Post Image

Lüks Saat Özellikleri 1-Başlangıç Seviye1- Başlangıç Seviye: 3.000 TL – 10.000 TL Arası Lüks Saatler


Saat almak, doğru saati tercih etmek zordur. Yeni bir saat almak için saat markalarını araştıranlar, birçok marka ve modelin içinde kaybolup, hangi saati tercih edeceğine karar veremez. 3 bölümden oluşacak bu yazı dizisini, yeni saat almaya karar verenlere, yol göstermesi için hazırladık.

İnsanlar sürekli, hangi marka ve model saat seçmeleri gerektiğini veya bir saatin iyi olması için ne gibi özellikleri olması gerektiğini soruyor. Maalesef bu soruların net bir cevabı yok. Yüzlerce saat markasının binlerce modelini araştırıp, analiz edip, içlerinden birini seçmenin, açıkçası pek de mümkünatı yoktur. Onun yerine insanlara, bütçelerine göre, ne gibi özelliklere bakmaları gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle bu yazı dizisinde, saatlerin sahip oldukları fonksiyon veya ekstra özelliklerden bahsetmeyeceğiz. Bir saatin kronograflı, perpetual takvimli, kinetik kuvars mekanizmalı ya da GMT özellikli olması, bu yazının konusu değildir. 3 bölümden oluşacak olan “Lüks Saat Özellikleri” yazı dizisinin 1. bölümünde, saatin temel olarak sahip olması gereken özelliklerinden bahsedeceğiz.

Bahsedeceğimiz özellikler, lüks saat alırken en çok dikkat etmeniz, önem vermeniz gereken şeylerdir. Başlangıç seviyesi lüks sınıfında dahi olsa, bu özellikler Lüks diye tabir ettiğimiz saatlerde olması gereken özelliklerdir. Aklınızdan çıkarmayın, mükemmel bir saat yoktur. Bu yüzden hangi saat markasını yada modelini tercih etmeliyim diye düşünmekten ziyade, aşağıda yazacağımız önemli parçaların, mümkün olduğu kadar fazlasının, saatinizde olduğundan emin olun.Uygun Fiyatlı ( 10.000 TL’ye kadar) Lüks Saatler’de Aramanız Gereken Özellikler

Bu fiyat aralığı, en çok saat markası ve modelinin olduğu aralıktır. Bu aralıkta iyi saat markaları olduğu kadar kötü markalar da mevcut. Bir saate iyi saat demek için özelliklerinden ziyade kullanılan materyaller önemlidir. Eğer başlangıç seviyesi lüks saat almak istiyorsanız aşağıdaki özelliklerin çoğunun, saatinizde olmasını isteyeceksiniz.1. Safir Kristal Cam

Safir kristal cam, iyi saatlerin kullandığı önemli bir materyaldir. Yıllar boyunca saat piyasasında bir çok farklı malzemeden cam üretilmiştir. Ancak bugün piyasada yalnızca bir kaç ana malzemeden saat camı üretilmektedir.

Safir Kristal Saat Camı
Safir Kristal Saat Camı

Piyasada bakacağınız saatlerin çoğu iki tür cama sahiptir. Bunlar mineral cam ve sentetik safir kristal camlardır. Mineral cam ve safir camların bir birlerine karşı artıları ve eksileri vardır.

Mineral camlar, safir camlara göre çok daha sağlamdır. Sert darbelere karşı kolay kolay kırılmaz. Çatlayabilir ama kesinlikle kırılmayacaktır ancak çizilebilirler.

Safir camlar ise kolay kırılabilir ama çizilmez. Saat ne kadar iyi ve üst grup ise, safir cam o kadar kalın olur. Bu sayede kırılma olasılığı minimuma düşer. Safir kristaller inanılmaz derecede çizilmelere karşı dayanıklıdır. Saat ne kadar yıpranırsa yıpransın camları pırıl pırıl görülecektir.2. Saat Kasası

İnsanlar bazen saatlerin ağırlığından şikayet etmektedir. Unutmamanız gereken önemli şeylerden birisi de hafif olan saatler genellikle ucuz ve kalitesizdir.

316L Paslanmaz Çelik Saat Kasası
316L Paslanmaz Çelik Saat Kasası

Kaliteli saatler çoğu zaman çeliğin en iyi işlenmiş hali olan 316L paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Ayrıca bilezik ya da kayış bağlantıları katı metal parçalardan yapılmalıdır. Bu fiyat aralığında saatlerin kasaları çok az farklı parçadan, hatta mümkünse tek parçadan ve özellikle sadece metal kullanılarak yapılmış olmalıdır.3. İsviçre Mekanizması Ve Japon Mekanizması

İsviçre, yüksek kaliteli saat mekanizmaları yaptığı için, hemen herkes tarafından bilinir. Diğer taraftan Japonya da, uzun yıllardır yaptığı kaliteli işçilikle, saat piyasasında kabul gören mekanizmalar üretmektedir.

İsviçre kuvars saat mekanizmalarını, genellikle ETA ya da Rondo üretirken, Japon saat mekanizmaları aynı zamanda saat yapımcıları olan Seiko, Citizen ve Casio gibi markalar tarafından üretilir.

Uygun fiyatlı kaliteli bir saat istiyorsanız öncelikli tercihiniz mutlaka İsviçre mekanizması olsun. Bahsedilen fiyat aralığında istediğiniz gibi bir İsviçre saat bulamazsanız, Japon saat mekanizması bulmaya çalışın. Son olarak bahsedilen fiyatlarda mekanik saat bulmak zor olacaktır fakat endişe etmeyin. Bahsedilen kuvars saat mekanizmaları da yeterince kalitelidir.4. Gerçek Saat Üreticisi Markalar Tarafından Üretilmesi

Piyasada temel olarak iki çeşit saat markası vardır. Başkalarına saat ürettiren moda markaları ve saatin A’dan Z’ye her şeyini kendisi tasarlayıp üreten saat markaları.

Moda markaları genelde saatin nasıl çalıştığından ziyade tasarımı ile ilgilenirken, üretici saat markaları tasarım yanında mekanizma kalitesine de önem vermektedir.

En iyi saatler, mekanizma işlevine önem veren ve genel saat tasarım ilkelerine uyarak üretilmiş olan markalara aittir. Moda saatleri ise tasarım alanında sıra dışı olmasına rağmen mekanizma anlamda iyi değildirler. Tabi bu her moda markası saat için geçerli bir önerme değildir.

* Üst düzey saati olan bir çok moda markası var. Bunları ilerleyen zamanda inceleyeceğiz.5. Saatin Ağırlığı

Ağır saatler çoğu kişi tarafından tercih edilmiyor. Bazı kişiler de özellikle saatin ağırlığına bakıyor. Saatin ağırlığı, saat kullanıcılarının çok anlaşamadığı konulardan biridir. Şahsen bizim kişisel tercihimiz ağırlığı fazla olan saatler yönündedir.

Çok daha pahalı saat markaları titanyum gibi hafif malzemelerden üretilmektedir. Ama bu fiyat skalasında olan lüks saatlerde genellikle malzeme olarak çelik kullanılır ve bu ağırlık saat için bir kalite göstergesidir.

Titanyum saatler, bu fiyat aralığında az da olsa bulunuyor fakat bu saatlerde kullanılan titanyum en düşük kalitedir ve çizilme olasılığı çok yüksektir. Söylediğimiz gibi ağırlık, yüksek kaliteli saatlerin temel özelliklerindendir. Bunu göz önünde bulundurarak, verdiğiniz paranın karşılığını aldığınızdan emin olun. Sağlam bir saat kasası ve bileziğin ağırlığını hissedin.6. Toka ve Tepe Düğmesinde Marka İmzası

İyi saat üreticileri, tasarladıkları her saate ciddi yatırımlar yapar. Bu markalar, tasarladıkları her üründe, marka logolarını gururla sergilemekten çekinmezler.

Rolex Saat - Tepe Düğmesi Marka Logosu
Rolex Saat – Tepe Düğmesi Marka Logosu

Genellikle kaliteli marka saat üreticilerinin, amblemlerini sergileyeceği dört ana nokta vardır. Bu yerler, saatin kadranı, otomatik bir saat ise mekanizmanın üzeri, tepe düğmesi ve son olarak, çelik bilezikse bağlantı yeri, deri kayışlı ise tokasıdır.


Markalar, Bu fiyat aralığındaki saatler için genel olarak lazer kazıma tekniğini kullanmaktadır. Yüksek fiyatlı saatler ise, kabartma olarak yapılmış grafik ve logolara sahiptir. Düşük kaliteli saatlerde bunun gibi marka imzalarını bulmanız pek mümkün değildir.7. İyi Bir Aydınlatmaya Sahip Kadran Yapısı

Her saat, düşük ışıkta yada karanlıkta yanan, fosforlu kadrana sahip değildir. Klasik saatler genellikle fosforsuz saatlerdir. Bunun yanında neredeyse çoğu spor ya da casual saatlerde, kadran ile beraber akrep ve yelkovanda da fosfor bulunur. Bu özellik sayesinde “saatin kaç olduğunu” karanlık bir ortamda bile rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Bu aydınlatıcının kalitesi büyük ölçüde değişkendir. Kalitesi, parlaklığın devam etme süresi ve neredeyse tamamen karanlık bir ortamda bile görünür olması ile doğru orantılıdır. Konumuna gelecek olursak öyle saatler vardır ki, fosforun nerede olduğunu göremezsiniz, fakat bazı saatlerde de bu o kadar sırıtır ki, oraya yakışmadığı apaçık ortadadır. Saatinizin bu konudaki kalitesini bu ayrımdan yapabilirsiniz.

Saatinizin fosforundan tam olarak faydalanmak isterseniz, kısa bir süre herhangi bir ışığın altına tutmanız yeterlidir. Bu sayede fosforu şarj edebilir ve uzun bir süre parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle Japon saat markaları bu özelliğe çok önem vermektedir.8. Tutarlı Fiyatlar

Günümüzde fırsat siteleri ile perakende mağazalar arasında kıyasıya bir rekabet var. Özellikle moda markası saatlerin, perakende fiyatı ile online satış fiyatı arasında ciddi farklılıklar bulunur. İnsanlar haliyle internetteki saat fiyatlarını gördükleri zaman perakende mağazaları tercih etmiyor. Bunda son derece haklılar. Bu fiyat tutarsızlığını sebebini öğrenmek istiyorlar. Burada açıklığa kavuşturmamız gereken bir nokta var. Perakende fiyatları mağazaların ortalama standart satış fiyatıdır. Bir çok perakende satış noktasının satış sırasında, saatlerine ciddi indirimler yapacağını göreceksiniz.

Bazı saat markalarında çok küçük indirimler olduğu, bazılarında ise hiç indirim olmadığı doğrudur. Ancak bu fiyat aralığında ki saatlerde indirim yaptırabilirsiniz. Örnek verecek olursak bir yetkili satıcı ürünü 7.000 TL etiket fiyatı ile satarken diğer yetkili satıcılar 6.600 TL bandında satılıyorsa o saat tutarlı bir fiyata sahiptir. Ancak online ortamda aynı ürünü 3.000 – 4.000 TL aralığında satılıyorsa burada bir problem olduğu aşikardır.

Satıcının güvenilirliğini sorgulamanız gerekir. Bu şekilde fiyat tutarsızlığı sergileyen kurumlardan uzak durmanızı öneririz. Seçtiğiniz saatin fiyatının, çılgınca dalgalanmadığından emin olduktan sonra, saatinizi güvenilir bir firmadan almanızı tavsiye ederiz.

Yazımızın devamı “Lüks Saat Özellikleri: 2- Orta Seviye” makalemizi inceleyebilirsiniz.


Ayrıca “Saat Koleksiyonerleri için Başlangıç Seviyesi 4 Lüks Saat Modeli” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Saatler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, Bilgi Köşesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, “Dünya’nın En Lüks Saat Markaları Listesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın