1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

8 Adımda Doğru Saat Seçimi

8 Adımda Doğru Saat Seçimi
0

”Benim için en uygun saat hangisidir” diye hiç merak ettiniz mi? Belki de bu soruyu deüiştirerek kendinize ”hangi saati almalıyım?” diye sordunuz. İşte doğru saati bulmanıza yarayacak 8 adımlık bir plan.


Saat Markaları Hakkında Bilgi Toplayın

Saat dünyası ile yeni tanışmış ve ilk kol saatinizi alacaksanız, ilk olarak saat blog ve forumlarını ziyaret ederek yazarlara ve üyelere sorular sorun. Kesinlikle ”hangi saati almalıyım” diye sormayın. Sorduğunuz insanlar sizi tanımıyor ve tarzınızı bütçenizi bilmiyor o yüzden size direkt olarak saat markaları ve modelleri tavsiye edeceklerdir. Bu işinize yaramaz. Bunun yerine saatler hakkında saat markaları hakkında sorular sorarak bilginizi arttırmalısınız. Ancak aklınızdan çıkarmamanız gereken konu, çevrimiçi topluluklarda alacağınız cevapların çoğu ön yargılı olacaktır. Forumları düzenli olarak kullananan kişiler genellikle belirli markalara bağlılık geliştirmiştir ve cevaplar sürekli olarak o marka ile kıyas yapılarak verilecektir.


Bir Kol Saatinde Aradığınız Özellikler Nelerdir?

Bir kol saati almadan önce aradığınız özelliklerin ve niteliklerin bir listesini yapın. Kol saatlerinin ekstra özellikleri hakkında bilgi almak için “Saatler de kullanılan ekstra özellikler ve komplikasyonlar” yazımızı okuyabilirsiniz. İstediğiniz özelliklerin sıralamasını yapın ve meydana çıkan listenize uygun saatler aramaya başlayın. Suya dayanıklı bir saat mi istiyorsunuz, karanlıkla okunabilmeli mi? Tarih göstergeli olmalı mı, deri kayışlı mı olmalı yoksa çelik mi? Fiyatı ne kadar olmalı? Liste uzayıp gidiyor. Alışverişe çıkmadan önce bunları bilmek büyük avantaj kazanıdıracaktır.


Özellikle Kendi Beğendiğiniz Saati Alın

Bu madde size çok saçma gelebilir ama emin olun en önemli maddelerden biridir. Genelde insanlar saat alışverişlerine yanında bir arkadaşları ile çıkarlar ve bu arkadaş genellikle saat markaları hakkında bilgi sahibidir. Bilgili olmasa bile diğer insanlar genellikle kendi zevklerine uygun saat tavsiyelerinde bulunurlar. Kesinlikle diğer kişilerin tavsiyelerini dinlemeyin. Onları etkileyecek ve mutlu edecek seçimler yapmaktan kaçının. İnsanlar her zaman en sevdikleri saati almanız için size öneride bulunurlar. Oysa zevkler ve renkler tartışmasız şekilde özeldir. Bu sizin kullanacağınız özel bir ürün. O yüzden kimsenin kararına bırakmayın. Tek karar verecek kişi sizsiniz.


Beğendiğiniz Saat Modellerini Kaydedin

Beğendiğiniz her saat modelinin resmini mutlaka kaydedin. Aynı saat modelinin birden çok yerden çelikmiş farklı açılardan olan görüntülerini bulmaya çalışın. Profesyonel çekimlere aldanmayın. Kullanıcılar tarafından çekilen görüntüler bulmaya odaklanın. En beğendiğiniz modellerin listesini yapın. Beğendiğiniz her yeni model ile listeyi güncelleyin. Diğer yandan bir modelin beğenmediğiniz bir detayı gözünüze çarparsa ne kadar beğenirseniz beğenin onu eleyin.


Sizin İçin Önemli Birkaç Özelliği Olsun

Bir kol saati almaya karar verdiğinizde, alacağınız modelde işinize yarayacak mutlaka birkaç özellik belirleyin. Ekstra özelliklerinin yanında çok hoşunuza giden detayları da olmalı. Sadece güzel göründüğü için bir modeli almayın. İstekleriniz belirli olsun. Olaya bu şekilde yaklaşırsanız, bu özellikleri taşıyan farklı saat modelleri bulabilirsiniz.


Ayrıntılara Önem Verin

Sayısız saat çeşidi ve modelleri içerisinden saat seçimi yapmak dünyanın en zor işlerinden biridir. Bazıları için bu bir yaşam biçimidir. Satın alacak olsun olmasın sürekli olarak markaları modelleri araştırır, mümkün olduğu kadar satıcılara gidip ürünü denerler. Hoşunuza giden bir model bulduğunuz zaman, forum sitelerinde bunu paylaşın, model hakkında yorum yapmalarını isteyin, benzer saat modelleri önermelerini isteyin. Son olarak da, usta saat tutkunlularının tavsiyelerine göz atmanız faydalı olabilir.


Satın Almadan Önce Tekrar Tekrar Deneyin

Mümkün olduğundan çok saat modeli deneyin. Vitrinde beğenmediğiniz saatin bileğinizdeki duruşu sizi şaşırtabilir. Ya da tam tersi. Gösterişli, küçük, naif, zarif, renkli, sade, hafif veya ağır olabilir. Bir kez denemek sizi yanıltabilir. Online saat mağazalarında beğendiğiniz bir ürünü kesinlikle denemeden almayın. Profesyonel ürün çekimleri çok aldatıcı olabilir. Aynı ürünü bir mağazada mutlaka fiziksel olarak deneyin. Ürünü hiçbir yerde bulamazsanız, online olarak satın almadan önce, mutlaka satıcı kurum ile irtibata geçerek değişim ve iade şartları hakkında bilgi alın.


Seçeceğiniz Saat Size İyi Hissettirsin

Bileğinizdeki saate baktığınızda doğru modeli seçtiğinizden emin olmalısınız. Doğru ürün, içinize sinerek aldığınız model, size kendinizi iyi hissettirecektir. Bir karar verdikten sonra birkaç gün boyunca saati satın almadan kendinize biraz zaman tanıyın. Artık model aramanız sona erdi. Diğer saat modellerini artık düşünmenize gerek yok. Tüm bunlardan sonra, ”hangi saat modelini almalıyım” sorusuna cevap buldunuz mu? Kesinlikle doğru ”saat seçimi” yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Mükemmel saat modelini bulmak sanılandan daha zor olabilir. Yüzlerce saat markası, sayısız saat modeli arasından doğru saati seçmek gerçekten uzun zaman alabilir. Ancak doğru saati seçtiğiniz anda yıllar boyu keyifle kullanacağınız bir saat modeliniz olacaktır. Belkide saat tutkunu olmanın en keyifli yanlarından biri de bu arayış sürecidir.

Saat seçimi yapmadan önce

Saat Seçimi Nasıl Yapılır?

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lüks Saat Alırken Dikkat Edilecek Özellikler Yazı Dizisi: 1- Başlangıç Seviyesi

yazılarını mutlaka okumanızı öneririz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir