Post Image

Bir Yatırım Aracı Olarak Kol SaatiDeğerini Koruyan Kol Saatleri

Saatler sadece zamanı gösteren bir obje değil, çok daha fazlasıdır. Birincisi ve en önemlisi bir kronometredir. Bunun ötesinde, bir moda aksesuarı, durum sembolü, özelliklerine göre kişisel asistan, çok pahalı bir hesap makinası ve daha fazlası olabilir. Ancak, bir koleksiyoncu için saat çok başka bir şeydir, bir yatırım aracıdır.

Bazı saatler zamasızdır. Kuşaktan kuşağa aktıralabilir veya yıllar sonra elden çıkarılıp nakite döndürülebilir. Sadece özel günlerde kullandığınız bir saat bile olsa, çıkardığınızda ilk aldığınız gün gibi görünecek ve sorunsuz çalışmaya devam edecektir. Tabi böyle zamanın testine dayanacak özellikler de bir saat istiyorsanız biraz fazla para harcamanız gerekecek.

Vacheron Constantin - Minute Repeater Retrograde Calender
Vacheron Constantin – Minute Repeater Retrograde Calender

Ciddi miktar bir parayı bu tarz bir saate yatırmadan önce, hangi saatlerin bu yüksek fiyata değeceğini ve bir yatırım aracı olarak tercih edilebilir mi araştırmak gerekir. Bu yazımızda değer kaybetmeyen, yıllar geçtikçe değeri yükselen saatlerden bahsedeceğiz.


Mekanik Saat mi Kuvars Saat mi Tercih Edilmeli?

İşlevsel bir bakış açısı ile bakacak olursak, kuvars saatler mekanik saatlerden doğruluk olarak çok daha üstündür. Sadece bu bile aslında saat kullanıcıları arasında büyük tartışmalar yaratan bir teknik özelliktir. Bir saatin amacı zamanı göstermekse, çok ucuz bir kuvars saatin bile binlerce liralık mekanik saatten daha doğru olduğu gerçeğini kabul etmek zordur.

Ancak günümüzde bir saatin fiyatını belirleyen, yüksek fiyatlı olmasını sağlayan şey, zamanı doğru göstermesi değildir. Mekanik saatler çok daha hassas işçilik ile üretilir. Dünyadaki en pahalı saat markaları (Rolex, Patek Philippe Vacheron Constantin vb.) stilleri, teknik yönleri ve en önemlisi yüksek itibarları nedeni ile yüksek fiyatlıdırlar.

Patek Phillipe - Supercomplication Vintage 1933
Patek Phillipe – Supercomplication Vintage 1933

En sofistike kuvars saatler bile modern teknolojik gelişmelerin bir ürünüdür ve ilerleyen teknoloji sayesinde üretimi çok basittir bu yüzden satış fiyatını belirleyen teknolojisi değildir. Klasik bir mekanik saatin, saat tarihi ve hassas üretim süreci ile ilgili bağlantısı, mekanik saatlerin başlangıç değerinin yüksek olmasına ve bu değeri kaybetmemesini sağlar.


Lüks veya Orta Sınıf Saatler

Binlerce hatta on binlerce liraya mal olmuş üst grup bir saatin, kullanıma ve aşınmaya bağlı yıpranma sonucu kaybedeceği değer çok büyük olacaktır. Diğer yandan, lüks saatlerin yüksek fiyatlı olmalarından dolayı ilk fiyatlarını koruyacağı beklenir. Bu biraz kehanettir, saat piyasasında bu kategorideki saatler sayılıdır.

Citizen gibi orta sınıf bir saat veya Fossil gibi bir moda saat markası için ödeme yaparken, birinci sınıf bir lüks saate ödeme yapmazsınız. Bu saatler için 500 ila 1000 lira arasında harcanır ve kullanım süresi boyunca epeyce yıpranacakları bir gerçektir. Bu tarz orta sınıf saatleri sonraki nesillere bırakmayı beklemeyin. Bu saatler genellikle uzun yıllar kullanılmak için tasarlanmamıştır ve muhtemelen bir kaç yıl içinde çok daha yeni modelleri ve versiyonları piyasaya çıkacak sizin aldığınız model vitrinlerde bulunmayacak, belki de ciddi indirimlerle satılıyor olacaktır. Bu saatler genel kalitenin aksine sadece dönemin modasına uyan özel tasarımları olan saatlerdir.

Değerini koruyacak bir saat sahibi olmak istiyorsanız çok daha pahalı ve lüks düşünmeniz gerekir.


Değerini Kaybetmeyen Saat Markaları Hangileridir?

Dünya da öyle saat markaları vardır ki, çok yüksek bedellere satılıp, büyük çoğunluğun sahip olamayacağı kadar lüks olsa bile hemen herkes tarafından bilinen. Sokaktaki herhangi birini çevirin ve bildiği bir saat markasını sorun. Büyük olasılıkla çoğu kişinin ilk söyleceği marka aynı olacaktır ”Rolex”. Rolex, 20. yüzyıl başlarında kurulmuş ve o günden beri sektöre bir çok yenilik kazandırmış, haklı olarak herkesin aklını kazınmış muazzam bir saat markasıdır. Bu saatleri genellikle, yatırımcıların, patronların, sporcuların ve ünlülerin bileklerinde gördüğümüz için bu saat  markası insanların akıllarına kazınmıştır.

Rolex - Oyster Perpetual Ref. 6098
Rolex – Oyster Perpetual Ref. 6098

Ayrıca Rolex, lüks saat dünyasına giriş için de popüler bir markadır.  Aile yadigarı olarak sonraki nesillere teslim edilebilecek değerli bir yatırım aracı olabilir. Her ne sebeple olursa olsun, Rolex değerini kaybetmeyen, belirli durumlarda yıllar geçtikçe değerini katlayan önemli bir markadır.

Rolex saat markası ayrıca kültürel olarak da çok yönlüdür. Bir lüks marka olarak değerini korumayı başarmış ve bunu devam ettirmenin bir yolunu bulmuştur. Bu nedenle, tüm saat markaları içinde en çok bilinen markanın Rolex olması şaşılacak bir durum değildir. Rolex art arda değerini en çok koruyan saat markası olmuştur.

Rolex saatleri yalnızca değerini korumakla kalmaz, Deepsea Sea-Deweller gibi modellerin bazılarınn zaman içinde değeri de yükselebilir.

Rolex geniş kültürel farkındalığı ile ön planda olsa da, özellikle lüks saat meraklıları arasındaki tek lüks marka değildir.

Mesela, dünyanın en pahalı saatleri sıralamasında iki farklı saati bulunan Patek Philippe markasının, ki bu marka 1851 yılından beri İsviçre saat sektöründe lüks saatler konusunda en itibarlı markalardan biri, dünyanın en karmaşık kol saatlerinden bazılarını da ürettiği için popüleritesi ve fiyatı oldukça yüksektir.

Rolex gibi Patek Philippe saatleri de değerini en iyi koruyan saat markaları kategorisindedir.

Omega - Constellation Vintage Saat
Omega – Constellation Vintage Saat

Değerini koruduğu bilinen diğer markalara örnek verecek olursak Jaeger-Le-Coultre, Vacheron Constantin, TAG Heuer, Zenith ve Omega bu isimlerin başında gelir. Bu markaların hepsinin ortak bir özelliği var. Muhtemelen dikkatinizi çekmiştir. Hepsi İsviçre saat markaları.

Saatçilik tarihini bilenler, bu sektöre ilgisi olanlar için bu bir sürpriz değildir. İsviçre, yaklaşık 2 asırdır dünyadaki en kaliteli saat markalarına ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar güzel ve kaliteli bir mekanik saat istediklerinde ilk baktıkları markalar hep İsviçre’li saat markalarıdır. Bu aynı zaman da değerini koruyan, yatırım amaçlı kol saati almak isteyenler için de geçerlidir.


Bir Kol Saati İyi Bir Yatırım Mıdır?

Kısacası evet. Bir kol saati yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Yukarıda buna örnek iki markadan bahsettik. Ancak dikkat etmeniz gereken husus, daha teknik açıklamak gerekirse, her lüks saat veya lüks moda ürününün değerini koruyacağını yada artıracağını düşünmek büyük bir hatadır.

Mesela, Rolex, en büyük tanıtımlarından birisini James Bond karakterini kullanarak yapmıştır. Tarihin en karizmatik film karakterlerinden birisinin kolunda görünen Rolex saat, markayı dünyanın en popüler en çok bilinen markalarından birisi yapmıştır. Markalar her zaman bu tarz kampanyaları ve ürün yerleştirme reklamlarını kullanırlar ve ürünlerini benimsetmeye çalışırlar. Bu kampanyalar bazen çok başarılı olurken bazen ise geri tepebiliyor.

Daha açık olmak gerekirse, saatler kültürel bir obje olabilir, moda zevkine uygun bir aksesuar olabilir, bir kol saatine hisse senedi ya da tahvil bonosu gibi davranmak büyük bir hata olur. Rolex ve Patek Philippe şuanda dünyanın zirvesindeki iki büyük saat markası ve yakın zamanda bu özelliklerini de kaybedecek gibi değiller. Ancak bir şey olabilir, yanlış bir adım atılabilir, yanlış bir reklam kampanyası ters tepebilir, saatinizin değerini düşürecek şeyler olabilir.

Tekrar başa döncek olursak, evet kol saati bir yatırımdır ancak, çoğu zaman kişisel anlamda. Kol saatleri kişisel aksesurlar ve ne olursa olsun bir aksesuar olduğu için kişiler arasındaki tercihler her zaman farklı olacaktır. O yüzden, tercih yaparken her zaman kişiliğinize ve tarzınıza uygun modeller tercih etmelisiniz. Özellikle bunlar en önemli faktörlerdir. İleride satacağınızı düşünerek ssaat almak hatalıdır, yanlıştır. Bu her zaman için ikinci planda olmalıdır.

Patek Philippe - Amagnetic Ref. 3417
Patek Philippe – Amagnetic Ref. 3417

Mesela günümüzde akıllı saatler çok popüler ve lüks saat markalarından bazılarınında bu akıllı saat üretmesi ile ciddi fiyatlara satılan modelleri mevcut. Akıllı ve hatta hibrit akıllı saatlerin fiyatlarında dalgalanmalar olsa da, hiç bir zaman değerlerini ellerinde tutamazlar. Nedeni, teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve teknolojik özellikleri ile ön planlda olan her hangi bir ürün, ilerleyen yıllarda çok basit hale gelecek.

Eskiden bilgisayar fiyatlarını hatırlayın, yada cep telefonlarının ilk yaygınlaştığı zamanları, ilk bilgisayarım için 2000 lira kadar para ödemiştim. Bugün bu fiyata düşük kalite bilgisayarlar bulunabilir ancak benim ilk bilgisayarıma göre oldukça hızlı ve daha büyük belleğe sahip.

Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak saat almayı düşünüyorsanız, yeni çıkan modellerden ziyade klasik saat modellerini tercih etmelisiniz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var, saat satın alma kararlarınızı etkileyen nedenler ne olursa olsun, asla kişisel olarak beğenmediğiniz bir saat almayın. Her şeyden önce bir kol saatine asıl değeri veren kullanıcısıdır.


Bir cevap yazın