1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

İsviçre Saatçiliğini Yıkan Japon Saat Markaları

İsviçre Saatçiliğini Yıkan Japon Saat Markaları
swiss vs japanese
0

Saat Krizi

İsviçre saat markaları, asırlardır dünyanın en iyi saatlerini üretmekteydi. Bu tekelleşmenin getirdiği rahatlık ile, İsviçre markaları ürettikleri iyi saatleri, çok yüksek fiyatlara satıyordu. Neyse ki artık saatler sadece İsviçre’de üretilmiyor. Artık Japonya menşeli üretim yapan saat firmaları da, dünyanın en iyi saat markaları arasında gösterilmektedir.

Japon markalarının, dünya saatçilik piyasasına çok büyük etkisi olmuştur. Bu etki İsviçre saatçiliği için hiç de iyi olmadı. Japon saat markalarının geliştirdiği pille çalışan saat mekanizması yüzünden birçok İsviçre markası batmış, diğerleri de batma noktasına gelmiştir. Saat dünyasına ilgi duyuyorsanız, muhtemelen kuvars saat krizini duymuş olmalısınız. Bugün uygun fiyatlara İsviçre marka saatler kullanabiliyorsak, Seiko’ya özel bir teşekkür etmeliyiz.

Aşağıda, Japonya’nın modern saatçilik endüstrisini şekillendiren, İsviçre saatçiliğini bitirme noktasına getiren ve dünyanın en iyi saat markaları arasına girmeyi başaran, Japon saat markalarını bulacaksınız. Bu markaların sektöre gelecek yıllarda da liderlik edeceklerine şüphe yoktur.

Seiko Saat

seiko

Japon saat markaları içerisinde, dünyada bilinirliği en fazla olan markalardan biri Seiko‘dur. Bu sürpriz olmamalı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ilk olarak kuvars saat mekanizmasını icat eden ve o günden beri ürettiği ve geliştirdiği saat teknolojileri ile dünya saat piyasasına yön veren öncü Japon markasıdır

Seiko - Coutura
Seiko – Coutura

Seiko, ürettiği otomatik saatleri, dalış saatleri, geliştirdiği kinetik mekanizma teknolojisi ile kendilerini, uyduları kullanarak ayarlayabilen Astron gibi üst düzey modeller ile, bu iltifatları sonuna kadar hak eden, bir Japon markasıdır. Seiko, sürekli olarak yeni teknolojiler geliştiren ve kalitesini hep bir adım ileri götüren, dünya çapında önemli bir markadır.

Grand Seiko

grand seiko

Grand Seiko, Seiko bünyesinde bulunan İsviçre saatçiliğine rakip olarak ürettikleri prestij serilerinden biridir. Eskiden beri klasik olarak üretilen Grand Seiko son yıllarda tarzının dışına çıkarak, dalış saati olarak da kullanılmaya başlandı.

Grand Seiko Caliber 9S 20th Anniversary Baselworld 2018
Grand Seiko Caliber 9S 20th Anniversary Baselworld 2018

Grand Seiko ciddi bir saat işçiliği bulunan çok önemli bir seridir ancak fiyatları normal Seiko modellerinin 20 katı fazladır. Her şeye rağmen, marka saatçilik sektörünün en büyük mekanik yeniliklerine imza atmaya devam ediyor.

Grand Seiko, saat koleksiyoncularının tercih ettiği, sevdiği markalardan biri olmasına rağmen maalesef çok az kitleye hitap etmektedir.

Credor Saat

Credor

Seiko’nun İsviçre saatçiliğine karşı kazandığı zaferin son halkası Credor, Japon saatçiliği ustalığını sergileyen önemli bir markadır. Değerli taşlar ile bezenmiş kadranları ve el işçiliği ile üretilen Credor, Japon saat ustalığının zirve noktalarındandır.

Seiko Credeor - Sonnerie
Seiko Credeor – Sonnerie

Şuan önemli saat markalarının kullandığı Minute Repeater gibi yarım saatte bir, çeyrek saatte bir ve saat başını, düğmesine bastığında bize farklı seslerle bildiren Japon teknolojisini kullanan markanın fiyatları gerçekten çok yüksektir. Seiko’nun nadir bulunan serilerinden biridir.

Citizen Saat

citizen

İsviçre saatçiliğini bitiren Japon markalarından bahsederken Seiko’nun yanında Citizen’den bahsetmemek olmaz. Citizen de, bir çok yeniliği olan önemli Japon markalarından biridir. Citizen, Eco Drive teknolojisi ile tanınmaktadır. Eco drive saatler, güneş enerjisi ile şarj olan ve pratik olarak pilleri hiç bitmeyen kuvars saatlerdir.

Ayrıca Citizen, kendi kendini otomatik olarak ayarlayan Red Arrow World Chronograph gibi son teknoloji saatler geliştirmektedir. Seiko Astron modeline benzeyen bu modelin en büyük artısı, kendi kendini otomatik olarak ayarlamak için uydu sinyaline ihtiyaç duymamasıdır.

Citizen - Red Arrows Limited Edition Navihawk
Citizen – Red Arrows Limited Edition Navihawk

Citizen saat markası, artık sektörde süper kuvars saat üreticisi olarak anılmaktadır. Bu kuvars mekanizmalar, aynı pilli saat mekanizmasını temel almasına rağmen çok daha uzun yıllar dayanmaktadır.

Citizen saatler, saat teknolojisinin elektrik mühendisliği ile mükemmel işbirliğini sergilemektedir. Örneğin 2018 yılında ürettiği konsept modelinde yıllık hata payı sadece 1 saniyedir. Bütün bir yıl sadece 1 saniyelik hata payı, gerçekten inanılmaz.

Casio Saat

casio

Casio, Ülkemizde en çok bilinen ve tercih edilen Japon saat markalarından biridir. Çok geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet veren markanın fiyatları da kalitesine göre gerçekten çok uygundur.

En popüler markalardan biri olmasına rağmen piyasada çok fazla sahte saati bulunmaz. Bunun nedeni kalitesi ve popülaritesine göre çok uygun fiyata satılmasıdır. Retro, havalı ve ucuz saatler deyince akla ilk gelen Japon markalarının başında gelmektedir.

Casio - G-shock Master of G
Casio – G-shock Master of G

Casio saat markasının estetik açıdan da çok iyi modelleri vardır. Örneğin, G-Shock modeli bunlardan biridir. Darbeye, suya, çamura karşı, en yüksek dayanıklılığı sağlayan serilerden biridir

Orient Saat


Orient Saat, dört büyük Japon saat markasının (Grand Seiko ve Credor, Seiko bünyesinde olduğu için sayılmıyor) sonuncusu aynı zamanda bu grubun göz bebeği olan markalardan biridir. Nezih tasarımları ve uygun fiyatları ile ülkemizde de en çok tercih edilen Japon saat markaları arasında yer almaktadır.

Citizen ve Casiodan farklı olarak Orient, daha çok mekanik saatler üretmektedir. Otomatik mekanizmaları Seiko tarafından yapılmaktadır. Buna rağmen fiyatları çok uygundur.

Orient - Montre Automatique
Orient – Montre Automatique

Tasarım olarak, genellikle klasik stiller tercih eden marka, bu sayede popülerliğini uzun süredir korumaktadır. Temel olarak klasik tarzda bir saat ve Japon kalitesi istiyorsanız, Orient’i tercih edebilirsiniz

İsviçre Saatleri mi, Japon Saatleri mi?

İsviçre saat markaları kalite, gelenek, güvenilirlik ve hassasiyet kelimeleri ile eş anlamlıdır. Japon saat markaları ise kaliteli işçiliği, yeniliği ve mükemmel teknolojiyi temsil eder. İki ülke de dünyanın en önemli saat üreticileridir. Hangi ülkenin ürettiği saat markasını seçeceğinize karar verirken fiyatlarını kıyaslamanız faydalı olacaktır. Mükemmel kalitede üretilmiş Japon saatlerini almak genellikle İsviçre saatlerine göre oldukça uygun fiyatlıdır. Ancak bu İsviçre saat markalarının her zaman pahalı, Japon saat markalarının da her zaman ucuz olduğu anlamına gelmez. 

Uygun fiyatı İsviçre saat markaları olduğu gibi, oldukça pahalı Japon saatleri de vardır. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir