1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

En İyi 8 Omega Saat Modeli

En İyi 8 Omega Saat Modeli
0


Omega saat, sportif kronografları, profesyonel dalış saatleri ve eş eksenli mekanizmaları ile tanınan, dünyanın en iyi İsviçre saat markalarından biridir. Saat modelleri gibi oldukça etkileyici bir tarihe de sahiptir.

Omega 1932 yılında, Olimpiyat oyunlarının resmi hakemi oldu ve günümüzde de aynı resmi görevi devam ettirmekte. 1969 yılında Omega Speedmaster modeli, Ay‘da takılan ilk saat oldu ve o zamandan beri Speedmaster modeli 6 farklı Ay görevinde daha kullanıldı. 1995 yılına kadar her filminde Rolex markasını kullanan tarihin en ünlü film karakteri James Bond, bu tarihten sonra Omega kullanmaya başladı ve sonraki tüm filmlerinde Omega saat markasını kullanmaya başladı.

Omega beş farklı saat koleksiyonuna sahiptir. Bunlar; Constellation, Seamaster, Speedmaster, De Ville ve Specialties‘dir. En popüler Omega saatleri, Seamaster ve Speedmaster koleksiyonları olsa da, diğer koleksiyonları da oldukça dikkat çekici modellerdir.

Omega hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, markanın detaylı incelemesi olan “Omega Saat” makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Sportif bir Omega saat modeli arıyorsanız, Seamaster ve Speedmaster koleksiyonunu tercih edebilirsiniz. Klasik bir Omega saat modeli istiyorsanız, Constellation veya De Ville koleksiyonları tam aradığınız modeller olabilir. Omega’nın tarihi özel koleksiyon saat modelleri ile doludur. Omega saat markasının koleksiyonları içerisinde mükemmel saatinizi bulmanıza yardımcı olmak için, en iyi Omega modellerini içeren bir liste hazırladık.


1. Omega – Speedmaster Professional Moonwatch

Omega Speedmaster Professional Moonwatch, 1969 yılında Buzz Aldrin ilk “Ay” görevinde Omega Speedmaster Choronograph modelini kullanması ile beraber bu isim ile anılmaya başlandı. O tarihten beri, NASA’nın pilotları ile gerçekleştirdiği tüm görevlerde Omega Speedmaster modeli kullanıldı. Omega Speedmaster Professional Moonwatch, hassaslığı, okunabilirliği ve sağlamlığı ile popüler olan bir saattir.

Omega - Speedmaster Professional Moonwatch
Omega – Speedmaster Professional Moonwatch

Omega Speedmaster her ne kadar Moonwatch olarak anılsa da, saatte buna ithaf olan hiç bir özellik yoktu. Ay’ın evrelerini gösteren bir komplikasyon bile yoktu. Marka bu talebe karşılık verdi ve artık Omega Speedmaster Ay’ın evrelerini çok gerçekçi şekilde gösteren bir komplikasyona sahip. Paslanmaz çelik olan modellerinde bu komplikasyon bir NASA fotoğrafı kadar gerçekçi ve ayrıntılıdır. Ayrıca dikkatli baktığınızda Neil Armstrong’un ikonik ayak izini bile görebilirsiniz.

Omega - Speedmaster Professional Moonphase
Omega – Speedmaster Professional Moonphase

Omega Speedmaster Moonphase Master Choronometer Choronograph modeli ilk kez 2016 Baselworld’de tanıtıldı ve o zamandan beri saat endüstrisine damgasını vurmayı başardı. Gerçekten mükemmel bir kronometre.


2. Omega – Seamaster Professional Planet Ocean

Omega Seamaster Professional Planet Ocean ilk kez 2005 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, Omega saat markasının dalış saatlerinin tarihi, çok daha eski zamanlara dayanmaktadır. Omega’nın dalış saatleri, üst düzey su geçirmezlik, helyum kaçış valfi ve vidalı tepe özellikleri ile donatılmıştır.

Omega - Seamaster Professional Planet Ocean 600m Chronograph
Omega – Seamaster Professional Planet Ocean 600m Chronograph

Dalgıçların su altında zamanı takip etmelerine yardımcı olmak için, Omega Seamaster Professional Planet Ocean modelinde indeksler, dakika ibaresi ve saat 12 noktası Super-LumiNova ile kaplanmıştır. Super-LumiNova, aydınlık bir ortamda beyaz görünürken, indeksler, saat ibaresi ve saniye ibaresi karanlık ortamlarda mavi ışık yayar. Buna karşılık, dakika ibaresi ve saat 12 noktası yeşil renkte yanar.


3. Omega – Seamaster Aqua Terra Master Co-Axial

Omega Seamaster Aqua Terra Master Co-Axial saat modellerinin sade bir stili vardır ancak sportif bir görünüme de sahiptir. Bu saat modeli, ”Teak Concept” kadranları ile oldukça sofistike ve benzersizdir. Bu dekore edilmiş kadran üzerindeki indeksler, lüks yelkenli teknelerden ilham alarak dikey olarak dizayn edilmiştir.

Omega - Seamaster Aqua Terra Master Co-Axial
Omega – Seamaster Aqua Terra Master Co-Axial

Omega Seamaster’ın bu versiyonu, 15.000 gaus üzerindeki manyetik alanlara karşı özel olarak imal edilmiş Omega Master Co-Axial Calibre 8500 COSC sertifikalı kronometre hareketi ile desteklenmektedir. Anti-manyetik saat modelinin birçok tasarımının, arka kapağı kapalıdır. Aqua Terra’nın farklı modellerinde saydam arka kapağı sayesinde hareketi izlenebilir.


4. Omega – Seamaster Diver 300m

Sportif ve zamansız bir saat olan Omega Seamaster Diver 300M, Omega’nın ve saat dünyasının en popüler modellerinden biridir. James Bond’un kullandığı saat modeli olduğundan da oldukça popülerdir. 1995 yılında James Bond karakteri Rolex yerine Omega saatleri kullanmaya başladı ve 2006 yılında Casino Royale filminde bir Omega Seamaster Diver kullanmaya başladı.

Omega - Seamaster Diver 300m Co-Axial Chronograph 44mm
Omega – Seamaster Diver 300m Co-Axial Chronograph 44mm

Bu model en iyi Omega saat modellerinden biri olarak kabul edilir. Seamaster Diver, su direnci, helyum kaçış valfi, vidalı tepe ve tek yönlü döner çerçeveye sahiptir. Kadran, beyaz iskeletlenmiş merkezi el ve dakika görselleri ile dikkat çekicidir. Omega ayrıca, merkezi kronograf için 30 dakikalık ve 12 saatlik kaydediciler için çeşitli renklerde eller sunmaktadır.


5. Omega – Constellation Co-Axial

Omega’nın ilk kez 1952 yılında piyasaya sürdüğü Constellation ailesidir. 1982 yılında ise Manhatten takım yılıdızı serisini başlattı. Bu koleksiyon, 2009 yılında tamamıyla yeniden tasarlandı. Yeni modeller de eski tasarımlardan esinlenerek üretilmiştir. Tasarımı saat 6 yönündeki yıldız imzası ile kolayca tanıyabilirsiniz.

Omega - Constellation Co-Axial
Omega – Constellation Co-Axial

Bu model, klasik görünümü, çeşitli kadranları ve kasa malzemeleri ile çeşitlendirilmiştir. Hem erkekler, hem de kadınlar için oldukça popülerdir.


6. Omega – De Ville Prestige

Popüler bir unisex elbise saati olan Omega De Ville Prestige, temiz bir kadran, klasik bir saat tasarımı ve güvenilir bir mekanizmaya sahiptir. Bu model, hem resmi hem de gayri resmi etkinliklerde giyilebilebilecek klasik bir saat arayanlar için idealdir.

Omega - De Ville Prestige
Omega – De Ville Prestige

Omega De Ville Prestige koleksiyonunda bulunan modelin saat 3 yönünde bir tarih penceresi bulunur. Omega daha fazla çeşitlilik için, De Ville koleksiyonunun güç rezervi göstergesine sahip modellerini ve bazı Prestige saatlerinin kronograf komplikasyonlu modellerini de üretti.


7. Omega – Seamaster Bullhead

İlk kez 1969 yılında piyasaya sürülen Omega Seamaster Bullhead, benzersiz kasa yapısı ve kadranı ile alışılmışın dışında bir modeldir. Bu sıradışı tasarımından dolayı en popüler Omega Seamaster koleksiyonlarından biridir.

Omega - Seamaster Bullhead
Omega – Seamaster Bullhead

Yeni versiyonları da eskisi kadar popüler olmayı başarmıştır çünkü, marka eski tasarıma sadık kalarak yeni versiyonlarda da asimetrik kasa şekline sadık kalmıştır. Yeni seriler artık eskisi gibi yuvarlatılmış butonlar yerine düz butonlara ve tamamen yeni bir mekanizmaya sahip. Yeni Omega Seamaster Bullhead modeli, vintage modelin aksine calibre 930’un elle sarılan mekanizma yerine, Co-Axial calibre 3113 tam otomatik hareket ile güçlendirilmiştir.


8. Omega – Seamaster PloProf

İlk Omega Seamaster PloProf 1970 yılında, okyanusun altında aşırı basınca dayabilecek bir dalış saati olarak tasarlandı. Model ilk olarak Seamaster Professional 600 olarak biliniyordu. PloProf ismi ise, profesyonel dalgıçlara Fransızca dilinde plonguer denmesinden gelmektedir.

Omega - Seamaster PloProf
Omega – Seamaster PloProf

Omega PloProf modelini saat 9 yönündeki koruyucu tamponlu vidalı kron ile kolayca tanıyabilirsiniz. Kurma kolu saat 3 yerine saat 9 yönüne sabitlenmiştir. Model aynı zamanda saat 2 yönünde karakteristik bir itici tarafından kilitlenen çift yönlü bir dalış çerçevesini ve saat 4 yönünde bir helyum kaçış valfine sahiptir. Yeni Omega Seamaster PloProf modellerin artık titanyum kasalar, seramik çerçeveler gibi farklı versiyonları da üretilmektedir. Ayrıca, Omega Co-Axial ve Master Choronograph Calibre modelleri de mevcuttur.

Omega saat, gerek tarihi gerekse saat modelleri ve endüstriye kattığı yeniliklerle her zaman en özel saat markalarından biri olmayı başarmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir