1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Breitling Saat

Breitling Saat
breitling
0


Breitling Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Lüks saat dediğimizde genellikle aklımıza İsviçre markaları gelmektedir. Sıra dışı kronograflar tasarlama ve üretme konusunda en ünlü İsviçre saat markalarından biri olan Breitling de, bu lüks saat markaları arasındadır.

Breitling saat, çığır açan sayısız yeniliği ile bugün kullanmakta olduğumuz kronografın geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Breitling, aynı zamanda dünyanın ilk modüler kronograf mekanizmasının geliştirilmesinde de en etkili markadır.

Breitling, özellikle havacılık sektörüne yaptığı katkılar ile ünlüdür. Breitling saat, havacılık tarihinin başından beri birinci sınıf pilot saatleri ve diğer araç ve gereçleri sunan, sektörün önde gelen markaları arasındadır.

Dünya havacılığının resmi tedarikçisi olarak kurulan Breitling, yenilikçi, profesyonel kalitede kronograflar sunmaya devam etmektedir.

Breitling, zorlu COSC (Controle Officiel Suisse des Choronometre) sertifika testleri için tüm kronograf modellerini sunan bir kaç İsviçre saat markasından biridir.Breitling Saat Markasının Kurucusu

Aslen Almayalı olan Leon Breitling, ailesi ile birlikte iş aramak için İsviçre’ye göç etti. Çırak olarak bir saat ustasının yanında iş buldu. Kısa sürede bu alanda çok yetenekli ve tutkulu olduğunu kanıtladı.

Bay Breitling, 1884 yılında, henüz 24 yaşındayken, St. Imier’in Jura dağlarında kendi bağımsız saat atölyesini kurmayı başardı. Bu bölge en ünlü 5 saat yapım bölgesi arasında bulunmaktadır.Breitling Kronograf Yapmanın Zorluğu

Breitling, kurulduğu andan itibaren, saat üretiminin en zor yanlarından biri olan kronografların tasarımı, geliştirilmesi ve yapımı ile ilgilendi. Kronograf saatler, zaman aralıklarının kesin olarak ölçülmesini sağlayan ”kronometre” işlevine sahiptir.

Breitling Navitimer
Breitling Navitimer

Bilim, endüstri ve sporda kullanılan kronograf saatlerin özellikle dayanıklı, doğru ve hassas hesap olması gerekir. Bu özellikte profesyonel ve yüksek kaliteli kronograflar üretebilmek için, en yetenekli saat ustalarını ve en iyi malzemeleri kullanmak gerekir.

Leon’nun önderliğinde Breitling kronografları, hassasiyet ve güvenilirlikleri ile çok büyük saygı gördü. 1892 yılına geldiğimizde ise artan müşteri talepleri karşılanamaz hale gelmişti. Bu taleplere yetişebilmek için daha büyük bir yere taşınmak gerekiyordu.

Breintling, saat merkezini, geçmişte olduğu gibi günümüzde de saatçiliğin merkezi olan, Nauchatel’deki Chaux-de-Fonds’a taşıdı.

Breintling, yüksek kaliteli kronografların güvenilir tedarikçisi olarak ün yapmıştı. Bundan sonra şirket çok daha sade bir hedefe odaklandı. Şirket rahat ve maksimum işlevsellik ile kronografta devrim yaratmayı amaçladı.

Breitling Navitimer
Breitling Erkek Kol Saatlerinin Zamanı

1914 yılında Leon Breitling vefat etti ve yerine oğlu Gaston şirketin başına geçti. Bundan önce şirket temel olarak hep cep saati kronografları üretmişti. Fakat 1900’lerin başlarında yeni bir trend yükseliyordu ve kol saatleri erkekler arasında hızla popülerlik kazanıyordu.

Kol saatlerinin ilk kullanımı 1600’lü yıllara kadar dayansa da genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir aksesuardı. Genelde takılabilir bir aletten çok mücevher olarak pazarlanırdı.

Fakat o dönemde askerler, özellikle İngiliz ordusundakiler, kol saatlerini çok gerekli gördüler. Erkekler için özel tasarlanan kol saatleri daha piyasaya çıkmadan önce İngiliz askerleri cep saatlerini kollarına bağlarlardı. Savaşta bir kaç saniye bile ölümcül sonuçlar doğuracağı için askerler cep saatlerini aramak yerine bileklerine bağlayarak çözüm bulmuştu.

Dünya savaşı sırasında orduya katılan bir çok erkekte, kol saatlerinin sadece kadınlar tarafından kullanılan bir aksesuar olduğu algısı yavaş yavaş yıkılmaya başladı.

Şirketin başında bulunan Gaston’a göre Breitling, erkeklerin takması için uyarlanmış kol saatlerini tasarlamak ve pazarlamak için bu değişimin ön saflarında olması gerekiyordu. Şirketin başkanlığını yaptığı ilk yıl Breitling’in ilk kronograflı kol saatini üretmeyi başardı. Aynı zamanda merkezi bir saniyeye ve 30 dakikalık bir sayaca sahip kronografın patentini aldı.

Breitling’in ilk kol saatleri özellikle sanayiciler ve kolluk kuvvetleri gibi geniş bir kitle tarafından tercih edildi.Breitling Modern Kronografın Mucidi Mi?

Breitling‘i 1915 yılında bağımsız bağlantılı kronografları tanıtarak kronograf tasarımı ve işlevselliğini değiştirmeye başladı.

Bundan önce, saatin kronograf kısmı tepe düğmesi ile kontrol ediliyordu. Sarım ve saat ayarı içinde aynı tepe kullanılıyordu. Kronografı çalıştırmak için ayrı bir düğme yerleştirmek, hem kullanım kolaylığı hem de kronografın verimliliğini büyük ölçüde iyileştirdi.

Breitling, 1923 yılında kronografın sıfırlama düğmesinden bağımsız olarak, başlatma ve durdurma işlemi için ayrı bir buton geliştirerek kronograf tasarımını güçlendirmeye devam etti. Bu işlevler saatlere eklenmeden önce, kronografı yeniden başlatmak zamanlayıcıyı sıfırlamak gerekiyordu. Kronografın tarihinde muazzam bir gelişme olan bu patentli buluş, kullanıcılarının birden fazla zaman aralığı kaydetmesine olanak sağlamıştır. 

Breitling, bu önemli yenilikleri piyasaya sürdükten sonra hızlıca büyümeye başladı. 1930 yılına geldiğimizde markanın 35 farklı kronograflı kol saati modeli vardı.


Gaston’un oğlu Willy 1932 yılında Breitling’in başına geçti. Willy’nin de tıpkı babası ve büyük babası gibi ciddi bir yeniliğe ihtiyacı vardı.

Breitling Çift Butonlu Kronograf
Breitling Tek Butonlu ve Çift Butonlu Kronograf

Willy, 1934 yılında çift butonlu kronografı geliştirdi. Saat 2 kısmındaki buton kronografın başlatma ve durdurma, 4 kısmında ki buton ise sıfırlama işlevini görüyordu. Diğer saat üreticileri, bu yeniliği hemen benimsedi ve Breitling’in bu tasarımını hızlı bir şekilde kendi markalarında uyguladı.

Her ne kadar bazı saat üreticileri hala tek butonlu kronograf üretseler de, bugün neredeyse ünlü tüm kronograflı saat üreticileri iki butonlu modelleri tercih etmektedir. Bu nedenle ”modern kronografın mucidi” sayılıyor. Bu başarısı sayesinde büyük çapta itibar kazanan Breitling, her zaman en iyi İsviçre saat markalarının arasında gösterilmektedir.


Ayrıca, “En iyi 10 Breitling Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir