1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Fossil Sport Akıllı Saat İncelemesi

Fossil Sport Akıllı Saat İncelemesi
Fossil Sport Akıllı Saat
0


Qualcomm’un Snapdragon Wear 3100 versiyonunun piyasaya sürülmesinden bu yana herkes yeni yonga setli bir akıllı saatin piyasaya sürülmesini bekliyor. Bu yeni sürüm, yalnızca son teknolojiyi sağlamakla kalmadı, sabit bir GPS, bir nabız sensörü ve NFC ile donatıldı. 2 yıl içinde yaşlanan Snapdragon 2100 çipinden sonra, yeni sürümün çok daha iyi performans ile uzun pil ömrü sunması bekleniyor.

Yeni yonga setinin kullanıldığı ilk akıllı saatlerden biri olan Fossil Sport’u inceleyerek bu beklentilere cevap vermeye çalışacağız.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat


Fossil Sport Hafif Bir Akıllı Saat ve İlginç Tasarım

Fossil Sport 41mm ve 43mm olarak iki farklı kasa boyutu ile üretilmiştir. Aynı zamanda altı farklı eğlenceli ve canlı kasa rengine sahiptir. Kasa rengi ile uyumlu kayışlar saate renk katıyor. Kırmızı silikon kayış için kırmızı kasa, açık mavi silikon kayış için açık mavi kasa, neon sarı ile gri kasa, siyah kayış ile siyah kasa, gri ile altın kasa gibi bir birinden şık ve canlı renklere sahip çeşitler eğlenceli sportif ve şık bir görünüm sunuyor.

Farklı akıllı saat incelemerinde mutlaka ürünün hafifliğine vurgu yapıldığını farketmişsinizdir. Ancak Fossil Sport bu hafiflik olayını çok farklı seviyelere taşımayı başarmış. Bu akıllı saat Fossil’in bu güne kadar ürettiği en hafif saattir. Bunun nedeni üretimde kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Kasanın alt kısmı naylon, üst kısmı ise alüminyumdan yapılmıştır. O kadar hafif ki bazen bileğinizde bir saatin takılı olduğunu bile unutacaksınız.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Özellikle 41mm olan kasası 12mm kalınlığı ile ince bilekli kişiler için oldukça kullanışlıdır. Fossil Sport, Fossil Q Venture HR modelinden biraz daha incedir ama yine de katmanlı tasarımı nedeniyle kalın görünür ve modele bir yükseklik verir. Ancak gerek büyüklüğü, gerekse ağırlığı çok konforlu bir kullanım sunmaktadır. Silikon kordonu terlediğinizde cildinizi tahriş etmez. Aynı zamanda çok yönlü bir akıllı saat modelidir ve gerek gündüz normal kıyafetleriniz ile, gerek spor zamanı egzersiz kıyafetleri ile kullanılabilir.

Fossil Sport akıllı saat modelinin en güzel yanlarından biride özelleştirilebilir olan, önceden yüklenilmiş ve seçebileceğiniz bir çok saat arayüzü olmasıdır.

Saatte kullanabileceğiz iki etkileşim yöntemi vardır. Döner bir tepe düğmesi ve kısayollara ulaşmak yan tarafında kullanabileceğiniz iki farklı buton. Hava durumunu öğrenmek için üst buton, Google Fit’i ulaşmak için için ise alt butonu kullanabilirsiniz. Tepe düğmesini basılı tuttuğunuz zaman da doğrudan Google Asistan’a bağlanabilirsiniz.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Ayrıca, renk şemasını özelleştirebilir, adım sayar, hava durumu, Google Pay (içine yerleştirilen NFC çip sayesinde saati temazsız ödemeler için kullanabilirsiniz) ve daha pek çok özellikten faydalanabilirsiniz.

Fossil Sport’un yeni özelliklerinen biri olan kalp atış hızı, Google’ın yenilenen işletim sistemi Wear ile beraber gün içerisindeki ilerlemenizi takip edebileceğiniz Google Fit uygulamasına entegre 3 arayüze sahip. Bu özellik, çoğunlukla tarih, takvim uyarıları, kalp atış hızı ve bildirimlerini veren ”Temel Dijital” saat görünümüdür.


Geliştirilmiş Performans, Mükemmel Ekran

Aslında Snapdragon 2100’un göze çarpan olumsuz yönleri yoktu ancak, bazı aksaklıklar mevcuttu. Örneğin, ana menüde gezinirken genellikle gecikmeler oluyordu ve bazı uygulamalar yüklenemiyor ve donuyordu. Fossil Sport’un kullancığı yeni nesil Snapdragon 3100 çığır açan bir yenilik getirmese de, yeterince dikkat çekici. Eski versiyonda olan aksaklıklar burada yok ve kaydırma işlemi çok daha yumuşak, menü içerisinde gezinirken yada bildirimleri sıralarken artık gecikme yaşanmıyor.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Ne yazık ki eksiklik olarak göze çarpan şey, Spotify ve Weather gibi uygulamaların yüklenme süreleri. Bu uygulamarın indirilmesi biraz uzun sürüyor ancak, eski yongaya göre kesinlikle çok daha hızlı. Google Asistan bir soru sorulduğunda ya da komut verildiğinde çok daha hızlı cevap veriyor.

Fossil Sport’un 1.2 İnçlik AMOLED ekranı, doğrudan güneş ışığı aldığında bile oldukça keskin ve parlak görünüyor. Ekranda İnç başına 390 piksel düşüyor. Hem saat arayüzü hem içeriğinde gezinirken uygulama ikonları ve yazılar çok kolay okunabiliyor. Fossil Q Venture HR’nin piyasaya sürülmesinden sonra, ekranı daha küçük ve göz kamaştırıcı yapma işleminden vazgeçilmesi güzel olmuş.

Fossil Sport 4GB depolama alanına sahiptir ve bu sayede saatinizde müzik saklayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Bluetooth kulaklığı da bağlayabilirsiniz.


Yeniden Tasarlanan Wear İşletim Sistemi

Yeniden tasarlanan Wear işletim sisteminde önceki arayüze göre çok büyük gelişmeler var. Artık arayüz çok daha düzenli ve tonlarca farklı hareketi ezberlemek gerekmiyor. Eski WearOS sistemini kullananlar için yeni sistem kesinlikle çok daha konforlu.

Artık yapmanız gereken sadece bir kaç hareketi ezberlemek, sola, sağa, aşağı ve yukarı, bu kadar. Küçük bir yukarı kaydırma hareketi, sizi birbiri üzerine özenle yığılmış tüm bildirimlerinze götürür ve genişletmek için ilgili öğeye dokunmanız yeter, tekrar dokunduğunuzda da küçülür. Bir bildirimi silmek için sağa yada sola doğru tam kaydırın. Ekranı aşağı kaydırdığınızda ise, pil tasarrugu, Google Pay, Rahatsız etmeyin modu ve bir dizi kısayollara erişebilirsiniz. Tek eksik, menüde hangi uygulamaların görüleceğini seçerken, Google’ın Android mobil işletim sisteminde yapabildiğiniz gibi özelleştirilmez.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Ekranı sola kaydırmak sizi yeniden tasarlanmış Google Fit uygulamasına götürecektir. Küçük bir kaydırma hareketi ile tüm etkinlik ölçümlerini görebilir ve bir tanesine dokunarak uygulamayı başlatabilirsiniz. Burada, derinlemesine ölçümlere bakabilir, etkinliğinize genel bir bakış atabilirsiniz. Bu özellik, koşu esnasında hareketleri kesmeden işlem yapmayı kolalaştırmaktadır ve istatistiklerinize çok daha hızlı ulaşmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda dahili bir kalp atışı sensörüyle, kalp atışlarınızı gün boyunca her dakika kontrol edebilirsiniz.

Fossil tescilli bir fitness uygulamasına sahip olmamasına rağmen, WearOS sistemi sayesinde Google Fit entegrasyonu sorunsuz çalışmaktadır.

Ekranı sağa kaydırdığınızda ise saatin en sevilen özelliklerinden biri olan Google Asistan’a ulaşmanızı sağlar. Bu bölüm, takvime işlenmiş yaklaşan randevularınızı, restoran rezervasyonlarını ve daha pek çok şeyin kişiselleştirilmiş listesini sunar. Sabah işe giderken trafik uyarılarını kontrol edebilir, seyahete gideceğiniz zaman yaklaşmakta olan uçuş ve otel bilgilerini takip edebilirsiniz. Akıllı saatinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için ekranın en altında adım sayınızı görebileceğiniz ve ayrıca yakındaki kahve dükkanlarını kontrol edebilceğiniz Akıllı Öneriler bölümü bulunmaktadır.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Yeni Wear OS sisteminde Spotify ve Noonlight uygulamaları, akıllı saate önceden yüklenmiş olarak gelir. Play Store’u açtıktan hemen sonra her iki uygulama da otomatik olarak saatinize yüklenmeye başlar. Ola ki bir aksilik çıkar da yüklem sırasında sorun ile karşılaşırsanız, uygulamaları manuel olarak indirip yüklemeniz gerekebilir.

Unutmamalısınız ki yeni Wear sisteminden en iyi şekilde sadece Android telefonlar ile yararlanabilirsiniz. İphone kullanıcıları sistemi sınırlı şekilde kullanabiliyor. İOS ile, akıllı saatin bağlı kalması ve sürekli bildirim alması için WearOS uygulamasının arka planda sürekli olarak çalışır durumda kalması gerekir. Maalesef iPhone kullanıcıları bildirimlerle etkileşime geçemez ve akıllı saatlerini yalnızca telefon çağrılarını açmak ya da kapatmak için kullanabilirler.


Fossil Sport Fitness Özellikleri

Spor yapan kişiler için tasarlanmış akıllı saatler ile kıyaslandığında Fossil Sport, temel işlevleri kapsar. Fibrit veya Misfit akıllı saatlerinin aksine Fossil’in özel bir fitness uygulaması yoktur ancak dilerseniz App Store’dan indirebilirsiniz. Yeni kaydırma sistemi sayesinde Google Fit kullanmak son derece kolay ve uygun hale gelmiştir ve başka bir uygulama indirmeniz gerekmez.

Fossil Sport akıllı saati dahili GPS’e sahip olduğundan koşularınızın mesafesini Google Fit kullanarak takip edebilirsiniz. Ancak, koşularınızın veya antremanlarınızın görsel haritasını çıkarmak istersenizde, telefonunuzu yanınıza almanız gerekir. Yalnızca akıllı saatinizi kullanmayı seçerseniz veriler akıllı telefonunuz ile senkronize edilir. Fossil Sport ayrıca gün boyunca yaptığınız antreman basamaklarını, yakılan kalorileri ve kalp atış hızını takip eder.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Dahili kalp atış sensörüyle spor yaparken BPM’nizi kolay şekilde izleyebilirsiniz. Özelliği aktif hale getirdiğinizde, BPM’iniz Google Fit uygulamasında her 20 dakikada bir güncellenir. Bu şekilde günün belirli zamanlarını karşılatırmak istediğinizde dalgalanmaları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca saatin pil ömrünü korumanıza yarayan, kalp atış hızını manuel olarak ölçme seçeneği de mevcuttur.

Google Fit’in sağladığından çok daha ayrıntılı bir uygulama arıyorsanız, üçüncü taraf uygulamalarını da indirebilirsiniz. Fossil Sport kesinlikle çok rahat ve konforlu bir akıllı saattir ancak, çok hafif bir ürün olduğu için uyku izleme özelliğine sahip değildir. Bunun için de eğer isterseniz üçüncü taraf bir uygulama indirebilirsiniz.


Fossil Sport Geliştirilmiş Pil Ömrü

Fossil, yeni akıllı saatinin kullanıma bağlı olarak 24 saat kullanılabileceğini, yeni yonga sisteminin pil ömrünü optimize edeceğini açıkladı. Ayrıca pil tasarruf modunda kullanıldığında ekstra iki gün daha gideceği bildirildi. Bunu açıklamaları saati uzun süre kullanmadan onaylamak çok olanaklı değil ancak doğru olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Her iki kasa boyutunda da, 350mAh batarya kullanılmıştır. Şarj süresi çok kısadır. Yaklaşık olarak bir saatte hızlı bir şekilde saatinizi sarj edebilirsiniz. Uzun süreli kullanımda daha doğru analizler yapılabilir ancak yinede söylebiliriz ki, Fossil Q Venture HR ve Qualcomm Snapdragon 2100’ü kullanan Misfit Vapor 2 ile kıyaslandığında Fossil Sport’un batarya ömrü çok daha iyi.


Fossil Sport Satın Almaya Değer Bir Akıllı Saat Mi?

Fossil Sport, Qualcomm’un eski versiyonlarını kullanan bir akıllı saatle ortalama aynı fiyatta. tamamen yeni görünümlü bir yonga seti, gerekli fitness özellikleri ve mükemmel pil ömrü ile kesinlikle satın almaya değer bir akıllı saattir.

Ancak, zaten 2100 yonga setine sahip bir Wear OS işletim sistemine sahip bir akıllı saatiniz varsa, yeni modeli alıp almama konusunda endişelenmeyin. Yapılan değişiklikler yeni bir akıllı saat almak için yeterli değil.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir