1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Akıllı Saate Sahip Olmanın 9 Avantajı

Akıllı Saate Sahip Olmanın 9 Avantajı
2019 akıllı saatler smartwatches
0

Çevrenizde mutlaka akıllı saatlerin para kaybı olduğunu, geçici bir heves ve kısa süreli bir teknoloji olduğunu, bu yüzden satın alınmaması gerektiğini söyleyen kişiler vardır. Bu kişiler akıllı saatin tam olarak ne işe yaradığını, özelliklerini hangi amaçlarla kullanılacağını bilmeyen kişilerdir. Akıllı saatlerin birçok özelliği vardır. Bununla beraber pek çok avatajı da olduğu bir gerçek.

Bir akıllı saat almaya karar vermeden önce detaylı bir inceleme isterseniz bu yazıyı rehber olarak kabul edebilirsiniz. Yazının sonunda akıllı saatin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığa karar vereceğinizden eminim.

Akıllı saatlerin faydalarını anlattığımız bu yazıya başlamadan önce “Akıllı Saat Nedir?” sorusunu cevapladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Akıllı Saatlerin Avantajları

Bugün akıllı saatler, neredeyse akıllı telefon fiyatları ile yarışmaktadır. Çok uygun fiyatlı olanları da, sadece bir amaca hizmet edenleri de, hemen hemen tüm özellikleri barındıranı da bulunmaktadır. Bir akıllı saati akıllı telefona tercih etmenize neden olacak bir çok avantaj vardır.

1. Akıllı saatler sadece zamanı söylemez

İnsanlar saat takmayı sever. Nedenini merak ediyorsanız ” Neden Saat Kullanmalıyız? ” yazımıza göz atabilirsiniz. Kol saati kullanmanın nedeni genellikle işlevseldir (zamanı takip etmek için) bazı insanlar ise modaya uygun olduğu için saat kullanırlar. Ne olursa olsun iyi bir saat bilekte harika görünür.

Ancak akıllı telefonlar ortaya çıktığından beri bazılarına göre kol saatleri gittikçe önemsiz hale geldi. Biz buna kesinlikle katılmıyoruz. Ancak yüzeysel düşününce gayet mantıklı bir önerme olduğu açık. Telefonlar saati söylüyor, tarih göstergeleri var ve birden çok alarm bile kurulabiliyor. Böyle bir durumda kim bir kol saati almaya ihtiyaç duyar ki?

Ancak akıllı saatler, normal kol saatlerinden biraz daha farklı şeyler sundukları için günümüzün trendine uygundur. Akıllı saatler, tüm standart saat özelliklerini sunmakla kalmıyor, akıllı telefonların bile birçok özelliğini bünyesinde barındırıyor.

2019 akıllı saatler smartwatch
2019 Akıllı Saatler2. Akıllı saatler bileğinizin üzerinde taşıdığınız bir seyahat arkadaşıdır

Örneğin, Apple’ın akıllı saati Apple Watch, talimatınızla beraber sağa veya sola dönmeniz gerektiğini size bildirmek için farklı titreşimler verir. Sürekli olarak akıllı telefonunuza bakmak yerine, nereye gideceğinizi bildiren görünmez bir klavuza sahip olursunuz. Sürekli olarak bir haritaya bakarak yolu takip etmek yerine, çevrenizdeki manzarayı rahatça izleyebilir, bu güzelliklerden mağrum kalmazsınız.


3. Kaybolan akıllı telefonları ve araç anahtarlarını bulmak akıllı saat ile artık çok kolay

Hemen herkes mutlaka bir kaç kez telefonunu ve arabasının anahtarını kaybetmiştir. Son derece sinir bozucu bir olay. Neyse ki artık akıllı saatler ile bu kaybolmalar tarih olacak.

Akıllı saatlerin bir çoğuna anahtar özelliği geliyor ve hemen hepsinde telefon bul özelliği var. Telefonunuzu veya herhangi bir akıllı cihazınızı akıllı saatinize bağlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman saatiniz ile yerlerini tespit edebilirsiniz. Telefonunuzu mu kaybettiniz? Saniyeler içerisinde akıllı saatinizin üzerindeki birkaç düğmeye basarak kolayca bulabilirsiniz.


4. Akıllı saatler iyi bir spor takip cihazıdır

Hemen bütün akıllı saatlerin artık fitness takip özelliği vardır. Akıllı saatler fitness hedeflerinizi sizin için takip eder. Sayaç ya da sadece spor izleme aleti almayı düşünüyorsanız, o hantal cihazlar yerine şık bir akıllı saat alabilirsiniz.

Akıllı bir saat ile tam olarak, ihtiyacınız olan ölçümleri yapabilirsiniz. Atılan adım sayısı, mesafe, kalori, kalp atış hızı, nabız hızı, uyku takibi ve daha fazla veriye ulaşabilirsiniz.

Fitness ve sağlık takibi için piyasadaki en iyi akıllı saatlerden biri de “Apple Watch 4 Series” dir.

Detaylı bilgi için “Apple Watch 4 Akıllı Saat İncelemesi” yazımızı okuyabilirsiniz.


5. Akıllı saatiniz ile mesaj yanıtlayabilir, arama alabilirsiniz

Bileğinizde bir akıllı saat varsa artık telefonunuzu cebinizden çıkarmaya gerek duymazsınız. Hareket halindeyken arama cevaplayabilir, ya da mesajlarınızın cevabını alabilirsiniz. Özellikle egzersiz yapıyorken veya telefonunuzu kullanamadığınız durumlar için oldukça elverişli bir özelliktir.

Bazı saatlerde ses desteği de vardır. Tıpkı bir bilim kurgu sahnesi gibi kolunuzda bulunan bir alet ile görüşme yapabilir, kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Kayda değer büyüklükte olan akıllı telefonların yaptığı hemen her şeyi hatta daha fazlasını çok daha küçük bir alet olan akıllı saatler ile de yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bir akıllı saat bugün belki telefonun yerini tam olarak alamaz. Ancak telefonun az kullanıldığı ortamlarda kesinlikle çok daha faydalıdır.


6. Sosyal medya bildirimlerinizi takip edebilirsiniz

Kim Facebook, Twitter, WhatsApp, SnapChat ve diğer sosyal medya bildirimlerini bileğinde görmek istemez ki? Neredeyse akıllı saatlerin tümü mesajlarınızı ve sosyal medya aktivitelerinizi gösterir, bazıları da direkt olarak etkileşime girmenize olanacak sağlar.

Sosyal medya ile direkt olarak etkileşim kurmanızı sağlayacak bir akıllı saat alırken çok dikkatli olmalısınız. Bir çok akıllı saat üreticisi, modelleri ile sosyal medyaya bağlanabileceğinizi söyler. Ancak aslında olan, akıllı saatlerin sosyal medya ile etkileşimde olması için cep telefonunuzun Bluetooth sinyali vasıtasıyla bağlı olması gerekir. Gerçekten telefondan bağımsız olan akıllı saatler de vardır ancak bu akıllı saatler SIM kart takılabilen modellerdir. Doğal olarak biraz daha pahalı modellerdir.

2019 smartwatches akıllı saatler
2019 Akıllı Saatler7. Akıllı saatlerinizi aktivite yaparken bile kullanabilirsiniz

Koşarken, bisiklete binerken, yüzerken veya başka bir egzersiz yaparken mesajlarınıza, çağrılarınıza ve bildirimlerinize göz atabilirsiniz. Bazen aktivite esnasında telefon tutmak, taşımak oldukça zor olabiliyor ve acil bir durumlarda bu hal çok sinir bozucu olabiliyor. Böyle durumlarda akıllı saatin çok kullanışlı olduğu bir gerçek.

Su altında mısın? Hiç sorun değil. Su geçirmeyen akıllı saatler var. Havuz başından ayrılmadan mesajlarınızı kontrol edebilirsiniz.


8. Akıllı saatlerin bataryaları telefonlardan daha uzun dayanır


Çoğu kişi kendi kendine soruyor olabilir, bir akıllı telefona sahipken neden bir akıllı saate ihtiyaç duyayım?

Bazı akıllı saatler, cep telefonları ile karşılaştırılmayacak kadar güçlü bataryalara sahiptir. Uzun bir yolculuğa gidiyorsanız, bu durum çok önemlidir. Öyle ki bazı akıllı saatler tek bir şarj ile 10 güne kadar dayanabilir.


9. Eğlenceyi bileğinizde taşırsınız

Yürüken video izlemek mi istediğiniz, yalnızca bir iki tık ile YouTube’a bağlanabilirsiniz. Hareket halindeyken video izleyebilir veye müzik çalabilirsiniz. Tabi ki telefonunuzun ekranı kadar büyük ve kaliteli bir yayın olmayacak ancak hızlı durumlar için mükemmel bir çözüm olduğu kesin.

Sonuç?

Peki tüm bunlara değer mi? Yukarıda 9 maddede bir akıllı saat ile neler yapabileceğinizi, ne işe yaradığınızı, özelliklerini ve faydalarını anlatmaya çalıştık. Sanırım aklınızdaki “Akıllı Saat Nedir?” sorusuna bir cevap olmuştur. Daha önce bir akıllı saat kullanmadıysanız, artık ön yargılı değilsinizdir. Hareketlilik, kullanım kolaylığı sizin için önemliyse ve ne olursa olsun iletişimden uzak, sosyal medyadan uzak kalmak istemiyorsanız günümüzde akıllı saatlerden daha iyi bir şey yoktur.

Akıllı saat satın almadan önce, avantajlarını araştırın, sizin için hangi akıllı saat kullanışlı olur onu belirlemeye çalışın. Her akıllı saatin farklı özellikleri vardır. Her model herkes için en iyi seçim değildir. Bunun için öncelikle mobil telefonunuz ile en uyumlu işletim sistemine sahip akıllı saati belirleyin ve sonra teknik özelliklerini kontrol edin. En uygun olanı seçin.

Hangi akıllı saati seçmekte zorlanıyorsanız “2019 Yılının En İyi Akıllı Saatleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir