1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Bulova Saat

Bulova Saat
0


Bulova Saat Tarihi ve Marka İncelemesi

Bulova, Amerika’nın ve saat endüstrisinin en uzun soluklu markalarından biridir. Bu Amerikan saat markası 1875 yılında New York şehir merkezinde kurulmuştur. Bulova kurulduğu tarihten beri kendisini doğru saatler üretmeye adamıştır.

Bulova Accutron ve Bulova Precisionist gibi bazı saatler, bir çok uzman tarafından saatçilik endüstrisinde kalıcı iz bırakan seriler olarak lanse ediliyor. Bugün Bulova saat markası, ülkemiz dahil dünyanın birçok ülkesinde satılıyor.

Bulova ayrıca, daha önceleri Caravelle New York olarak bilinen Carevelle’yi, bir elbise markası olan İsviçre üretimi Wittnauer Swiss ve Marine Star saat modellerini de tasarlar ve üretir.

Bulova - Classic
Bulova – Classic

Bulova bünyesinde bulunan tüm markaları ile birlikte, dünyanın en büyük saat gruplarından biri olan Citizen Watch Co. bünyesinde üretimlerine devam etmektedir.

Bulova saat markası, ilk olarak New York’ta küçük bir kuyumcu dükkanında kurulmuştur. Bulova’nın ömür boyu sürecek mottosu: „sürekli değişen ve üstün kaliteli saatler üretmek” tir. Kurulduğu günden bu yana, şirketin, kusursuzluk, verimlilik, hassasiyet, kalite ve işçiliğe verdiği önem, ilerleyici gücünü oluşturuyor.

Şirket, 1923 yılında Bulova Watch Company adıyla yeniden tanımlandı. 1979 yılında Loews Corporation’ın bir iştiraki oldu. Haziran 2008’de ise Japonya’nın ve dünyanın en büyük saat gruplarından biri olan Citizen Watch Co. tarafından 250 milyon dolara satın alındı.

Bulova Saat


Bulova’nın İlkleri

Uzun tarihi boyunca Bulova, kendisi için bir çok ilk üretti, sergiledi ve tecrübe etti. Bulova tarihinde bir çok önemli olay ve başarı vardır ve bu olaylar sadece markanın kendisi için değil Amerikan halkı içinde çok önemliydi.

İşte Bulova saat markasının zaman içerisinde gerçekleştirdiği ”ilkler”


Yatak Odası ve Masa Saatleri

1911 yılında Bulova, yatak saatleri ve masa saatleri üretmeye başladı. Bunun yanında, iyi hazırlanmış ve büyük miktarlarda satılan cep saatleri de üretiyordu.


İlk Üretim Tesisi

Bulova, 1912 yılında İsviçre Biel’de saat üretimi için ilk tesisini kurdu. O zamanlar saatlerin seri üretiminin standartlaştığı zamanlardı ve çok sayıda saat üretme kapasitesi saat yapımcılığı için çok yeniydi.

Bulova - Accutron
Bulova – Accutron


Bulova’nın İlk Erkek Kol Saatleri

1919 yılında Bulova, erkekler için tasarlanmış ilk tam kol saatini piyasaya çıkarmayı başardı. Bu ürünü pazarlamak için çok popüler bir reklam hazırladı. Bu, girişim Bulova erkek kol saatlerinin Amerika halkı tarafından tanınmasına yardımcı oldu.


İlk Radyo Reklamı

Bulova 1926 yılında radyoya reklam vererek tarih yazdı. Tonda ”saat 8’de, B-U-L-O-V-A Bulova saat zamanı” duyuru ulusal olarak yayınlandı ve bu sayede marka milyonlarca Amerikalı’ya ulaştı.

İki yıl sonra Bulova, dünyanın ilk saatli radyosunu üretti.


İlk TV Reklamı

İlk dönemlerde televizyonlarda reklam vermek yasaktı ve 1 Temmuz 1941 yılında televizyonlarda reklam yayınlanmasına izin verildiğinde, reklam veren ilk kuruluş olma ünvanının sahibi olan Bulova, ilk televizyon reklamını yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir haritası ve bir saat olan, ”Amerika Bulova zamanında koşuyor” diye seslendirilen çok basit bir reklam başlattı.

Bulova - İlkTV Reklamı
Bulova – İlk TV Reklamı


İlk Tamamen Elektroik Saat

Bulova Accutron saat modeli, 1953 yılında ”Kesin” ve ”Elektronik” terimlerini karıştıran bu modelin geliştirilmesine, mühendis Max Hetzel tarafından başlandı. Saat teknolojisindeki bu atılımın araştırılması ve geliştirilmesi, Bulova Accutron’ların ilk kez piyasaya sürüldüğü 25 Ekim 1960’a kadar birkaç yıl sürdü.

Accutron saat modeli, standart saat modelleri gibi denge çarkı yerine 360Hz ayar çatalı kullanmaktaydı. Bu ayar çatalı daha sonra bir transistörlü elektronik osilatör devresi tarafından desteklenmekteydi. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında Bulova Accutron saat modeli, tarihin ilk elektronik saat modeli olmaktadır.

Bulova - Accutron 1960
Bulova – Accutron 1960

Bulova Accutron saat modeli mekanik saatlerde duyulan tıkırtı sesinin aksine, titreşimli ayar çatalından gelen soluk, yüzeysel, mırıltı gibi bir sese sahipti. Accutron saat modeli, günde iki saniyeye kadar olan doğru zaman gösterimini garanti ederdi ki bu, o zamanki mekanik saatlerden çok daha iyi bir derecedir.


Uzay Programı için Bulova Accutron

Bulova Accutron saat modelinin doğruluğu o kadar üst düzeydeydi ki, şirketten Accutron’u uzay programı için NASA bilgisayarlarına yüklemesi istendi.

Bulova, NASA ay uyduları için çeşitli zamanlama enstrümanlarını kapsayan teknolojiler geliştirdi. O zamandan beri, Bulova’nın zamanlama mekanizmaları ABD’in ilk uzay istasyonu Skylab’ın ve uzay görevlerinin bir parçası haline geldi.


Ay’da Özel Bir Şahsa Ait İlk Saat Markası

1971’deki Apollo 15 görevinde Ay’a giden 12 kişinin tamamı, NASA’nın testlerini başarı ile geçen Omega Speedmaster saat modelini kullandı. Bu yüzden, bu kullanılan saatler özel değil, devlet mülkü olarak kabul edilmektedir.


Ancak, Apollo 15 Lunar Surface Journal görev komutanı, Omega saatinin camının, ayın yüzeyindeki ikinci gezisi sırasında patladığını tespit etti. Bu duruma çözüm olarak, ay yüzeyine üçüncü çıkışında kendi mülkü olan Bulova saatini kullandı.

Bulova - Apollo 15 Moon Chronograph
Bulova – Apollo 15 Moon Chronograph

Bu saat son dönemde 1.625 milyon dolar gibi astronomik bir rakama satılan, Moon Pilot Chronograph’tı. Bu saat aynı zamanda şimdiye kadar bir açık arttırmada satılan, bir astronota ait en pahalı saattir.


Hassasiyetçi

Bulova kuruluşundan bu güne saat modellerinin hassas olması için ekstra çaba göstermiştir. Bu ilkeye rehber edinerek, yakın tarihte, daha yüksek frekans kristalli yeni tip bir kuvars saat modeli tanıttı. Bulova Precisionist 2010 yılında piyasaya sürüldü ve yılda sadece 10 saniye hata payına kadar hassasiyete sahip olduğu açıklandı. Bulova Precisionist saat modelini saniye kolu atlayarak değil de, pürüzsüz şekilde akarak hareket eder.

En büyük Amerikan malı saat markalarından birisi olan Bulova, yıllar boyunca, Hava Kuvvetleri’nin, devlet konuklarına hediye edilen Devlet Başkanlık Armağanı ve ABD Olimpiyat Takımı’nın resmi saati oldu.


Bulova Saat Markası Nerede Üretiliyor?

Merkez ofisi New York’ta kurulan ve bir Amerikan markası olmasına rağmen, Bulova tüm saat modellerini burada üretmez. Markanın saat modelleri, Japonya, İsviçre ve Hong Kong’ta üretilmektedir.

Bulova - Automatic
Bulova – Automatic

Bu kötü bir durum anlamına gelmemelidir. Bulova, markasının bütünlüğünü korurken, uluslararası konumunu geliştirmek için kapsamlı bir global işletme stratejisi izlemektedir. Ayrıca marka, daha üst noktalarda konumlanmak için İsviçre’nin Fribourg şehrinde bir Avrupa merkezi açtı.

Bu Avrupa tesisi, Bulova’nın son teknoloji ürünlerinin, özellikle de tescilli mekanik Accu-Swiss ve batarya ile çalışan Precisionist / Accutron hareketlerinin üretiminden ve dağıtımından sorumludur. Ancak ürün geliştirmeleri için hem New York’ta bulunan genel merkez, Hem de Fribourg’ta bulunan Avrupa merkezi eş zamanlı olarak çalışmaya devam ediyor.


Bulova Saat Markası Nasıldır?

Dünyanın en büyük koşu saati markalarından birisi olan Bulova, seköründe yaygın olarak tanınan öncü markalardan biridir. Kendi tarihi boyunca, belirli bir standart belirleyen ve diğer saat markalarının yetişmek için çabaladığı birçok yeniliğe imza atmıştır.


Bulova, yüksek doğruluk, benzersiz stil ve güçlü dayanıklılığa sahip saat üretme konusunda sektörün öncü markalarından biri olmayı başarmıştır. Evet, marka gerçekten sektörde en iyiler arasında gösteriliyor ancak, tüm bu prestijine rağmen saatlerinin çoğunu herkesin ulaşabileceği fiyatlarla sergiliyor.

Bulova - Ladies Curvy
Bulova – Ladies Curvy

Bulova saat markasının oldukça geniş bir ürün yelpazesi vardır ve bu göz önünde bulundurularak, yüksek kaliteli saatleri genellikle kalite açısından diğer kuvars saat modelleri ile karşılaştırılıyor. Üretilen orta seviye Japon saatleri için, rakiplerinin Citizen ve Seiko markası olduğu söyleniyor.

Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi Citizen Bulova’yı satın aldı. O yüzden iki markayı kıyaslamak çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.


Bulova Saatleri Kaliteli Midir?

Bulova saat markası hem profesyonel değerlendirmelerden, hem kullanıcılarından, hem de saat meraklılarından çok olumlu yorumlar almaktadır. Markanın tüm koleksiyonun kalitesinin yüksek olup olmadığı tartışılabilir, hatta bu ürünler kaliteli ve değil diye ayrılabilir ancak, genel olarak Bulova’nın kaliteli ve iyi saatlerinin olduğu kabul edilir.

Bulova, harika tasarımlara sahip, pahalı görünümlü ve kaliteli hazılanmış saatler üretiyor ve bunları uygun fiyatlarla sunuyor. Tüm bu özellikler, saat meraklılarının ve markanın kullanıcılarının sevdiği şeylerin başında geliyor.

Bulova, genel olarak Tissot ve Movado ile kıyaslanıyor.


Kalite

Bulova saatlerinin çok geniş bir ürün yelpazezi olduğu ve farklı ülkelerde üretilen saat serileri olduğu için, kaliteleri görecelidir. Özellikle İsviçre’de üretilen saat modelleri kaliteli olarak bilinirken, Japonya ve Hong Kong’ta üretilen saat modelleri orta ve düşük kalite olarak bilinmektedir.

Ancak Bulova, saat meraklıları ve tüketicileri için tüm ürünlerini kalite sıralamasına göre çok geniş bir fiyat yelpazesinde satışa sunuyor. Bu sayede ürünlerini her kesime ulaştırabiliyor.


Mekanizma

Bulova saat markasının kullandığı saat mekanizmalarına gelince, markanın kullanıcıları, markanın uzun yıllar boyunca bazı harika saatler ürettiğini anlatır. Örneğin, ETA 2892-A2 hareketini kullanan Accutron modeli çizgisindeki Gemini serileri.

Bulova - Precisionist
Bulova – Precisionist

Bulova saat markasının piyasaya sürdüğü ilginç teknolojiler birçok tükecinin ve saat meraklısının onayını almayı başardı. Bunların en özellerinden biri, çok yüksek hassasiyeti olan ve sadece otomatik saatlerde görülen süpürme saniyesine sahip “Precisionist” hareketidir.


Bulova Saatleri Nerede Satılır? Türkiye Distribütörü Kimdir?

Bulova saat markasını Türkiye distribütörü birçok saat markasının da Türkiye temsilcisi olan ERSA Saat’tir.

Bulova saat markası internette bir çok online alışveriş sitesinde bulunmasına rağmen, dokunarak almak isterseniz Konyalı Saat mağazalarında bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir