1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

En İyi Avusturya Saat Markaları

En İyi Avusturya Saat Markaları
Made in Austria logo
0

Tarihi boyunca dünyanın en ünlü ve kaliteli sanatçılarının yetiştiği Avusturya, önemli saat zanaatkârlarına da ev sahipliği yapmıştır. Ülke’nin az sayıda tanınmış saat markası olabilir, ancak her biri bilinen köklü markalarla rekabet edebilecek kalitededir. İşte en iyi Avusturya saat markaları.1. Jacques Lemans

Jacques Lemans saat markası, 70’lerin ortalarından bugüne kadar markanın aynı zamanda CEO’su olarak göre yapan Alfred Reidl tarafından kurulmuştur. Yılda yaklaşık bir milyon adet gibi oldukça ciddi sayıda üretim kapasitesi olmasına rağmen hala aile şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Jacques Lemans 1-1844ZA Chronograph Saat Modeli
Jacques Lemans 1-1844ZA Chronograph Saat Modeli

Marka, tasarım, üretim, pazarlama ve satış gibi her konuyu şirket içinden yürütmektedir. Bu nedenle Jacques Lemans saateri yüksek kaliteli tasarımlarını, uygun fiyat skalası ile sunabilmektedir.

Jacques Lemans saat markası günümüzde küresel olarak dünyanın bir çok ülkesinde satılmaktadır. Marka, popülerliğini artırmak için 2010 yılından beri EuroLeague Basketball Final Four’da ve STIHL Timbersport dünya şampiyonasında resmi zaman tutucu olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 2009 yılından 2018 yılına kadar Avusturya Futbol Federasyonu’nun sponsoru olmuştur.2. Pierre Petit

Aslında bir Fransız saat markası olan Pierre Petit, Jacgues Lemans’ın kurucusu Alfred Reidl tarafından 2011 yılında satın alındığında Avusturyalı bir saat markası oldu. Marka, Jacques Lemans grubuna katıldıktan sonra, grup için önemli bir marka haline geldi.

Pierre Petit Le Mans P-792B Saat Modeli
Pierre Petit Le Mans P-792B Saat Modeli

İki marka arasındaki ortaklık aslında çok daha eskilere dayanmaktadır. Pierre Petit, 80’li yıllardan beri Jacques Lemans için saat üretimi yapıyordu. Bu nedenle bu satın alma iki şirket arasında bir formalitedir.

Pierre Petit daha sonra genel merkezini Avusturya’ya taşıdı ve üstün kalite ve klasik tasarımlı saatlerini uygun fiyatlarla kullanıcılara sundu.3. Habring

Oldukça genç bir saat markası olan Habring, 2004 yılında kurulmuştur. Ancak markanın kurucusu olan Richard’ın tecrübesi çok eskidir ve IWC ve Lange & Söhne markalarının teknik geliştiricisi olarak çalıştığı zamanlara dayanıyor. Richard daha sonraları iki lüks saat markası için de çeşitli komplikasyonlar üretmiştir. Ayrıca bazı koleksiyonerler için özel Tourbillon saatler de üretmiştir.

Habring Doppel Saat modeli
Habring Doppel Saat modeli

Richard, 2004 yılında karısıyla ortak olarak, kendi yeteneklerini kendi markasında sergileme imkanı buldu. Habring saatleri bugün sadece yüksek kaliteli malzemelerden ve tamamı el montajı olacak şekilde üretilmektedir.

Marka kuruluşundan 10 yıl sonra, kendi geliştirdiği kalibresini (A11) piyasaya sürmeyi başardı. Bu yatırım şirkete üç yıl boyunca Grand Prix d’horlogerie de Geneve’de birincilik kazandırdı. Bu kazanç bu küçük ve mütevazi markanın sekörde ünlenmesini sağladı.

Habring şirketi, saatlerinin üstün kalitesini korumak için, üretimini yılda sadece 250 adet olacak şekilde sınırlamıştır.4. Carl Suchy & Söhne

Genç yaşta Almanya ve İsviçre’ye seyahat eden Carl Suchy, saatçilik zanaatını öğrenerek memleketine döndü ve 26 yaşında ilk saat mağazasını açtı. Oldukça köklü bir marka olan Carl Suchy’in geçmişi 1800’lü yıllara dayanır.

Carl Suchy & Söhne Waltz No. 1 Skeleton Saat Modeli
Carl Suchy & Söhne Waltz No. 1 Skeleton Saat Modeli

1822 yılında Prag’da bulunan saat mağazasının Kraliyet ve İmparatorluk ailelerinden müşterilere sahipti. Daha sonraları Carl’ın oğulları da aile işletmesine girdi ve şirketin adını Carl Suchy & Söhne olarak değiştirdiler.

Şirketin saatlerine özellikle Avusturya’dan gelen ziyaretçiler ve entellektüel seçkinler büyük talep gösteriyordu. Carl Suchy & Söhne, 1914 yılında Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nın çöküşüyle beraber bitmiştir ancak o tarihe kadar dünyanın önde gelen saat markaları arasında gösterilmiştir.

Marka 2016 yılında Robert Punkenhofer tarafından yeniden kurulmuştur.5. LAKS

LAKS saat şirketinin ismi, markanın kurucusu olan Lucas Alexander Karl Scheybal’ın baş harflerinden oluşturulmuştur. LAKS, 1986 yılında kurulmuş Avusturya merkezli bir aile şirketidir.

LAKS Bruno Saat Modeli
LAKS Bruno Saat Modeli

LAKS kurulduğu günden beri, ileri ve yenilikçi teknolojilerle, modern trendleri birleştiren saat modelleri üretmek için çalışmalar yapmaktadır. Dahası LAKS, modaya uygun modern tasarımlarını kolye, bilezik, yedek parça ve yüzük ile de genişletmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir