1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

IWC Saat

IWC Saat
IWC
0


IWC Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Intertanional Watch Company, yani kısaca IWC, mükemmel şekilde hazırlanmış ve en güzel tasarımlara sahip, yenilikçi saatler üreten bir marka olarak bilinir. IWC saat, Schaffhausen bölgesinin zengin gelenekleri ile cesur Amerikan girişimciliğine dayanan harika bir tarihe sahiptir.

IWC saat markasının kurucusu Florentine Aristo Jones’tur. Amerikalı bir mühendis ve saatçi olan Jones, 1868 yılında IWC saat’i kurmadan önce, önde gelen Amerikan saat firması E.Howard Watch and Clock’da çalıştı.

Jones sadece yirmili yaşlarında olmasına rağmen, şirket içinde hızlıca yükselmiş ve müdür yardımcısı olmuştu. Çok genç olmasına rağmen yakaladığı bu başarılı kariyer Jones’a yetmedi ve kendi saatlerini üretmeye karar verdi.

O tarihlerde servet peşinde koşan genç erkeklerin çoğu ülkenin batısına yönelmişti. Jones’un vizyonu yeni girişimini başlatması için onu yurt dışına götürmüştü. Modern Amerikan teknolojisini kullanarak, kendisini çoktan kanıtlamış İsviçre saatçiliği ile birleştirerek, saatçilikte zirvelere ulaşmayı hedefliyordu.

Tüm bunları düşünen Jones, en son ve en yeni modern saat üretim makineleri ile İsviçre’ye doğru yola çıktı. Daha sonra, İsviçre saat yapım uzmanlarından oluşan bir ekip kurması ve IWC’nin merkezi için uygun bir yer bulması gerekiyordu.

IWC - Big Pilot Saat
IWC – Big Pilot Saat
IWC Schaffhausen’de Kuruluyor

Jones ilk zamanlarda ünlü saatçi topluluklarını kazanmakta zorluk çekiyordu. Burada bulunan köklü saat ustaları, Jones’un alışılmışın dışında olan iş planına kuşkuyla bakıyor, bu yüzden onunla çalışmayı kabul etmiyorlardı. Ancak Jones, kuzey Schaffhausen bölgesinde destek buluyordu ve burada kalmakta ısrar etti. Jones’un ilk dönem destekçilerinden biri, cep saati üreticisi olan Johann Heinrich Moser oldu.

Moser, Schaffhausen’de bir hidrolik tesis kurmuştu. Yakındaki Ren Nehri ile desteklenen bu tesis, yerel işletmelere düşük fiyatlı güvenilir elektrik sağlıyordu. Bu kadar bol miktarda elektrik kaynağı Jones’un aradığı şeydi. İleri teknoloji ekipmanlarını çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu elektriği buradan karşılayabilirdi. Böylece IWC saat nihayet Schaffhausen’de kuruldu.

Sadece bir kaç yıl sonra,1875 yılında IWC, Moser Sanayi kompleksinden kendi fabrikasına taşındı. Ren Nehri’nin hemen yanındaki Baumgarden’de inşa edilen fabrika, bugün hala şirket karargahı olarak çalışmaya devam ediyor.

IWC Da Vinci Moonphase
IWC Da Vinci Moonphase
IWC Saatin İlk Zamanları – Premier Cep Saatleri

IWC başından beri Latince’den  ”Schaffhausen’den iyi, sağlam isçilik” olarak tercüme edilen ”Probus Scafusia” sloganını kullandı.

Jones, yetenekli bir saat tasarımcısı olmasını yanında çok kurnaz bir iş adamıydı. Ürettiği son teknoloji cep saatlerini Amerikan pazarında çok iyi sattı. Bugün, ”Jones mekanizması” ile IWC vintage cep saatleri, koleksiyoncu ürünleri olarak oldukça popülerdir.

Jones, 1880 yılında IWC’yi Rauschenbach ailesine sattı ve Amerika’ya geri döndü. Daha sonra IWC gelişmeye devam etti ve 4 kuşak boyunca markayı Rauschenbach ailesi yönetti. Rauschenbach liderliğinde IWC birçok yenilikçi cep saati üretti.

IWC Big Pilots Watch
IWC Big Pilots Watch
IWC Tarihi Boyunca Farklı Liderler

Şirket, bu tarihe kadar bir çok lider ve yön değişikliği geçirdi. 1903 yılında ünlü psikolog Carl Jung ve sanayici Ernst Jacop Hombeger, Rauschenbach’ın kızları olan Emma ve Bertha ile evlendi.

Bundan sonra şirket liderliğini Jung ve Homberger beraber yürüttü. 1929 yılında ile Homberger, Jung’un hisselerini satın alarak şirketin tek sahibi oldu.

Ernst Jakob Homberger, zorlu savaş yılları boyunca ve savaş sonrası şirketi yönetti. IWC’nin en ikonik tasarımlarından ve yeniliklerinden bazılarının piyasaya sürülmesini sağladı.

Ayrıca Homborger’in şirket başkanı olduğu dönemde Albert Pellaton IWC teknik idareci oldu. Pellaton, IWC için iki yönlü ”Pellaton sarma sistemi” de dahil olmak üzere bir çok yenilikçi saat özelliği ve mekanizması icat etti.

Homberger’in 1955 yılındaki ölümünden sonra şirketin başına oğlu Hans Ernst Homberger geçti.  Olimpiyat şampiyonu olan Hans, IWC ile spor ve dalış saatleri üretti.

1978’de IWC, Alman üretici VDO Adolf Schindling AG tarafından satın alındı. Bu kadar el değiştirmesine rağmen IWC saat, geçmişten gelen mükemmeliyetçi çizgisinden asla sapmadı.IWC İsviçre Saatçiliğinin Zamansız Çekiciliği

IWC saat’in dalış özellikli saatinden, klasik elbise saatine kadar her amaca uygun 6 modeli, yıllardır tüm dünyada popüler olmuş en iyi saat modelleri arasında gösterilmektedir.

BIG PILOT’S WATCH CONSTANT-FORCE TOURBILLON EDITION “LE PETIT PRINCE”
Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Eedition “Le Petit Prince”

Bu görkemli modellere, Pilot saatleri ve Portekiz denizciliğini onurlandıran Portugieser modelleri de dahildir.

IWC ayrıca, doğa dostu bir şirkettir. Doğal yaşamı korumak için vakıflarla işbirliği yapmaktadır. Örneğin firma, Galapagos Adaları’nın korunmasına yardımcı olmak için Charles Darwin Vakfı ile birlikte çalışmakta.


Bugün IWC saat, İsviçre lüks tüketim grubu Richemont’ın bünyesinde gelişmeye devam ediyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir