1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Günümüz Saatleri Neden Büyük Kasalı?

Günümüz Saatleri Neden Büyük Kasalı?
büyük kasa saatler
0

Neden Artık Küçük Kasalı Saatler Değil de, Büyük Kasalı Saat Modelleri Tercih Ediliyor?

Saat markaları, yeni koleksiyonlarında, giderek büyük kasalı saatleri sergilerken, küçük kasalı saatlerin üretimi de o denli azalıyor. Bu durum özellikle klasik saat kullanıcılarının merak ettiği bir husustur.

Saat meraklıları büyük kasalı saatlerin tarzını daha iyi bulurken, kimileri küçük saatlerin daha şık olduğunu savunuyor. Saat seçimi kişisel bir zevk olduğu için bu tartışma sürüp gidiyor. Eski zamanlarda saat markaları, saatlerin özellikle küçük olmasına özen gösterirken, günümüzde büyük kasalı saatlerin ön planda olduğu ve daha fazla sayıda üretildiği aşikardır.

Aslında büyük bir saati tanımlamak da pek mümkün değildir. Göreceli bir kavram olduğundan kimine göre büyük olan saat, başka biri için küçük olabilir. Saatin büyük olduğunu belirleyen bir ölçü yoktur. Bu kişiye göre değişir. 1990’lı yıllara kadar erkek saatlerinin boyutu 37-39 mm arasında değişiyordu. 2000’li yılların ortalarına geldiğimizde ise, saat tarzları gittikçe büyüdü ve kasa boyutları, 45-48 mm çapına ulaştı.

Zaman ilerledikçe saat tasarımları büyüdü ve firmalar daha büyük saat kasaları üretmeye başladı. Günümüzde büyük kasalı saatler, özellikle erkekler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Büyük Kasalı Saat
Büyük Kasalı Saat

Bitmeyen Tartışma, Büyük Kasalı Saatler mi, Küçük Kasalı Saatler Mi?

Saat kullanıcıları sürekli kendi aralarında uygun saat boyutunu tartışmaktadır. Daha büyük kasalı saatleri kullananlar, küçük kasalı saatlerin kadınlar ve klasik tarzı olan erkekler için uygun olduğunu söyler, küçük saat tercih edenler ise büyük kasalı saatlerin çok kaba olduğunu, kullanıcılarının eksik olan bir şeylerini tamamlamak için büyük kasalı saatleri tercih ettiğini söyler.

Büyük Kasalı Saat
Büyük Kasalı Saat

Saat endüstrisinde ise artık yeni koleksiyonlarını tanıtan firmalar, ortalamadan daha büyük kasaları olduğunu belirtiyor ve saatleri için büyük boy ifadesini kullanıyor. Aslında saat markaları burada, geleneksel saat kasalarına kıyasla, daha büyük olduklarını ifade ediyor.

Markalar Neden Büyük Kasalı Saatler Üretiyor?

Büyük saatler artık saat koleksiyonları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Saat markaları sürekli olarak büyük, daha büyük saat kasaları ürettikçe, geleneksel boyuttaki saatleri kullanmak zorlaştı. Bunun nedeni, büyük kasalı saatlerin çoğu zaman modaya uygun, modern saatler olarak adlandırılmalarıydı. Aslında saat boyutu hakkında sürekli tartışmak çok anlamsızdır. İnsanların zevki ve tarzı farklı olduğu için, tercih onların kişisel zevkine kalmıştır.

Saatin Büyük mü Yoksa Küçük mü Olduğu Anlamanız İçin Bazı İpuçları

Yapılacak ilk şey, saati bileğinize takmak ve kasa çıkıntılarına dikkat etmek olacaktır. Saat bileğinize tam olarak oturuyor ve hiç çıkıntı kalmıyorsa, saatin boyutu sizin için normaldir. Eğer tam oturmuyor, kasa bileğinizin dışına taşıyorsa, saat büyüktür. Ayrıca saatin tepe düğmesinin, elinizi hareket ettirirken, bileğinize çarpmadığından emin olmanız gerekiyor. Bir saatin gösterişli olmasından önce kullanışlı olması gerekir.

Tercih ettiğiniz saat yukarıdaki testi geçiyor ise, onu takma konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Bundan sonraki adım ise saatin tarzıdır. Takmaya değer olup olmadığı konusu size kalmıştır.

Büyük Kasalı Saat
Büyük Kasalı Saat

Saatler Önemli Bir Aksesuar, Prestij ve Lüks Göstergesi Olarak Kullanılmaktadır.

Kullanıcılar sadece zamanı kontrol etmek için değil, tarzını ön plana çıkarmak için de, saat kullanıyor. Ayrıca, saat kasası ve kadran tasarımı gittikçe karmaşık hale geliyor. Dekoratif ve sanatsal olarak gösterişli olmak isteyen firmalar, saat modellerini büyük kılmak zorunda kalıyor. Bu sayede saatler kendiliğinden daha gösterişli ve çekici oluyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, artık mekanizmalar ve kadranların karmaşıklığı bir itibar göstergesi oldu. Özellikle mekanik saatler, lüks ürünlere dönüştü. Bu karmaşıklığı sergilemek için büyük kasaların kullanılması zorunlu hale geldi. Bir kez büyük kasalı saat kullandınız mı, tekrar eski küçük kasalı saatlere geri dönüş zordur. Bu sadece saatlerde değil, bir araba, ev, televizyon hatta kullandığınız çoğu eşyada geçerlidir.

Saat kasa çapının nasıl ölçüleceği ile ilgili bilgi almak için “Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir