1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Lüks Saat Özellikleri: 2- Orta Seviye

Lüks Saat Özellikleri: 2- Orta Seviye
luks saat
0

Lüks Saat Özellikleri

Orta Seviye Lüks Saat Özellikleri

Uygun fiyatlı ve kaliteli saat markaları arasından birisini tercih ettikten sonra, ileride elbet daha iyisine sahip olmak isteyeceksiniz. Muhtemelen yaptığınız araştırmalar sonucu, saat dünyasının ne kadar derin olduğunun farkına vardınız. Artık yeni bir saat istediğinizde, kuvars mekanizmalı saatler yerine otomatik saatlere ilgi duymaya başlamış, otomatik saat üreten bir çok marka hakkında çeşitli haberlerle karşılaşmış olmalısınız. Artık saat markalarının sizin için belirli bir anlam ifade etmeye başlamış olmalı.

İlk kez saat alan kişiler, genellikle saat markaları hakkında detaylı araştırma yapmadığı için, moda markası saatleri tercih etmektedirler. Moda markaları tasarımı güzel saat modelleri üretmelerine rağmen, kendilerini gerçekten saat sektörüne adamış markalar değildirler.

Yeterince bilgiye sahip olduktan sonra saat seçiminde marka tercihlerinizin değişmiş olduğu gibi, saatte aradığınız özellikler ve fonksiyonlarda da değişmiş olacak. Daha gelişmiş veya özel fonksiyonlara sahip, mühendislik harikası bir ürüne sahip olmak isteyeceksiniz. Sebep her ne olursa olsun, iyi ve özel bir saate sahip olmak istiyorsanız, günümüzde bunun için en az 10.000 TL üzeri para harcamanız gerekmektedir.

1. Otomatik Mekanizma

Değeri 10.000 TL üzerinde olan, orta seviye lüks bir saat satın almaya karar verdiyseniz, bu saat büyük ihtimalle otomatik mekanizmaya sahip olacaktır. Bazı İsviçre saat markalarının geliştirdiği otomatik mekanizmalar çok üst düzey oldukları ve yılda sadece 5 saniye hata payı ile çalıştıkları için bu fiyatlarda o saatler tercih edilebilir.

Omega Otomatik Mekanizma
Omega – Otomatik Mekanizma

Yılda 5 saniye hata payı ile çalışan özel bir kuvars saate 10.000 TL ve üzeri verilebilir. Eğer hassasiyet ve doğru çalışma sizin için önemliyse, kuvars mekanizmaları tercih edebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, neredeyse hiçbir otomatik saat bu hassasiyette çalışmaz.

Kuvars mekanizmalar, mekanik saatlere göre zamanı, daha hassas bir şekilde gösterir. Bu saatlerin sapma payı çok düşüktür. Kuvars mekanizmaların tek handikabı, pile ihtiyaç duymasıdır. Otomatik saatler, pille çalışan bir saat kadar hassas zaman göstergesine sahip olmasa da, aslında saat dünyasının klasik yönünü temsil eder. Bu saatler bir prestij göstergesidir ve kuvars mekanizmaların sunamayacağı bir değer sunar.

2. Anti Yansıtıcı Cam

Saat kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri şeylerden biri de, ışıklı bir ortamda saate bakmak istediklerinde saat camının ışığı yansıtmasıdır. Bunu siz de deneyebilirsiniz. Hem düşük kaliteli hem de yüksek kaliteli bir saate, ışıklı ortamda bakmayı deneyin. Ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Yansıtıcı Kaplamaya Sahip Cam
Yansıtıcı Kaplamaya Sahip Cam

Kaliteli saat markaları saatlerinin camlarında kullandığı anti yansıtıcı kaplama saatin okunaklılığını büyük ölçüde arttırmaktadır. Anti yansıtıcı genellikle saat camlarının hen ön hem de arka yüzünde uygulanmaktadır. Kaplamanın, saatinizin her iki tarafında da olması iyidir. Ancak tek tercih hakkınız varsa, kaplamanın alt kısımda olmasına dikkat edin. Anti yansıtıcı camın en büyük handikapı özellikle safir camların kolay çizilebilmesine neden olmasıdır. Çok fazla darbe aldığı takdirde aşınabilir ve çizilebilir.

Son olarak saatin camı ne kadar kavisli ise ışığı o kadar çok yansıtır. Bu tarz camlarda mümkün olduğunca çift taraflı anti yansıtıcı kullanıldığından emin olun.

3. Saat Bileziğinin Pimleri

Aslında bu oldukça basit bir işlem olarak gözükebilir. Saat bileziği metalden yapılmaktadır ve birbirine bağlantılı küçük baklalardan meydana gelir. Bu baklaları bir arada tutmak için kullanılan iki çeşit yöntem vardır. Bunlar vidalı çubuklar ve pimlerdir.

Pimler küçük çubuklardır. Çıkarmak istediğinizde küçük bir çekiç ve ince uçlu bir nesle ile üzerinde baskı uygulanarak çıkartılır. Aynı yöntemle yerine yerleştirilir.

Alternatif olarak, ince çubuk pimler dışında kullanılan vidalı pimler vardır. Bunlar daha iyi kabul edilir ve lüks saatler tarafından daha çok kullanılır. Sağlamlık açısından daha kalitelidir uzun süre dayanırlar, ayrıca saate şık ve güzel bir görüntü kazandırırlar.

4. Kronometre Sertifikası

Bu sertifika, orta üst segment ya da lüks saatlerin tamamının sahip olmadığı, ancak saatinize ve markaya değer ve yüksek güvenilirlik kazandıracak bir sertifikadır. Aslında İsviçre saat markalarının çok az kısmı COSC kronometre sertifikasına sahiptir.

Kronometre sertifikası, bir saat mekanizmasının COSC’ye gönderilerek bir kaç gün test edilmesi sonucunda verilir. Test sırasında mekanizmanın ne kadar doğru olduğunu tespit etmek için sonuçlarına bakılır. Bir saatin Kronometre onayı alabilmesi için günde – 4 / + 6 saniyeye kadar doğru olması gerekir, yani bir saat günde 4 saniyeden az 6 saniyeden fazla sapma yapamaz.

Kronometre sertifikasına sahip olmak, mekanizmanın güvenilirliğini simgeler ve yine bir prestij göstergesidir. Bu sertifikaya sahip olmaması, saatinizin test edilmediği anlamına gelmez. Muhtemelen farklı bir teste tabi olmuştur. Quartz mekanizmaya sahip saatler de bu sertifikayı alabilir, ancak onlar için farklı doğruluk kriterleri uygulanmaktadır.

5. Aydınlatıcı (Fosfor)

Saatlerin sadece akrep, yelkovan ve indekslerine uygulanan fosfor karanlıkta saatin okunaklı olacağı anlamına gelmez. Kalitesiz fosfor kullanılan saatleri 30 saniye boyunca doğrudan parlak bir ışığa tuttuğunuz da en fazla 10 dk kadar bir süre ışık verirler, sonra eski sönük hallerine geri dönerler.

Bu özellikteki düşük kaliteli fosforları alt grup saat markalarında sıkça görürsünüz. 10.000 TL üzeri bir saat, bu fosfordan daha kalitelisine layıktır.

SuperLumiNova
SuperLumiNova

En iyi aydınlatıcı, SuperLumiNova’dır. Bunun bir alt segmenti de sadece LumiNova’dır. Böyle üst düzey kalitede aydınlatıcıların, karanlık ortamda üzerine elinizi koyup çektiğinizde bile çalıştığını göreceksiniz. Bu fiyat segmentinde olan saatler yeterince aydınlık katmana sahip olmalı ve geniş bir yüzeyinin parlak olması gerekmektedir.

6. Marka Soy Ağacı

Bu üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Artık moda markalarının da saat ürettiğini düşünürsek, ortada irili ufaklı yüzlerce saat markası var. İnsanların çoğu tanınmış markaları bilirler, fakat çok az bilinen ve çok kaliteli ürün üreten markalar da vardır. Bir markanın almaya değer olup olmadığını sadece ismi belirlemez. Saati siz alacağınız için, araştırma yapmaktan çekinmeyin. Markanın arkasında mutlaka bir hikaye olsun, hiç olmazsa popüler modelinin arkasında bir hikaye olduğundan emin olun.

“Fiyatı güzel, görünüşü de hoş, hikayesi kimin umurunda?” diye düşünebilirsiniz. Ancak bir saat almaya karar verdiğinizde, köklü marka ve modellerin arkasındaki hikayeleri öğrenince, bunun ne kadar önemli olduğuna şaşıracaksınız. Çevrenizde üst grup saat koleksiyonu olan birileri varsa, ona sevdiği markalar ve saatleri hakkında sorular sorun. Emin olun ki sohbetin büyük bölümü, markanın derin tarihi, modelin hikayesi veya saatin eşsiz tasarımı ile ilgili bilgilerle geçecektir.

Bu yüzden marka soy ağacı derken kastettiğimiz şey, iyi saatler ve iyi tasarımları ile tanınan, sektörün öncü markalarına bakmaktır. Bu tarz markalar, tarihinde özel bir kurucuya ve özel hikayelere sahip markalardır. Eğer markalar hakkında bir bilginiz yok ise yakın çevrenizde bilen birilerine danışın veya daha çok araştırma yapın.

7. Görünen Hareketli Parçalar ve Dekorasyon

Orta seviye lüks saatlerin hepsinde, içerideki hareketli parçaları göremiyorsak bile, en azından güzel bir dekorasyon olması gereklidir. Bu otomatik hareket rotorundaki özel cilalı bir yüzey veya saatin kadranındaki dokulu bir yüzey kadar basit olabilir.

F.P. Journe Kadran Dekorasyonu
F.P. Journe Kadran Dekorasyonu

Bu küçük özellikler saatinizin daha değerli olduğunu hissettirir. Aslında saatiniz için harcanan emek, çaba, bu küçük dokunuşlarda gizlidir. Başkalarının ihmal ettiği detaylara değer verip özenli kılan markalar, farkını elbet ortaya koyacaktır.


Hareketli parçaların görünürlüğü ya da kadran üzerinde makine gravürleri gibi şeyler arayın. Bazı modellerde kasanın üzerindeki işlemelere dikkat edebilirsiniz. Bu detaylar saatinizi önemli kılacak özelliklerdendir.

8. Eşsiz Tasarım

Temelde 3 tip saat tasarımı vardır. Birincisi geçmişten gelen, başka hiç bir saate benzemeyen tamamen özgün saat tasarımları. Bu tarz saatler genellikle klasik saat türleri için geçerlidir.

Daha sonra “ikonik” dediğimiz, diğer saat markaları tarafından kopyalanan, benzerleri üretilen “saygı” duyulan saat tasarımları vardır. Buna en uygun örnek “Rolex Submariner” gösterilebilir.

Son olarak, popüler olmuş bir saatin diğer tasarımcı tarafından alınarak, ufak değişikler ile kendi tarzını yansıttığı karışım model vardır. Saat alışverişlerinde mutlaka fark edersiniz ki bir birine benzeyen çok fazla model var. Temelde her şey bu 3 saat tipinde birleşiyor.

Giriş seviyesinde bir çok birbirine benzeyen saatler varken, orta sınıf lüks saatlerde mümkün oldukça benzersiz tasarımlara dikkat edilmelidir. Bu seviyede saatlerin hemen hepsi benzersiz ve orijinal tasarım olmalıdır. Kimse, satın alacağı 35.000 TL’lik saatin 2.000 TL’lik saate benzemesini istemez. Aralarında kalite farkı olsa da, görünüşte ikisi de farklı tasarıma sahip olmamalı. Çünkü burada görünüşü de satın alıyorsunuz.

 TAG-CAR2A1LBA0688
Tag Hauer – TAG-CAR2A1LBA0688

Eşsiz tasarımlara sahip saatleri belirlemek için biraz bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Bir önceki maddede de bahsettiğim gibi, markaların tasarım hikayelerine aşina olmalısınız. Bu seviyedeki saatlerin tarihlerini, arkalarındaki hikayeyi bilmeden, tasarımların orijinal olup olmadığını bilemezsiniz

9. Değerini Koruması

Bu özellik sadece bir kaç önemli marka için geçerli olmaktadır ancak saatinizin zaman geçtikçe değerini kaybetmemesi en azından aynı fiyat seviyesinde değer görmesi için çok şey yapabilirsiniz.

Başlıca koleksiyoner markaları olan Rolex, Breitling, Omega vb. markaları tercih edebilirsiniz. Bu gibi markalar dışında bir kol saatinin değerini koruması için, iyi bir mekanizmaya sahip, kaliteli malzemelerden üretilmiş, yüksek işçilik içeriyor olması saatin değerini korumasına yardımcı olacak faktörlerdir.


Çoğu zaman, özellikle bu fiyat aralığında saat markalarında, saatinizi satın aldığınızdan daha fazlasına yada aynı paraya satamayacaksınız. Ancak satmak istediğinizde komik tekliflerle karşılaşmamak için “saat alırken dikkat edilmesi gerekenler” yazı dizisini gözden geçirerek, bu maddelere uygun tercihler yapabilir ve hayal kırıklığının önüne geçebilirsiniz.

Tabi “saatimi satma gibi bir düşüncem yok, koleksiyonum için saklayacağım” diyorsanız, bu madde zaten sizin için geçerli değildir.

Dilerseniz serinin bir önceki yazısı “Lüks Saat Özellikleri: 1- Başlangıç Seviyesi” makalemizi okuyabilirsiniz.

Saatler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, Bilgi Köşesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, “Dünya’nın En Lüks Saat Markaları Listesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir