1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

En İyi 10 Apple Watch Özellikleri

En İyi 10 Apple Watch Özellikleri
Apple Watch 3 Serisi
0

En İyi Apple Watch Özellikleri

Son 4 yıldır akıllı saatlerin saat piyasasını kasıp kavurduğu bir gerçek. Bunu gören Apple gibi bir çok teknoloji şirketi de bu giyilebilir teknolojiye adapte olmak için piyasaya akıllı saatlerini sürdü. 2015 yılında ilk akıllı saatini piyasaya çıkaran Apple, akıllı saat dünyasında çıtayı çok yükseğe çıkardı. Muadillerine göre fiyatı hayli yüksek olan Apple Watch içerdiği özellikler ile bu fiyatını kesinlikle hak eden bir üründür.

Otel ve araba anahtarı tanımlanmasından, bilek hareketi ile ödeme yapmaya kadar, en iyi 10 Apple Watch özelliğini inceledik.

1. Apple PAY

Apple PAY, iPhohe 6 serisinden beri, temazsız ödemeyi kabul eden yüzbinlerce mekanda kullanılan bir özelliktir ve Apple, bu kullanışlı özelliği akıllı saatlerinde de kullanmaktadır.

Apple Watch Apple Pay
Apple Watch Apple Pay

Tek yapmanız gereken kadranın kenarındaki düğmeye çift tıklamak ve Apple Watch saatinizin yüzünü ödeme terminaline ya da okuyucuya yakın tutmak. Daha sonra bir bip sesi duyacaksınız ve yumuşak bir titreşim hissedeceksiniz. Hepsi bu. Kesinlikle Apple Watch’ın en konforlu özelliklerinden birisi.

2. Otel veya Araba Anahtarları Yerine Kullanılabilecek

Apple Watch’ın bu özelliği sadece rezervasyon bilgilerini kontrol etmenizi sağlamıyor, aynı zamanda Apple akıllı saatinizi bir otel odası anahtarına dönüştürüyor ve kapınızı saatinizin bir dokunuşu ile açabiliyorsunuz. Şuan Sheraton, Westin, W ve Aloft markalarını tercih ettiği özelliğin tüm hotel grupları ile çalışıp çalışmayacağı belli değil ancak, yakın gelecekte giyilebilir teknoloji yaygınlaştıkça çok daha fazla hotel bu uygulamayı kullanmak için gönüllü olacaktır ve bu hiç şaşırtıcı olmayacak. Apple CEO’su Tim Cook Apple Watch için The Telegraph ile yaptığı söyleşide akıllı saatin günümüzde bir çok araç tarafından kullanılan büyük anahtarların yerini almak için tasarlandığını söylemişti.

Apple Watch
Apple Watch

Bunun nasıl olacağını ve işleyişi hakkında bir bilgi vermemişti ancak gelişen teknolojiyi takip edecek olursak yakın zamanda arabanızın kilidini açmak için saatinizi kullanmanızın yeterli olacağı zamanlara yaklaştık. Yakın gelecekte o hantal anahtarları taşımak zorunda kalmayacaksınız.

3. Yeni Dijital Tepe Düğmesi

Akıllı saatler ilk çıktığı zamanlar da küçük ekranlarından dolayı kullanımı çok zor oluyordu. Apple Watch ise bu sorunu ortadan kaldıran çok havalı bir sistem geliştirdi. Küçük ekranlar da gezinmeyi kolaylaştıran yeni bir Djital Tepe düğmesini saatin kasasının sağ tarafına yerleştirdi ve bu ana menü gibi davranan bu düğme sayesinde saat üzerinde ki tüm aktiviteleri kolaylıkla yapmanıza olacak sağladı. Yeni dijital tepe düğmesi sayesinde ana ekrana dönebilir veya arayüz seçenekleri arasında kolayca gezinebilirsiniz. Küçük kasalı akıllı saat kullanan kişiler Apple Watch ile hayatımıza giren bu konforun rahatlığını bilirler.

4. Fitness ve Sağlık Takibi

Apple Watch özellikleri içerisinde belki de en çok tercih edilmesine sebep olan artısı, sadece kalp atış hızı sensörü değil aynı zamanda sağlığınızı takip etmenize yarayacak komple bir uygulama seti olmasıdır. Etkinlik uygulaması sayesinde gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz yüm hareketleriniz ile ilgili veri toplar, – ayakta, hareketli veya çalışır durumda- uzun süre hareketsiz durduğunuzda sizi uyararak hareket etmenizi ister. Ayrıca bir hedef belirleyebilir ve uygulama hedefinize ne kadar yaklaştığınızı da takip ederek her bitirdiğiniz etkinliği işaretleyebilirsiniz. Bu sayede programın neresinde olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca Apple Watch fitness programı ulaştığınız hedefleri göz önünde alarak size rozet veriyor ki bu moral motivasyon için etkili bir yöntem.

Apple Watch bir akıllı saatten öte bir fitness arkadaşı olacak.

Egzersiz uygulaması daha kesin geribildirim için çok daha ayrıntılı bilgi ve ölçüm sağlar. Apple Watch sayesinde, Koşma, yürüme ve bisiklete binme gibi aktiviteler için harcanan zaman, seyahet mesafesi, yakılan kaloriler, hız ve süratle ilgili gerçek zamanlı istatistikleri takip edebilirsiniz. Ayrıca, her oturum için ayrı hedefler belirleyebilir, egzersiz yaptıkça güncellemelerin yanı sıra haftalık özet de alabilirsiniz.

5. Tam Donanımlı Uygulamar

Android Wear cihazlarından veya diğer smartwatch platformlarından farklı olarak Apple Watch tam teşekküllü olarak tüm uygulamaları desteklemektedir. Her ne kadar Apple Watch uzmanları ürün ilk kez piyasaya çıkacağı zaman yaptıkları açıklamaya göre tüm platformların uygulamalarını çalıştıracağını, bunları kullanmak için bir iPhone telefona bağlı olmak gerekmeyeceğini açıklasalar da, Apple Watch’ı tam özellikleri kullanmak isterseniz, kesinlikle bir iPhone 6 ve üzeri telefonunuz olması gerekmektedir. Çünkü, andorid işlemcisi için tasarlanan uygulamalar tam olarak verimli çalışmamakta, Apple Watch için yapılan uygulamalar ise iPhone uygulamalarının uzantısı olarak geliştirilmektedir.

Apple’ın, Apple Watch ürünü için geliştirmiş olduğu, Etkinlik, takvim, Haritalar, Hesap Cüzdanı, Müzik, Alarm, Stoklar, Hava Durumu, Fotoğraflar ve Ayalar uygulamalarına ek olarak, bir çok üçüncü taraf uygulamayı da Apple Watch’ınıza indirebilirsiniz. Bunlar; Instagram, Uber, MLB.com Bat, Nike + Running, OpenTable, Shazam, Twitter ve WeChat bulunuyor.

6. İşlem Yapılabilir Bildirimler ve Göz Atma

Uygulamalara ek olarak, Apple Watch, uyarıları olan bildirimler ve sadece göz atarak kontrol edilebilecek uygulamalar sunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi, göz atmak, bakmak, başka hiç bir eyleme ihtiyaç duymayan basit, salt okunabilecek bildirimlere atıfta bulunur. Bu özellik yaklaşan etkinlikler ve hava durumu güncellemesi için hatırlatıcılar olabilir. İşlem yapılabilir bildirimler sayesinde önceden belirlenen tanımlanmış işlevleri kontrol edebilirsiniz. Örneğin ışıklarınızı evde açık bıraktıysanız, Apple Watch’ınıza indireceğiniz bir akıllı ev uygulaması ile telefonunuz ile uğraşmadan ışıkları kapa seçeneği ile sizi uyarabilir.

7. Uzaktan Kumanda İşlevleri

Unuttuğunuz elektronik bir cihaz için tekrar yerinizden ayrılmanız gerekmez, Apple Watch cihazlarınız için gerektiğinde uzaktan kumanda işlevi de görerek faydasını iki katına çıkarır.

Apple Watch uzaktan kumanda
Apple Watch uzaktan kumanda

İphone veya iTunes müzik kitaplığınızdaki müziği kontrol edebilir, Apple TV menüsünde gezebilir, Telefonunuzdaki rahatsız etmeyin ve uçak modlarını etkinleştirebilir yada evinizde akıllı ışık sistemi kuruluysa aç-kapa yapabilirsiniz.

8. Hesap Cüzdanı Entegrasyonu

Apple Watch Passbook özelliği sayesinde, uçak biletlerinizi, biniş kartlarınızı ve sadakat kartlarınızı telefonunuza ulaşmak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz. İndirim ve sadakat kartlarınızı kullabileceğiniz bir yere girdiğinizde uygulama aynı zaman da sizi uyaracaktır.

9. Dijital Dokunmatik İletişim

Apple Watch’un Dijital Dokunma özelliği ile sevdiklerinize iletişim kurmak daha eğleceli hale gelmiştir. Saat yüzüne bir gülen yüz ve kalp şekli çizerek veya kalp atışınızı arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Kalp atış hızı sensörü nabzınızı kontrol edecek ve bunu arkadaşlarınıza iletecektir. Telsiz özelliği sayesinde ses paylaşımı yapabilir, Tap ekranında dokunduğunuz desenleri ekli kişilere sessiz ve yumuşak titreşimler gönderebilirsiniz. Dijital Dokunma özelliğini kullanarak Apple Watch kullanan bir arkadaşınızla izle-izle çağrıları yapmak için de kullanabilirsiniz.

10. Siri

Ses kontrol asistanı artık çok daha kişisel. Apple Watch bileğinizdeyken Siri ile havayı kontrol etmek için veya arkadaşlarınıza cevap yazmak için parmaklarınızı kullanmanız gerekmez.

Apple Watch Siri
Apple Watch Siri

Apple Watch’daki Siri, iPhone’daki gibi davranır ancak, web destekli arama sonuçları için bir iPhone’a bağlı olması gerekir. Ayrıca ses yardımcısının bir sonraki komutunuzu alması için sadece ”Hey Siri” demeniz yeterlidir. Apple Watch’ın bu özelliğini kullanmak için Siri’nin açık olması gerekir ve ki Siri her zaman açık mikrofon sayesinde bu ifadeyi dinliyor.

Burada yazdığımız Apple Watch özelliklerinin tamamı 2015 yılında Apple’ın ilk akıllı saatinin lasmanı yapılırken tanıtılan özelliklerdir. Günümüzde ki Apple Watch serileri çok daha gelişmiş ve ekstra özellikler sunmaktadır. Son çıkan Apple Watch 4 hakkında detaylı incelememiz için “Apple Watch 4 Akıllı Saat İncelemesi” yazımızı okuyabilirsiniz. Apple Watch özellikleri gün geçtikçe gelişmeye ve kullanıcısının hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir ve günümüzde üretilmiş en komplex ve en iyi giyilebilir teknolojik ürün olarak gösterilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir