1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

2019’a Damga Vuran 6 Lüks Saat Modeli

2019’a Damga Vuran 6 Lüks Saat Modeli
Swatch Group 2019 releases - Swatch 2019 saatleri
0

Yılın başlarında Swatch Group’un bünyesinde bulunan altı lüks saat markası, İsviçre’de seçkin bir etkinlikte en yeni saat modellerini tanıttı. Yeni saat modellerini tanıtan bu lüks markalar; Blancpain, Breguet, Glashütte Original, Harry Winston, Jaquet Droz ve Omega.

Yukarıdaki altı lüks saat markasının yeni modelleri, sonbaharın başlarında satışa sunulacak. Daha sonra bu modeller muhtemelen dünya üzerindeki saat modasını belirleyecekler. Bu yazımızda bu markaların her birinin çıkardığı yeni modellere yakından bakacağız.


Swatch Group’un Etkinlik Değişikliği

Bu yıl Swatch Group markaları, açıklandığı gibi Baselworld etkinliğine katılmadı. Bu markaların yokluğu fuar için çok büyük eksiklikti ve fuardan uzaklaşan tek grup da onlar değildi.

Sergi alanının çok pahalı olması, markaların ilgili ilgisiz yüzlerce insanla zamanını ve dikkatini paylaşmak zorunda olması, birçok şirketin yeni alternatifler aramasına yol açtı. Şimdiye kadar en iyi alternarif yeni ürünlerin sergilendiği bir ”zirve” gerçekleştirmek oldu.

Bu yıl Swatch Group, “Etkinlik Zamanı” zirvesi gerçekleştirdi. Şirket, markalarının tam anlamı ile haber yapılması için dünyanın her yerinden seçkin gazetecileri İsviçre’ye getirdi ve üç gün boyunca fabrikalarını gezdirdi.

Alman saat markası Glashütte Original, Cenevre’de yer alan bir otelde sergilendi. Marka, kalite kontrol ve test tesislerini yeniden yarattı. Şirket, editörleri Almanya’ya getirememişti ama Almanya’yı editörlerin ayağına getirmişti.

Swatch Group markalarından, Breguet’in mekanizmalarında kullanılan guilloche’den, Jaquet Droz saatlerinde yapılan sanat dallarına kadar birçok eserinde özel uzmanlık sergilenmiş.


2019 Swach Group Zirvesinde Tanıtılan En İyi 6 Saat Modeli

1. Blancpain – Barakuda

Bu yıl Blancpain saat markasının odak noktası, onlarca yıldır var olan ikonik vintage saat modellerini yeniden tasarlamak oldu. Yeni koleksiyonda, harika pilot saatleri ve dalış saatleri var. Bu yüzden en iyi modeli seçmek oldukça zor.

Ancak, dalış saatleri konusundaki zengin tarihi nedeniyle, Fifty Fathoms Barakuda modeli harika bir seçenektir. Blancpain, bu ilk askeri ve sivil dalış saatlerine yeniden bir dalış yaparak, 1960 yıllarının sonunda üretilen modelin gerçek anlamda yeniden gözden geçirilmesini sağladı.

Blancpain - Barakuda
Blancpain – Barakuda

Blancpain saat markasının ilk Fifty Fathoms modeli, 1953 yılında üretildi ve askeri dalgıçların gereksinimlerini karşıladı.

Daha sonra marka, iki renkli saat indeklerine sahip, beyaz fosforlu elleri ile sivil dalış saatleri ile tanındı. Ayrıca saat 3 yönüne bir tarih penceresi de eklendi.

2019 yılında tanıtımı yapılan yeni Blancpain Fifty Fathoms Barakuda, orijinal modelin özelliklerinin bazılarını kullandı. Ayrıca, sadece 500 parçadan oluşan sınırlı sayıda Super Luminova ile kaplanmış büyük kırmızı ve bronz saat indeklerine sahip siyah kadranlı bir versiyonu da bulunmakta.

Orijinal modeli hatırlatan yeni saatin, kadranının üzerinde üç yönünde bir tarih göstergesi de var. Siyah çerçevesi tek yöne doğru hareket eder ve bombeli bir cam ile korunmuştur.


2. Breguet – Classique Tourbillon Squelette

Breguet saat markasının yaratıcısı olan Abraham-Louis Breguet, kurduğu marka için yüzlerce yıl önce birçok yenilik icat etti. Bunların başında da saat teknolojisinin zirvesi olarak kabul edilen Tourbillon bulunuyor. Temel olarak Tourbillon, bileğe takılan saatlerin yerçekiminden etkilenerek, zaman işleyişinde meydana gelen hataları telafi eden bir teknolojidir. Tourbillon, Breguet saat markası için bir zirvedir.

Breguet - Classique Tourbillon Squelette
Breguet – Classique Tourbillon Squelette

Marka bu yıl, Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Squelette modeli ile tourbillon’u yeniden yorumluyor. Hem teknik olarak hem de estetik olarak bir ustalık eseri olan bu saat, markanın yüksek frekanslı (4Hz) 581 mekanik kalibresi ile çalışıyor.

Hareketin mimarisi, yüksek derecede iskelet görümü sunmak için yeniden elden geçirildi. Markanın saat ustaları, modelde kullanılan metal miktarını neredeyse %50 oranında azalttı. Bu kesinlikle yüksek ustalık gerektiren bir başarıdır. Çünkü, saatte kullanılan her bir bileşen sağlamlığını ve sertliğini korumalıdır.

Tüm bunlara ek olarak mekanizma oldukça ince bir kalibreden yapılmıştır. Kalınlığı sadece üç milimetredir. Tüm bu sanat eserini izlemek için modelin ön ve arkası safir kristal cam ile kaplanmıştır.

Her şeyin yanında, Tourbillon da yeniden tasarlandı ve titanyumdan üretildi. Bileşenlerin her biri özenle ve titizlikle el ile montajlandı. 41 mm kasa çapı olan modelin, gri bir hareket ile rose altın kasalı veya rose altın hareket ile platin kasalı versiyonları sunulmaktadır.


3. Glashütte Original – SeaQ 1969

Alman saat markası olan Glashütte Original, bu yıl oldukça geniş bir alana yayıldı ve beşli bir koleksiyon ortaya çıkardı. ”Spezialist” serisi olarak adlandırılan bu beşli, karada, havada ve denizde kullanılacak navigasyon araçları olarak üretildi. Birinci model ise, yine bir dalgıç saati olan SeaQ.

SeaQ serisinin içerisinde bir kaç farklı versiyon var. Bunlar; SeaQ 1969, SeaQ ve SeaQ Panoramic Date versiyonudur. 50 yıl önceki modelin tasarımına dayanan SeaQ 1969 modeli en çok göze çarpan seri oluyor.

Glashütte Original - SeaQ 1969
Glashütte Original – SeaQ 1969

Sınırlı sayıda üretilen SeaQ 1969 modelinin siyah kadranı üzerinde saatin içerisindeki mücevher sayısını gösteren bir yazı vardır. Ayrıca orijinal modeldeki gibi, yeşil eller, indeksler ve sayılar için renki rodyum kullanılmıştır.

Glashütte Original SeaQ modelleri ISO testinden geçmişleridir ve hem Alman hem de uluslararası kalite standartlarını karşılamaktadırlar. Model, tek tarafa dönen seramik bir çerçeveye, Super Luminova üçgen işaretine ve çok daha fazla detaya sahiptir.

SeaQ modeline Calibre39-11 otomatik hareketi güç veriyor. Model, çelikten üretilmiş ve 39,5 mm kasa çapına sahip. Glashütte Original SeaQ saati, iki farklı kayış seçeneği ile piyasaya sürülmüştür.

Sınırlı sayıdaki SeaQ modelinden sadece 69 adet üretilecek ve kasa arkasına, baskı numarası, trident deniz sembolü, markanın logosu ve 20 bar suya dayanıklılık derecesini belirtmek için 20 dalga işlenecek.


4. Harry Winston – Histoire de Tourbillon 10

Bu bir dönemin sona ermesi anlamına geliyor. Harry Winston, bu yıl  Histoire de Tourbillon serisinin son saatini tanıttı. Bu serinin en önemli ayrıntısı, düzenli olarak yeni teknolojileri ve daha cesur parçalar oraya çıkarmak için tourbillon kavramını yükseltmeye adanmış olmasıdır.

Şimdi, hayranlık duyulan serinin son parçası olan  Histoire de Tourbillon 10 ilk kez tanıtıldı. Bu model dünya da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Harry Winston - Histoire de Tourbillon 10
Harry Winston – Histoire de Tourbillon 10

Histoire de Tourbillon 10 modeli, dört bireysel tourbillon ile donatılan ilk saattir. Bu tourbillon çıkışlarının her biri, kullanıcı tarafından görülecek şekilde düzenlenmiştir. Üç farklı yoldan bir birine bağlanan turbillonların her biri 36 saniyede bir döner.

Model toplamda 673 parçadan oluşmaktadır. Safir kadran, saat imleri için içi boş bir daireye sahiptir. Saat, üzerindeki turbillonların iyi görünebilmesi için kutu şeklinde dizayn edilmiş ve safir kristal cam ile kaplanmıştır. Harry Winston  Histoire de Tourbillon 10 modelinden beyaz ya da rose altın olarak sadece 10 adet üretilecek.


5. Jaquet Droz – Magic Lotus Automaton

Yeni Jaquet Droz Magic Lotus Otomatı, kadınsı bir görünümde olsa da, bir erkeğin bileğine mükemmel şekilde uyacak büyüklükte bir saat. Tabi bu harika saat modelini kadınlar da kullanabilir.

18. yüzyılda, Pierre Jaquet-Droz, otomat yapımında ustaydı. Masasına kurulup, hayatı boyunca çeşitli figürler yaptı. Şarkı söyleyen kuş otomat saatleri üretti. Bugün, birçoğu İsviçre’de bir müzede sergilenen, çeşitli kreasyonları ile tüm dünyada hayranlık uyandıran bir usta olarak anılmakta.

Jaquet Droz - Magic Lotus Automaton
Jaquet Droz – Magic Lotus Automaton

Marka bugün ustasının izinde yürümeye devam ediyor ve Métiers d’Arts saat modeli ile herkesi şaşırtacak ve hayran bırakacak bir model çıkarıyor. Bir Zen bahçesini taklit eden saat, hayat ve mevsimlere hayranlık uyandıracak şekilde tasarlanmış, bir sanat eseri kadar zarif kadrana sahip.

Alt kadranda bir gölet var ve kurduğunuzda göletin içinde bulunan Koi balığı yüzmeye başlıyor. Otomatın içerisinde bir de lotus çiçeği var. Bu çiçek bulunduğu mevsime göre değişiyor. Bahar aylarında üzerinde altın yaprakları varken, yaz aylarında tam anlamıyla çiçeklenir.

Lotus çiçeğinin ve balığın animasyonunu bir düğmeye basarak aktif edebilirsiniz. Animasyon gösterisi dört dakikadan daha uzun sürer.

Üzerinde bulunan bir yusufçuk, saatin güç rezervini göstermektedir. Güç rezervi bittiği zaman ise bu yusufçuk yaprağa dayanır. Bu saatin mekanik hareketi titizlikle işlenmiş 500 parçadan oluşmaktadır.


6. Omega – Apollo 11 50th Anniversary


Bu yıl, Apollo 11’in aya inişinin 50. yıldönümüne istinaden, Omega yeni Speedmaster saatlerini tanıttı. Başlangıç bölümünde NASA programında görev yapan astronotlara ve Ay‘daki ilk adımlara saygı gösteren bir kaç model var. Ancak zirvenin öne çıkan serisi Moonshine altın modeli.

Bu, Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary modeli için Omega, Moonshine adında 18 ayar sarı altın, biraz daha hafif ve daha az karışık olan tamamen yeni bir alaşım geliştirdi. Buradaki amaç, ayın açık tonlarını taklit etmek.

Omega - Apollo 11 50th Anniversary
Omega – Apollo 11 50th Anniversary

Bu saat astronotlara verilen modellerin güncellenmiş bir kopyasıdır. NASA uzay programında 1969 sonbaharında Ay’a inişten sonra Omega’nın astronotlara saatleri hediye ettiği bir akşam yemeği vardı. Yeni model, bu yemekte hediye edilen saatlerin güncellenmiş bir versiyonudur.

Yeni Master Chronograph, orijinal alüminyum bordo çerçevesini hatırlatıyor ancak yeni model, yüksek teknoloji ürünü seramikten üretilmektedir. Çerçeve üzerinde bulunan takometre özelliği ise, Omega’nın tescilli Caregold ürünü kullanılarak oluşturulmuş. Ek olarak, modelde, güncellenmiş Master Chronograph Calibre 3861 hareketi kullanılıyor.

Kasa arkası hareketin izlenmesi için safir ile kaplanmış ve ”1969-2019” yılları ile küçük bir Amerika plakası haritası kazınmıştır. Omega Apollo 11 50th Anniversary modelinden sadece 1014 parça üretilecek. Üretilen tüm modeller orijinal Omega Speedmaster Moon modelinin bir kopyası olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir