1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Breitling – Navitimer

Breitling – Navitimer
Breitling Navitimer 01 Rattrapante 45 Boutique Edition
0


Pilot saatleri dediğimiz zaman kesinlikle en popüler ve efsanevi model, neredeyse 70 yaşına yaklaşan, entegre uçuş bilgisayarına sahip bir kronograf olan Bretiling Navitimer’dır. Dünyanın her yerinden pilotlar hala Bretiling Nevitimer kullanmaktadır. Birçok Hava Kuvvetleri pilotu düzenli ekipman olarak bu saati kullanıyor. Boeing 707 ve Bombardier Challenger 601 model uçağa sahip olan ünlü aktör John Travolta, Breitling saat markasının elçisi olarak Navitimer kullanmaktadır.


Breitling Navitimer Saat Modeli Tarihi

Aslında, Breitling Navitimer saat modeli, tipik slayt kuralı çerçevesi ile 1942 yılında üretilen Breitling Chronomat modelinin bir evrimidir. Breintling Chronomat ile icat ettiği bu çerçeveyi geliştirmeye karar verdi ve 1952 yılında Navitimer doğdu. Bu slayt kuralı çerçevesi ile, başka alet kullanmadan karmaşık işlemleri hesaplayabiliyordu.

Breitling - Chronomat 1942
Breitling – Chronomat 1942

1884 yılında, zaten eğitimli bir saatçi olan 24 yaşındaki Leon Breitling ilk kronografı yapmaya karar verdi. Aynı yıl Breitling saat markasının resmi kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir. 1892 yılında  genç şirket La Chaux-de-Fonds’a taşındı ve ”G” adı altında kronograflı cep saatleri üretti. Leon Breitling’in saat fabrikası zamanla, uçaklar için gösterge panelli saatler ve askeri kronograflar için sürekli artan talepler alıyordu. 1915 yılında Breitling, saniyesi merkezde olan 30 dakikalık ilk bilek kronografını tanıttı. Bu sayede pilotların temel hesaplamalarını yapmasını sağladı.

1923 yılında Breitling, ilk itici güçlü kronografı tanıttı ( genellikle kronografın başlangıç ve sıfırlanması kronun içinden yapılırdı). 1934 yılında Leon’un halefi Willy Breitling, on yıllardır norm olan bir fikirle geldi; iki itici gücü olan kronograf, birisi zamanlayıcı başlatmat ve duraklatmak, diğeri ise sıfırlamak için. Ancak Willy bu fikri çok daha ileri taşımak istiyordu. Matematikçi Marcel Robet’den karmaşık lagoritmik hesaplamalar yapabilecek bir slayt kuralı çerçevesi oluşturmasını istedi. Robet, pilotlar için en önemli 3 birimden oluşan bir ölçek oluşturdu; standart kilometre için Stat, kilometre için KM, deniz mili için Naut. Bu bilek üstü bilgisayar pilotların yakıt tüketimini, ortalama hızlarını ve tırmanma hızlarını hesaplamasını sağladı. 40’lı yıllarda pilotlar yalnızca dijital araçlarla çalışıyorlardı. Breitling Navitimer bir devrimdi.


Breitling Navitimer Pilotlar İçin Mini Bilgisayar

1952’de ilk Breitling Navitimer kadranını ( tipik çift kanatlı logo ) ”Uçak Sahipleri ve Pilotlar Birliği” (AOPA) amblemi ile süsledi ve 1960’da AOPA ile gerçek bir işbirliği yapıldı. ”Navitimer” ismi ”navigasyon” ve ”zamanlayıcının” kısaltmasıdır.

İlk Breitling Navitimer, sütun tekerliği mekanizması olan, manuel bir kronograf ile güçlendirilmiş Venüs 178 ile 806 referansı ile satılmıştır. Bu modele, paslanmaz çelik ve ters panda kadran olarak üretilmiştir. Paslanmaz çelik versiyonları bulması en kolay versiyondur ve bu yüzden en çok tercih edilen olmuştur. Daha sonra üretilen altın kaplama versiyonlar o kadar popüler olmamıştır.

1950’li yılların sonunda, marka bugünlerdeki başarısını arttıran pazarlama ve marka temsilcileri yöntemleri kullanmaya başladı. Willy Breitling, pilot gruplarını hedef alan ve navigasyon kronografları için büyük talep oluşturan bir kampanya geliştirdi.

Breitling - Navitimer Reklamı
Breitling – Navitimer Reklamı

Ayrıca Breitling, Breitling gösterge panelleri ile donatılmış 1957 Boeing 707 gibi tüm büyük uçak şirketlerinin resmi enstrüman tedarikçisi olmaya devam etti.


Breitling Navitimer Cosmonaute 809

Öncü bir saat olarak Breitling sanayi yatırımları ve yenilikler yapmaya devam etti. Otomatik saatler de, 3 değişkenli hareket hala bir normdu ve ek özellikler ( tarih, gün, ay evresi ) dışarıdan müdahale edilerek değiştirilip kullanılıyordu.

Breitling - Navitimer 809 Cosmonaute
Breitling – Navitimer 809 Cosmonaute

Bu nedenle Breitling 1960’ların sonunda el ile takip edilen tarih göstergesine sahip Venüs 178’i Valjoux 7740 ile değiştirmeyi seçti. Moderniyete doğru son boşluk, otomatik bir kronograf hareketinin tanıtılmasıydı ve bu sorun 1969 yılında çözüldü.


Breitling Kalibre 11

Bu yeni kalibrenin geliştirilmesinin arkasındaki adam, Depraz & Cie için çalışan Gerald Dubois idi. Bruen’den bir temel kalibre ( mikro-rotorlu ince bir otomatik hareket )  kullanan Dubois, bu yeni otomatik kronograf fikrini geliştirmek için Jack Heuer ve Willy Breintling ile birlikte çalıştı. Bu iş birliği Bruen kalibresinin üzerine eklenen modüler bir kronograf mekanizmasının yaratılmasına neden oldu ve efsanevi Kalibre 11 doğdu.

Breitling - Calibre 11
Breitling – Calibre 11

Bu hareketin en benzersiz özelliği sola konumlandırılmış tepe düğmesidir (itici butonlar her zaman olduğu gibi sağ tarafta bulunur). Bu hareketin tanıtımı, bir tri-compax düzeninden saat 6 konfigürasyonunda tarihe sahip bi-compax’a taşınan Navitimer’ın yüzünü büyük ölçüce değiştirdi.

1970’li yıllarda marka, 48mm çapında büyük bir saat (ref. 1806) yapmıştı. İkonik ve çok pratik slayt kuralı her modelin bir parçası olarak kullanılmaya devam etti.

Breitling - Navitimer Chronomatic 1806
Breitling – Navitimer Chronomatic 1806

1970’li yıllarda İsviçre saat endüstrisi Kuvars kriziyle yüzleşmek zorunda kalmıştı. Japonya’da üretilen uygun fiyatlı pilli ve hata payı az olan saatler piyasayı dolduruyordu.

Breintling de etkilenen markalardan biriydi ve bu olaya tepki vermek zorunda kalmıştı. Navitimer’ın kuvars ve LCD sürümlerini piyasaya sürdü. Bu değişim bile satışlarının dramatik bir şekilde düşmesine engel olamadı.

Breitling – Navitimer LED Digital

1970’lerin sonunda Breitling’in sonu geldi gibi. Willy Breitling şirketi ya kapanacak ya da satılacak idi. 1978 yılında şirketi ucuz saat üretimi yapan Sicura’nın sahibi Ernest Schneider satın aldı ve Breitling markasının yeni hayatının başladığı Grenchen’e taşıdı.


Breitling Navitimer’ın Yeni Hayatı

Bu karanlık zamanlar da değişik ve ilginç şeyler oldu. Breitling logosu olmayan yeni Navitimer saat almak mümkündü. Ancak tüm parçalar Breitling imzalıydı. Sadece kadran ”Sinn” ile süslenmişti. Nedeni, Alman üretimi olan Helmut Sinn (Hala Navitimer’dan ilham alan bir saat modelini üretiyor) Breitling satılıdığında tüm yedek parça stokunu satın aldı.

Breitling markasının durumu 1990’lı yıllara kadar karmaşıktı. Ancak Schneider’in planı işe yaradı. Mekanik saatler aniden geri döndü ve tekrar cazibe kazanarak pazarda büyük ilgi görmeye başladı. Navitimer modeli ise bugün bildiğimiz başarısı ile tekrar piyasaya döndü. Yeniden yayınlanan Navitimer, yeniden işlenmiş ancak güvenilir ve dünyanın en çok bilinen ve en çok kullanılan otomatik kronograf hareketi olan Valjoux 7750 ile geliyordu.


Şirket İçinde Üretilen Hareketin Tanıtımı

2009 yılı Breitnling’in tarihinde çok önemli bir yıl. Aslında daha önce yaşanılan tüm olumsuzlukların son bulduğu tarihte diyebiliriz. Gerçektende markanın yıllardan beri devam eden gelişimi, tamamen şirket içinde üretilen Breitling Navitimer 01 ile son buldu.

Breitling - Navitimer 01
Breitling – Navitimer 01

Bu otomatik kronograf mekanizma, entegre bir mimariyle üretildi (Kalibre 11 gibi temel bir harekete daha fazla modül eklenmedi). Bu hareket, tekerlek mekanizmaya ve 1999 yılından beri her Breitling’te olan kronograf sertifikasına sahipti.


Breitling Navitimer 60. Yıldönümü

Breitling 2012 yılındaki 60. yıl dönümü için 500 adet ile sınırlı sayıda Navitimer üretti. Bu ürün, karanlık bir mavi gözyüzü kadranına ve, şirket içi saat mekanizmasına ve özel bir saydam kasaya sahip.

Breitling - Navitimer 60. Yıl Özel Seri
Breitling – Navitimer 60. Yıl Özel Seri


Breitling Navitimer 01 46mm

2014 yılında Breitling Navitimer 01, Baselworld’de büyütülmüş bir durumda göründü. Saatin klasik 42mm olan kasası 46mm’ye, GMT baskı için ise 48mm kadar büyütüldü. Ancak gerçek şu ki, Breitling Navitimer ne kadar güncellense de hala hem vintage hem de modern olarak en çok sevilen, dünyanın en ikonik saat modellerinden biri.

Breitling - Navitimer 01 46mm
Breitling – Navitimer 01 46mm


Breitling - Navitimer 01 Limited Edition
Breitling – Navitimer 01 Limited Edition


Breitling - Navitimer 01 46mm
Breitling – Navitimer 01 46mm


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir