1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

En İyi İtalyan Saat Markaları

En İyi İtalyan Saat Markaları
0

İtalyan saat markalarından bahsetmeden önce, İtalyan saatçiliğinin tarihine göz atmakta fayda var.  Saatçilik tarihini incelediğimizde, ilk mekanik saatin Akdeniz bölgesinden geldiğini gösteren bazı kayıtlar olmasına rağmen İtalya’nın, modern saat dünyasında daha belirgin bir yer edinememiş olması gerçekten çok ilginçtir. Daha da ilginci, lüks saatlerin sanat ve moda alanlarındaki etkinliği göz önüne alındığında, İtalyanların saatçilik konusunda önemli bir yer tutacağı aşikardır.İtalyan Saatçilik Tarihi

İtalyan saatçilik tarihini araştırırken maalesef çok fazla içerik bulamadık. Günümüzde İtalyan el işçiliği ve sanatsal tasarımları birçok kol saatinde kullanılmasına rağmen, İtalyan saatçilik tarihi hakkında çoğu bilginin üzeri örtülmüş gibi.

Araştırmalarımız sonucu çok tanıdık bir marka ile karşılaşıyoruz, Bvlgari. Günümüzün modern lüks mücevher ve saatleri ile tanınan markanın kökleri, İtalya’da bulunan en eski saatlere kadar uzanıyor.

19.yüzyılın sonunda, Sotirio Voulgari ve Senatore Borletti’nin sırasıyla Roma (1884) ve Milano’da (1896) perakende saat satışına girdiği ve saat üretiminin bu tarihlerde tüm dünyada arttığı görülüyor.İtalya’da Yapılan İlk Saatler

Voulgari soyadı daha sonra ”İtalyanlaşarak” Bvlgari’ye evrildi. Marka daha sonra özel bir felsefe izledi ve saatlerini, sanatsal bir atölye olan ”bottega” da yapmaya ve sınırlı sayıda üretmeye başladı. İronik olarak, bu tarz Kuvars Krizi sonrası, lüks saat markalarının izlediği yöntemlerden biridir.

Doğal olarak, mücevher ticareti yapan Bvlgari’nin bu yönü, ürettiği saatleri de etkiledi. Özellikle Sotirio’nun saatleri, genel olarak saatlerin sadece işlevsel olarak kullanıldığı bir dünyada, değerli materyaller ve sanatsal tasarımlarla üretilerek övgü almıştı.

Bvlgari - Serpenti Tubogas Kadın Saati
Bvlgari – Serpenti Tubogas Kadın Saati

Mücevher ve saat arasındaki bu harika karışım, Bvlgari markasının modern sunumunda hala belirgindir. Bvlgari Serpenti saat modeli ile, bu belirgin özellikleri bir arada görebilirsiniz.

Daha sonraları Borletti, seri üretime odaklanan bir strateji belirledi ve İtalya’daki ilk saatçilik fabrikası olarak adlandırılan fabrikayı kurdu. 1900’lü yıllarda Bvlgari, İtalyan pazar payının büyük çoğunluğuna sahipti. Borletti ayrıca, üretime kilometre sayacı, hızölçer ve çalar saat gibi diğer hassas cihazlar ekleyerek koleksiyonunu genişletti. Bu ürünler, kronometrelerden daha da yaygın olarak kullanılacaktı.


Floransa’daki Saatçiler: Giovanni de Dondi Saati

Floransa’da zaman ölçme tekniklerinin, Giovanni Dondi ile birlikte 14. yüzyıla kadar uzandığına inanılıyor. Aslında Dondi, saatlerin tasarımına öncülük etti ve bir astronomik saat bile üretti. Yüzyıllar sonra, orta çağ ticaret ve finans merkezi olan Floransa, günümüzün saat şirketleri için önemli bir yer olacaktı.

Orologeria Svizzera (İsviçreli saatçi) 20. yüzyılın başlarında Floransa’da mağaza açacak ve daha sonra, Panerai ailesinin ilk ikonik modeli olan Radiomir’i, İtalyan Kraliyet Donanmasının dalgıçları için üretecekti.

Kadran üzerinde uygulanan ışıldayan malzeme sayesinde, derinlerde çalışan İtalyan dalgıçlara yardım etti ve büyük sayıları olan basit kadran tasarımı sayesinde net olarak okunaklı bir model olması sağladı.

Böylelikle, Panerai’nin İtalyan ordusu ile bağlantısı kurulmuş oldu ve gelecekteki modeller de aynı şekilde özel ihtiyaçları karşılayabilecek tasarımlara sahip olarak üretilmesi amaçlanıyordu. Örneğin, ilk Mare Nostrum kronografı güverte subayları için üretilmişti. Benzer şekilde Luminor modeli de, gelişen dalgıç ihtiyaçlarına cevap vermesi için Radiomir modelinin gelişmiş versiyonu olarak üretildi.

Floransa’nın saatçilik mirası sadece Panerai ile sınırlı kalmadı. Kuvars krizinden sonraki yıllarda, şehirde birçok saat markası kuruldu. Şaşırtıcı olmayacak şekilde, horolojik bilgi ve tecrübesi fazla olan birçok İtalyan saatçi vardır.

Ne yazık ki bu zengin saatçilik mirası, 70’li ve 80’li yıllarda yaşanan kuvars krizinin zayıf markaları ortadan kaldırdığında, çağdaş saat üreticilerinde yaygın bir geri dönüş görmedi. Günümüz İtalya’sında lüks saatlere hala çok fazla talep var. Bu yüzden zengin saatçilik mirasını tekrar canlandıracak her imkan vardır. Er ya da geç, İtalyayı saat dünyasında söz sahibi olan bir ülke olarak görebiliriz.

İtalyan saatçilik tarihini işledikten sonra en iyi İtalyan saat markalarına da bir göz atıp, en popüler modellerini inceleyebiliriz.1. Bvlgari

Bugün Bvlgari, LVMH saat grubu bünyesinde faaliyetlerini yürütmektedir. Aynı grubun bünyesinde bulunan diğer saat markaları arasında Hublot, TAG Heuer ve Zenith yer almaktadır. Markanın takı geçmişi, sürekli olarak renkli ve abartılı modeller üretmesini sağladı ve sürekli olarak başarılı olmaya devam etti.

Bvlgari saat markasının tasarımları nispeten ince saatlerden oluşmaktadır. Saat koleksiyonu günlük tasarımlardan ziyade daha çok resmi kıyafetler için üretiliyor.

Bvlgari, 2000 yılında Gerald Genta ve Daniel Roth’u satın aldıktan sonra, yüksek komplikasyonları olan saat modellerine odaklandı. O zamandan beri daha yaratıcı modeller tasarlayarak bunu başardı ve her yıl yeni modelleri beklenen bir marka oldu.

Bvlgari - Octo Finissimo TB Carbon
Bvlgari – Octo Finissimo TB Carbon

Ayrıca, yakın zamanda Octo Finisimo model serisiyle de zirveye çıktı. Finissimo’nun çeşitli versiyonları daha önce birçok kez dünya rekoru kırmıştı ve 2017 yılındaki modeli de farklı değildi. Dünyanın en ince ve en hafif tourbillon’u arasında yer alan Octo Finissimo TB Carbon, sadece 5.38 mm kalınlığında ve 48 gr’dır.2. Officine Panerai

Panerai saat, İtalya’nın ilk saat markası olmasa da, İtalyan saatleri dendiğinde kesinlikle akla gelen ikinci markadır.

Richemont grubu tarafından satın alınmadan önce, ”Pre-Vendome” dönemi olarak olarak bilinen bir dönem yaşayan Officine Panerai, askeri simgelerden ilham alan popüler saat modelleri üretiyordu.

Örneğin, 90’lı yılların başlarında tarihi Radiomir, Luminor ve Mare Nostre modellerinin yeni üretimlerini yaptılar. Bu tarihlerde Panerai, siyah PVD kaplama gibi farklı kasa seçenekleri çıkardı.

Panerai - Luminor Submersible 1950 Carbotech
Panerai – Luminor Submersible 1950 Carbotech

Richemont grubu tarafından satın alındıktan sonra, Panerai diğer değişikliklerin yanı sıra, İsviçre’ye taşındı. Bu girişim sonucunda, markanın saatçilik yetenekleri gelişti ve AR-GE departmanları endüstri lideri haline geldi.


Son yıllarda Panerai, kendi ürettiği mekanizmalar ile horolojik uzmanlıklarını da geliştirmeyi başardı. Aynı şekilde carbotech ve seramik gibi yeniliklerle, kasa malzemelerinde sınırları zorlamaya devam ediyorlar.3. U-Boat

2000 yılından beri U-Bot saat markası, asker mirasından faydalanarak bazı benzersiz dalış saatleri üretti.

U-Boat - Chimera 46 Bronze Limited Edition
U-Boat – Chimera 46 Bronze Limited Edition

1942 yılında Fontanai Kraliyet Donanması’nın gereksinimlerini karşılamak için bir saat tasarladı. Bu tasarım hiç üretilmese de, aile tarafından saklanan bu tasarımlar Fontana’nın torunu Italo sayesinde 20 yıl önce hayata geçirildi.

U-boat - Sommerso 9015 Mens Automatic Self Winding Watch
U-boat – Sommerso 9015 Mens Automatic Self Winding Watch

O zamandan beri U-Boat saat markası, korumalı tepe düğmesi ve çeşitli malzeme seçenekleri ile kolayca tanınan büyük boy kol saatleri üretiyor. U-Boat PVD’den karbona, bronzdan altına kadar, tasarımlarında imzası olan cesur saatlerini sergiliyor.

U-Boat, çeşitli saat modellerinde İsviçre mekanizması kullanıyor, diğer mekanizmalarının da gerekli görüldüğünde hassasiyet gereksinimleri karşılanıyor. Komplikasyon olarak marka yalnızca doğru zaman ölçümüne ve kronograf çeşitlerine sadık kalıyor. Ne olursa olsun U-Boat tasarımları ve çeşitliliği ile övgüyü hak ediyor.4. Anonimo

Ferragamo’dan Federico Massacesi ve Panerai’nin enki Ceo’su De. Dino Zeo, Floransa’da kurulan Anonimo saat markasının beyniydi.

Panerai saat markasının İsviçre topraklarını taşınması sonrası bir çok saatçi İtalya’da kalmayı tercih etti. Gemilerini terk etmeyenler, uzmanlıklarını işlevsellikten ödün vermeden, İtalyan zarafetinden ilham alan saatler yaratmak için birlikte çalıştılar.

Anonimo - Nautilo Leopard Racing Edition
Anonimo – Nautilo Leopard Racing Edition

Anonimo, 2006 yılında ilk bronz dalış saati olan Polluce Bronze’u tanıttı. Bu saat bir yenilikçi olarak kabul edilirken, modelin asıl etkisi, Panerai ve Tudor’un modelleri ile aynı şeyi yaptığında hissedildi.


Bugün, Anonimo saat modelleri sadece 4 adet ile sınırlıdır; Sport, Militare, Professional ve Dino Zei. Bu modellerin tümü markanın işlevsellikten, çekici tasarımlardan ve sağlam kaliteden ödün vermeden yaptığı üretimin kanıtıdır.5. Visconti

Visconti, kalemleri ile daha çok bilinen, Floransa merkezli bir saat markasıdır. Listemizde bulunan en genç İtalyan saat markasıdır. Saat sektörüne 2013 yılında girmiştir.

Visconti - Opera GMT
Visconti – Opera GMT

Visconti saat markası, İsviçre saat mekanizmaları ile desteklense de, kasaları en ileri materyaller konusundaki kapsamlı araştırmaların bir sonucudur. Daha önce lüks kalemlerde kullanılan uzmanlığı, ürettikleri saatler için de aynı özende gösterdiler.

Visconti saat markası, kalemlerinin oluşturduğu zarafeti saat modellerinin çizgilerinde de yakalamayı başardı. Bu zarafeti, belirgin olarak Opera saat modellerinde görebilirsiniz. Karmaşıklığın ve işçiliğin mükemmel uyumunu sergiliyor.6. Giuliano Mazzuoli

Giuliano Mazzuoli saat markası da listedeki diğer markaların çoğu gibi Floransa’dan gelmektedir. Markanın kurucusu ve tasarımcısı olan Guiliano, daha önceleri başarılı kalem, ajanda ve defter tasarımları ile bilinmektedir.

Mazzuoli, saat yapımcılığından büyük ilham aldı ve tasarım yeteneklerini saatçilik alanında kullanmak istedi. Daha önce benzeri olmayan bir saat tasarlamak isteyen Mazzuoli, ilham almak için saatler hakkında çok uzun süreli bir araştırma yaptı.

Giuliano Mazzuoli - Trasmissione Meccanica Chronograph
Giuliano Mazzuoli – Trasmissione Meccanica Chronograph

Sonunda aradığı ilhamı buldu ve ilk saati olan hava basıncı ölçen, Manometro saat modelinin temelini oluşturdu. Buradan hareketle, Transmissione Meccanica ve Contagiri modellerini tasarlamak için yuvarlak kasa teması ve otomotiv görünüşü üzerinde koleksiyonunu genişletti.

Giuliano Mazzuoli saat modelleri gerçekten göz alıcıdır ve takdiri hak ederler. Bunun yanında kusursuz tasarımlara sahiptir ve bağımsız modellerdir.

Saat kullanmayı seviyorsanız eğer, İtalyan saat markalarının modellerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Favorilerinizin arasına girecek pek çok model bulacağınız garantidir. Özellikle, Panerai ve Bvlgari saatler, koleksiyonunuzun en önemli parçaları olmaya aday.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir