1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Audemars Piguet Royal Oak Detaylı İnceleme

Audemars Piguet Royal Oak Detaylı İnceleme
Audemars-Piguet-Royal-Oak-Tourbillon-Chronograph
0

Audemars Piguet Royal Oak Eksiksiz Kılavuzu

Audemars Piguet – Royal Oak Saat Modeli Tarihi

Günümüzün İsviçre BaselWorld saat fuarı, 1972 yılında Swiss Watch Shop olarak adlandırılmaktaydı. Audemars Piguet, o tarihte cesur ve etkileyici tasarıma sahip lüks bir saat tanıttı. Fuarda çok beğenilen Audemars Piguet Royal Oak modeli daha sonra uluslararası bir başarı yakaladı ve gelmiş geçmiş en popüler saat modellerinden biri oldu.

1970’li yılların başında Audemars Piguet de, diğer İsviçre saat markaları gibi finansal olarak zor durumdaydı. Japon saat markalarının geliştirdiği kuvars saatler nedeniyle İsviçre saatçiliği, ciddi mali kriz içindeydi. İsviçre saat üreticilerinin, saat satışlarındaki ani düşüşü nasıl durduracağı konusunda hiçbir fikri yoktu.

Audemars Piguet -Royal Oak 26331ST
Audemars Piguet -Royal Oak 26331ST

1971 yılında Audemars Piguet, keskin bir değişiklik olmadan finansal çöküşün durdurulamayacağını fark etti. O dönemde İtalya pazarında çok popüler olan lüks çelik bir saat hakkında alınan geri bildirim, üretim yönetiminin daha önce hiç görülmemiş, sportif fakat zarif bir saat üretmenin zamanı geldiğine karar vermesine neden oldu.

Bu iş için çok tecrübeli olan ve daha önce, Universal Geneve (Polerouter Microtors, White Shadow, Golden Shadow), Omega (Constellation), ve Patek Philippe (Golden Ellipse) modellerini yaratan Gerald Genta görevlendirildi.

1971 Basel fuarının arifesinde lansmandan bir yıl önce, Audemars Piguet’in genel müdürü Georges Golay, tasarımcı Gerald Genta’yı arayarak, İtalyan pazarında popüler olan tasarıma benzer fakat bugüne kadar eşi görülmemiş bir çelik saat istediğini bildirdi. Gerald Genta ertesi sabah, en güzel bileşenlere sahip, tüm elbiseler ile uyumlu olacak bir spor saati hazırladı.

Gerald Genta Royal Oak Orjinal Çizimi
Gerald Genta Royal Oak Orjinal Çizimi

Gerald Genta, sabaha kadar ismi Royal Oak olacak saat modelinin tasarımını hazırlamıştı. Daha sonra bu saat modelinin kariyerinin zirvesi olduğunu söyelecekti.

Geleneksel dalgıç kıyafetinden esinlenen devrim niteliğindeki Audemars Piguet Royal Oak modeli, sekiz adet altıgen görünür vida, suya dayanıklı conta, özel mavi petiti motifi ile süslenmiş mavi kadranı ve sabitlenmiş sekizgen şekilli bir çerçeve ile karakterize edildi. 7 mm kalınlığı ile çok ince bir saat modeliydi ancak zamanına göre büyük olan 39 mm bir kasaya sahipti. Saati tamamlayan çok karmaşık paslanmaz çelik bilezik kullanılmıştı.

Merakla beklenen ilk prototipler, Genta’nın belirlediği özelliklere göre olan çelik parçalarının o zamanlar işlenmesinin çok zor ve pahalı olduğundan dolayı beyaz altın olarak üretilmiştir.

Mekanizma olarak, günümüzde hala Royal Oak Jumbo (ref. 15202) için kullanılan, kendinden sarımlı Calibre 2121 kullanılmıştır. Calibre 2121, tarihi bir mekanizma olan Audemars Piguet Calibre 2120’nin entegrasyonudur.

Audemars Piguet Calibre 2120
Audemars Piguet Calibre 2120

Calibre 2120, 1967 yılında Jager-LeCoultre tarafından Audemars Piguet’in teknik katkısı ile geliştirilmiştir. Mekanizmanın geliştirilmesi için, Audermars Piguet, Patek Philippe ve Vacheron Constantin ortak hareket etmiştir. Çok ince bir mekanizmaya sahip olan Calibre 2121’yi bu üç marka finanse etmiştir. Adı geçen markalar mekanizmayı kendilerine göre özelleştirip yeniden adlandırdılar.

Calibre 2121’in toplam yüksekliği sadece 3,05 mm ve saatte 19.800 titreşim atmakta. Mekanizmanın şok önleme sistemi sayesinde, Audemars Piguet Royal Oak gibi spor saat modellerinde kullanılmaya uygun bir mekanizmadır.

Audemars Piguet, yeni modelin tasarımının ilham kaynağı bir dalgıç kaskı olduğundan, tasarımcısının da onayıyla modelin isminin denizcilik ile ilgili olması gerektiğini düşünüyordu. Bunun sonunda model, İngiltere Kraliyet Donanmasının adını aldı.

Audemars Piguet Royal Oak 1972 A Serisi
Audemars Piguet Royal Oak 1972 A Serisi

Sonunda Audemars Piguet Royal Oak modeli, 1972 yılındaki Basel fuarında lansman için hazırdı.

3300 İsviçre Frangı fiyatıyla tanıtılan daha önce görülmemiş çelik saat, Patek Philippe’in altından üretilmiş elbise saatinden daha pahalı, ayrıca maliyeti Rolex Submariner’in maliyetinin on katı kadardı. Audemars Piguet yeni modeli Royal Oak ile sektöre çok ciddi bir mesaj vermişti. Prestijli bir saat üretmek için sadece değerli materyallere ihtiyaç yoktu. Bu noktadan itibaren saate prestij katan şey, tasarım, uygulamanın kesinliği ve mekanizmanın kalitesi olacaktı.

Ancak ilk etapta Royal Oak sert eleştirilerin hedefi olmuştu. Yıkıcı bir tasarım, görünür vidalar, entegre çelik bilezik, yüksek fiyat etiketi. Bir çok kişiye göre Audemars Piguet kısa süre içinde iflas  edecekti.

Fakat beklenenin aksine Royal Oak modelinin cazibesi, farklı tasarımı ile dikkat çektiği için, kısa sürede koleksiyoncular ve trend belirleyiciler tarafından benimsenmişti.

Audemars Piguet koleksiyonerler için 5402 ref. Numaralı A serisi olarak bilinen 1000 parçadan oluşan bir seri üretti. Üretilen bu ilk 1000 parçalık Royal Oak’ın tamamının satılması bir yıldan daha uzun sürdü. İlk seriden sonra Audemars Piguet B ve C serilerini üretmeye başladı.

İlk üretilen A serisi saatler hala koleksiyoncuların en çok aradığı seridir. Bu serilerde AP logosu 12 yerine 6 rakamının üzerindedir. Bu şekilde bu serinin tanınması çok kolaydır. 

Sonraki yıllarda Audemars, değerli materyaller, deri ve kauçuk kayışlı, yeni teknik çözümler ve yeni komplikasyonlarla bir çok farklı yeni Royal Oak modeli tanıttı.

Royal Oak Perpetual Calendar
Royal Oak Perpetual Calendar

İlk Royal Oak Perpetual Calendar Calibre 2120 / 2800, 1981 yılında kendi türünün en ince modeli olarak tekrar tasarlandı. Yeni model, aylar ve artık yıl dahil tüm takvim değişikliklerini hesaba katan ve 2100 yılından önce manuel müdahale gerektirmeyecek şekilde tasarlandı.

Audemars Piguet Royal Oak Day/Date Moonphase - 1984
Audemars Piguet Royal Oak Day/Date Moonphase – 1984

Daha sonra, Audemars Piguet tüm mekanizmasını kendisinin geliştirdiği ve güçlendirdiği mekanizmalı, 6 yönünde ay evresini gösteren, 3 ve 6 rakamlarının olduğu yerde tarih ve günleri gösteren ikinci bir kadranı olan Royal Oak Date Moonphase modeli ile perpetual modeline mükemmel bir alternatif sundu.

Marka, modelin 20. yılını kutlamak için ilk Royal Oak Offshore modelini spor meraklıları ve gençlerin zevklerine hitap etmesi için yeniden tasarladı. Bu görev için Emmanuel Gueit görevlendirildi ve yeni modelin tasarımcısı bu görevi aldığında sadece 22 yaşındaydı.

Royal Oak Offshore Chronograph - 1993
Royal Oak Offshore Chronograph – 1993

42 mm kasa çapı ile aslına uygun olarak üretilen model 1993 Basel fuarında ilk model gibi büyük eleştiriler aldı. İlk modelin tasarımcısı olan Geral Genta tarafından da beğenilmeyen model, kısa sürede bütün eleştirmenleri hayal kırıklığına uğratarak harika bir başarı yakaladı.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Concept 2002

Royal Oak Consept, Royal Oak’ın 30. yıl hatırası olarak üretildi. Teknik sofistike, aşırı direncin bir karışımı ile mutlak performans sergileyen otantik bir laboratuvar saati. Havacılık endüstrisinden ödünç alınarak üretilen ilk saatti. Alactire 602, şuanda işlenmesi en zor malzeme.

Audemars Piguet Royal Oak Equation of Time
Audemars Piguet Royal Oak Equation of Time

2010 yılında Audemars Piguet, dört üst düzey komplikasyonun birleştiği Royal Oak Equation of Time modelini tanıttı. Yeni model, perpetual takvim, ay evrelerinin hassas gösterimi ve gün doğumu ve gün batımı saatlerini gösteriyordu.

Audemars Piguet Royal Oak 1972 – 2012

15202 referanslı Royal Oak (Jumbo olarak da bilinir), yıllar içinde en çok takdir edilen Royal Oak serisi olarak kabul edildi. İlk modeldeki gibi calibre 2121 kullanılan model, sahibinin mekanizmanın hareketlerini izlemesi için arka kapağı safir cam olarak üretilmiştir. Audemars Piguet, Royal Oak saat modelinin 40. yılını kutlamak için 15.02 de, 15202 ref. Modelini yayınlamıştır.

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo
Audemars Piguet Royal Oak Jumbo

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir