1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Breitling – Chronomat

Breitling – Chronomat
0


Breitling – Chronomat Saat Modeli Tarihi

Efsane Breitling Choromat modelini tanımak için geçmişe kısa bir yolculuk yapmamız gerekiyor.


Bölüm 1: ”Slayt Kuralı” Choronomat – 1940-1978

Breitling Choronomat, 1941 yılında Avrupa’nın birçok yerinde savaş devam ederken üretildi ve dönen slayt kuralı ile patentlendi. Tasarımı ile dönemin askeri esintili saatleri arasında, Breitling Choronomat farklı bir hava yarattı. Choronomat’ın mühendislik, matematik, bilim ve endüstri üzerine yaptığı vurgu, savaşın eninde sonunda biteceği ve yeniden yapılanmanın başlayacağı bir gelecek için umut veriyordu.

Breitling Choronomat’ın ilk slayt kurallı kol saati olduğu düşünülse de, aslında değildi. Kronograflı bir saat olmayan Mimo-Loga, Breitling’den önce 1941 yılında üretilmişti. Girard-Perregaux markası altında üretilip satılan Mimo-Loga, bugün neredeyse artık bilinmemektedir.

1952’de Choronomat’ın üstün başarısı, sivil havacılık pilotları için tasarlanan, slayt kuralına sahip Breitling’in en ünlü saat modeli olan Navitimer’ın icadına, ilham kaynağı oldu.

Breitling - Navitimer 806 "Panda Dial"
Breitling – Navitimer 806 “Panda Dial”

Choronomat, 1960’lı yılların sonlarında ilk otomatik kronografın bir versiyonunu çıkardı. 1970’lerde ise kronograf içeren bir çok versiyon üretildi.

Daha sonra 1980’lerde pilot saati olarak ve slayt kuralı olmadan çok farklı şekillerde yeniden üretildi. Bu yeni modeller İtalyan askeri pilotlarından elde edilen veriler kullanılarak tasarlanmıştır.

Choronomat, altmış yıldan daha uzun süredir Breitling’in en başarılı saat modellerinden birisi olarak kabul edildi. Genel kabulün aksine Breitling’in en başarılı saat modeli Navitimer değil, satış rakamları ile kendisini kanıtlayan Choronomat’tır.

1940 – Breitling’i kristalin altına yerleştirilmiş ve dış çerçeve ile birlikte dönen bir kayan kural ölçeğine sahip saat çerçevesinin patentini almak için başvuruda bulundu. Patent ayrıca, iç ve dış ölçeklerin bazı teknik yönlerini ve bunların hesaplanması için nasıl kullanılacağını da belirtir.

1941 – Breitling ilk Chronomat saat modelini 1941 yılında tanıttı. O yıl satışa sunulmuş olabilir. Uzmanlar bu konuda araştırmalarına devam ediyor. Kesin olan bir şey varsa, Choronomat prototipi ilk olarak 1941 yılında tanıtıldı. Ancak bu prototip ile bir yıl sonra satışa sunulan Choronomat modeli arasında sadece birkaç farklılık vardı.

1942 – Breitling‘in ilk kez Choronomat saat modelini satışa çıkardığı tarih olarak kabul ediliyor. Bu tarih Breitling tarafından yıllarca alıntı yapılan tarihtir. 

Breitling - Chronomat from 1942
Breitling – Chronomat from 1942

Kadranın orta kısmında, slayt kuralını kullanarak doğru hesaplamalar yapabilmeyi kolaylaştıran dakikanın 1/100 okumak için kullanılan kırmızı 0-100 ölçeği vardır. Kadranda bulunan İsviçre haçı ve 217012 sayısı, 1940 yılında İsviçre hükumeti tarafından verilen patenti ifade eder.

Kadranın üzerinde 3, 6 ve 9 olarak işaretlenmiş bir bölüm mevcuttur. Çoğu ülkede o zamanlarda uzun mesafeli telefon görüşmeleri özellikle uluslararası aramalar çok pahalıydı. Bağlantılar operatörler üzerinden yapılırdı. Doğrudan arama yapılamazdı ve çok fazla ödeme yapmamak için 3 dakikalık süreyi aşmamak önemliydi. O zamanki Breitling Choronomat saat modellerinin üzerinde bu süreyi ölçmek için hem görülebilen hem de sesli uyarı sistemine sahip, bir telemetre ölçeği vardı.

Breitling - Chronomat GMT 01
Breitling – Chronomat GMT 01

Breitling Choronomat saat modelinde kullanılan Venüs 175 mekanizması,  kadranın ortasında kronografı ölçmeye yarayan göstergelere sahiptir. 17 adet değerli taşlarla desteklenen mekanizmanın, saat 3 tarafında 45 dakikalık bir kronograf göstergesi, saat 9 tarafında ise kronografın saniyesinin göstergesi vardır.

 Venüs 175 Mekanizma
Venüs 175 Mekanizma

1940’ların Choronomat modeli bir çok koleksiyoner tarafından bugüne kadar yapılmış en çekici Breitling saat modeli olarak kabul edilir. Gerçek bir klasik.

Breitling - Chronomat 44mm Blacksteel Special Edition
Breitling – Chronomat 44mm Blacksteel Special Edition


Breitling saat hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, markayı detaylı incelediğimiz “Breitling Saat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca “En İyi Breitling Saat Modelleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir