.013

Omega Flightmaster, ikonik bir kronometre, aynı zamanda koleksiyonun içindeki en özel parçalardan biridir. Flightmaster 1969 yılında pilotlar için tasarlanmış özel bir araç olarak tanıtıldı. Pilot şekilli kasanın içinde yer alan ekstra GMT komplikasyonlu ve 24 saatlik zaman dilimi göstergesine sahip saat 861’in bir evrimi olan Calibre 910’u kullanıyordu. Omega Flightmaster pilotlar için son derece pratik bir saat modeliydi.

Omega - Flightmaster Ref. 145.013
Omega – Flightmaster Ref. 145.013

1969 ve 1970’li yılların başında Omega, Concorde’un prototiplerini kullanıyordu. Omega, uçakların zamanlama ekipmanlarının resmi tedarikçisi olmasının yanısıra, Concorde’un pilotları için resmi olmayan bir saat satıcısıydı. British Airways ekibinin çoğu, navigasyon için sadık ve kullanışlı bir araç olan Omega Flightmaster kullanıyordu.

Omega - Flightmaster Ref. 145.013
Omega – Flightmaster Ref. 145.013

Omega Flightmaster modeli de, uzayda kullanılan saat modellerinden biridir. Ancak, NASA üyelerinin bileklerinde değil bir kozmonot tarafından (Alexey Leonov) kullanılmıştır. Omega’nın özel bazı baskılar yaptığı bu saat, Apollo-Soyouz görevi sırasında kullanıldı. Flightmaster, Speedmaster gibi Ay’a inmedi, sadece uzayda kaldı. Speedmaster, uzayda takılan tek saat olmayabilir ancak Ay’da takılan ve ”Moonwatch” olarak bilinen tek saattir.


Bir Yadigar – Speedmaster 125 Ref. 378.0801

Omega Speedmaster 125 çok özel bir saattir. Bunu özel yapan ise çok az kişi için yapılmış olması. 125 yalnızca otomatik bir kronograf değil, aynı zamanda İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü’nün belgesine sahiptir.

Omega - Speedmaster 125 Ref. 378.0801
Omega – Speedmaster 125 Ref. 378.0801

Bu belge, gerçek bir kronografın tüm pratik avantajlarına sahip olacağı gerçeği ile beraber, Speedmaster 125’in resmi bir kronometre özelliklerinden ödün vermeden, zaman tutma verimliliğine sahip olduğu anlamına gelmektedir. Omega, Speedmaster 125’i, 125. yıl dönümü için özel bir seri olarak tasarladı. Omega saat markasının, koleksiyondaki en seçkin serisi olan Speedmaster serisinin sonuncusu.

Omega - Speedmaster 125 Ref. 378.0801
Omega – Speedmaster 125 Ref. 378.0801

Omega Speedmaster 125, Omega’nın zengin tarihine selam gönderen 2000 parça ile sınırlı sürümdür. 1973 yılında Omega 125. yılını kutluyordu ve bunu simgeleştirmek için eşsiz bir model tanıtmaya karar verdiler. 125, Omega’nın ilk otomatik kronograf Kalibre’nin özel bir verisonunu kullanıldı (1972’de Speedmaster Mark III’te kullanılmıştı). Kalibre 1041 kullanan Speedmaster 125, otomatik bir kronograf hareketi için kronometre sertifikasına sahiptir. Aynı zamanda Omega’nın ilk kronometre dereceli kronografıdır.

Calibre 1040 ile karşılaştırıldığında 1041, yeni bir rotor, yeni bir ana plaka ve yeni bir kronograf köprüsünün yanısıra 5 farklı harekete sahiptir.


Nadir ve Çok Bilinmeyen Bir Speedmaster 1045 TV Dial Ref. 176.0014

Bu model kesinlikle tüm Speedmaster modelleri içerisinde en cesur olanlardan biridir. TV ekranı tasarımı ile sıradışı bir modeldir. 1970’li yılların en popüler ürünü TV’yi temsil ediyor. Tıknaz, sıradışı, büyük, ağır ve kesinlikle kendine özgü bir renge sahip.

Omega - Speedmaster 1045 TV Dial Ref. 176.0014
Omega – Speedmaster 1045 TV Dial Ref. 176.0014

Speedmaster Ref. 176.0014, Lemania 5100 veya Omega 1045’i, merkez ikinci ve dakika sayıcıları olan otomatik bir kronograftır. Günlük bir komplikasyona sahiptir, 24 saatlik bir gösterge ve yüksek güvenilirlik özellikleri olan bir harek içerir. Vintage saat seven kişiler için hem karmaşık, hem de dengeli olan saat, Speedmasterlar içerisinde ise eşşiz ekrana sahip bir modeldir.

Omega - Speedmaster 1045 TV Dial Ref. 176.0014
Omega – Speedmaster 1045 TV Dial Ref. 176.0014

Omega Speedmaster model koleksiyonları içerisinde, bir sonraki ve son yazımızda gerçek bir astronot saati ve şimdiye kadar en az sayıda yapılan modelin benzersiz tarihini inceleyeceğiz.

Omega Speedmaster serisinin 1. yazısı: Omega Speedmaster -1-

Omega Speedmaster serisinin 3. yazısı: Omega Speedmaster -3-


Bir cevap yazın