1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat İnceleme

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat İnceleme
CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat
0

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Detaylı İncelemesi

Genelde büyük kasalı saat modelleri üreten Casio, Pro Trek serisinin yeni akıllı saati WSD-F30‘u tanıttı. Casio, geleneksel büyük kasadan uzaklaşırken, ürettiği yeni Pro Trek akıllı saatte, teknolojiden hiçbir ödün vermeden giyilebilirlik ve stil açısından önemli bir fark yaratmayı başardı. CASIO-Pro Trek WSD-F30 en başarılı akıllı saatlerden birisidir. 

CASIO-Pro Trek WSD-F30 akıllı saat, önceki versiyonları ile karşılaştırıldığında, diğerlerinde eksik olan her şeyin yeni Pro Trek’te olduğunu göreceksiniz. Açık hava yaşam tarzını benimseyenler için mükemmel bir saat.

Casio Pro Trek WSD-F30, her ne kadar 4 mm kadar küçültülmüş olarak üretilse de hala büyük kasalı bir saat olduğunu söylemeliyiz. Kasası 53 mm çapındadır. Vücuda yapışan kauçuk kayışında bulunan birçok delik sayesinde, hemen her kalınlıkta bilek boyutuna rahatlıkla uyacaktır. Ancak çok ince bilekleri olan kullanıcılarda kasanın büyüklüğü rahatsızlık yaratabilir.

Casio - Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat
Casio – Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat

Kayış rahat ve kullanışlıdır. Kolunuzu terletmez ve kaşıntı yapmaz. Casio’nun Diğer pek çok saatinde olduğu  Pro Trek WSD-F30’da askeri standartlara uygun olarak üretilmiştir. Ayrıca Google Asistan için bir mikrofona sahip ve 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Gerçekten çok etkileyici.

Saatin cesur tasarımı, açık hava yaşam tarzını benimseyenler için uyarlanmıştır. Mavi, siyah ve turuncu renklerde üretilen Casio Pro Trek WSD-F30 günlük kullanım için uygundur. Model 83 gr ağırlığında olmasına rağmen ergonomik tasarımı sayesinde bileği zorlamıyor. WSD-F30 Po Trek gerçekten, çok etkileyici bir saat. Bileğinizi tam olarak kavrayacak şekilde, diğer bir deyişle saati gevşek bırakmadan takmanızı tavsiye ederiz. Büyük bir saat olduğu için uzun kollu elbiselerin altında rahatsızlık yaratabilir.

Casio - Pro Trek WSD-F30
Casio – Pro Trek WSD-F30

Casio Pro Trek WSD-F30 iki ekranlı olarak tasarlanmıştır. Kasasının yanında 3 adet buton vardır. Üstte bulunan buton haritalar uygulamasını açar, ortadaki buton uygulama menüsünü açar ve alt taraftaki buton ise saatin farklı sensör ve özelliklerini etkinleştirir. Her düğme, basılmasını ve bulunmasını kolaylaştıran çıkıntılar ile desteklenmiştir. Saatte en son sürüm Google Wear OS işletim sistemi kullanılmaktadır. Menüler içinde gezinmek için ise sadece dokunmatik ekranı kullanmanız yeterlidir. Maalesef etkileşimi kolaylaştıracak bir tepe düğmesine sahip değil.

Yıllardır sektörün lider markalarından biri olan ve bulduğu teknolojiler ile fark yaratan Casio, yeni modeli WSD-F30 ile sportif ve şık bir saat tasarlamayı başarmış. Büyük kasalı bir saat olmasına rağmen, abartılı renkler kullanılmadığı için saatin görüntüsü mükemmel. Paslanmaz çelikten yapılan düğmeleri ile saatin kasasının uyumu harika. Casio’nun geleneksel saat modellerine sağdık kalarak ürettiği WSD-F30, standart akıllı saat tasarımlarından sıkılanlar için alternatif bir deneyim sunuyor.

Casio - Pro Trek WSD-F30
Casio – Pro Trek WSD-F30

Ekran, Sensörler ve Modlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Casio WSD-F30’un iki ekranı vardır. 1,2 inç, 390×390 piksel oled ekran ve 1,2 inç tek renkli LCD ekran. Zaman ve farklı sensörlerin kullanımı için tek renkli LCD ekran, GPS ve akıllı saat özellikleri için ise Oled ekran kullanılmaktadır. Bu iki ekranda pil ömrüne minimum etki edecek temel bilgiler gösterilmektedir. İki ekran üzerinde gösterilen temel bilgilerin, saatin pil kullanımına etkisi minimum düzeydedir.

WSD-F30 iki ekran ile kullanabileceğiniz üç farklı moda sahiptir. Normal mod, ki bu en yoğun kullanımdır. Hem iki ekranı hem de tüm diğer işlevleri kullanabilirsiniz. Bu modda saatin bataryası 1,5 gün kadar gitmektedir.

Casio - Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat
Casio – Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat

Ortalama modda kullanıldığında ise saatin pil ömrü 3 güne kadar uzamaktadır. Ortalama modda tek renkli ekranda sadece zaman ve sensör verilerini kullanabilirsiniz. Tek tuş ile haritaları kontrol edebilirsiniz.

Son mod ise çok zamanlı yani az yoğunlukta kullanılan mod. Pil ömrü tam 30 güne kadar uzamaktadır. Bu modda zaman ve sensör göstergeleri dışında diğer tüm özellikler kapalıdır.

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat
CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat

Saatin alt kısımda bulunan butonuna bastığınızda, altimetre ve hava basıncı ölçümü ya da pusula gibi bir dizi sensör verisine sahip olabilirsiniz. Eğer bu özellikleri normal hayatınızda kullanıyorsanız gerçekten çok işinize yarayacak bir saattir. WSD-F30, uzun yürüyüşler yapan veya açık hava etkinliği meraklıları için gerçekten çok yararlıdır.

Hava basıncı ölçere bakabilir ve yağmur yağıp yapmayacağını tahmin edebilirsiniz. Aslında bugün cep telefonlarının hepsi bunu söylüyor. Ancak dağ başında spor yaptığınızı yada ormanda koştuğunuzu düşünün, telefonunuzun çekmediği durumlarda gerçekten faydalı bir akıllı saat. Saat maalesef kalp atış hızını ölçen sensörlere sahip değil.

Casio WSD-F30’da bulunan etkinlik uygulaması sayesinde, trekking, balık tutma, bisiklete binme ve kürek çekme gibi açık hava etkinliklerini takip edebilirsiniz. Bu özellikler WSD-F30 modelinin çıkış noktası ve ana satış hedefidir. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu özellikleri kullanmak istemiyorsanız, zorunda değilsiniz. Tasarımı sayesinde günlük hayatta kullanılacak kadar şık bir saat.  

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Yazılım ve Performansı

Casio Pro Trek WSD-F30, Google Weasr OS’un en yeni ve yenilenmiş sürümünü kullanmaktadır. Önceki sürüme göre çok önemli bir fark. Menüler içinde gezinme çok kolaydır ve bildirimler daha ayrıntılıdır. Google Asistan yerleşiktir ve bol miktarda bilgi sağlamaktadır. Uygulamalar çok daha hızlıdır. Ama yine de bazı hatalar barındırmaktadır. Telefon ile eşleşmelerde bazen kopmalar meydana gelmektedir.

Casio - Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat
Casio – Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat

Apple’ın Wear OS işletim sistemi, çok yönlülük ve kullanım kolaylığı yönünden çok daha başarılıdır. Google Wear OS’un yeni sürümü bir önceki sürümden daha iyi olmasına rağmen Apple işletim sistemi halen daha öndedir. Google işletim sistemi ile bildirimler bazen tekrar tekrar ekrana düşüyor, bazen de hiç gelmiyor veya telefona geldiğinden çok sonra saat ekranına yansıyor.

Bildirimler bu tarz akıllı saatlerin en büyük özellikleri ve satın alınma nedenleridir. Bu şekilde hatalar olması gerçekten çok sinir bozucu. Pro Trek’i özellikle Android telefon ile kullanacaksanız bu hataların çoğu ile karşılaşmazsınız ancak bir iPhone ile eşleştirdiğinizde bu tür problemler yaşayabilirsiniz.

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat Modelinin Avantajları

Model çok rahat ve şık. Dış mekan kullanıcıları için çeşitli sensör ve özellikleri var. Genişletilmiş kullanım modları sayesinde çok iyi pil ömrüne sahip. İki ekranlı olması farklı özelliklerin kullanımı kolaylaştırıyor. Saatle uyumlu çok çeşitli uygulamalar mevcut.

CASIO-Pro Trek WSD-F30 Akıllı Saat

Casio-Pr0 Tre WSD-F30 Akıllı Saat Modelinin Dezavantajları

Bazı muadillerine göre fiyatı biraz pahalı. Şarj cihazı çok güvenilir değil. İşletim sistemi ile ilgili ufak sorunlar oluşuyor ve iPhone ile eşleştirildiğinde özelliklerin hepsi kullanılamıyor.

Satın Almaya Değer Mi?

Kesinlikle evet. WSD-F30 benzersiz işlevselliği olan, iyi tasarlanmış ve kullanışlı bir dizi uygulamanın yanı sıra diğer akıllı saatlerin batarya sorunlarını ortadan kaldıran özellikli bir saat. Dış mekan kullanımı için uygun olan özellikler ile donatılmış olmasa, küçültülen ve doğru renk kombinasyonu ile tasarlanan CASIO-Pro Trek WSD-F30, günlük kullanım için de ideal bir akıllı saattir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir