1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Audemars Piguet Royal Oak Saat Modelinin Uygun Fiyatlı Alternatifleri

Audemars Piguet Royal Oak Saat Modelinin Uygun Fiyatlı Alternatifleri
Dünyanın en iyi saat modellerinden olan Royal Oak'ın uygun fiyatlı alteratifleri
0

Audemars Piguet saat markası Kuvars krizi olarak adlandırılan dönemde dünyanın en ikonik saat modellerinden birisi olan Royal Oak serisini üretmeyi başarmıştı. Çelik kasası, vidalı sekizgen çerçevesi ve çelik bilezik ile üretildiği zamanın en sıra dışı ve dikkat çekici saat modelidir. Çelik olmasına rağmen dünyanın en lüks saat modellerinden olan Royal Oak, piyasaya ilk sürüldüğü dönemde devrimci tasarımı sayesinde saat tutkunları tarafından çok büyük bir destek aldı. Audemars Piguet Royal Oak saat modellerinin başlangıç fiyatları çoğu zaman yüz bin lira üzerindedir. Sınırlı saat modelleri ise çok daha yüksek fiyatlıdır.

Royal Oak saat modelini çok beğeniyor ancak bütçeniz satın almak için uygun değil ise endişelenmenize gerek yok. Bu yazıda uygun fiyatlı olmasına rağmen Audemars Piguet Royal Oak’ın saygın birkaç alternatifini inceleyeceğiz. Ama önce bu efsanevi saat modelinin üzerinden kısaca geçelim.

Audemars Piguet
Audemars Pigut Royal Oak

Yukarıda belirtiğimiz gibi Audemars Piguet Royal Oak, kuvars krizi olarak adlandırılan İsviçre saatçiliğinin en zor döneminde cesur bir hareket olarak piyasaya sunuldu. Bu dönem de İsviçreli saat üreticileri ciddi bir finansal çöküş ile karşı karşıyaydılar. Bir çok köklü saat markası ya satılmış ya da kapanmıştı ve Audemars Piguet bu sürecin sonlanması için bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. Şirket daha sonra, hem sportif hem de zarif olacak, dönemi için oldukça sıra dışı olacak tamamen orijinal bir çelik saat üretmeye karar verdi. Model, daha sonra Royal Oak için ‘’kariyerimin başyapıtı’’ olarak adlandıran Gerand Genta tarafından tasarlandı.

1972 yılının Nisan’ında, ikonik saat modeli Audemars Piguet Royal Oak, İsviçre’de her yıl düzenlenen Watch Show’da (bugün Baselworld olarak bilinen etkinlik) piyasaya sürüldü. Geleneksel dalgıç kaskından esinlenen model, ince, çelikten yapılmış ve karmaşık paslanmaz çelik kordon ile tasarlanmıştır.

Royal Oak modelinin ismi, tasarımının bir dalgıcın kaskından esinlenmiş temasına uygun olarak tamamen denizcilikle ilgilidir. Royal Oak adı, İngiltere Kraliyet Donanmasının sekiz gemiler olarak bilinen bir dizi şeyden sonra şekillenmiştir. Modelin ismi orijinal olarak Kral II. Charles’ın Roundheads’ten kaçmak için saklandığı boş meşe ağacına aittir.


Audemars Piguet Royal Oak Saat Modelinin Uygun Fiyatlı Alternatifleri

Bulova Royal Oak Saat Modeli
Bulova Royal Oak Saat Modeli

Bulova Royal Oak saat modeli, orijinal AP Royal Oak modeline gösterdiği inkar edilemez saygının bir temsilidir. Bulova Royal Oak yıllar sonra üretilmiş olmasına rağmen, tasarımcı Gerald Genta’nın Audemars Piguet’e transfer olmadan önce Bulova’da çalıştığı bilindiğinden AP Royal Oak’tan önce tasarlandığı söylentileri var. Her ne olursa olsun, Bulova, Royal Oak ikonik saat modellerinin saygı saatlerini üretiyor.

Bulova Royal Oak saat modeli çoğu yönden AP Royal Oak saat modeline çok benzer. Paslanmaz çelikten üretilmiştir, AP modeli gibi sekiz vidalı sekizgen bir çerçevesi vardır. Saatin içinde kullanılan hareket ETA 2892’dir ve beyaz bir kadran üzerinde saat 3 yönünde bir tarih penceresi vardır. Çelik bileziklidir. İki model arasındaki belirgin tek fark, Bulova Royal Oak 36 mm ölçülerinde iken AP Royal Oak ise 39 mm ölçülerindedir.

Didun Royal Oak Saat Modeli
Didun Royal Oak Saat Modeli

Bulova’dan bir diğer Royal Oak alternatif modeli, özellikle yurt dışı forumlarında sıkça tartışılan Didun Royal Oak’tır.

Didun Royal Oak, paslanmaz çelik kasası, sekizgen çerçevesi ve entegre bileziği ile AP Royal Oak modelinin adeta bir kopyası gibidir. Bunun yanında Didun modeli 41 mm kasası ile AP Royal Odak modelinden oldukça büyüktür. Didun modelinin saat 3 yönünde bir tarih penceresi vardır. Modelin camları safir kristaldir ve içerisinde otomatik mekanizması vardır. Su geçirmezlik derecesi ise 100 metredir.

Didun Royal Oak saat modelinin genel olarak lüks bir görünümü olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlıdır.

Citizen Eco-Drive Signature BL5460-51E

AP Royal Oak saat modeline bir başka alternatif ise, Citizen Eco-Drive Signature BL5460-51E modelidir. Bu model ayrıca kalıcı takvim, kronograf, alarm ve tarih işlevi gibi çeşitli özellikler yüklüdür ve paslanmaz çelikten üretilmiştir.

Citizen Eco-Drive Signature BL5460-51E modeli sekizgen bir çerçeveye sahiptir. Ancak açıları çok AP modeline göre oldukça yumuşaktır. Tasarımdaki bu yumuşaklık modele neredeyse dairesel bir görüntü kazandırır. Yine de, modeli incelediğinizde sekizgen çerçeve de her bir tepeye denk gelen sekiz vidayı göreceksiniz. Yukarıdaki Royal Oak’ı andıran tasarım özelliklerinin yanında modelin siyah kadranı vardır. Kadran penceresinde yansıma önleyici safir kristal kullanılmıştır. Modelin mekanizması Japon kuvars’tır. Buna rağmen kullanılan Eco-Drive teknolojisi için her türlü ışık yardımı ile şarj olabilir, bu yüzden pile ihtiyaç duymaz.

Bulova 98D103
Bulova 98D103

Yukarıda incelediğimiz Bulova Royal Oak modeli eskimiş olsa da, markanın dikkat çeken başka AP Royal Oak model alternatifleri vardır.

Bu modellerden birisi de Bulova 98D103’tür. Bu model çok uygun fiyatlıdır, ancak son derece şıktır. Model paslanmaz çelik kasa ve bilezik ile üretilmiştir. Bununla birlikte, sekiz vidalı on iki köşeli bir çerçeveye sahip olduğundan orijinal tasarımdan biraz sapmıştır.

Kasa, 44 mm gibi oldukça büyük olarak tasarlanmıştır ve mineral kristal penceresi vardır. Saat işaretleri, yalnızca kalın indeksler ile işaretlenmiştir. 3, 6, 9 ve 12 hariç, bu rakamlar taşlara işaretlenmiştir. Ayrıca saat 3 yönünde klasik tarih penceresi vardır.

Maurice Lacroix Aikon
Maurice Lacroix Aikon

Maurice Lacroix Aikon saat 3 yönündeki tarih penceresi, cop tarzı saat ve dakikası, ayrıca Guillochlu kadran tasarımı ile AP Royal Oak modeline saygısını sunmaktadır. Tüm bu ince detayların dışında Royal Oak modelinin en belirgin tasarım özelliği olan sekizgen çerçeveye sahip değildir. Bu sayede, Maurice Lacroix modeli AP Royal Oak modeline benzemez.

Maurice Lacriox Aikon modelinin 42 mm paslanmaz çelik kasası ve açılır tokalı çelik bileziği vardır. Çerçevesi, altı vurgusu olan dairesel bir çerçevedir. 38 saate kadar güç rezervine sahip otomatik MK115 harekete sahiptir. Dahası 200 metre gibi oldukça ciddi bir su geçirmezlik derecesine sahiptir.

Baume & Mercier Riviera
Baume & Mercier Riviera

Liste de bulunan erkek saat modellerinden sonra bayanlar içinde Baume & Mercier’in şık ve sportif saat modeli Riviera’yı önerebiliriz. Paslanmaz çelik kasa, açılıp kapanır tokalı siyah lık kauçuk kayış ile üretilmiştir. Standart vidalar yerine Baume & Mercier Riviera dört adet elmas ile bezenmiş köşeli bir çerçeveye sahiptir.

Siyah kadranı geometrik çizgilerle düzgünce tasarlanmıştır. Ayrıca saat 6 yönünde bir tarih penceresi vardır. İsviçre kuvar mekanizma kullanan Baume & Mercier Riviera modeli 50 metreye kadar su geçirmezlik derecesine sahiptir.

Omega Constellation
Omega Constellation

Audemars Piguet Royal Oak modelinin bir diğer alternatifi de Gerald Genta tarafından tasarlanan bir başka saat olan Omega Constellation modelidir. Bu nedenle en dikkat çekici benzerliği entegre bilezikte gözükmektedir.

Omega Constellation bir başka şık ve çelik saat modelidir. Kasası, çerçevesi ve bileziği paslanmaz çelikten üretilmiştir. Dairesel çerçevesi, Royal Oak modelinde olduğu gibi vidalar yerine Romen rakamları ile işaretlenmiştir. Omega Constellation modelinin kadranı gümüş tonlarına sahiptir parlak ibreleri vardır. Saat 3 yönünde bir tarih penceresi vardır. Modelin kadranı çizilmeye karşı dayanıklı ve yansıma önleyici safir kristal ile kaplıdır.

IWC Ingenieur

IWC Ingenieur
IWC Ingenieur

Saat almak için biraz fazla bütçe ayırdıysanız ya da bu konuda daha esnekseniz, IWC Ingenieur modeli hem şık hem de üstün kaliteli yapısıyla AP Royal Oak modelinin gerçek bir alternatifidir. Bu modelinde tıpkı Royal Oak gibi Gerald Genta tarafından tasarlanış olması şaşırtıcı değil.


IWC Ingenieur modelinin kasası, çerçeve ve bileziği cilalanmış paslanmaz çelikten üretilmiştir. Çerçevesinin üzerinde vidalar olmasa da beş küçük dairesel işareti vardır. Kadranı siyahtır ve parlak işaretleri vardır. Ayrıca kadranın dış kenarı 24 saatlik Arap rakamları ile işaretlenmiştir. Saat 3 yönünde bir tarih penceresi vardır. Otomatik İsviçre mekanizması kullanır. Tüm kadran safir kristal cam ile korunmaktadır.

Bulgari Octo
Bulgari Octo

Audemars Piguet Royal Oak modelinin sonuncusu ve üst düzey bir başka alternatifi de Bulgari Octo modelidir. Ayrıca AP’nin orijinal Royal Oak modeline saygı unsurları da vardır ancak Bulgari Octo sekizgen detayı çerçeve yerine kadran da kullanmayı tercih etmiştir. Daha sonra dairesel bir çerçeve ile çevrilmiştir.

Bulgari Octo modelinin kadranında ayrıca tarih penceresi, saat 6 ve 12’de Arp rakamları olan basit saat ve dakika işaretleri bulunur. Kasası titanyumdan yapılmıştır ve modelin 50 saate kadar güç rezervine sahip otomatik bir hareketi vardır.

Son Olarak….

Audemars Piguet, Royal Oak saat modeli ile İsviçre ve dünya saatçilik piyasasını baştan aşağı değiştirmiştir. Bu kadar ikonik ve tarihi değiştiren bir saat modelinin diğer saat markaları tarafından onurlandırılması da çok doğaldır. Orijinal model için bütçeniz uygun değilse, hazırladığımız liste de hemen her bütçeye uygun AP Royal Oak modelinin alternatiflerini bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir