GMT Nedir? GMT Saat Nedir?


Son yıllarda teknoloji, kol saatlerinin popülerliğini tehlikeye atacak noktaya kadar ilerlemiş olsa da, çok uzun zamandan beri, insanların zamanı kontrol etmek için kullandığı bu aksesuarlar inatla popülerliğini korumayı ve gelişen teknolojiye sürekli olarak adapte olmayı başarıyor.

Bunun nedeni, kol saatlerinin çok yönlü aksesuarlar olmasıdır. Hemen her teknolojiyi kendine uyarlamayı başarmaktadır. Sürekli gelişen sektör, kol saatlerine yeni özellikler ve işlevler de ekliyor ve bu sayede milyonlarca insan için kol saatlerinin hala bir amaca hizmet etmesini sağlıyor.

GMT saatler, yeni bir saat türü değildir. Saat markaları nesiller boyudur GMT saatler üretmektedir. GMT saatler özellikle pilotlar, iş adamları ve sık seyahet edenler için en çok tercih edilen saat tipidir.


GMT Nedir? GMT Ne Anlama Geliyor?

Yüzyıllardan beri, dünya genişledikçe, hükümetler ve bilimsel çalışmalar yapan kurumlar temel bir küresel zaman ölçeği belirlemeye çalıştılar. Çok uzun bir zaman, zaman dilimleri tüm dünya genelinde farklıydı. Hatta aynı ülkede farklı kasabalarda bile farklıydı ve zamana hiç bir şekilde güvenemezdiniz.

Zamanla, İngiltere Londra’da bir banliyo olan Greenwich’in içerisinde bulunan bilimsel bir kurum olan Kraliyet Gözlemevi’nin ana meridyen olarak kullanılması yaygınlaştı. 1884’te GMT resmen ulaslararası zaman standartı olarak kabul edildi ve Uluslararası Meridyen Konferansı GMT etrafında 24 saatlik zaman dilimini kurdu.

GMT batı merkezli bir buluş olsa da, küresel olarak kabul edildi. Modern zamanlarda, atom saatleri sayesinde daha yüksek doğruluk sonucu GMT, Evrensel Zaman Koordineli (UTC; atomik zaman olarak da bilinir) ile değiştirildi. Bunula beraber, GMT için Greenwich’te kurulan başlıca meridyen UTC için de merkez olmaya devam etmektedir.

Longines - VHP GMT Kol Saati
Longines – V.H.P. GMT Kol Saati

Kısaca özetleyecek olursak;

GMT: Greenwich Mean Time (Greenwich yerel saati). Londra’daki Greenwich kasabasının bulunduğu zaman dilimini temsil eder.

UTC: Coordinated Universal Time (Eşgüdümlü Evrensel Zaman). Dünya üzerinde kabul gören bir zaman standardıdır.


GMT Saat Nedir? Kullanılması Kolay Mıdır?

GMT saatin ne olduğunu anlamak için öncelikle GMT saatinin ne olmadığını bilmek önemlidir. 24 saatlik bir zaman çizelgesi olan, 12 saatlik veya 24 saatlik bir işleve sahip olan saatler doğal olarak GMT saat değildir. Standart olarak zamanı gösteren saatler GMT saat ile aynı değildir.

Bir GMT saati diğerlerinden ayırt eden özellik ekstra bir göstergedir. Bu gösterge ile farklı bir yerin saatini gösterir. Çoğu analog saatlerde zamanı gösteren saat, dakika ve saniye olmak üzere üç el vardır. GMT saatlerde ise dördüncü bir el daha vardır ve bu el diğerlerinden ayrı olarak döner ve ayarladığınız başka bir zaman dilimini gösterir.

GMT saatin diğer bir ekstra özelliği de dönen bezeldir. Bezel, saatin camını çevreleyen çerçevedir. Tüm saatlerde bezel vardır ancak hepsi dönmez. GMT saat söz konusu olduğunda çerçeve döner ve bu çerçeve sayesinde GMT saatinizi farklı zaman dilimlerine göre ayarlayabilirsiniz.


GMT Saat Nasıl Okunur?

Artık GMT saatin ekstra özellikleri olan, el ve dönen bezel hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, bir GMT saatin nasıl kullanılacağına dair kısa bir bilgilendirme yapabiliriz. Bilmeniz gereken ilk şey, GMT saati kullanmak için temel hesap bilmek gerekmesidir. Greenwich’in sıfır noktası olarak kabul edilmesiyle, belirli bir saat dilimini bilmek, saat diliminin Londra saat dilimlerine eklenmesi ya da çıkarılması ile hesaplanır. Örneğin, Edirne’de yaşıyorsanız ve Bulgaristan’da saatin kaç olduğunu bilmek istiyorsanız, yerel zamanınızdan sadece 1 saat çıkarın. Çünkü Bulgaristan, Türkiye’nin batısında yer alıyor ve ülkelerin yerel saatleri arasında sadece bir saat fark bulunuyor (Türkiye: GMT+3, Bulgaristan: GMT+2).

Omega - Seamaster Aqua Terra GMT Kol Saati
Omega – Seamaster Aqua Terra GMT Kol Saati

Çok basit bir işlem. GMT saat bu temel matematiği sizi için yapar. Nerede olursanız olun, çerçeveyi, dördüncü el, saat ibaresi ile aynı saatte göstercek şekilde döndürürsünüz (saat 2’de 4. el saat 14’e tekabül eder). Ardından, başka bir yerin saat dilimini bilmek için gerektiği kadar çok bezeli döndürürsünüz.

Bu matematiği elbette yapmak çok kolay olarak görünebilir, ancak sürekli olarak seyahat edenler için bu işlemi yapacak güvenilir bir araca sahip olmak, elbette daha güzeldir. Kim aynı hafta içinde dördüncü seyahatinde matematik işlemine kafa yormak ister ki?


GMT Saatler Kimler İçindir?

Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi, sürekli olarak farklı zaman dilimlerinin olduğu yerlere seyahat eden kişiler, GMT saatlerin özelliklerini faydalı bulacaktır. Pilotlar ve uçuş görevlileri, sürekli yolda olan iş ve satış görevlileri gibi sık seyahat edenler için GMT saat bir elzemdir.

Ayrıca eğer işiniz dünyanın farklı yerlerindeki insanlar ile iletişim kurmaksa, GMT saatler işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Böyle bir işiniz varsa yapmak isteyeceğiniz son şey, farklı ülkedeki bir insanı gecenin bir yarısı uyurken aramak olur.

Sayısız GMT özelliği olan kol saati bulunmaktadır. Bu nedenle burada model önermek çok doğru olmayacaktır. Bu yazıyı sadece, GMT saat nedir sorusuna yönelik hazırladık. Bu nedenle, biraz araştırma ile sayısız GMT saat arasından tarzınıza ve bütçenize uygun GMT saati bulabilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir