Post Image

Apple Watch Serisinin Artı ve Eksi Özellikleri


Apple Watch, fitness takibi ve sağlık odaklı özelliklerini İOS ve diğer Apple ürünleri ve hizmetleri ile birleştiren bir smartwatch’tır (akıllı saattir). Bu yazımızda, en çok tercih edilen ve akıllı saatler içinde en pahalılarından biri olan Apple Watch’ın artı ve eksilerini inceleyeceğiz. Apple Watch diyerek çok geniş bir yelpazeden bahsediyor olsak da, yazı içerisindeki özellikler daha çok Apple’ın en son çıkardığı Apple Watch 4 Serisi’ni kapsamaktadır.

En iyi akıllı saatler hangilerini diye merak ediyorsanız, “2019 Yılının En İyi Akıllı Saatleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Apple Watch’ın son ürünü olan 4 serisi hakkında detaylı bilgi için, “Apple Watch 4 Serisi İnceleme” yazımızı okuyabilirsiniz.


Apple Watch’ın Artıları ve Eksileri

Apple Watch’ın Artı Özellikleri

Apple Watch 4 Serisi ile antrenman programı hazırlayabilir, yaptığınız spor aktivitelerini izleyebilirsiniz. İster yürüyüş yapın, ister koşun, isterseniz yoga yapın, Apple Watch, egzersiz seanslarını izleyebilir ve istatistikleri gerçek zamanlı olarak size gösterebilir. Kat edilen mesafe, geçen süre, kalp atış hızı, hızınız ve yaktığınız kaloriyi akıllı saatinizden takip edebilirsiniz.

Apple Watch’ın 12 farklı spor seçeneği (koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme vb.) mevcuttur. Workout uygulamasını açıp bir spor seçeneği seçerek antrenmana başlayabilirsiniz. Bir antremmana başlamak için ekrandaki talimatları izelemeniz yeterlidir. Bitirmek için ise ekranı sağa kaydırmanız yeterli.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi

Apple Watch 4 Serisi’nin aynı zamanda otomatik bir egzersiz algılama özelliği var. Bir antrenmana başlamayı düşünüyorsanız, takip etmek için akıllı saatinizin size uyarı vermenisini sağlayabilirsiniz. Gelen bildirimlere cevap verebilir ve egzersiz türleri arasından geçiş yapabilirsiniz.


Apple Watch Proaktif Bir Sağlık İzleyicisidir

Kalp atış hızınızı takip edin. Apple Watch sağlık verilerinizi takip edebilir. Kalp atış hızınızı, kan basıncınızı izleyebilir ve bunları egzersiz faaliyerleriniz esnasında da yapabilir. Saatinizin düşüp düşmediğini tespit edebilir ve bunun için ivmeölçer ve jiroskop kullanır.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi

Bu durumlarda kullanıcısının zor durumda olduğunu algılar ve uyarı verir. Acil servislere bildirim yollayabilir. 60 saniye içinde bir yanıt vermezseniz akıllı saatiniz otomatik olarak daha önce tanımladığınız acil durumlarda irtibat kuracağınız kişilere bildirim yollar ve bulunduğunuz yeri bildirir. Bu özelliği isterseniz kapatabilirsiniz.


Şık Tasarım

Tasarım hemen tüm Apple ürünlerinin vazgeçilmez bir özelliğidir ve Apple Watch tek istisna değildir. Yuvarlatılmış köşeleri ve değiştirilebilir kayışları ile Apple Watch sportif, sofistike ve şık görünümlü bir akıllı saattir. Ekranı diğer akıllı saatlere göre çok daha keskindir ve dijital tepe düğmesi sayesinde kullanıcıları ekranın engellemeden kaydırma ve yakınlaştırma yapmasına olanak sağlar.


Büyük Ekran

Apple Watch 4 Serisi, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı kasa boyutu ile üretilmiştir. Eski Apple Watch sürümlerinde mevcut olan 38 yada 42 mm kasa boyutundan daha büyüktür. Daha önce ki sürümlerde, ekran da bulunan çerçeveler büyük oranda azaltılarak, ekranın daha sürükleyici ve büyük görünmesi sağlanmıştır.

Apple Watch seri 3  -  Apple Watch seri 4
Apple Watch 3 – Apple Watch 4

Daha büyük ekranla, saatin kullanıcılarının daha falz komplikasyonu bir arada görmesi sağlanmıştır. Bunlar arasında, kalp atış hızı, egzersiz durumu, hava durumu ve pil ömrü bulunur. Daha geniş ekranın bir diğer artısı, kısa mesajları okumayı, fotoğraf görüntülemeyi, web sitelerine bakmayı vb oldukça kolaylaştırmıştır. Apple Watch 4 Serisi ne kadar büyük görünürse görünsün, bileğinize taktığınız zaman oldukça ergonomiktir ve hantal hissettirmez. Önceki sürümlere göre daha büyük olsa da, daha ince olduğundan dolayı zarif bir duruş sergiler.


Arama Yapabilme / Cevaplayabilme

Apple Watch’ınızı bir iPhone telefon ile eşleştirdiğinizde arama yapmanıza ve almanıza olacak sağlar. Çok kullanışlı bir özellik olmasa da, yine de bir çok akıllı saat kullanıcısının ihtiyacı olan bir özelliktir.


Su Direnci

Egzersiz sırasında oluşan terden, yağmur suyundan ve ellerinizi yıkarken Apple Watch kullanabilirsiniz. Bu su ile oluşan küçük temaslara karşı Apple Watch serilerinin tümü suya karşı dayanıklıdır. Ama bir Apple Watch’ı duş alırken yada yüzerken kullanabilir misiniz? Örneğin Apple Watch 1 Serisi, su sıçramalarına ve el yüz yıkarken suya dayanıklıdır, ancak diğer türlü kullanımlar için önerilmez.

Apple Watch 3 Serisi
Apple Watch 3 Serisi

Apple Watch 2 Serisi, 3 Serisi ve son olarak Apple Watch 4 Serisi, havuz gibi sığ su aktivitelerinde kullanılabilir. Çok yüksekten suya atlamadığınız sürece sorun olmayacaktır. Ancak, tüplü dalış, su kayağı gibi su ile temasın şiddetli olduğu aktiviteler de kullanılmamalıdır.

Apple Watch 2 Serisi, 3 Serisi ve 4 Serisi’ni sabun, şampuan, losyon ve parfümlere temas ettirmediğiniz sürece duşta sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu ürünler kimyasal bileşenler barındırdığı için zamanla saatin contasını deforme etmektedir.

Apple Watch 4 Akıllı Saat
Apple Watch 4 Akıllı Saat

Apple Watch serisinde kullanılan tüm kayışlar su teması için uygun özelliklerdedir. Fakat çelik veya deri kayış kullanmak istiyorsanız, sıvılara temastan kaçınmalısınız. Ek olarak tatlı su dışında herhangi bir şey ile temas etmemelidir.


Hücresel Bağlantı

Akıllı saatinizi, iPhone telefonunuza bağlamaya gerek kalmadan müzik akışı yapabilir, metin mesajları gönderebilir ve veri bağlantısı üzerinden arama yapabilirsiniz. Hem Apple Watch 3 Serisi hem de Apple Watch 4 Serisi GPS + hücresel özelliklere sahiptir.


Apple Watch’ın Eksi Özellikleri

Fiyat

Tahmin edebileceğiniz gibi Apple Watch diğer Apple ürünlerini gibi oldukça pahalıdır. Fiyatı piyasa da bulunan bir çok muadil akıllı saate göre oldukça yüksektir. Tıpkı iPhone telefonlardaki gibi Apple Watch da orta-üst pazar segmentini hedeflemektedir. Esasen burada sadece ürüne değil, dünyanın en prestijli teknoloji markasının ismine de para ödüyorsunuz.

Her ne olursa olsun, bir Apple Watch almaya karar verirseniz, sadece bir akıllı saat değil, yüksek kalitede bir ürün, birçok özelliği olan bir cihaz ve bir prestij satın aldığınızı bilirsiniz.


Pil Ömrü

Pil ömrü, tüm elektronik aletlerin en önemli özelliğidir. Kullanıcılarının bir cihazı sürekli olarak şarj etmeden kullanmalarına olanak sağlar. Tam şarjlı bir Apple Watch, tüm gün kullanıyor olsanız bile 18 saate kadar dayanabilir.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi

Batarya ömrü söz konusu olduğunda Apple Watch, akıllı saat piyasasında rakipleri olan Garmin, Fitbit ve Samsung gibi diğer markaların saatlerinin gerisinde kalıyor.


Sınırlı Uyumluluk

Apple Watch’ı ayarlamak için bir iPhone’a ihtiyacınız vardır. Apple Pay ve iCloud ve saatinizde LTE varsa hücresel bağlantıyı etkinleştirin. Apple Watch, Android bir akıllı telefon değil, tüm özelliklerini kullanabilmeniz için bir iPhone telefona ihtiyaç duyuyor. Bluetooth özelliği olmasına rağmen, Apple Watch özellikle bir iPhone ile uyumlu olması için özel olarak tasarlanmıştır.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi


Sonuç

Apple Watch, birçok akıllı saat ile kıyaslandığında, hem şıklık olarak hem de işlevsellik olarak çok çok başarılıdır. Bir moda aksesuarı olarak başlayan ürün, bugün hem sağlık hem de işlevsellik üzerine odaklanmıştır. Apple Watch, hem egzersiz, hem sağlık durumunuzu izler ve aynı zamanda modele bağlı olarak hücresel bağlantı sunar.

Şık tasarımı ve yenilikçi özellikleri ile Apple Watch, günümüzün mevcut akıllı saatleri içerisinde kesinlikle en iyilerinden biri olmayı hak ediyor. Apple Watch’ın artılarını ve eksilerini karşılaştırdıktan sonra karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Özellikle Apple Watch 4 Serisi son çıkan model olduğu için çok uzun yıllar her güncellemeden faydanalacak ve size uzun ömürlü bir kullanım sunacaktır.


1 Yorum

    Reward Yourself With Web Marketing

    I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well.

    16 Ekim 2020 Cevapla

Bir cevap yazın