1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Rolex, Patek Philippe ve Diğer Lüks Saat Markaları Yeni Fuar İçin Baselworld’ü Bıraktı

Rolex, Patek Philippe ve Diğer Lüks Saat Markaları Yeni Fuar İçin Baselworld’ü Bıraktı
Rolex ve beraberinde Patek Philippe, Chopard,ve Chanel Baselworld'den resmi olarak ayrıldı
0

Baselword her yerde yazıldığı gibi son olmayacaktır, ancak muhtemelen bizim bildiğimiz ihtişamlı Baselworld’un sonuna geldik. COVİD-19 salgını başladığından beri en prestijli saat markaları arasında yer alan Rolex iki önemli açıklama yaptı. Birincisi Rolex, halk sağlığını tehdit eden mevcut krizde dünyadaki bir çok yardım kuruluşunu destekliyor. İkincisi ise, Baselworld’den ayrılıyor ve giderken yanında arkadaşlarını da götürüyor.

Rolex, FHH ile işbirliği ile düzenlenecek yeni etkinliğe katılmak için Baselworld’den ayrıldığını resmen açıkladı. FHH, daha önceleri SIHH olarak bilinen ve Watches & Wonders etkinliğini 21 Nisan 2021’de organize edecek. Rolex, diğer lüks markalar Patek Philippe, Chopard, Chanel ve kardeş markası Tudor ile beraber bu organizasyona katılacak. Son olarak lüks grubu LVMH markası da Baselword’den çekildiklerini açıklamıştı, ancak henüz Watches & Wonders organizasyonuna katılıp katılmayacakları belli değil. Diğer yandan bir çok ünlü saat markasının Watches & Wonders etkinliğinin mevcut üyeleri olduğu da bir gerçek.

Rolex tarafından gönderilen basın açıklamasında, çoğunlukla Rolex’in Baselworld’den ayrılma kararını destekleyen açıklamaları bulunan liderlerden alıntılar bulunmaktadır. Baselworld’ün lüks markalar ile arasında son birkaç yıldan beri süren anlaşmazlıklar, küresel pazar da meydana gelen değişikliklerle iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hal almıştı. Bu anlaşmazlıkların üzerine İsviçre hükumeti koronavirüs salgını nedeniyle büyük etkinlikleri de yasakladığından Baselworld bu yıl tamamen iptal edilmek zorunda kaldı. Organizasyonun en erken 2021 yılında yapılacağının planlanması, Rolex ve Patek Philippe gibi sadık ve büyük katılımcıları öfkelendiren bir dizi olaya yol açmış gibi görünüyor. Tüm bu gelişmeler sonucunda Rolex çok hızlı bir şekilde karar alarak Baselworld’den ayrıldı ve bununla da kalmayıp FHH ile güçlerini birleştirmeye karar verdi.

Bu oldukça dikkat çekici bir birlikteliktir, çünkü bu markaların çoğu (özellikle Rolex) ilgi odağı olmayı sever ve bunu başka markalar ile paylaşmaktan hoşlanmaz. En azından diğerlerinin ne yaptığı ile ilgilenmez gibi davranırlar. Rolex, son gelişmeler sonucunda, saat endüstrisinin büyük oyuncuları ile kendini hizalaması ve aynı odağı paylaşması, lüks saat piyasasındaki ciddi sıkıntıları aşmak için diğer markaların bir dayanışma içine girdiklerinin bir işareti olabilir.

Rolex CEO’su Jean-Frederic Dufour, Baselworld ile yaşadıkları sorunlara dair birkaç nedenden söz ediyor. Her şeyden önce, Rolex ve diğer saat markaları, Baselworld’ü düzenleyen şirket olan MCH’nin, organizasyonun 2020 ve 2021 arasında yeniden planlanması da dahil olmak üzere diğer markalara danışmadan tek taraflı alınan bir dizi kararı gerekçe gösteriyor. Diğer yandan Baselworld’ün, markaların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaktan çok uzak durumda olduğundan bahsediyor.

Baselworld ile büyüyen sorunların tek kaynağı organizasyonun kendisi de değil, uluslararası bir fuar organizasyonu için uygun olmayan Basel şehri. Sınırlı otel odaları kongre olarak kullanılacak mekanların azlığı, etkinlik sırasında yiyecek ve konaklama için yüksek fiyatlar perakendeciler ve müşterileri ile buluşmak isteyen saat markaları için süreci giderek zorlaştırıyordu. Etkinliğin şov kısmı lüks bağlamından oldukça yoksundu.

Rolex yeni lüks saat modellerinin piyasaya sürüleceği Baselworld etkinliği yerine, Cenevre’deki evine daha yakın çalışmaya ve kendi etkinliğini Watches & Wonders Geneva ile aynı zamanda yapmaya karar verdi. Bu kesinlikle çok pratik bir karardır, çünkü Rolex’in kendi etkinliğini başka bir zamanda organize etmesi yerine FHH’nin bir organizasyonu olan Watchs & Wonders’ı ile entegre olması daha verimli olacaktır. Bu aynı zamanda Baselworld’e büyük bir saldırı anlamı da taşımaktadır. Rolex ve Baselworld’den yeni ayrılan markalar, perakendecilerin yeni ürünleri görmek için aynı yıl içerisinde iki kez İsviçre’ye seyahat etmek istemediklerini belirttiler.

Rolex, Patek Philippe, Chopard, Chanel ve Tudor Watches & Wonders’ın düzenlediği etkinliğe katılamıyorlar, ancak başka bir kongre merkezinde yapılacak ismi henüz netleşmeyen bir organizasyon da yer alacaklar. Rolex ayrıca bu yeni etkinliğe başka markalarında katılabileceğini açıkladı. Görünüşe göre Nisan 2021 yılında Cenevre’de 40 lia 60 aradında büyük saat markası yeni ürünlerini sergileyecek.

Baselworld’ün, mevcut ve eski katılımcı saat markalarının birçoğu ile yaşadığı veya yaşayacağı sorunları hayal etmek kolay değil, ancak yaşanan küresel salgın sonucu içe kapanan ülkeler ve kesilen ticaret akışının en çok lüks piyasasını etkilediği gerçek. Bu durum doğal olarak aktörler arasında gerginlikler yaşanmasına neden oluyor. Saat markaları, bugüne kadar güvendikleri ve destekledikleri Baselworld’ün onlara danışmadan kararlar almasını doğal olarak protesto ediyorlar.

Son olarak; Rolex’in ve basın açıklamasında yer alan diğer lüks markaların haberi yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra, Baselworld’ün kendisi bir basın açıklaması ile cevap verdi. Baselworld’ün ana şirketi MCH tarafından yapılan açıklamada, organizasyonun büyük katılımcılarının ayrılık kararının ‘’büyük sürpriz’’ olduğunu belirtti. Ayrıca Rolex, Patek Phlippe ve diğer markaların saat sunumlarını Cenevre’ye taşıyacaklarından hiçbir zaman bahsetmediklerini, Rolex ve diğer markaların ayrılık kararının tamamen finansman ile ilgili olduğunu söyledi.

Baselworld tarafından yapılan bu basın açıklamasında, organizasyon hem kendini koruyor, hem de bu etkinliği yapmanın finansman gerçekleri ile en önemli katılımcılarının beklentileri ve ihtiyaçları arasında ciddi uçurum olduğunu kabul ediyor. Birkaç saat markasının organizasyondan ayrılmasının nedeni sadece COVID-19 salgını değildi. Tüm bunlar üst üste toplandığında Baselworld var olmaya devam edecek mi belirsiz. 2021 Baselworld etkinliğinin yapılacağının garantisini bu yıldan vermek zor. Bazı söylentiler yapılmayacağı yönünde. Dahası Baselworld, mevcut strateji ve iş modeli ile yola devam etmek isterse, önümüzdeki yıllar da bu rekabetçi ortamda ayakta kalıp kalamayacağı da belirsiz. Baselworld ve paydaşları önümüzdeki birkaç yıl boyunca her türlü senaryoyu masaya koyacaktır. Bir çok saat üreticisi, kendileri için elzem olan görünürlüğü Baselworld ile sağlıyordu. Umarız bu belirsizlik yakında son bulur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir