Post Image

Michael Kors SaatMichael Kors Saat Markası Hakkında Genel Bilgi

Michael Kors resmi sitesinde tanıtıldığı gibi “dünyaca ünlü, ödüllü tasarım sahibi, hazır giyim ve lüks aksesuar” markasıdır.

1981 yılında kurulan şirket, kıyafet, ayakkabı, saat, çanta ve diğer aksesuarların satışını yapmaktadır. Koleksiyonlar genellikle kadınlar üzerinedir.

Amerikan menşeli marka, 2019 yılı itibari ile yüzlerce perakende mağazaya ulaştı.Michael Kors Kimdir? Michael Kors Saatleri Tarihi

Modayı takip ediyorsanız muhtemelen biliyorsunuzdur. Michael Kors gerçek bir kişinin adıdır. Ancak eskiden adı, Karl Anderson Jr. idi.

Karl Anderson Jr. 9 Ağustos 1959 yılında New York’da dünyaya geldi. Annesi eski bir modeldi. Karl 5 yaşındayken, annesi Bill Kors ile evlendi. Bu evlilikle birlikte Karl Anderson, üvey babasının soy adını almasının yanında, ismini de değiştirdi ve Michael Kors doğmuş oldu.

Genç yaşında ebeveynlerinin yaşadığı New York’taki evi değiştirdi ve orada kendisine Iron Butterfly (demir kelebek) adında bir butik açtı. Tasarladığı eşyaları burada sergiliyor ve satıyordu.

1977 yılında Michael Kors, New York’ta bulunan moda teknoloji enstitüsü’ne kayıt oldu. Ancak 9 ay sonra orayı bırakarak, Lothar adındaki butikte satış elemanı olarak işe başladı. Fakat çok geçmeden buradaki eğitimini de yarıda bıraktı. Daha sonra tekrar butik tasarımcısı ve görsel şef olarak çalışmaya devam etti.Michael Kors’un Kuruluşu

Bergdorf’ta moda direktörü olan Dawn Mello, mağaza vitrinlerini ve elbiselerin şıklığını farketti. Michael Kors’a ürünlerini Bergdorf Goofman’da satması için bir teklifte bulundu. Teklifi kabul eden Michael Kors, 1981 yılında kendi adını taşıyan markanın satışını yapmaya başladı. Özellikle Woman’s Swear koleksiyonu çok kısa sürede hit oldu.

Michael Kors Saat
Michael Kors Saat

1990 yılına gelindiğinde ise Michael Kors resmen lisanslı marka olarak faaliyetlerine başladı. Ancak işler çok kısa sürede tersine döndü ve 3 yıl sonra iflas bayrağını çekti. Tasarımlarına ara vermeyen Michael Kors ciddi bir dönüşüme uğradı. First Lady Michelle Obama tarafından giyilen bir elbise bile tasarlamayı başardı.Markanın Yeniden Doğuşu

1997 yılında Michael Kors, LVHM’in sahibi olduğu Fransız moda devi Celine’in, ilk kadın giyim tasarımcısı oldu. Onun yönetimi altında Celine çok büyüdü. Sonuç olarak 1998 yılında Kors Celine’de yaratıcı yönetmen oldu. Bir sonra ki dönüm noktası ise 2002 yılında erkekler için ilk koleksiyonu sergilediğinde oldu.

2003 yılının Ekim ayında Michael Kors, Celine’den ayrıldı ve kendi markasını oluşturmaya odaklandı. Michael Kors Holding LTD. ile bu hayal gerçekleşti. Lawrance Stroll ve ortağı Silas Chou’dan alınan destek ile bu mümkün oldu.

2004 yılında ise Michael Kors aksesuar ve giyim koleksiyonu piyasaya sürüldü. Bahsedilen ürünler ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan mağazalarda satışa sürüldü. Daha sonra hazır giyim, mayo, kot pantolonlar ve ayakkabılar ile ürün yelpazesi genişletildi.

Şuanda şirketin dünya genelinde 500’den fazla mağazası bulunmaktadır. Michael Kors, onursal başkan ve baş yaratıcı görevindedir.Michael Kors ve Fossil Anlaşması

Michael Kors, ilk olarak 2004 yılında Fossil Grup ile ortaklık kurdu. Bu ortaklıkla Fossil Grup, Michael Kors saatlerin tasarım, üretim ve dağıtım hakkına sahip oldu.

2014 yılında bu iki şirket, 10 yıllık bir anlaşmaya daha imza attı. Buna göre 2024 yılına kadar Michael Kors saat üretim lisansı Fossil Grup’ta olacak.

Son yapılan anlaşma gereği, genellikle bayan kol saatlerine ağırlık veren Michael Kors, erkek saat koleksiyonu da geliştirecek.Michael Kors Saatler Nerede Üretiliyor?

Michael Kors saatlerinin Fossil Grup ile lisans anlaşması bulunduğu için, ürünlerin üretimi Fossil tarafından gerçekleştirilir. Diğer moda markaları gibi, Çin ve Asya fabrikalarında üretilmektedir.

Michael Kors Access Bradshaw Smartwatch MKT5001
Michael Kors Bradshaw Smartwatch MKT5001
Michael Kors İyi Bir Marka Mı?

Moda açısından Michael Kors, son yılların en popüler markalarından biri. Özellikle kadınlar arasında son derece popüler ve prestijli bir markadır, hatta en iyi markalardan biri olarak kabul edilir. Ürettiği her şeyde, hazır giyim, çanta, aksesuar gibi, önemli tasarımlara imzasını atmış bir markadır. Ürünlerin görüntüsü son derece lüks ve ihtişamlıdır. Bu nedenle Michael Kors genellikle Burberry gibi son derece önemli markalar ile rekabet halindedir.

Ancak Michael Kors saatlere gelindiğinde, tekstil ürünlerinin aksine zıt görüşler vardır. Bir çok forum sitesinde saatleri ile ilgili olumsuz yorumlar bulunmakta. Özellikle bir moda markası olduğundan, saatlerin standartları düşük ve mekanizmanın kalitesinin iyi olmadığından bahsediliyor. Nispeten yüksek olan saat fiyatlarının, sadece marka ve görünüm için verilebileceğini söylüyorlar.

Birçok konuda haklılar. Michael Kors bir moda markası ve saatleri birer mühendislik harikası değil. Ancak tasarımları göz önüne alındığında çoğu kez fiyatının hakkını verdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca kullanılan parçalar da kalite olarak fena değildir.Michael Kors Saatler Kaliteli Midir?

Moda markası olarak Michael Kors’un piramidin üst sıralarında olduğundan eminiz. Peki saatler? Michael Kors saatler gerçekten markanın prestijini ve kalitesini yansıtıyor mu? Diğer moda markası saatler ile kıyaslıyorsanız, evet. Michael Kors saatler son derece kalitelidir.

Michael Kors saatleri son derece zarif, diğer marka ve modeller arasından farkedilecek kadar iyi tasarlanmış ürünlere sahiptir. Michael Kors saat taktığınız zaman, bunu fark edileceğinizden emin olabilirsiniz.

Michael Kors saatler işçilik açısından çok üst düzey olmayabilirler. Ancak, genel anlamda muadillerine göre iyi saatlerdir. Unutmayın ki Michael Kors saatler Fossil tarafından üretilmektedir. Daha önce bir Fossil saat kullandıysanız ve memnun kaldıysanız Michael Kors’dan da aynı şeyi bekleyebilirsiniz.

Michael Kors MK-5412 Saat Modeli
Michael Kors MK-5412 Saat Modeli
Michael Kors Saatleri Nereden Alabilirim?

Marka zaten dünya çapında tanınıyor. Hemen her ülkede butikleri mevcut. Yetkili bir Michael Kors bayisi bulmakta hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Türkiye’de markanın temsilciliğini Saat ve Saat firması yapmaktadır.


Modaya önem veriyor ve tarzınız ile fark yaratmak istiyorsanız, Michael Kors saatler size kesinlikle yardımcı olacaktır. Şık saatleri, akıllı saatleri, spor saatleri, klasik saatleri ile, özellikle kadınlar için, çok geniş ürün yelpazesine sahiptir. Her kıyafetinize uygun bir saat bulmanız mümkündür.

Ancak Michael Kors moda endüstrisinde büyük bir isim haline geldikten sonra ürünlerinin çok fazla replikaları çıkmaya başladı. Sonuç olarak piyasa da bir sürü orijinal benzeri sahte ürün var.

Özellikle online sitelerden saat alıyorsanız son derece dikkatli olmalısınız. Aynı ürünleri mağaza fiyatının yarısından azına satıyor ve orijinal olduğunu iddia ediyorlar. Şık bir saat almak isteyenler de fiyata aldanıp bu kişilerden yada sitelerden saat alıyor. Bir süre sonra saatin pilini değiştirmek için yetkili servise gittiklerinde, acı gerçek ile karşılaşıyorlar. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.


Bir cevap yazın