1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

İsviçre’den Daha İyi Saat Üreten Ülkeler Var Mı?

İsviçre’den Daha İyi Saat Üreten Ülkeler Var Mı?
A Lange Sohne - Tourbograph Pour le Merite
0

Saatler hakkında kısıtlı bilgisi olan birisinin yazının başlığına vereceği cevap büyük ihitimalle ”Hayır, dünyanın en iyi saatleri İsviçre’de üretiliyor” olacaktır. Bu cevap kısmen doğrudur. Ancak artık günümüzde saat yapımcılığında usta olan 2 farklı ülke daha vardır. Almanya ve Japonya.

Bu üç ülke arasında üretilen saatleri kıyasladığınızda görebilirsiniz ki, İsviçre her zaman en iyi saatleri üretmemektedir. Bu 3 ülkenin her biri saat yapımcılığında belirli yönlerden birbirine üstünlük kurmayı başarmıştır.

Günümüzde hala dünyanın en karmaşık saatleri İsviçre’de üretiliyor. En detaylı saatlerini ise Almanlar üretiyor. Japonlar ise genel olarak hassasiyeti üst düzey olan saatler üretiyor.


İsviçre Saatçiliği

Hala dünyadaki en iyi saat markalarından bazılarına sahip ve bu markaların bazı saatleri dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. İsviçre dünyadaki saatçiliğin kalite ölçüsünü belirliyor. Sokakta saatler ile hiç ilgisi olmayan herhangi birine dahi ”dünyanın en iyi saatleri nerede üretiliyor” diye sorun, alacağınız cevap büyük ihtimalle İsviçre olacaktır. Saat dünyasında ”kutsal üçlü” olarak adlandırılan Patek Philippe, Audemars Piguet ve Vacheron Constantin İsviçre’de üretilmekte ve bu markalar dünyanın en iyi markaları olarak kabul edilmektedir. Üst düzey saatçiliğin bir göstergesi olan kronometre çalışmaları İsviçre’de yapıldı ve ülke birkaç yüzyıl boyunca saatçilik sektörünün en büyüğü olarak kaldı.

Bugün İsviçre, saat üretim endüstrisinin tek büyüğü değil ve hakimiyeti eskisine göre çok daha düşük. Buna rağmen, gerek sektör gerekse saat kullanıcıları arasında hala çok önemli bir yeri var. Üretilen İsviçre saatleri bugün dünyanın en hassas makineleri olmayabilir, ancak karmaşık saat üretimindeki ustalıkları hala benzersizdir. Karmaşık saatler söz konusu olduğunda hem kol saatleri hem de cep saatleri kategorisinde İsviçre hala dünyanın zirvesindedir. Ne kadar zaman geçerse geçsin, yüzyılları bulan tecrübeleri sayesinde İsviçre saat markaları, saat komplikasyonunda her zaman bir numara olacaktır.

Patek Philippe - Grandmaster Chime
Patek Philippe – Grandmaster Chime

Patek Philippe Grandmaster Chime, şimdiye kadar yapımış en karmaşık kol saatleri arasındadır.


Patek Philippe - 5320 Quantieme Perpetuel Calendar
Patek Philippe – 5320 Quantieme Perpetuel Calendar

Ayrıca Patek Philippe tarafından üretilen 5320 Quantieme Perpetual Calendar. Patek Philippe, kol saati ve cep saatleri için kalıcı takvim kullanan ilk markadır ve aynı zamandı yıllık takvimi de yeni bir komplikasyon haline getirmiştir.


Jaeger-LeCoultre - Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual
Jaeger-LeCoultre – Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual

Üç büyük komplikasyona sahip The Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual, çok eksenli tourbillon, kalıcı takvim ve Big Ben melodisini çalan dakika tekrarlayıcı.


Frank Muller - Aeternitas Mega
Frank Muller – Aeternitas Mega

Franck Muller Aeternitas Mega, 36 adet komplikasyonu ile şimdiye kadar üretilen en karmaşık saatlerden biridir.


Vacheron Constantin - 57260
Vacheron Constantin – 57260

57 adet komplikasyonu ile genel olarak en karmaşık saat olan Vacheron Constantin 57260. Modelin isminde bulunan 57 sahip olduğu komplikasyonu, 260 rakamı ise markanın yaşını temsil etmektedir. (2015 yılında)


Almanya Saatçiliği

Saat endüstrisini oluşturan bir diğer ülke de Almayadır. Alman saatçiliği için kısa bir tanım yapmamız gerekirse kesinlikle ”mükemmeliyetçi” olurdu. Kusursuz şekilde dekore edilmiş ve dünyadaki en zarif saatleri üretiyorlar. En iyi Alman Saat Markaları arasında olan A. Lange & Söhne, Glashütte Original gibi markalar İsviçre’nin En İyi Saat Markaları ile rekabet edecek kalitededir.

A.Lange & Sohne - Datograph Mechanism
A.Lange & Sohne – Datograph Mechanism


A.Lange & Söhne - Datograph Perpetual Tourbillon
A.Lange & Söhne – Datograph Perpetual Tourbillon

A. Lange & Söhne Datograph. Tartışmasız dünyanın en iyi kronografları arasında.Glashütte Original - PanoMaticLunar
Glashütte Original – PanoMaticLunar

Ayrıca diğer Alman saat markası Glashütte Original, tasarım ve kalite ve süsleme konusunda muadilleri içerisinde önemli bir yeri vardır.

A. Lange & Söhne’nin en sevilen yanlarından biri, Patek Philippe gibi markalar ile karşılaştırıldığında kadran üzerindeki harflerdeki tutarlılığıdır. Daha önce birkaç farklı Patek Philippe saat modeli gördüyseniz farklı yazı tipleri kullanıldığı dikkatinizi çekmiştir. A. Lange & Söhne markasında durum böyle değildir, her zaman tutarlıdır.

Fiyatlar söz konusu olduğunda Almanlar, efsanevi Bauhaus tasarımını, kurum içi ürettikleri mekanizmalar ile birleştirmektedir. Alman saat markalarının en güzel yanı, İsviçre’nin lüks saat markalarından çok daha düşük fiyat aralığında satışa sunulmasıdır.


Japonya Saatçiliği

Japonya, saatçilik konusunda diğer ülkelerden çok daha gençtir. Saatçilik endüstrisine girişi 1881 yılında, eski zaman tutma sistemlerinin terk edilmesinden sonra Seiko’nun sektöre girişi ile başladı. Ancak, diğer iki ülkenin uzun bir saatçilik geçmişi ve buna istinaden büyük bir saatçilik mirası varken Japonya bundan mağrum olarak başladı. Her şeye rağmem ülke başta Seiko olmak üzere çok hızlı bir gelişme yaşadı. Kısa sürede saat mekanizması konusunda büyük aşama kaydettiler. Daha sonra kronometre denemeleri yaptılar.

Seiko, Avrupa dışında İsviçre Kronometre sertifikasını alan ilk markadır. Aynı zamanda İsviçre saatçiliğini geliştirdiği teknolojiler ile oldukça sarsmışlardır. Seiko, kuvars mekanizma üreten ilk markadır ve bu sayede İsviçre’nin saat endüstrisindeki liderliğini yıkmayı başarmıştır ve Amerikan saatçiliğini ise tamamen yok etmişlerdir. 60’lı yıllarla beraber dünyanın en hassas saatlerini üretmeye başlayan Japon markaları, bugün dünyanın en iyileri arasında gösterilmektedir.

Bugün Japon saat markaları, hem fiyat hem de hassasiyet konusunda rakipsizdir.

Grand Seiko - SBGA211
Grand Seiko – SBGA211

Bir Seiko teknolojisi olan Spring Drive hareketi ile üretilmiş Grand Seiko SBGA211, mekanik saatlerin ruhu ile kuvars mekanizmanın hassasiyetini birleştirmiştir. Ayda 15 saniyelik bir hata payı ile oldukça hassas bir saattir.Citizen - Chronomaster
Citizen – Chronomaster

Citizen Chronomaster, yılda 5 saniyelik sapma payı vardır.


Grand Seiko - SBGV238
Grand Seiko – SBGV238

9F kuvars mekanizması ile Grand Seiko SBGV238, yılda 10 saniyelik hata payı vardır.


Citizen - Caliber 0100
Citizen – Caliber 0100

Yeni Citizen Caliber 0100, yıllık – / + 1 saniyelik sapma payı ile sektörün en hassas saatlerinden biri olarak gösterilmektedir.


Casio - G-Shock Gravitymaster GPW-2000
Casio – G-Shock Gravitymaster GPW-2000

Casio G-Shock atom saati. Saat, bir kaç milyon yılda bir saniye – / + hata payı olduğu düşünüldüğünde, temel olarak mükemmel bir hassasiyete sahiptir.

Saat sektörünün devleri olan üç ülkenin de, farklı saatçilik kültürü ve farklı kimlikleri vardır. Bu nedenle her biri farklı alanlarda uzmanlaştır ve farklı arayışlar içerisinde olmuştur. Bugün hepsi saatçilik tarihi içerisinde ayrılmaz bir bütündür ve sektöre yaptıkları katkılardan dolayı saygıyı sonuna kadar hak etmektedirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir