1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

IWC – Big Pilot

IWC – Big Pilot
IWC - Big Pilot Perpetual Calendar Spitfire
0


IWC – Big Pilot Modeli Tarihi ve İncelemesi

IWC’nin Big Pilot saat modeli, 2002 yılında yeniden piyasaya sürüldüğüde ani bir şekilde tekrar popüler oldu ve bir klasik haline geldi. Ancak, bu efsanevi modelin tarihi çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu yazımızda IWC Big Pilot saat modelinin çok uzun yıllar süren evrimini inceleyeceğiz.

IWC saat koleksiyonun en popüler modellerinden birisi olan Big Pilot’ın tarihi çoğu kol saatinden daha eskiye dayanıyor. IWC, bu modeli ilk kez 1940 yılında Alman Hava Kuvvetleri için üretmiştir. Gözlem saatleri, 55 mm çapındaki Calibre 52.T.S.C cep saatleri bu modelin tasarımına büyük ilham verdi. Bu kronometre bugün neredeyse tüm pilot saatlerinin tasarımlarına damga vurdu. Bu karşılaştırmayı, A.Lange Söhne, Wempe, Laco ve Stowa gibi Alman saat üreticilerinin modelleri ile karşılaştırabilirsiniz.

IWC - Big Pilot Heritage 55mm
IWC – Big Pilot Heritage 55mm

IWC Big Pilot saat modelinin ayırt edici özellikleri arasında, saat 12 tarafında iki nokta ile çevrelenmiş asleri bir üçgen, sayılar için serif yazı tipi ve eş kenar dörtgen eller vardır. Bu ayırt edici özelliklerin her biri, günümüzde hala mevcut olan tüm IWC Big Pilot saat modellerinde bulunur. Mark XVIII modeli bir prototip olmasına rağmen, Big pilot ailesinin tüm tasarım özelliklerini koruyor. Hatta, 1949 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilen Mark 11 Pilot saati bile, diğer işaretleri ve elleri kullanmaktadır. Ancak, orijinal modelinin halefi, IWC’nin Big Pilot modelini 46 mm çapında ve çelik bir kasa ile şirket içinde geliştirilen ve yedi günlük güç rezervine sahip Kalibre 5011 ile yeniden piyasaya sürdüğü 2002 yılına kadar açıklanmadı.

Büyük, dikkat çekici boyutu ve zarif, sadece tasarımı ile bu model çok geçmeden erkek bileklerini süsleyen en önemli aksesuarlardan biri oldu. Karakteristik tasarıma ek olarak, konik şeklinde tepe harika özelliktir ve kullanıcı dostu bir artıdır çünkü, konik şeklindeki tepe düğmesi, eldiven giyerken kullanımı çok kolaylaştırır.

IWC - Big Pilot Heritage 48mm
IWC – Big Pilot Heritage 48mm

Klasik ve büyük Big Pilot saat modelinin kasasının çapı, 2002 yılından bugüne kadar 46 mm çapı ile üretilmiştir ancak, mevcut sürümler mekanik olarak Kalibre 51111’i iyileştirmiştir. Mark modelleri gibi, Big Pilot saat modelininde klasik koleksiyonun kasa arkası Junker Ju 52 uçağının bir görüntüsü ile süslenmiştir. Saatin kayışı, İtalyan zanaatkar ayakkabı ve deri eşya üreticisi Santoni tarafından hazırlanmaktadır. Zamanla, IWC Big Pilot saat modelleri küçük bir koleksiyona dönüşmüştür. Bu koleksiyonlarda IWC bir kaç farklı yol takip ediyor ve yeni modeller tarihi modellerden daha modern, daha karmaşık ve daha şıktır.

IWC Big Pilot klasik koleksiyonu yakından incelemeye değer dört adet Haritage modelini içeriyor. 48 mm çapındaki Big Pilot Haritage 48, IWC’nin elle kurmalı, 8 günlük güç rezervine sahip tarih göstergeli Kalibre 59215’i kapsıyor, ancak Big Pilot Haritage 55 ile daha büyük bir performans alındı. IWC,  Big Pilot modelinin Orijinal kasa çapını 55 mm olarak devam ettirmektedir. Bu model selefine en çok yaklaşan modeldir.

IWC - Big Pilot Heritage 46mm
IWC – Big Pilot Heritage 46mm

IWC, Spitfire koleksiyonunda da Big Pilot modelinin zarif bir versiyonunu sunuyor. Kasa arkasını ise Spitfire avcı uçağının bir gravürü süslüyor. Bu serinin, aynı zamanda bir yıllık takvim komplikasyonu da içeren ayrı bir versiyonu da vardır. 46 mm kasaya sahip Big Pilot Annual Calendar, yedi günlük bir güç rezervine sahipken, Kalibre 52850 hareketi ile desteklenmektedir. Bu harika mekanizmayı safir camın arkasından izleyebilirsiniz.

Herşeye rağmen IWC klasik tarza yakın modeller çıkarsada, modern tasarım dünyasına uygun koleksiyonlara sahiptir. Top Gun Big Pilot modelleri, mat siyah seramik bi kasa ile diğer özellikleri koruyan, modern bir askeri dokunuş için tekstik görünümlü kayış kullanan harika bir parçadır. Bu koleksiyonda da, klasik 46 mm kasa tercih edilien Big Pilot modeli mevcuttur. Kasa arkası titanyumdan yapılmıştır ve üzerine Top Gun amblemi kabartma gravür olarak işlenmiştir. Bileklik tekstile benziyor ancak dayanıklılığını yükseltmek için desenli dana derisinden üretilmiştir.

Bu koleksiyonun bir diğer üyesi de, 50000 kalibreye dayanan, otomatik Kalibre 51614’ü kullanan karmaşık Big Pilot Perpetual Calendar Big Pilot’tur. Tarih, haftanın günleri ve ayların olduğu göstergeye ek olarak ayın fazlarını gösteren iki diske sahiptir, bu diskin birisi güney diğer kuzey yarım küre içindir.

IWC - Big Pilot TOP GUN Perpetual Calendar
IWC – Big Pilot TOP GUN Perpetual Calendar

Ayrıca, Fransız pilot ve hikaye yazarı Antoine de Saint-Exupery ile ünlü kitabı Küçük Prens baskılı serileri de mevcuttur. Klasik Big Pilot, 46 mm çelik kasada mavi güneş patlaması ile süslenmiş kadranı ve Big Pilot Le Petit Prince sürümü ile satılıyor. Big Pilot Annual Calendar ”Le Petit Prince” sürümü, hangi ayların 30, hangilerinin 31 olduğunu bilir ve tarihi buna göre düzenler, sadece yılda bir kez Mart ayının başında bir düzeltmeye ihtiyacı var ve ondan sonra, tüm tarihi kendisi düzenler. IWC her biri 250 adet ile sınırlı olarak, gül altın ve beyaz altın olarak iki versiyon sunmaktadır. Safir kaplama arka kasasına, Saint Exupery’nin kitabında yer eskize dayanan, gezegen şeklinde bir rotor ve küçük prens işlenmiştir.

IWC - Big Pilot Le Petit Prince
IWC – Big Pilot Le Petit Prince

Ayrıca IWC, yıllık takvimi, kahverengi kadranı ile ‘Antoine de Saint-Exupery” olarak 250 adet ile sınırlı ancak, sadece altın renkli olarak bir versiyon daha satışa sunmaktadır. Safir arka kasası, benzer şekilde kırmızı altından yapılmıştır ve Saint-Exupery tarafından uçulan son uçak olan Lockheed P-38 Lighning’i gösteren rotorun resmi ile süslenmiştir.

Big Pilot Perpetual Calendar ”Antoine de Saint-Exupery” sürümü, çok daha az manuel olarak ayar gerektiriyor çünkü, takvim mekanizması Şubat ayının sonunda da doğru şekilde çalışıyor ve bu özellik sadece sıradan yıllara istisna bir durumda değil, artık yıllarda dahil. Bu çelik saatinde arka kapağı safirdir. Gül-altın rotorü, pilotun ve yazarın ilk adının baş harfi olan A harfini sergiler. Top gun serisinde olan ay evresinin aksine bu saatin basit bir ay evresi gösterimi var. IWC, yıllık takvimli serileride ve perpetual takvimli serilerde zarif sayılar kullanır.

IWC - Big Pilot Annual Calendar Saint Exupéry
IWC – Big Pilot Annual Calendar Saint Exupéry

Aynı zaman IWC tüm bu serilerin yanında bir çok özel seri de yayınlamıştır. Örneğin, Alman Ulusal Futbol Takımı’nın resmi saati olan Big Pilot Edition DFB, 2012 yılında gümüş bir kadran ile tanıtıldı. Patrouille Suisse akrobasi filosu için gümüş kadranlı, sarı, turuncu ve kırmızı sayıları olan özel baskıları yapıldı. Bu özel sürümleri ayrı bir kenara koyarsak, mevcut koleksiyon 12 farklı modelden meydana geliyor. Tüm IWC Pilot modellerinin üçte birinden fazlası Big Pilot serisidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir