Post Image

Kaliteli Saat Nasıl Anlaşılır? 5 Kolay AdımBirer sanat eseri olan kol saatleri, cep telefonlarının yaygınlaşması ile ihmal edilir duruma geldi. Hal böyle olunca, piyasa ucuz kol saati markaları tarafından istila edildi. Bu büyük kargaşanın arasında kaliteli kol saatini anlamak gerçekten ustalık gerektiriyor. Fakat iyi bir kol saati sadece bir saat değildir, tüm durumlar için bir aksesuardır, bir statü sembolüdür, markasına göre bir yatırım aracıdır ve hatta sonraki nesillere bırakılacak bir mirastır.

Kol saati seçimini özenle yapmak ve kaliteli bir saat almak istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin. Aşağıda kaliteli saat nasıl anlaşılır sorusuna beş adımda cevap vermeye çalışacağız.1. Ağırlık

Ağırlık önemlidir. Bir ürünün ağır olması o ürüne güven duyulmasını sağlar. Bir saat çok fazla parçadan ve bileşenden meydana gelir. Bu, alan ve ağırlık gerektirir. Saati bileğinize taktığınızda bir oyuncak değil, gerçekten o ağırlığı hissetmeniz gerekir. Kısacası bir saatin kalitesini anlamak için saatin ağırlığını hissetmelisiniz.2. Hareket

Daha önce kaliteli bir saat servisi aldıysanız, temsilcinin saatin hareketleri hakkında özellikle bilgi verdiğine tanık olmuşsunuz demektir. Eğer saatin hareketinden bahsetmediyse, o temsilci yetkin birisi değildir.

Özellikle üst grup saat markaları tarafından, mekanizmanın hareketleri özellikle vurgulanır. Bunun içinde son derece haklılar. Bir Cartier yada Chopard saate baktığınızda, saniyeyi gösteren minik elin hiç takılmadan ilerleyişini kontrol edin. Gerçekten kaliteli olan saatlerde iç mekanizma o kadar hassas ayarlanmıştı ki, içerisindeki parçalar saniyede dokuz kez tekrar ile kusursuz bir hareket gerçekleştirir. saniye eli sanki süzülüyormuşçasına hareket eder.

Kaliteli saat nasıl anlaşılır diye soruyorsanız en kısa yolu, saniye süzülüşünü izlemektir. Yüz liralık bir saat ile binlerce liraya mal olan saatler arasındaki en belirgin kalite farkı budur.3. Marka İsmi ve Geleneği

Bu madde biraz garip gelebilir. En azından her saat markasının gelenek sahibi olması gerekmez diye düşünebilirsiniz. Ancak, gerçekten kaliteli saat markaları yeni de olsa, zamanla kendi geleneklerini oluştururlar. Gelenekler, efsaneler ve itibar, kaliteli bir saat markasını uzun yıllar sonra gerçek bir  efsaneye dönüştürecektir.

Tarihten bir örnek verelim; İkinci Dünya Savaşı sırasında yaralanan İngiliz subaylarının kol saatlerine el konulmuştu. Savaştan önce kol saati sadece kadın aksesuarı idi. Erkekler cep saati kullanırdı. Rolex’in kurucusu olan Hans Wilford bunu fark ettiğinde, müttefikleri olan mahkum subaylara yeni saatler teklif etti. Saatlerin ödemesini para kazandıkça ödeyecekleri bir teklifti bu.

Rolex, bu girişim sayesinde 3000’den fazla saat sevkıyatı gerçekleştirdi ve markanın ünü arttı. Bir saati kaliteli yapan şeylerden biri de kesinlikle markanın arkasındaki efsanelerdir.4. İsviçre Markası

Sahtecilik, globalleşen dünya ve yeni pazarlama teknikleri, tüketiciyi kandırmak ve bunaltmak için çok çaba harcıyor. Ancak İsviçre hükumeti, sadece belirlediği katı standartları yerine getiren markalara Swiss Made damgası vererek ürünlerinin kalitesini korumak için büyük çaba harcadı.

Yasal olarak, mekanizması İsviçre de toplanmış, kasası açılmış ve denetlenmiş saatler “Swiss Made” (İsviçre Yapımı) markalaşmasına sahip olabiliyor. İsviçre mekanizma kullanıp ürünlerini başka ülkelerde toplayan (özellikle uzak doğu ülkeleri) markalar ise Swiss Made damgası yerine Swiss Movement kelimesini kullanırlar.

Japonya ve Almaya gibi, İsviçre dışındaki ülkeler de kendilerine göre güçlü saatçilik gelenekleri taşıyabilir. Ancak saat dünyasında kalite ve güvenirliğinin en keskin işareti iki basit kelimedir: “Swiss Made”5. Doğruluk

Kaliteli bir saati anlamanın en basit yolu, zamanı doğru tutabilmelidir. Quartz mekanizma ile çalışan saatler, dikkatlice kesilmiş bir kuvars kristalinin salınımı ile en doğru zamanı gösterirken, daha az hassasiyete sahip mekanik saatler hala lüks saat statüsündedir.

Bu saatler, karmaşık bir dişli ve yay serisinin hassas hareketleri sonucu çalışır. Kendinden sargılı (otomatik) ya da elle sarılabilen (mekanik) mekanizmalar ile çalışan bu saatler, günde bir kaç saniyelik sapma yapabilirler. Dünyadaki en hassas saatler çok titiz şekilde test edilmektedir.

İsviçre yapımı saatler, resmi  İsviçre Kronometre Test Enstitüsü tarafından test edilmektedir ve günde on (10) saniyelik sapmalar geçerli kabul edilmektedir. Kısacası bu saatler kullan at saatler olarak değil, sonraki nesillere miras bırakılacak gerçekten kaliteli saatlerdir.Sahtecilik

Çok üzücü bir durum, bu işaretlerin çoğunu taşıyan saatler de maalesef sahte olabilir. Sahtecilerin, saat ve markaları taklit etmemeleri için bir dizi yasal önlem alınsa da bu durum sahtecilerin umurlarında değil. Sahte bir Rolex saatte kolaylıkla Swiss Made yazısını görebilirsiniz. Bu yüzden sahte saat nasıl anlaşılır konusunu işlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Sahte saat almamak için en güvenilir yol, saygın satıcılardan alışveriş yapmaktır. Şüphelerinizin ortadan kalkması için model hakkında her şeyi öğrenin ve eğitimli, alanında uzman saatçilerden alışveriş yapın.

Ayrıca, “Uygun Fiyatlı ve Kaliteli İsviçre Saat Markaları” ve

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Erkek Saat Markaları” yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın