1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Apple Watch 5 Akıllı Saat İncelemesi

Apple Watch 5 Akıllı Saat İncelemesi
Apple Watch 5 series
0

Apple Watch Series 5, Apple’ın önceki akıllı saatleri gibi piyasanın en iyisi olmayı sürdürüyor. Apple Watch 5’i satın almamak için belki de sadece tek bir neden söylenebilir, o da günlük pil ömrü. Daha uzun süren bir pil ömrü olan akıllı saat isterseniz, daha iyi ekrandan, daha gelişmiş sensörlerden, harika bir tasarımdan ve güçlü uygulama desteğine sahip olan bir akıllı saatten vazgeçmeniz gerekir. Apple Watch 5 tüm bu şeyleri sunuyor. O yüzden önceki serileri dahil Apple Watch 5 hala en iyi akıllı saat.

Hemen her markanın (Samsung, Fossil, LG, Huawei, Mobvoi, Fibrit) ürettiği akıllı saatlerin hiç biri, Apple Watch’ın sunduğu görsellik ve performansa yaklaşamıyor. Eğer Apple, ürettiği akıllı saatlere iPhone’suz kullanım için de tasarlamış olsaydı, muhtemelen kıracağı satış rekorlarına hiçbir akıllı saat markası yaklaşamayacaktı. Wear OS işletim sistemi kullanan akıllı saatler Apple Watch’ın baya uzağında kalıyor. Hatta Samsung’un işletim sistemi olan Tizen tabanlı saatler bile Apple Watch’un kesintisiz deneyimi yanında soluk kalıyor.

Apple Watch 5
Apple Watch 5

Ancak tüm bu üstünlüğün bir bedeli var ve Apple Watch rekabette olduğu diğer akıllı saat markalarına göre piraz pahalıya mal oluyor. Apple Watch 5 Serisi, yerine üretildiği Apple Watch 4 Serisi gibi bir başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor. Seçtiğiniz boyut ve özelliklere bağlı olarak oldukça yüksek fiyatlara çıkıyor. Ancak en iyi akıllı saatin sahibi olmak istiyorsanız, emin olun verdiğiniz her kuruşa değecek. Uygun fiyatlı Fibrit veya biraz daha pahalı olan Samsun Galaxy Watch’dan memnun olabilirsiniz, oldukça da kullanışlı akıllı saat oldukları kesin ancak, EKG monitörü veya ESPN uygulaması gibi bazı şeylerden fedakarlık etmiş olursunuz.


Apple Watch 5’in Fark Yaratan Açık Ekranı

Apple Watch 5 görüntü olarak yerini aldığı Apple Watch 4’e çok benziyor. Ancak yeni saatin içinde bazı yeni teknolojiler var. Apple yeni saat serisinde uygulamarı güçlendirmek, pusula ve müzik için iki kat daha fazla depolama alanına sahip.

  • EKG
  • Optik Kalp (2.Nesil)
  • Pusula
  • Barometrik Altimetre
  • İvme Ölçer
  • GPS / GNSS
  • 50 Metre Su Direnci
  • Jiroskop
  • 32GB Depolama Alanı

Pusula ve ekstra saklama alanı oldukça güzel eklentiler olsa da ( Seri 4’te 16GB) Apple Watch 4’ten kayda değer tek farkı her zaman açık olan ekrandır. Apple Watch saatlerinin ilk piyasaya sürüldüğü 2015 yılından bu yana en büyük sıkıntısı dinlenme sırasında kararan ekranı oldu. Sonunda Apple yeni seride bu sorunu çözdü.

Apple Watch Series 5, ikinci nesil bir kalp atış hızı sensörüne sahip. Rakipleri ile kıyaslandığında Apple Watch çok uzun süre sonra saatlerinde bazı küçük değişiklikler yapıyor ve hala kendisini yenilikçi olarak pazarlamayı başarıyor. Apple bu konuda gerçekten çok başarılı. Aslında bu özellik, akıllı saat teknolojisinin geldiği konuma bakarsak üzerinde konuşmaya bile değecek bir özellik değildir ancak, konu Apple Watch 5 olunca gerçekten modern bir saat gibi görünmesini sağlayan harika ve üzerinde konuşulması gereken bir farklılık oluyor.

Apple Watch 5
Apple Watch 5

Apple her zaman ekran tasarımları ile beraber diğer akıllı saat markalarından farklı bir yaklaşım sergilemiştir. Diğer akıllı saatlerin yaptığı gibi pil ömrünü uzatmak için ekranı kısmak, sadeleştirmek, rengsiz yapmak, OLED’in üzerine şeffaf bir LCD ekran eklemek yerine her birinin en iyi parçalarını kullanır. Bu karışım oldukça şaşırtıcı ve hoştur.

Apple Watch Series 5, seçtiğiniz yüze bağlı olarak her zaman farklı şekiller de bir açık ekran gösterir. Bazen ekranı karartabilir, bazen ters çevirebilir isterseniz sadece hayati önemi olan parçaları ekranda bırakabilirsiniz. Apple tüm bu farklı yüzlerin nasıl göründüğünü her ortam yüzüne benzersiz bir tarz vererek dikkatlice hazırlamıştır. OLED ekranı sayesinde de doğrudan güneş ışığında, yada her hangi bir parlaklık seviyesinde bile kolayca okunabilir. Apple Watch Series 5’in ekranı her türlü ışıkta görülebilir.

Apple 5’te değişen sadece yüzün görüntüsü değil. Saat ekranı açık bir şekilde zamanı söylerken, hava durumu gibi zamana bağlı komplikasyonlar dakika bir kez güncellenir. Egzersiz uygulaması sürekli olarak görünür kalır, ancak ekran kararır ve milisaniyesi gösterilmez. Bir uygulamayı kullanmaya başladığınızda ekran bulanıklaşacak ve saat sağ üst köşe de görünmeye devam edecek. Apple yeni akıllı saatinde ekranı gerçekten çok büyük özen göstermiş.

Her zaman açık olan ekran sayesinde, geleneksek bir kol saati gibi işlev görürken, bir akıllı saatin yapabileceği hemen her şeyi de yapar. Örneğin, uyarılar geldiğinde titreşimler almaya devam edersiniz ancak, ekranı etkinleştirmezseniz bildirimler gösterilmez.

Apple Watch Series 5’in her zaman açık olan ekranı, bileğinizde asla boş bir ekran olmayacağı anlamına gelir, elbetteki şarjınız bitmediği sürece.

Tabi ki yukarıda da dediğimiz gibi açık ekran uygulaması Apple saatleri dışında çok konuşulmaya değecek bir fark değil. Benzer uygulamayı kullanan birçok akıllı saat var ancak, hiç biri Apple’ın akıllı saatinin ekranı seviyesine yaklaşamıyor. Bazılarını okumak çok zor, bazıları ise temel işlevselliği ekrana yansıtmıyor. Apple her ikisinide harika bir performans ile gerçekleştiriyor. Apple Watch 5’in ekranı Watch 4’ün ekranı ile aynı boyutta ancak Seri 5 yepyeni bir deneyim sunuyor.


Pil Ömrü Hala En Büyük Sorun

Diğer akıllı saatler her zaman açık olan ekranın saatin pil ömrünü olumsuz olarak etkileceğini söylerler. Apple Watch 5‘te ise ekranı açık olsun ya da olmasın önceki seriler ile aynı pil ömrüne sahiptir.

Apple Watch 5
Apple Watch 5

Digital Crown, Apple Watch Series 5’te hala öne çıkan bir özellik. Düşük sıcaklıktaki polisilikon ve oksit ekran, ultra düşük güç veren ekran sürücüsü, verimli güç yönetimi entegre devresi ve ortam ışığı sensörü gibi özelliklerin kullanımı oldukça etkiyecidir ancak, tüm bunlara rağmen Apple 5’in tek farkı sürekli olarak açık olan ekranı. Apple Watch’ın pili hala oldukça sinir bozucu. Hızlı bir şekilde şarj olmasına rağmen (saatte ortalama %70) uzak bir yere giderken şarjınızı yanına almanız gerekir.


App Store

Apple Watch 5, yazının başındada belirttiğimiz gibi temel olarak en iyi akıllı saattir. Seri 4 ile birlikte gelen düşme algılaması ve EKG sönsörü ile birlikte, WatchOS6, halihazırda bulunan mükemmel uygulama kütüphanesine yeni uygulamalar da ekliyor.

Uluslararası acil arama gibi küçük özellikler (saatinizin nerede olduğunu gösterecek ve eğer seyahat ediyorsanız acil durumlarda en yakın servisleri arayacak) bile diğer akıllı saatlerin vaad ettiklerinden çok daha kapsamlıdır.

Apple Watch Series 5’inizdeki Pusulayı bu kadar sık ​​kullanmayacaksınız, ancak olması güzel. Apple’ın akıllı saat uygulamarı, çok sık bir şekilde güncellenir. Ses, Pusula ve Seri 4’ile gelen EKG, Apple Watch’ın ne kadar gelişmiş olduğunu gösteren en önemli uygulamalardır. App Store içinde indirebileceğiniz daha binlerce uygulamada cabası.

Apple Watch 5
Apple Watch 5

Yeni Apple Watch ile beraber artık uygulama indirmek için telefonunuzun yanına gitmeniz gerekmiyor. Yeni saatte her şey telefondaki gibi hızlı ve kolaydır. Uygulamalar hala tam bağımsız değildir; saatinize bir uygulama yüklediğinizde telefonunuza tamamlayıcı bir uygulama yüklenir ve telefondaki uygulamayı sildiğiniz anda saatinizden de silinir. Buna rağmen, telefonsuz uygulama indirme özelliği sayesinde Apple Watch bağımsız bir cihaz hissi verir. Tüm bunların yanında, Appale Watch uygulamarı Google Play mağazasından çok daha keyiflidir. Uygulamaları Apple Watch’ta bulunan watchOS 6 ile doğrudan bileğinizden indirebilirsiniz.


Apple Watch 5 İnceleme Sonucu

Apple Watch 5’in paranın alabilceği en iyi akıllı saat olduğu konusunda, kullanan hemen herkes hem fikirdir. İnanılmaz bir ekran, mükemmel uygulama desteği, güçlü sensör ve özelliklere sahip.

Apple Watch 5’in 40mm’lik GPS özellikli alüminyum sürümü için başlangıç fiyatı 3.000 TL civarındadır. LTE olanı ise çok daha yüksek fiyata satılıyor. Biraz daha fazla ödeme yaparsanız 44mm’lik versiyonunu alabilirsiniz. Bu kez, titanyum ve seramik gibi farklı malzeme seçimine göre fiyat yükselir. Apple Watch 5, farklı malzeme özelliklerine göre değişik fiyat sklasındadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir