1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Alman Saatçiliğinin Zirvesi A. Lange & Söhne’nin En İyi 5 Saat Modeli

Alman Saatçiliğinin Zirvesi A. Lange & Söhne’nin En İyi 5 Saat Modeli
A. Lange & Söhne - Tourbograph Perpetual Pour le Mérite
0

Alman saat yapımcılığının zirvesini temsil eden A. Lange & Söhne, saat mekanizmalarındaki ince işçiliği saatin dış kısımlarında da işleyebilen nadir markalardandır. Marka 1800’lerin ortalarında Ferdinand tarafından Glashütte’de kurulmuştur. A. Lange & Söhne’den sonra bölge, Alman saat endüstrisinin beşiği oldu. Markanın kurucusu olan Ferdinand bölge halkı tarafından saygı gören bir kişiydi ve bölgenin belediye başkanlığını da yapmıştı. İkinci Dünya Savaşı sonrası marka millileştirildi ve kapanmak zorunda kaldı. Bugün Lange’ın torunu Walter olmasaydı bu harika marka hiç var olmayacaktı.

Marka hakkında detaylı bilgi için A. Lange & Söhne Saat yazımızı okuyabilirsiniz.

Alman saat markası A. Lange & Söhne, Almanya’nın yeniden birleşmesine istinaden 1990 yılında Glashütte‘de yeniden üretime başladı. Yaklaşık 4 yıl sonra da, dört yeni saat modelini tanıttı. O tarihten beri her biri sanat eseri olan kol saatlerini özenle üretmeye devam ediyor. Bazı modelleri birer ikon olurken, bazıları çok tercih edilmeyen bu modeller arasında, en çok tercih edilen beş A. Lange & Söhne saat modelini derledik.


1. A. Lange & Söhne Lange 1

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, 1990 yılında tekrar kurulan marka, 4 adet yeni saat modeli tanıtmıştı. Bu modellerden biri de Lange 1 modeliydi. Asimetrik kadran tasarımı olan saatin, merkzi sol alt köşe de bulunmaktadır. Geniş bir tarih göstergesi ve güç rezervi olan Lange 1, markanın en popüler modelidir.

A. Lange & Söhne - Lange 1
A. Lange & Söhne – Lange 1

Belki çoğu kişi için sıradışı ve hatta garip bir tasarımı bile olabilir ancak, üretildiği tarihten bugüne, Alman saatçiliğinin simgesi ve yeniden doğuşunun sembolü olmuştur. Durum böyle olunca A. Lange & Söhne Lange 1, markanın en popüler saat modelidir.


2. A. Lange & Söhne Datograph Up/Down

Muadilleri olan ikonik saat modelleri söz konusu olduğunda A. Lange & Söhne Datograph Up/Down modeli yanlarında çocuk gibi kalıyor. Buna rağmen model saat koleksiyoncularının en nadide parçalarından biri olmayı başardı. Şirket, 2012 yılında modelin versiyonunu yükseltmeye karar verdiğinde, modelin kült statüsünü tehlikeye atmamak için çok özen göstermeleri gerekiyordu. Modelin yeniden tasarlama aşamasında kullanılan Romen rakamları baton saat indeksleri ile değiştirildi. 39 ve 41 mm kasa çapına genişletildi ve tamamen kurulduğunda 60 saatlik  güç rezervine yükseltildi.

A. Lange & Söhne - Datograph Up-Down
A. Lange & Söhne – Datograph Up-Down

Kronograf hareketi, tasarımı ve uygulanması en karmaşık mekanik hareketlerden birisidir. Özellikle hareket bir geri dönüş ve anlık atlamalı dakika sayacı içerdiğinde bir tourbilon kadar karışıktır. Bu yüzden A. Lange & Söhne Datograph Up/Down, markanın en iyi saat modelleri arasında yer alır.


3. A. Lange & Söhne Zeitwerk Decimal Strike

A. Lange & Söhne Zeitwerk Decimal Strike, akustik zaman göstergesi olan bir saattir. Koleksiyonun  ilk modeli A. Lange & Söhne Zeitwerk Decimal Strike Time, 2011 yılında piyasya çıkmıştır. Koleksiyonun ikinci modeli olan A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater ise 2015 yılında piyasya çıkmıştır.

A. Lange & Söhne - Zeitwerk Decimal Strike
A. Lange & Söhne – Zeitwerk Decimal Strike

2017 Basel Fuarının göz bebeği olması beklenen model, A. Lange & Söhne Tourbograph Perpetual ”Pour le Merite” iken, Zeitwerk Decimal Strike, dünyanın ilk mekanik atlama rakamları göstergesine ve ondalık tekrarına sahip olan saati olduğu için, tüm ilgiyi üzerine topladı ve 2017’den buyana markanın en popüler modellerinden biri olmayı başardı.


4. A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon

A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon, adını markayı kuran Ferdinand A. Lange’ın doğum tarihinden alıyor. Basit tasarımı ve cep saatlerini andıran temiz kadranı A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon modeline muhteşem bir derinlik katıyor. Döneminin en önemli yeniliklerinden olan demiryolu seyahatinin ortaya çıkması, A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon modelinin tasarımını etkilemiştir.

A. Lange & Söhne - 1815 Tourbillon
A. Lange & Söhne – 1815 Tourbillon

Daha sonra modele duran saniye ve sıfırlama mekanizması eklenerek, özünde hassas olan model bir teknoloji ürününe evrilmiştir. Saat 6 bölgesinde bulunan büyük açıklık, kullanıcının tourbillon’u çalışırken izleyebilmesine olanak tanımaktadır. Bu geniş açıklık sayesinde neredeyse hareketin tüm bileşenleri izleyebilirsiniz.


5. A. Lange & Söhne Datograph Perpetual

A. Lange & Söhne, Datograph Perpetual modeli ile kronograf ve perpetual takvimi tek bir saatte bir araya getirmeyi başarmıştır. Ayrıntılı ve teknik olarak gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Mevcut kronografı ile, saniyenin beşte biri kesinlikli kısa aralıklarla zaman ölçemenize olanak tanır. Kalıcı takvim ile, haftanın günü, ay ve artık yılları hesaba katan saat, 2100 yılında sadece bir gün düzeltilecek.

A. Lange & Söhne - Datograph Perpetual
A. Lange & Söhne – Datograph Perpetual

A. Lange & Söhne Datograph Perpetual, 2008’de çıktığı zamanki gibi popüler olmamasına rağmen, tasarımında uygulanan küçük değişiklik modeli tekrar tercih sebebi yaptı. Roman rakamları baton indeksleri ile değiştirildi. Ancak asıl büyük değişiklik, klasik pembe altın ve beyaz kadran olan versiyonu, daha sportif ve daha modern olan metal kasa ve saate tamamen yeni bir hava katan derin antrasit kadran ile değiştirildi.

A. Lange & Söhne, inanılmaz tarihi, ikonik tasarımları ve ince işçiliğe sahip mekanizmaları ile Alman saatçiliğinin kalitesini dünyaya göstermeye devam ediyor. Bu benzersiz markanın en iyi modellerini sizin için derledik.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir