Post Image

En İyi 10 Seiko Saat Modeli


Japonya’nın en iyisi, dünyanın ise en iyi saat markaları arasında yer alan Seiko, sadece saatçilik yeteneği ile değil, aynı zamanda modern tasarımları ile hassasiyeti de dengeleyen benzersiz saatler sunan bir fenomendir.

Kaliteli saat üretiminde yüz yılı aşkın süredir uzman olan Seiko, saat sektörünün en çok satılan ve en çok tanınan markalarından birisidir. Kurulduğu günden beri sloganı olan ”her zaman bir adım ileride” mottosuna sadık kalarak, saat sektörü için sayısız yeniliğe imza atmayı başarmıştır.

Seiko saat markası, asıl olarak 1960’lı yıllarda piyasaya sürdüğü pilli saatleri ile tanınsa da, aynı zamanda Japonya’da ilk kol saatini üretmeyi başaran markadır. Tüm bunların dışında 70’li yıllarda dijital saatlerde LCD ekran kullanarak başka bir devrim yapmıştır.

Seiko saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Seiko Saat” yazımızı okuyablirsiniz.

Bu yazımızda ise geleneksel saatçilik engellerini yıkan, ilk 10 Seiko saat modeline bakacağız.

Kadınlar için En İyi 5 Seiko Saat Modeli

1. Seiko Velatura Date Calender

Sadece 33 mm kasa çapına sahip olan bu saat modelinin çok yönlü çekiciliği sayesinde en güzel kadın aksesuarları arasında yer alıyor. Beyaz kadran, saatin tasarımına ihtişam katan saat indekleri ile bir bütün oluşturuyor. Çerçevesi oldukça farklı tasarlanmış ve yoğun olmayan taşlarla süslenmiştir.

Seiko Velatura Date Calender Kadın Saati
Seiko Velatura Date Calender Kadın Saati

Bu saatin bir diğer dikkat çekici yanı ise, oldukça ince olan saniye kolu ile gümüş renkte olan ve saat kadranını hiçbir şekilde gölgelemeyen büyük, sivri göstergelerin birbirinden farklı tasarımlarıdır. Zarif fakat oldukça sportif görünümlü çelik bilezik, paslanmaz çelik kasa ile aynı tonlardadır. 100 metre su direnci bulunan Seiko Velatura Date Calender pilli saat modeli, her türlü kıyafet için oldukça uygundur.

2. Seiko Solar

Sadece 22 mm olan minicik kasası ile bu güzel kol saati, akşam yemekleri ve resmi kıyafetler için tasarlanmış mükemmel bir aksesuardır. Küçük boyutuna rağmen, basit siyah kadranı, iyi tasarlanmış saat göstergeleri ve mükemmel yuvarlak indeksleri sayesinde oldukça okunaklıdır.

Seiko Solar Petite 22mm Kadın Saati
Seiko Solar Petite 22mm Kadın Saati

Bu küçük saatin tasarımına parlaklık katan, değerli taşlarla süslenmiş sevimli çerçevesi ve harika çelik bileziğidir. Seiko’nun en minyon yapılı saat modellerinden birisi olan bu saat, klas kıyafetler için mükemmel bir seçenektir.

3. Seiko Sportura Chronograph

Sportif bir kadın kol saati olan Seiko Sportura Chronograph, pilli bir mekanizma ve gül altın kaplamalı sağlam bir çelik kasaya sahiptir. Aynı tasarım detayları, ortasından seramik bağlantılar geçen paslanmaz çelik bilezikte de görülür. Bu saat modeli, kronometre özelliğinin kolayca kullanılabileceği 38 mm çapındadır ve güzelce yerleştirilmiş üç alt kadranı ile spor tasarımındaki görünümünü tamamlayan saat indekleri ile uyumludur. Saatin indeklerindeki altın tonu, keskin tasarımlı saat, dakika ve saniye göstergeleri, saati harika bir görünüme kavuşturmuştur.

Seiko Sportura Chronograph Kadın Saati
Seiko Sportura Chronograph Kadın Saati

Seiko Sportura Chronograph saat modeli, 12 yönünde bulunan küçük kadranında saniyenin 1 / 20’sine kadar hassas şekilde ölçüm yapar ve saat 6 yönündeki kadranında ise 12 saate kadar ölçüm yapar. Safir kristal cam, çizilmelere ve darbelere karşı saati korur. Aynı zamanda saat, 100 metre su geçirmezlik derecesine sahiptir.

4. Seiko Premier Date Calendar

Markanın en zarif kadın saat koleksiyonlarından biri de, hiç kuşkusuz Seiko Premier Date Calendar modelidir. 28 mm paslanmaz çelik kasa ve bej renkli çerçevesi ile oldukça sade olan bu model, mavi göstergeleri, beyaz kadranı, saat 3/6/9 yönlerinde kullanılan mücevherleri ile harika bir görünüm kazanmış. Bir tarih göstergesiyle de bu zarif saati oldukça işlevsel hale getirmiştir.

Seiko Premier Date Calendar Kadın Saati
Seiko Premier Date Calendar Kadın Saati

Seiko Premier Date Calendar kol saatinde, çizilmelere ve darbelere oldukça dayanıklı olan safir kristal cam tercih edildiği için, günlük kullanım için mükemmel bir tercihtir. Seiko Premier Date Calendar, değerli taşları ve zevkli renk tercihleri ile çevresine zerafet yayıyor.

5. Seiko Lord

5Y19 pilli mekanizma kullanan Seiko Lord, geniş çerçevesinde sertifikalı Swarowski kristalleri kullandığı için en benzersiz Seiko kadın koleksiyonlarından birisidir. Bu, saat göstergelerinde kullanılan rose altın kaplama ile oldukça belirgin bir hal alır. Saat indekleri de rose altın kaplama olan modelin, saat 9 ve 3 yönündeki kadranlarında da aynı tonlar tercih edilmiştir. Saat 9 yönünde bulunan alt kadranda haftanın günleri, saat 3 yönünde tarih ve saat 6 konumundaki kadranda da 24 saatlik zaman dilimini takip edebilirsiniz.

Seiko Lord Kadın Saati
Seiko Lord Kadın Saati

Paslanmaz çelik kasa ve bilezik üzerinde kullanılan rose altın kaplama, saatin mükemmelliği için harika bir bütünlük oluşturuyor. 38 mm kasa çapına sahip bu Seiko Lord kadın saat modelini kullanmak için kesin bir tarzınız olması gerekir.

Erkekler için En İyi 5 Seiko Saat Modeli

1. Seiko Astron

Bu saat, günümüzde sık seyahat eden ve macera tutkunu kişiler için tam olarak ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış, 45 mm kasası, dayanıklı malzemesi ve muhteşem tasarımı ile kişileri kendine hayran bıraktıracak bir yapıya sahiptir. 8X53 kalibre hareketine sahip olan Seiko Astron, 13 mm kalınlığında titanyum kasası ile 100 metreye kadar su geçirmezlik direncine sahiptir.

Seiko Astron Erkek Saati
Seiko Astron Erkek Saati

Seiko Astron saat modeli, alüminyum ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden çok daha sağlam olan seramik çerçeveye sahiptir. Astron’un dikkat çeken en büyük özelliklerinden bir diğeri de güneş enerjisi ile çalışmasıdır. Zamanı en yüksek hassasiyet ile göstermek için kadranın altında bir anten halkası vardır ve +15 / -15 saniyelik hassasiyetle herhangi bir konumda zamanı ayarlamak için GPS sinyallerini kullanmaktadır. Bu çift zamanlı saat modelinde, gündüz ve geceyi takip etmek için saat altı yönünde bir alt kadran vardır.

Diğer taraftan tarih pencesi ise saat dört konumuna yerleştirilmiştir. Saat iki konumunda bulunan retrograd ekran haftanın günlerini, saat on yönünde bulunan diğer retrograd ekran ise, güç tasarrufunu ve gün ışığından yararlanma süresini gösterir. Saat, dakika ve diğer indekslerde Lumibrite kaplama kullanılmıştır ve karanlıkta kolaylıkla okunabilir. Saatin bileziği, titanyumdan üretilen Seiko Astron’un büyüklüğüne göre oldukça hafiftir. Sadece zamanı göstermekten başka, güneş enerjisi gibi son teknolojilerle çalışan bu saat, pek çok ekstra özelliğe de sahiptir.

2. Seiko Prospex

42 mm kasa çapındaki bu otomatik saat, kalibre 6R15 hareketi kullanmaktadır. Profesyonel dalgıçlar için en iyi kol saatlerinden birisi olan Seiko Prospex‘in, kadranının saat altı pozisyounda Profesyonel Dalış Eğitmenleri Birliği logosu bulunmaktadır. Mineral kristal saat camı darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Seiko Prospex PADI Erkek Saati
Seiko Prospex PADI Erkek Saati

Seiko Prospex, 200 metre gibi ciddi bir su geçirmezlik derecesine sahiptir. Ayrıca saat üç pozisyonunda bir tarih penceresi vardır. İndekslerle birlikte kalın şekilde tasarlanmış saat ve dakika göstergeleri üzerindeki Lumibrite kaplama, su altında saati okumak için büyük kolaylık sağlamaktadır. Seiko Prospex, koleksiyonunun oldukça farklı versiyonları vardır. Çelik ya da silikon kayış tercih edebilirsiniz. Bir dalgıç saati olmasına rağmen şık tasarımı sayesinde günlük kullanım için de son derece uygundur.

3. Seiko Presage

Seiko Presage saat koleksiyonu, oldukça basit bir tasarımı olduğu için, markanın en çok tercih edilen serilerinden birisidir. Bu koleksiyonun en popüler modeli, zarif mavi renkli sunburst kaplamaya sahip modelidir.

Seiko Presage Erkek Saati
Seiko Presage Erkek Saati

Eğimli şekilde tasarlanmış saat indekleri, gümüş renkli kılıç tasarımlı saat ve dakika kolları ile mükemmel şekilde bütünlük oluşturur. Saat üç yönünde bir tarih penceresi vardır ve göz alıcı paslanmaz çelik bileziği, modelin genel görünümüne ince bir şıklık katıyor. 40,5 mm çelik kasası içinde güvenilir ve sağlam bir kalibre olan 4R35 hareketi kullanılmaktadır.

4. Seiko Kinetic

Seiko Kinetic koleksiyonu da, tıpkı Presage koleksiyonu gibi oldukça geniştir. Yeni versiyonunda kullanılan çift katman kadran, saate büyük bir derinlik katıyor. Okunaklı saat bölümü, saat, dakika ve saniyeleri kaplayan beyaz renkler kadranın dokusunu ortaya çıkarıyor. Günleri gösteren retrograd gösterimi ve saat üç pozisyonundaki tarih göstergesi ile sofistike çekiciliği artıyor.

Seiko Kinetic Erkek Saati
Seiko Kinetic Erkek Saati

42 mm kasa çapına sahip bu pilli saat modelinde Hardlex kristali kullanılıyor. Aynı zamanda tarzına göre 100 metre gibi ciddi bir su geçirmezlik derecesi sunar.

5. Seiko Coutura

Seiko’nun en çekici saat koleksiyonları arasında yer alan Coutura’nın yeni versiyonları güneş enerjisi ile çalışan V198 kalibre hareketi kullanıyor. 44 mm paslanmaz çelik kasası ve 11,8 mm kalınlığa sahip bu modelin kasasının belirli yerlerli sarı altın kaplamadır. Saatin sağ tarafında tepe düğmesinin iki yanında bulunan kare butonlar, dönmeyen çerçeve ve kordonunda aynı sarı kaplama kullanılmıştır.

Seiko Coutura Erkek Saati
Seiko Coutura Erkek Saati

Görme kolaylığı için alt kadranların çerçesinde kullanılan sarı tonlar ile siyah kadran mükemmel bir uyum oluşturuyor. Keskin saat ve dakiki göstergeleri de aynı renktedir ve uçları Lumibrite kaplama ile kaplanarak karanlık ortamlarda da okunması kolaylaştırılmıştır. Saat 12 pozisyonunda bulunan alt kadranda haftanın günleri gösterilirken, saat 9 yönünde bulunan alt kadranda saniye göstergesi vardır. 100 metreye kadar su geçirmezlik derecesi olan bu saat, aynı zamanda safir kristal cam kullanımı ile de oldukça sağlam bir modeldir.


Seiko, hassasiyetin ön planda olduğu zorlu alanlarda teknolojik olarak çalışma yapan, aynı zamanda ürettiği saatin tasarımına da her yönüyle dikkat eden, üst düzey teknolojisi ile uyumlu olarak son derece estetik modeller üreten bir saat markasıdır. Örnek olarak, “2019 Yılının En İyi Seiko Saat Modelleri” yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca, Seiko saat hakkında detaylı bilgi edinmek için “Seiko Saat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın