Post Image

Kinetik Saat Nedir? Nasıl Çalışır?Kinetik saat nedir? Tahmin edilenin aksine, kinetik saat nedir sorusunun cevabı çok kısadır. Otomatik bir kuvars olarak bilenen kinetik saat, zamanı işler hale getirmek için piezoelektrik kuvars kristali ile elektrik üretmek için, tıpkı otomatik mekanik saatlerde olduğu gibi, kendinden sarma rotor mekanizması kullanır. Bu tür saatler hassasiyet ve enerji tasarrufu özellikleri ile oldukça popülerdir.

Seiko Kinetik Saat
Seiko Kinetik Saat


Kinetik Saat Nasıl Çalışır? Kinetik Saat’in Çalışma Prensibi

Kinetik enerji, kısaca hareket yoluyla üretilen enerjidir. Vücudun hareketi tarafından oluşturulan bu enerji türü, kinetik saatlere güç veren şeydir. Yürürken kollarınızı sallamak, araç kullanırken direksiyonu çevirmek veya basit günlük hareketler saatin içinde bulunan salınan ağırlıkların dönmesine neden olur.

Dönen sarkaç, küçük bir pinyon ile örülen büyük bir dişliye bağlanır. Hareket ettiğiniz vakit sarkaç, pinyonu hızlı bir şekilde döndürmeye (100.000 rpm’ye kadar) başlar.

Bu, içeride bulunan depolama cihazını, (kapasitör yada şarj edilebilir pil) şarj eden küçük bir elektrik jeneratörüne bağlıdır. Kapasitör içinde depolanan enerji zamanla yavaş bir şekilde boşalmaya başlar. Saatin modeline bağlı olarak, tam şarj edildiği takdirde iki haftadan altı aya kadar şarj depolayabilir. Kinetik saatlerin matematiksel çalışma prensibine matematikgunlugu.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Kinetik Saat mi Otomatik Saat mi?

Öncelikle saatin hareketinin (mekanizmasının) ne olduğuna karar vermeliyiz. Hareket, kısacası bir çok hareketli parçadan meydana gelen saat mekanizmasıdır. Kinetik hareket aynı zamanda otomatik kuvars hareketi olarak da bilinir. Kinetik saatler, otomatik ve kuvars saatlerin en iyi özelliklerinin birleşimiyle oluşturulmuştur.

Otomatik Saat Hareketi
Otomatik Saat Hareketi

Tıpkı otomatik mekanizma gibi kinetik mekanizmanın da kendiliğinden sarma bir hareketi vardır, ancak zamanı kontrol etmek için kuvars mekanizma kullanır. Kapasitör, dişlilerin tutarlı bir hızda hareket etmesi için yüksek frekansta titreşen kuvars kristaline enerji aktarır.

Seiko Kinetik Saat Parçaları
Seiko Kinetik Saat Parçaları

Diğer yandan, otomatik bir saatin mekanik bir hareketi vardır. Zaman tutmak için zemberek ve denge çarkı kullanılır. Bir kuvars mekanizması, mekanik bir hareketten çok daha hassastır. Ortalama olarak, bir kuvars mekanizması kullanan saat ayda bir kaç saniyelik hata yaparken, mekanik bir saat bu sapmayı bir günde yapar.


Kinetik Saatler Dayanıklı Mıdır?

Maalesef ülkemizde saat kültürü tam olarak gelişmiş durumda değil. Satıcılar dahil kinetik saatin ne olduğu hala tam olarak bilinmiyor. Siz de böyle bilgisiz bir satıcıya denk geldiyseniz kinetik bir saat alırken tereddütte kalmış olabilirsiniz. Ancak, kinetik saatlerin diğer saatler kadar dayanıklı olduğunu bilmelisiniz. Kapasitör binlerce kez şarj edilip boşaltılabilir. Saatinizin durumunu en iyi şekilde korumak isterseniz, kapasitörü her 10 yılda bir kalibre edilmesi için servise yollayabilirsiniz. Ne olursa olsun, kapasitör kolay kolay yıpranmaz.

Seiko Kinetik Saat
Seiko Kinetik Saat


Enerji Depolamak

Tam olarak şarj edildiği takdirde kinetik saatler bir daha şarj gerekmeden altı ay boyunca çalışabilir. Ana kapasitör enerjiyi depolar ve sürekli doğru zamanı takip eder. Eğer saatinizi 24 saat boyunca kullanmazsanız, hareketsizlikten saat uyku moduna geçer. Saat yeniden hareket etmeye başladığında kapasitörün hafızasının yardımıyla zaman sıfırlanarak tekrar doğru zamanı gösterir. Kinetik saatlerin birçoğu, kullanıcının saatin ne kadar şarjı kaldığını görmesini sağlayan ek göstergelere sahiptir.


Kinetik Saatlerin Bakımı

Kinetik saatleri genellikle her 7 yılda bir bakıma göndermek gereklidir. Pilin değiştirilmesi gerekmez, ancak saatin enerji depolamak ve zamanı korumak için yeni bir ana kapasitöre ihtiyacı olabilir.

Seiko Magic Lever


Kinetik Saatlerin Tarihi

Japon saat şirketi Seiko, 1896 yılında Basel Fuarı’nda Agm adı altında yaptığı etkinlikte “kinetik saat” modelini tanıttı. Ocak 1988’de ilk kez böyle bir saat Almanya’da piyasaya sürüldü. Aynı yılın Nisan ayında saat Japonya’da da piyasaya sürüldü (Auto-Quartz adı altında).

Piyasaya yeni çıkan kinetik saatlerin aylık ortalama hata payları +/-15 saniyeydi ve tam şarj edildiği takdirde 75 saat boyunca sürekli olarak çalışıyordu. 1991 yılında Seiko, Kinetic saat serisini tanıttı.

Günümüzde Seiko, kinetik harekete sahip çok çeşitli saatler sunmaktadır. En pahalı kinetik saat modeli ortalama 7.000 TL civarında satılmaktadır. Seiko’nun alt serileri olarak kabul edilen Pulsar ve Lorus saatlerinde de Kinetik teknoloji kullanılmış modelleri mevcuttur.

Seiko - Kinetic ska555
Seiko – Kinetic ska555

Kinetik saatler, saat dünyasının en gelişmiş teknolojilerinden biridir. Otomatik saatlerin uzun ömrünü ve teknik bileşenlerini alıp, kuvars saatlerin doğruluğu ile birleştirmeyi başarmıştır. Daha önce bir kinetik saat kullanmadıysanız ya da geniş bir saat koleksiyonunuz yoksa kinetik saatler başlangıç için mükemmel ürünlerdir. Diğer saatlere göre çok az bakım gerektiren, günlük hareketlerinizden ürettiği enerjiden başka güç kaynağı gerektirmeyen bu saatler pil masrafından da tasarruf etmenizi sağlar.


Bir cevap yazın