Post Image

Neden Kol Saati Kullanmalıyız?Kol Saatinin Doğuşu ve Yaygınlaşması

20.yüzyılın başlarında doğan kol saati, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oldukça popüler hale geldi. Piyade ve havacılar, hassas görevleri yerine getirmek için zamanı kolayca okuyacak ekipmanlara ihtiyaç duydular ve bunu gerçekleştirmek için hızlı ve pratik bir yol icad ettiler. Tüm diğer teçhizatları taşıma zorunluluğu ve zamanı senkronize kullanma gereksinimleri yüzünden klasik cep saatleri, askerler için büyük bir yük haline gelmişti. Tüm bu kargaşanın içinde saatleri ceplerinden çıkararak zamanı kontrol etmek düşmanlar tarafından kuşatılmış askerler için çok tehlikeliydi. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için askerler saatlerini bileklerine bağladılar. Zaman içerisinde kol saati üretimi daha geleneksel cep saatinin yerini aldı.

O dönemler de, kol saatleri öncelikle kadınlar için üretiliyordu ve bir bilezik gibi kullanılıyordu. Askerlerin saatlerini bileklerine bağlaması ve sivil halkın savaştan dönen askerlerden bunu görmesi sonucu, sadece kol saatlerinin kadınlar için üretilmesi saçmalığı son buldu. Hızla dünyadaki erkekler için modernite ve sınıf sembolü haline geldi. Kısa süre sonra neredeyse her yerde bulunan bir aksesuar haline geldi ve stil çeşitliliği çok fazla arttı. Yeni gelişmeler, kol saatlerinin çok daha sağlam olmasını sağladı. O dönemler de oldukça hassas olan kol saatleri, zamanla sağlam, su geçirmez ve darbelere dayanıklı hale geliyordu.

Günümüzde neredeyse her türlü yaşam tarzı için özel üretilmiş kol saatlerinin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İster profesyonel dalgıç olun, ister dağcı, ister asker ihtiyacınıza özel bir  kol saati bulmanız çok kolay. Öte yandan sadece herhangi bir anda, zamanı göstermesi için kullanılacak bir aksesuar olarak da kullanabilirsiniz. Belki de kombininizi tamamlayacak şık bir parça olarak. Artık her türlü durum için bir kol saati saati mevcut.


Zaman Hakkında

Son yıllar da gelişen teknoloji ile beraber, macera, iş ve eğlence gibi tüm özellikleri içinde barındıran akıllı saatlerin artık ilk tercih olduğuna, geleneksel kol saatinin yerini aldığına şahit oluyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki, kol saatleri, özellikle kuvars devrimi ile beraber en kötüsünü yaşadı. Günümüzde insanlar neredeyse tek bir işlevi olan kol saati yerine, bir çok özellik barındıran akıllı saatleri tercih ediyor. Bunda da son derece haklılar. Ancak biz yine de bir kol saatinin günlük aksesuar olarak, hatta bir yatırım aracı ve sonraki nesillere bırakılacak bir değer olduğunu düşünüyoruz.


Kol Saati Kullanmanın Avantajları

Kol saatlerinin fiyat skalası çok geniştir ve hemen her bütçeye uygun şık bir kol saati mevcuttur. Bir kol saati, cep telefonlarına göre saati söyleme konusunda çok daha kullanışlıdır. Telefonunuzu cebinizden çıkarmanız gerekirken, bileğiniz de olan bir nesneye hızlıca göz atarak aynı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu bir ortam da çok daha kibar bir hareket olacaktır. Telefonunuzu spor salonu gibi yerlerde giremezsiniz, yürüyüşte yanınıza alamazsınız, plaj da kullanmak sakıncalıdır ve toplantılar da kullanmak mümkün değildir. Bir kol saati ile bunların hepsini yapabilirsiniz. Ayrıca mekanik değilse kol saatlerinin pilleri telefon şarjlarından çok daha uzun süre dayanır. Bileğinize sarılı olduğu içi kaybetmek zordur ve düşürüp kırma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Günlük hayatımızın çok büyük bir kısmı sürekli zamanı takip etmek ve söylemekle geçer. Zamanı sıradan bir kol saati ile bile kolaylıkla takip edebilirsiniz. Randevularınıza geç kalmaz, zaman tutabilir, kronometre olarak kullanabilirsiniz. Bu tarz özellikleri olan bir kol saati kullanmak hiç kullanmayan birine göre büyük avantajlar sağlar. Sağlam ve özellikli bir kol saati sadece bir aksesuar değildir.


İşçilik

Her saat işlevsel bir mühendislik harikasıdır ve yeri geldiğinde büyük anlamlar taşıyan bir aksesuardır. Tasarımları, mekanizmaları ve üretim süreçleri, saygı duyulması gereken birer süreçtir ve tüm bu süreçler yüksek miktarda beceri, özveri ve tüm detaylar için önemli dikkat gerektirir. Bir kol saatin yaratılması için kullanılan işçiliğe bakarak büyük bir uğraş gerekmediği düşünülebilir, bunun nedeni basit ve küçük gözüktüğü içindir.

Ancak unutulmaması gerekir ki, her saat, hem yapım süreçleri ile hem de insanlığın yüzyıllar boyunca geçmişten gelen gelişiminin göstergesi olarak tarih boyunca zaman kavramının ne aşamalardan geçip bugünkü seviyeye geldiği ve saat tarihinin teknolojiye kattıkları hakkında derin bilgiler içerir. Belki bu biraz duygusal olarak görünebilir ancak özellikle erkekler için kol saati sonraki nesillere bırakılacak güzel bir mirastır ve geçmiş ile geleceği karşılaştırmak için bize fırsat sunar.


Detaylar Fark Yaratır

Bir kol saati, hiç bir şey söylemeden onu giyen kişinin kalitesi ve karateri ve tarzı hakkında çok şey söyleyebilir. Kendine güven, kibarlık, ilgi alanları, hobiler ve öncelikleri hakkında fikir verebilir. Kol saati, kişinin giyim tarzının söylediğinden çok daha fazlasını söyler.

Saatler, kullanıcının hayatına, yaşamına dair ipuçları veren bir penceredir. Zor koşullarda kullanmak için bir saat istiyorsanız, silikon kayışlı çok işlevli bir saat tercih edebilirsiniz. Eğer klasik seven bir insansanız, klasik otomobillerin stilini andıran bir şeyi tercih edebilirsiniz. Kol saatleri, kim olduğunuz hakkında bilgi vermeden sizin yerinize bunu yapan bir aksesuardır.


İşlevsellik

Kol saatleri gibi amaca yönelik çok az ürün vardır. Her türlü şekil, boyut, malzeme ve fiyat gözetmeksizin, sağladığı fayda çok önemlidir. Her şeyden önce, bize zamanı gösterirler. Çok önemli bir şey yapıyorlar ve bunu güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Kol saati, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak sayısız özellikle donatılmıştır. Aynı zamanda, gün, mevsim, mekan ya da başka bir şey için saatinizin özelliklerini kişisel tarzınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kol saati seçimine karar verirken yardımcı olacak bir kaç özellik vardır.

Kol saati seçerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek istiyorsanız;

Lüks Saat Alırken Dikkat Edilecek Özellikler Yazı Dizisi: 1- Başlangıç Seviyesi

Lüks Saat Alırken Dikkat Edilecek Özellikler Yazı Dizisi: 2- Orta Seviye

Saat Seçimi Nasıl Yapılır?

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hareket: Bu herhangi bir saatin çalışması için gereken paçadır. Bir nevi motorudur. İki ana hareket kategorisi vadır, kuvars ve mekanik. Bu iki mekanizma kendi içinde bölümlere ayrılmıştır.

Detaylı bilgi için “Saat Mekanizma Çeşitleri ve Özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca anlatmak gerekirse, kuvars mekanizmalar batarya ile çalışırken mekanik hareketler bir yayla çalışır ve kadran etrafında daha akıcı şekilde hareket eder. Kuvars mekanizmaları oldukça hassas ve zamanı çok daha doğru ölçer ve çok az bakım gerektirir. Mekanik hareketlerin çalışması için pil gerektirmez. En popüler saat mekanizmaları İsviçre’de ve Japonya’da üretilmektedir ancak başka ülkeler de (Örneğin Almanya) yapılan saatler de gerçekten üstün işçilik ve kaliteye sahiptir.

Kullanılan Malzeme: Bu hem saat hem de kordon ile ilgilidir. Saat kasaları genellikle, metal, paslanmaz çelik, alüminyum, altın, platin, seramik veya karbondan üretilir. Kordonlar da benzer şekilde bir çok materyelden üretilirken yoğun olarak deri, çelik, silikon, kauçuk ve seramikten üretilmektedir.

Detaylı bilgi için “Saat Kordon Çeşitleri ve Özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyut: Saatlerin boyutları doğal olarak milimetre cinsinden ölçülür. Kasa çapı, saat kasasının genişliğini ifade eder ancak, kayışın tutturulduğu herhangi bir çıkıntı bu ölçüye dahil edilmez. Saat kasaları ve kordon büyüklükleri oldukça çeşitlidir. Boyut aralığı genellikle 20-50 mm arasındadır. Bu oran istisna olarak daha da büyüyebilir. Burada kişisel tercihinize ellbette karar verecek olan sizlersiniz.

Saat kasa çapının ölçümü ile ilgili bilgi almak isterseniz “Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özellikler: Günlük kullanım için tasarlanan saatlerin büyük çoğunluğunun ekstra özelliği yoktur. Standart bir kol saatinden daha fazlasını arıyorsanız tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek var. Bu ekstra özelliklerin en yaygın olanı kronograftır. Diğer saatler, tarihi, ay evrelerini gösterebilir ve oldukça karmaşık olabilirler. En ileri teknoloji kol saatlerinden bazıları GPS özelliğine de sahiptir. Sizin için hangi özellik öncelikliyse onu belirlemek ve saat seçimi yaparken bunu dikkate almak yapacağınız en önemli şeydir.

Saat özellikleri ile ilgili detaylı bilgi için “Saatlerde Kullanılan Ekstra Özellikler – Saat Komplikasyonları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yazının başında da bahsettiğimiz gibi kol saatleri sadece bir aksesuar değil. Bir yaşam biçimi, yardımcı bir malzeme, sonraki nesillere bırakılacak bir mirastır. İster günlük kullanım için ister aktivite saati olsun, istediğiniz her tarz da, her özellikte bir saat bulmak mümküdür.


BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın