Post Image

Apple Watch 4 Akıllı Saat İncelemesiApple denildiği zaman herkesin aklına tartışmasız şekilde cep telefonları gelir. Ancak Apple’ın en iyi ürünü kesinlikle iPhone değil, akıllı saati Apple Watch‘dır.

Apple dünyanın en çok bilinen ve ürünleri en çok satılan markalarından biridir. Apple’ın akıllı saat serisi Apple Watch, sıra dışı dikdörtgen kasa tasarımı ile dünyada en çok satılan ürünlerin başında geliyor. Çevremizde hemen herkes saatlerin ”yuvarlak kasalı” olması gerektiğini, dikdörtgen kasalı saatlerin çok kullanışlı olmadığını söylüyor.

Apple trendleri takip eden nadir markalardan biri ve dikdörtgen kasa akıllı saatleri kesinlikle çok kullanışlı kılıyor. Apple Watch 4 serisinin, temel tasarımı bir önceki modellerine göre çok fazla değişikliğe uğramamış ancak “yuvarlak kasa” konusunda ısrar edenleri bile kendisine hayran bırakacak şekilde, çok daha giyilebilir ve kullanımını daha da iyi kılan bir kaç önemli değişikliği var.

Apple Watch 4 serisi, kesinlikle 2018 yılının en iyi akıllı saati olmayı hak ediyor.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Tasarım

Saat piyasasına biraz merak duyuyor ya da ikonik saat modelleri hakkında bilgi sahibiyseniz, ultra lüks saat markalarının en iyi modellerinden bir kaçının diktörtgen tasarıma sahip olduğunu bilirsiniz. Örneğin lüks saat markası H. Moser & Cie Swiss Alp kol saati Apple Watch’a çok fazla benziyor. Gerçekten çok ilginç bir ürün çünkü, Apple Watch tasarımına sahip bu saat akıllı bir saat değil, onun yerine beyaz altından üretilmiş, safir cam ile kaplanmış ve tourbillon mekanizmaya sahip. Buradan bile Apple Watch serisi akıllı saatlerin tasarımının önemli ve geleneksel lüks saat markaları tarafından bile tercih edildiği anlaşılıyor.

Saat sektöründe bunun çok fazla örneği var. Casio’nun klasik G-Shock 5000 serisi, ya da Patek Philippe Ellipse saatleri ve hatta Tag Heuer efsanevi Monaco serine bakın. Hepsi kare ya da dikdörtgen kasaya sahip.  Bunu anlatıyorum çünkü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Apple Watch serisinin en çok eleştiri aldığı yer kasa dizaynı.

Her şeyden önemlisi Apple Watch serisi çok fazla satılıyor ve bir çok bilek üzerinde bu akıllı saati görüyoruz. Zor veya farklı görülen tasarımları sürekli birilerinde görmek zamanla herkesin modeli benimsemesine neden oluyor. Apple Watch serisinin tasarımı üzerinde gerçekten çok fazla durdu. Bunun nedeni daha önce bu saati kullanıp, sıkılan kişiler için. Hepsini unutun, Apple Watch 4 serisi gerçekten gerek tasarımı gerekse özellikleri ile mükemmel bir saat.

Apple Watch Seri 3  -  Apple Watch Seri 4
Apple Watch Seri 3 – Apple Watch Seri 4

Apple Watch 4, bir önceki serisi olan Apple Watch 3’e göre biraz daha büyük ancak daha incedir. Apple Watch 4’ün kasa çapı 40 ve 44 mm olarak üretilmiştir. Kasa kalınlığı ise 3 serisinde 11,4 mm iken 4 serisinde 10.7 mm’ye kadar inceltilmiştir. Günümüzün modası daha büyük ve kalın kasalı saatler olduğu için kulağa pek hoş gelmeyebilir ancak bu incelik sayesinde 4 serisini, uzun kollu elbiselerinizle de rahatlıkla giyebilirsiniz. En önemlisi ise arttırılmış görünen ekran alanı, 44 mm kadar büyüyen kasa çapı sayesinde ekran alanı bir önceki seriye göre, 740 mm kareden 977 mm kareye çıkarılmış.

Apple Watch 4 serisi çok güzel tasarlanmış, yüksek giyilebilir tarzı, doğru kayış ve gövde rengi kombinasyonu ile gerçekten çok çekici.

Daha ince kasa çerçevesi bu tasarımda kilit öneme sahip olan bir detaydır. Daha detaylı kavislendirilmiş köşeler sayesinde model akıllı saat’in yanında daha fazla geleneksel saat modellerine benzemiş. Apple’ın üst düzey ürün kalitesi gerçekten tebriği hak ediyor. Apple Watch ile akıllı saat piyasasında da üstünlüğünü kusursuz şekilde sergiliyor.

Apple Watch’ın kayışları da model tasarımı ile bir bütün oluşturmuş ve harika görünüyor. Kullanılan Sport Loop kayışlar günlük kullanım için oldukça rahattır ve terlemeye karşı da dirençlidir.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Yazılımı ve Ekranı

Apple Watch serisi, çarpıcı ekrana sahip olmasının yanında çok uzun bir süredir en iyi yazılım platformuna da sahip. Apple Watch 4, neredeyse önceki tüm Watch serileri ile de uyumlu olan Watch OS 5 ile birlikte üretiliyor. Bu yazılım ile uyumlu olmayan tek seri ilk nesil Apple Watch’tır. Apple şirketi burada en doğru hamleyi yapmış ve modeli geliştirmek yerine yazılımı geliştirmeyi tercih etmiş. Akıllı bir saatin modeli ne kadar iyi olursa olsun, yazılımı daha değerlidir.

Yeni seride Siri’nin kullanışlılığı daha da arttırılmış. Örneğin zamanlayıcı ayarlamak artık çok basit. Bu seri ile beraber sağlık ve fitness kategorisine yeni eklemeler geliyor. Apple Watch’ın yeni serisi, eğer kalp atış hızınız hızlı ve tehlikeli bir şekilde düşerse sizi uyarıyor. Ayrıca modelin düşüş tespit özelliği de vardır. Bu, kullanıcının bir sert şekilde düşme yaşadığı durumlarda acil servisleri arama ya da önceden seçilmiş kişilere konum bilgileri gönderme anlamına geliyor. Apple Watch 4 gerçekten kullanıcının hayatını kolaylaştıran, onunla beraber yaşayan canlı bir teknoloji harikası.

Apple Watch 4 daha geniş ekranı ile, çok daha fazla bilgi ve karmaşık özelliklere kadar kullanabilirlik açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. Diğer Apple Watch sahipleri ile gerçek zamanlı sohbet etmenizi sağlayan bir Walkie Talkie modu var. Bu uygulama başlangıçta biraz zor, çünkü insanları davet etme süreci biraz sancılı, ancak bağlantı kurulduktan sonra çok iyi çalışan bir uygulama.

4 serisinin sunduğu bildirimler eski versiyonlara göre çok daha etkileşimli ve ayrıntılıdır. Dönen Dijital Tepe kombinasyonu, müthiş bir konfor ve geri bildirim rahatlığını tamamlayan bir özellik. Ekrandaki 3D dokunma ve yumuşak kaydırma saatin kullanım keyfini maksimuma çıkarıyor. Eğer iPhone’nun kaliteli ve özellikli bir ürün olduğunu düşünüyorsanız, Apple Watch 4 serisi akıllı saati, onun da ötesine geçiyor.

Yine de mükemmel değil maalesef. Apple Watch 4 serisi telefondaki etkinliği yansıtmasına rağmen her defasında bildirim sunmuyor.  Ayrıca geçtiğimiz yıllarda endişe verici miktarda uygulama geliştirici Watch desteğini sonlandırdı. Bu gelişmeler doğal olarak bir akıllı saat ne işe yarar” sorusunu akıllara getiriyor. Apple’ın güçlü fitness özellikleri, mükemmel kullanım kolaylığı, yazılım ve net bildirimleri ile, diğer akıllı saat veya giyilebilir ürünlerden daha cazip hale geliyor.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Sağlık ve Fitness

Asla Apple Watch 4 serisini diğer ucuz fitness grubu ürünler ile karıştırmayın. 4 serisi gerek teknoloji gerekse tasarım olarak hepsinden çok daha üstün bir akıllı saattir. Artık otomatik egzersiz algılama özelliği var ve çok düzgün çalışıyor. Hızlı bir adım attığınızda saat size antrenmana başlamak isteyip istemediğinizi soracak.

Erişilmesi ve başlatılması kolay olan yoga ve doğa yürüyüşü de dahil olmak üzere önceden oluşturulmuş çok sayıda egzersiz planı mevcut. Her şey, verilerin en net ve faydalı olacak şekilde sunulduğu iPhone sağlık uygulamasına aktarılır. Basit, anlaşılır ve yardımcı. Bu özellikler de kaç tane fitness ürünü sayabilirsiniz ki?

Saati ayarlar ve değiştirmeden öylece bırakırsanız, Watch OS 5 sizi ayağa kaldırmak, nefes aldırmak ve daha fazla egzersiz yapmanız için zorlar. Yeni sürümde tüm bunları teşvik eden daha fazla gözcü gözü var. Sürekli, neredeyse saat başı olarak sizi uyarır, sandalyenizden kalkmanızı yada stresli olmanız durumunda bir dakika oturup arkanıza yaslanmanızı önerir.

Apple Watch 4 Serisi Arka Yüzü Nabız Ölçer
Apple Watch 4 Serisi Arka Yüzü Nabız Ölçer

Tüm bu özellikler kapatılabilir, ancak akıllı saatinizin tavsiyelerine uyarsanız, kendinizi daha iyi hisseder ve giyilebilir eşyalarınızdan daha iyi faydalanabilir ve gününüz de hatta hayatınızda bir fark yaratabilirsiniz. Saat’in belirlediği hedefler, yaşam tarzınıza asgari düzeyde uyumlu hale getirdiğinizde başarılabilir.

Kalp atış hızı sensörü, müzik için güvenilir Bluetooth bağlantısını ve özel Nike+ sürümü de dahil olmak üzere, spor salonu kullanımına uygun kayış seçenekleri ile Watch OS 5 gerçekten bağımlılık yaratan bir şey. Ayrıca Apple Watch için bir çok sağlık ve fitness uygulaması var ve yeni S4 işlemci ile gelen ilave performans tüm uygulamaları çalışır hale getirmeyi başarıyor. Bu özellikleriyle Apple Watch 4 serisi, piyasada bulunan en kapsamlı ve kullanıcı dostu akıllı saatlerden biri konumunda.

Apple Watch 4 Pil ve Performans

Apple Watch’ın pil kapasitesi kullanıma bağlı olarak değişmektedir. Apple, ürünle birlikte verilen manyetik şarj diskini kullanarak yaklaşık 18 saat dayanacağını söylüyor. Belirtilen süre tabi kullanıma bağlıdır, GPS, spor izleme veya cep telefonu kullanıyorsanız 18 saat en üst sınırdır, yalnız bildirimler için kullanır ve gece boyu kapalı bırakırsanız süreyi 24 saate kadar uzatabilirsiniz. Batarya ömrü harika değil ama piyasada çok daha kötüleri de olduğunu düşünürseniz yeterlidir.

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 Serisi

Apple’ın S4 çift çekirdek işlemcisi Watch 4 serisine güç veriyor, uygulamalar açılırken hiç bir yavaşlama ve tereddüt yaşamazsınız. Şimdiye kadar sadece Apple akıllı saatlerini kullandıysanız eğer Apple 4’ün hepsinden ne denli hızlı olduğuna şaşıracaksınız. Bunu BBC uygulamasında ki haberleri okurken, müzik ve Podcast’ler uygulamasında gezerken yada Facebook Messenger’da yanıt verirken hissedeceksiniz. Navisgasyon her zaman duyarlı ve pürüzsüz çalışır.
Apple Watch 4 Hücresel Bağlantı

Apple Watch 3 serisi gibi, Seri 4 de hücresel bağlantıya sahip modeldir ve satın alma seçeneği ile birlikte satılır. Bu, saatinize kullanım için belirli miktarda veri sağlayan operatörünüze ek bir ücret ödemesi yapacaksınız demektir. SIM kart ve telefonunuza sürekli bağlantı yapmanız gerekmez. Telefonunuz evdeyken akıllı saatiniz ile dışarı çıkabilir, arama yapabilir, mesaj atabilir ve diğer verileri alabilirsiniz.

Hücresel kısmın dışında, Apple Watch 4’ün Bluetooth’lu kullanımı kolay ve oldukça güvenilir. Kolaylıkla kablosuz kulaklıklara bağlayabilirsiniz. Apple Watch’a, iPhone’dan kablosuz olarak müzik aktarabilirsiniz. Bu biraz zaman alıcıdır. Ancak Goole’ın Wear İşletim Sistemi ile karşılaştırıldığında daha güvenilir ve şeffaftır. Müzik uygulaması, Google’ın uygulamasından çok daha iyidir, daha büyük kontrol hakimiyeti, karışık çal gibi özelliklere daha kolay erişim ve daha hızlı yanıt verme, hepsi Google işletim sisteminden daha iyidir. 

Apple Watch 4 Serisi
Apple Watch 4 SerisiApple Watch 4’ün artıları:

  • Mükemmel tasarım ve yapım kalitesi
  • Kullanıcı dostu mükemmel yazılım
  • Kapsamlı, motivasyonel fitness ve sağlık özellikleri
  • Çeşitli renklerde kayışlar ve üçüncü parti aksesuarlarıApple Watch 4’ün eksileri:

  • Nispeten kısa pil ömrüApple Watch 4 Akıllı Saati Almaya Değer Mi?

Kesinlikle evet. Apple Watcth 4 serisi, daha önceki serilere kıyasla çok daha kapsamlı ve gelişmiş özellikler sunuyor. Diğer akıllı saatler ile kıyaslandığında aralarında devasa bir uçurum var.

Bir cevap yazın