1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase

IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase
IWC - Portofino Hand-Wound Moon Phase-5
0


IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase Saat Modeli İncelemesi

Son bir kaç yıldır, IWC çeşitli saat modellerini kararlı bir şekilde sürekli olarak yukarılara taşımaktadır. En önemli saat koleksiyonlarından ve tarihin en ikonik modellerinden birisi olan Portugieser fiyat listesinde bir kaç basamak daha yükseldi. Portofino ise Portugieser’in yarattığı bu açığı kapatıyor.

İlk başlar da bu yukarı doğru fiyat değişikleri kullanıcılar için güzel bir haber gibi görünmese de, IWC’nin en iyi koleksiyonlarından biri olan Portofino saat modeline, uygulamalı moon phase gibi özelliklerin eklenmesi ile farklı bir boyut kazandı.

IWC - Portofino Hand-Wound Moon Phase
IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase

Yeni Portofina Uygulamalı Moon Phase (ref. 5164) modelinden ilk bakışta etkilenmemek mümkün değil. Markanın, üzerine çok düşmeden sessizce tanıtımını yaptığı bu model, oldukça klasik ve işlevsellik içermeyen bir tasarıma sahip olmasına rağmen, yeni seride bir çok farklı özellikle daha komplike bir saat haline gelen çok hoş bir görünüme sahip. IWC’nin bauhaus tarzına uygun olarak ürettiği Portofino Moon Phase modeli, dengeli ve okunaklı bir kadrana sahip. Modelin iki farklı versiyonu mevcut. Gümüş kaplama kadranlı çelik kasa ve gri kadranlı 18 ayar kırmızı altın kasa.

IWC Portofino’nun bu modelini bu kadar önemli kılan, ilk defa bu model de kullanılan saat 12 yönüne entegre edilmiş muhteşem ay evrelerini gösteren komplikasyondur. Son derece kusursuz bir matematik ile çalışan bu komplikasyon 577,5 yılda yalnızca gerçek ay evresinden sadece 1 gün sapacak. Günümüzün saat teknolojilerini düşündüğümüzde büyük ölçüde yeniliksiz bir komplikasyon olarak gözükse de, iyi işlenmiş bir ay evresi estetik açıdan hala çok hoş bir görünüm.

IWC - Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516401
IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516401

Modelin tasarınına gelirsek, ay evresi göstergesi saat 12 yönüne yerleştirilmiş, alt kısımda saniyeleri göstermek için ikinci bir kadran kullanılmış. Altın renkli akrep ve yelkovan saat indenkleri ile mükemmel şekilde uyumlu. Saat 9 yönünde 8 günlük rezerv ve saatin kalan gücünü gösteren bir gösterge mevcut. Son olarak saat 3 yönünde kadranın renkleri ile uyumlu bir tarih göstergesi var.

Ancak en şaşırtıcı olan şeylerden biri de IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase diğer serilere göre biraz daha büyük boyutludur. Fotoraflar da çok zarif ve klasik gözüken bu Portofino modeli 45mm kasa çapındadır. Kalınlığı ise tüm serilerden daha yüksek ve tam olarak 13,2mm’dir.Bu yaz faz modülünün eklenmesi nedeniye örnek alınan modelden yaklaşık olarak 1,5mm daha kalın anlamına gelmektedir. IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase modeli ne kadar büyük olursa olsun asla bileğinize rahatsızlı vermez. Ancak gene de çok ince bilekliyseniz biraz sorun yaratabilir.

IWC - Portofino Hand-Wound Moon Phase Arkası
IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase Arkası

Saatin arkasını çevirdiğinizde, safir cam ile korunan mekanik hareketi izleyebilirsiniz. Tam olarak kurulduğunda 8 günlük güç rezervine (IWC’ye göre teknik olarak 9 gün çalışmaktadır) sahip 59800 kalibrelik mekanizmayı görebilirsiniz. Güç azaldığında mekanizma, torkun yanlış çalışmaya başlamasına neden olmadan önce duracak şekilde tasarlanmıştır. Bu, saate zarar verme korkusu olmadan mekanizmayı hafta da bir kez güvenle sarabileceğiniz anlamına gelmektedir. Saatin hareketi basit bir şekilde Cenevre çizgileri ve perfore ile süslenmiştir. Görünümü tamamlayan Santoni’nin yumuşak ve esnek derisi ise timsah derisidir.

Yeni IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase, her gün kullanabileceğiniz mükemmel bir saat modelidir. Gerçekten harika görünüme sahip, bileğinizden çıkarmak istemeyeceğiniz bir saat. Artı olarak, ay evrelerini takip edebileceğiniz ay evresi komplikasyonı ile klasik Portofino ezgileri de taşımaktadır.

IWC - Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516403
IWC – Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516403


IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase Teknik Özellikleri

Kasa: 45mm x 13,2mm – paslanmaz çelik veya 18 ayar kırmızı altın – her iki tarafta da safir kristal cam kullanılmıştır – 3 bar su geçirmezlik derecesi.

Hareket: IWC Cal. H59800 ay faz modülü ile kalibre edilmiş – manuel sarım – 4Hz frekans – 192 saat güç rezervi – saat, dakika, saniye, tarih, ayın evreleri, güç rezervi.

Kayış: Timsah derisi kahverengi Santoni kayış.

Ref. IW516401 (çelik) – Ref. IW516403 (18 ayar kırmızı altın)

IWC Portofino Hand-Wound Moon Phase Ref. IW516401 - Ref. IW516403
Ref. IW516401 – Ref. IW516403


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir