1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

En İyi 10 İskelet Saat Modeli

En İyi 10 İskelet Saat Modeli
Roger Dubuis Excalibur Spider Italdesign Edition
0

İskelet saat modellerinde saat ustası, saatin kadranını veya hareketini saydam olarak tasarlar ve saatin içinin mümkün oldukça açıkta kalacak şekilde üretir. İskelet saat yapımcılığı bir sanattır ve bu tasarımı seven saat tutkunları bu sanat sayesinde modelin tüm aksamının çalışmasını ayrıntı bir şekilde izleyebilir. Aşağıda son dönem de üretilmiş en iyi 10 iskelet saat modelini bulacaksınız.


1. Blancpain Squelette 8 Jours

Blancpain Squelette 8 Jours
Blancpain Squelette 8 Jours

Blancpain’in zarif Villeret koleksiyonundan olan Squelette 8 Jours (Ref. 6633-1500-55B) modeli piyasadaki en karmaşık iskelet saatlerden biridir. Ön ve arka tarafı safir cam ile kaplanmıştır ve tüm mekanizma bu iki taraftan izlenebilir. Modelde, bir titanyum balansı, Breguet balans yayı ve etkileyici şekilde 8 gün güç rezervi sağlayan üç seri varil ile donatılmış Kalibre 1333SQ hareketi kullanılmıştır.

Blancpain Saat markası hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Blancpain Saat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


2. Chronoswiss Timemaster Chronograph Skeleton

Chronoswiss Timemaster Chronograph Skeleton
Chronoswiss Timemaster Chronograph Skeleton

Chronoswiss ilk kez Baselworld 2014’te, Chronoswiss Timemaster Chronograph modelinin iskelet versiyonunu piyasaya sürdü ve gösterişli hareketini gözler önüne seren bu model kullacılar tarafından çok beğenildi. İki farklı bezel ve kadran seçenekleri olan modelin, iki versiyonu da 44 mm çapına ve 15.3 mm kasa kalınlığı vardır. Paslanmaz çelikten üretilen kasaları cilalı siyah DLC’den yapılmış bezellere sahiptir.


3. Glashutte Original Senator Manual Winding Skeletonized Edition

Glashutte Original Senator Manual Winding Skeletonized Edition
Glashutte Original Senator Manual Winding Skeletonized Edition

2014 Baselworld saat fuarında piyasaya sürülen bir diğer iskelet saatte Glashütte Original Senator Manual Winding Skeletonized Edition modelidir. Yeni iskelet modelinde yep yeni Kalibre 49-18 hareketi sunuyor. Cilalanmış 18 ayar kırmızı altından yapılmış 42 mm çapında kasası vardır ve açık gümüş kadranın ortasında karmaşık hareketi izleyebilirsiniz.

Siyah renkli bir demir yolu tasarımına sahip dakika göstergeleri ve incecik işlenmiş Romen rakamları ise çerçeveyi süslüyor. Paslanmaz çelikten üretilmiş göstergeleri de bu harika saati tamamlıyor.


4. Hublot Classic Fusion Classico Ultra-Thin All Black

Hublot Classic Fusion Classico Ultra Thin All Black
Hublot Classic Fusion Classico Ultra Thin All Black

Birden fazla iskelet saat modeli olan Hublot, bu koleksiyonuna yep yeni bir saat daha ekledi; Hublot Classic Fusion Classico Ultra-Thin All Black. İsmindende anlaşılabileceği gibi ultra ince saatin kasa çapı 45 mm olmasına rağmen kalınlığı sadece 8.3 mm’dir.

İskelet hareket, Hublot’un kurmalı HUB1300 ”Classico” kalibresine göre tasarlandı ve üretildi. 23 adet mücevher de dahil olmak üzere toplam 130 parçadan oluşan hareket sadece 2.9 mm kalınlığındadır. Hareketin açık işlenmiş tasarımı sayesinde, kullanıcılar saate bakarken tüm çalışma prensibini görebilir. Hublot Classic Fusion Classico Ultra-Thin All Black modelinde kullanılan hareket 90 saat gibi etkileyici bir güç rezervi sunuyor.


5. Maurice Lacroix Masterpiece Squelette

Maurice Lacroix Masterpiece Squelette Torque
Maurice Lacroix Masterpiece Squelette Torque

Maurice Lacroix en önemli koleksiyonlarından biri olan Masterpiece koleksiyonuna Maurice Lacroix Masterpiece Squelette modelini de ekledi. Bu iskelet kol saati modeli, 45 saatlik güç rezervi sunan otomatik Kalibre ML134 hareketi kullanıyor.

Hareketi izlemek için kubbeli safir kristal cam kullanılan modelin 44 mm paslanmaz çelik kasası vardır. Köprüler, diskler ve tekerlekleri tam ekranda izlenirken, köprüleri altın renkli PVD üzerine saten kaplamadır. Modelin ana köprüsü Maurice Lacroix’in imzası olan ”Grand Colimaçon” ile dekore edilmiştir.


6. Piaget Altiplano 38mm Only Watch 2013 Skeleton 1200S

Piaget Altiplano 38mm Only Watch 2013 Skeleton 1200S
Piaget Altiplano 38mm Only Watch 2013 Skeleton 1200S

Only Watch 2013 ihalesi için yapılan bu Piaget saat, markanın en yetenekli olduğu alan ince saatleri içerisinde rekora sahip modelidir. Saat dünyanın en ince otomatik saatidir ve hareketin kalınlığı sadece 2.4 mm’dir. Şirket içinde üretilen Kalibre 1200 hareketi kullanılmaktadır.

Bu eşsiz saat modelinde Piaget, hem hareketi hem de 18 ayar beyaz altın kasası siyah PVD kaplama olarak üretmiştir. Sadece 5.34mm kalınlığında kasası olan model, dünyadaki en ince saattir.

Piaget saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Piaget Saat” Adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.


7. Roger Dubuis Excalibur Spider Italdesign Edition

Roger Dubuis Excalibur Spider Italdesign Edition
Roger Dubuis Excalibur Spider Italdesign Edition

Roger Dubuis Excalibur Spider Italdesign Edition modeli, dünya çapında sadece 8 parça ile sınırlıdır. İtalyanın önde gelen prototip gösteri arabaları üreticisi olan İtalya merkezli Monldieri ile özelleştirilmiş sınırlı bir seri olan “Italdesign Automobili Special” ile birlikte üretilmiştir. Toplamda 8 adet ile sınırlı olan bu iskelet saat modeli sadece Roger Dubuis butiklerinde satışa sunuldu.


8. Tissot T-Complication Squelette

Tissot T-Complication Squelette
Tissot T-Complication Squelette

Tissot T-Complication Squelette modelinin arkasından beş telli hareketini görebilirsiniz ve model tekerleklerden ilham alan bir tasarıma sahiptir. Saniye sayacı ”sn” kelimesinin oyulduğu tellerden birine yerleştirilmiştir. Paslanmaz çelik kasanın tırnakları, kadranın tellerine benzer şekilde biçimlendirilmiştir. Tissot T-Complication Squelette modeli Tissot’un kendi özel kurmalı hareketi ile çalışmaktadır.


9. Ulysse Nardin Skeleton Manufacture

Ulysse Nardin Skeleton Manufacture
Ulysse Nardin Skeleton Manufacture

Ulysse Nardin, 2013 yılında tamamen kendi geliştirdiği olan bir iskelet tourbillon hareketi olan ilk kol saati Ulysse Nardin Skeleton Manufacture modelini piyasaya sürdü. Model, manuel mekanik hareketi, denge yayı, çapa ve silikondan yapılmış bir denge tekerleği olan bir uçan tourbillion içeriyor. Saat 12 yönünün altında, markanın ismi kazınmış ve 170 saat gibi etkileyici bir güç rezervinin göstergesi olan cırcırlı bir tekerlek bulunur.

Rose gold versiyonunda tren rayı tasarımında rodyum kaplama, platin versiyonunda ise 18 ayar sarı altın kullanılmıştır. Ulysse Nardin Skeleton Manufacture modelinin sınırlı sayı da iki ayrı versiyonu vardır. Gül altından versiyonu 99 parça ve platin versiyonu da 99 parça olarak sınırlı sayıda üretilmiştir.


10. Vacheron Constantin Métiers d’Art Mecaniques Ajourées

Vacheron Constantin Métiers d’Art Mecaniques Ajourées
Vacheron Constantin Métiers d’Art Mecaniques Ajourées

Vacheron Constantin saat markasının açıklamasına göre Métiers d’Art Mecaniques Ajourées modelinin ilham kaynağı, 19. yüzyıl Avrupa demiryolu istasyonlarının mimarı tasarımlarından etkilenmiştir. Bunun yanında endüstri devriminin gotik kemerleri ve demir yolu duvar saatleri de tasarıma ilham veren diğer şeylerdir.

Métiers d’Art Mecaniques Ajourées modelinde kullanılan hareket, Kalibre 4400 SQ, şirket tarafından manuel olarak eğimli, oyulmuş ve düzleştirilmiş, fırçalanmış ve cilalı yüzeyleri ”elle oyulmuş” olarak üretilmiştir. Dış halkaları büyük feu emayeden yapılmıştır. Beyaz altın kasası 40 mm çapındadır ve hareket Geneva damgasına sahiptir.

Vacheron Constantin saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Vacheron Constantin Saat” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir