Post Image

Grand Seiko Lüks Bir Saat Markası Mıdır?


Grand Seiko, İsviçre’de üretilen yüksek kaliteli saat markaları kadar lükstür. Markanın tarihini incelediğimizde, neden var olduğu konusu daha net anlaşılmaktadır.

Grand Seiko, 1960 yılında King Seiko ile birlikte İsviçre saatçiliğine rakip olmak için kuruldu. Birbiriyle rekabet eden iki fabrika tarafından üretilen ve tek bir hedefi olan iki ayrı marka. Tek amaçları İsviçre’li saat şirketlerini kendi oyunlarında yenmekti. Lüks saat markalarının neredeyse tamamı İsviçre’liydi ve bu zorlu görevde başarıya ulaşabilmek için, saatlerin hem estetik açıdan hem de hassasiyet açısından karşılaştırılabilir olması gerekiyordu.

Bu iki marka referans için kendilerine İsviçre’nin en iyi saat markalarını aldılar. Sonuç olarak Grand Seiko ve King Seiko saat modelleri de İsviçre’nin lüks saat modelleri kadar iyi olmayı başardılar.

Grand Seiko - 5722 - 1960
Grand Seiko – 5722 – 1960


Grand Seiko - 4520 Hi-Beat
Grand Seiko – 4520 Hi-Beat – 1970

Grand Seiko 4520 Hi-Beat, Zenith ile birlikte 10 vuruşlu hareketlerin kullanımında öncüydü (1970).

Onlarca yıl boyunca, Grand Seiko ve King Seiko’nun İsviçre Chronometer denemeleri oldu ve daha sonra iki marka da dünyanın çoğu tarafından hakettiği değeri görmedi ve unutuldu. Şiket daha sonra uygun fiyatlı el yapımı Seiko saatlere yöneldi ve bu saatler ile uluslararası bir ün kazandı. Bu popülarite sonrası, 90’lı yılların sonunda Grand Seiko tekrar sektöre dönüş yaptı. Bugün, İsviçre saat markaları kadar yüksek değerde ve kalitede saatler üreterek sektörde kendine yer etmeyi başardı. Grand Seiko bugün lüks saat markaları arasında yer almaktadır.

Detaylı olarak incelersek, neden Grand Seiko’nun lüks saat segmentinde kabul edildiğini daha kolay anlayabiliriz.

Grand Seiko’nun ilk olarak en dikkat çekici noktası fiyat skalasıdır. Temelde yaklaşık olarak 5.000 – 10.000 $ aralığında satılan Rolex, Omega, Breitling, IWC gibi değerli markaların saatleri, 80.000 $’a kadar çıkabiliyor. Bu saatler Grand Seiko’nun ortalama fiyatından yüksektir. Fakat pazarının çok daha geniş olduğunu biliyoruz.

Grand Seiko - SBGA211
Grand Seiko – SBGA211

Grand Seiko SBGA211 modeli yaklaşık olarak 6.000 $ civarında satılmaktadır.


Grand Seiko - SBGK002
Grand Seiko – SBGK002

Grand Seiko SBGK002 modelinin yaklaşık fiyatı 30.000 $ civarındadır.


Grand Seiko - SBGZ001
Grand Seiko – SBGZ001

Grand Seiko’nun amiral gemilerinden olan SBGZ001 modeli ise, 85.000 $‘a alıcı buluyor.

Grand Seiko’da dikkat çekici olan ikinci şey, saatlerinin kalite seviyesidir. Kalite ve tasarımı göz önüne alındığında aynı fiyat noktasında olan tüm saatler ile kıyaslanabilir hatta bir çoğundan da üstündür. Küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Rolex GMT-Master II ref. 126710BLRO modelini örnek alabiliriz.

Rolex - GMT Master II Ref 126710BLRO
Rolex – GMT Master II Ref 126710BLRO

Rolex – GMT Master II Ref 126710BLRO, 18.000 $ satış fiyatı ile oldukça gösterişli bir model.


Grand Seiko - SBGA011
Grand Seiko – SBGA011

Grand Seiko SBGA011, yaklaşık satış fiyatı 8.500 $.

Birbirine çok yakın iki model fakat Grand Seiko yaklaşık 10.000 $ daha uygun.

Grand Seiko saat modellerinin çoğu, lüks saat markaları gibi elle montajlanıp tamamlanmaktadır. Zaratsu cilalama, çok yönlü indeksler, akrep ve yelkovan, muazzam güzellikteki kadran ve inanılmaz bir teknik sayesinde ayna benzeri açılı bir yüzeye sahip kasa detayları. Detayların tamamını fiyat ortalaması 10.000 $‘ın altında olan modellerde bulmak pek mümkün değildir.

Son olarak saatin performansı söz konusu olduğunda Grand Seiko gerçekten çok başarılı ve önemli bir konumdadır. Günde -5 / +3 saniyeye kadar hassas olan 9S’den hibrit 9R Spring-Drive hareketine, ayda 15 saniyelik inanılmaz bir sapmanın önüne geçmek için kuvars teknolojisi ile ayar yapılan dişliler veya yılda +-10 saniyeye kadar kesin olan 9F kuvars kullanılır. Zaman tutma ve düşük hata payına sahip bir kol saati arıyorsanız Grand Seiko kesinlikle sizi tatmin edecektir.

Grand Seiko - SBGA129
Grand Seiko – SBGA129

Spring-Drive teknolojisinin kullanıldığı SBGA129 modelinin en belirgin özelliği, saniye kolunun klasik mekanik saatler gibi herhangi bir vuruş yapmadan kadran üzerinde süpürme şeklinde hareket etmesidir.


Grand Seiko - Hi-Beat GMT SBGJ203
Grand Seiko – Hi-Beat GMT SBGJ203

9S86 Hi-Beat mekanik hareketine sahip Grand Seiko SBGJ203 modeli 55 saatlik güç rezervine sahip.


Grand Seiko - SBGN001
Grand Seiko – SBGN001

9F kuvars mekanizmaya sahip Grand Seiko SBGN001 modeli.

Mekanik bir saat gibi çalışan bu model hassasiyeti daha da arttırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Sınırlı sayıda üretilen modelin, yılda sadece 5 saniyelik bir sapma payı hassaiyetiyle çalışması için ince bir ayar yapıldı. Grand Seiko SBGN001 modelinde daha bir çok özellik vardır. Kendisini diğerlerinden ayıran 9F hareketinde, Termal kompansatör, daha fazla tork için iki darbeli ikinci el, hava sızdırmaz iç kızım, elektrikle çalışan kuvars kristali vb.

Tüm bunları birleştirdiğinizde, performans, tasarım, yüksek fiyat etiketinin bir birleşimi olan Grand Seiko, kesinlikle lüks saat markasıdır ve herhangi bir İsviçre saat markası ile her açıdan karşılaştırılabilir özelliklere sahiptir.

Bir cevap yazın