Post Image

2019 Yılının En İyi Akıllı Saatleri


Bu modeller hem modaya, hem spora uygun olarak kullanılabilecek en iyi akıllı saatlerdir.

Bugün kullanabileceğiniz en iyi akıllı saat, Apple Watch 4 Serisi’dir. Neredeyse tüm inceleme sitelerinde bahsedildiği gibi, satın alınabilecek en kullanıcı dostu, özellik dolu, güvenilir ve özelleştirilebilir bir akıllı saattir.

Maalesef, Apple Watch’ı kullanmak için bir iPhone’a sahip olmanız gerekmektedir ancak, bunu yaparsanız en mantıklı seçimi yapmış olacağınızdan şüpheniz olmasın. Bir Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıyorsanız, Apple Watch sizin için uygun bir tercih değildir. Bunun için endişe etmenize gerek yok, Apple Watch modeli gibi çok şık olan bir çok özelliği bünyesinde barındıran başka akıllı saatler de var.Bir Bakışta En İyi Akıllı Saatler

En iyi (genel anlamda) akıllı saat: Apple Watch 4 Serisi

En iyi Android akıllı saat: Samsung Galaxy Watch

En iyi WearOs akıllı saat: Fossil Sport

Koşu için en iyi akıllı saat: Garmin Forerunner 645 Music

Yüzücüler için en iyi akıllı saat: Garmin VivoActive 3 Music

Kadınlar için en iyi akıllı saat: Kate Spade Tarak 2

Normal bir kol saatine benzeyen en iyi akıllı saat: Fossil QNeden En İyi Akıllı Saat Olarak Apple Watch 4 Serisini Seçtik?

Apple Watch bir süredir, tüm inceleme siteleri ve akıllı saat kullanıcıları tarafından en iyi smartwatch olarak listenin en üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden Apple’ın son çıkardığı 4 serisinin diğer tüm akıllı saatlerden daha iyi olması sürpriz olmamalı. Bugüne kadar 5 üzerinden 5 alan belkide tek akıllı saat olabilir. Bu derecelendirme ile çok sık karşılaşmıyoruz. Bu yüzden Apple Watch 4 Serisi’nin neden en iyisi olduğunu öğrenmek için incelememizin tamamını okuyun.

Apple Watch 4
Apple Watch 4

Apple Watch 4, 3 serisine göre çok daha donanımlı bir akıllı saattir. Örnek vermek gerekirse, kasa boyutu 3 serisine göre daha büyüktür – 38mm ve 42mm iken son seride 40mm ve 44mm- ve OLED ekranın da eski versiyona göre kullanım alanı çok daha geniş. WatchOS 5 yazılımı, eski yazılıma göre çok daha ayrıntılı bildirimlere, daha fazla komplikasyonu bir arada bulundurma ve yeni kullanıcı arayüzü ile ekstra ekran boyutunu çok daha verimli kullanma özelliğine sahip. Daha büyük düğmeler, Apple Watch 4 Serisi ile kullanıcı etkileşimini de üst seviyeye çıkarıyor.

Apple Watch 4
Apple Watch 4

4 Serisinin fitness özellikleri geliştirilmiş, GPS ve kalp atış hızı sensörü özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca yakın gelecekte bir güncelleme ile gelecek olan elektrokardiyogram özelliği ile de düzensiz kalp atışlarını izlemeye yardımcı olacaktır. Apple Watch 4, yüzmeye dayanıklı bir akıllı saattir ve önceden planlanmış egzersiz planları arasında yoga ve doğa yürüyüşü yer almaktadır. Tüm bu özellikler, Apple Watch’ı kapsamlı, kullanımı kolay ve oldukça özellikli bir fitness takipçisi yapmaktadır ve kullanıcısını fitness yapması için sürekli olarak motive ederek uyarır.

Apple Watch 4 Serisi ile ilgili daha birçok bilgiye, markayı detaylı incelediğimiz “Apple Watch 4 Serisi İncelemesi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.En İyi Android Akıllı Saat: Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch kullanıcı arayüzüne değer veren, herkesin kullanması gereken akıllı saattir. Bu saatin bu liste de olmasının sebebi, şuan piyasada olan akıllı saatler içinde bulunan, en iyi işletim sistemine sahip saatlerden olmasıdır.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch, Samsung, LG, HTC, Huawei veya başka bir marka tarafından üretilmiş olmasına bakmazsınız, herhangi bir Android telefonunuz varsa alabileceğiniz en iyi akıllı saattir. Kullanılan yazılım WearOS değil, Samsung’un kendi geliştirdiği Tizen yazılımıdır. Tizen şu anda Google işletim sistemi WearOS’den performans ve kullanılabilirlik açısından daha iyidir. Bunun nedeni, Samsung’un tüm akıllı saatleri kullanabilmenize imkan tanımasıdır.

Tizen, etkileşim için küçük bir ekran kullanmaz. Bunun yerine menüler içinde hızlı ve kolay bir şekilde dolaşmanıza yardımcı olan dönen bir çerçeve kullanır. Bu çerçeve ile çok kolay etkileşim kurulabilir ve ekrana yapılan dokunuşların en aza indirilmesi, 1,3 inç AMOLED ekranın (1.2 inç ekranlı daha küçük Galaxy Watch da mevcuttur) ürünün parmak izlerinden korunmasına yardımcı olur. Bu her zaman önemli bir özelliktir.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Bu akıllı saat Samsung’un en şık modelidir ve aynı zamanda standart bir kol saati modeline benzemektedir. Gear 3 ve Gear Sport modellerinden tarz olarak biraz uzak bir modeldir. Samsung yeni serisi olan Galaxy Watch için Gear ismini kullanmayı da bıraktı ve iki kasa boyutu ile çok fazla kayış ve renk seçeneği ile piyasaya sürdü. Siyah ve altın renkli modeller 42 mm olarak üretilirken, 46 mm kasa sadece gümüş olarak üretilmiştir.

Modelin tarzındaki değişime rağmen özelliklerinden bir şey kaybetmemiştir. Kalp atış hızı sensörü, otomatik antrenman tanıma, spor izleme, dahili GPS ve Samsung app store’da mevcut olan çeşitli fitness uygulamaları ile bir çok özelliği vardır.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Müzik için 4 GB dahili hafızaya sahiptir ve Spotify müzik listelerini destekler, telefonunuz olmadan egzersiz yaparken müzik dinlemek isterseniz Bluetooth kulaklıklara bağlanabilir.

Galaxy Watch’ı Samsung Gear uygulaması ile hemen hemen tüm Android telefonlarda ve IOS ile kullanabilirsiniz, ancak IOS ile birlikte bazı özelliklerden faydalanamazsınız. Bu yüzden iPhone sahiplerine sadece Apple Watch kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Samsung Galaxy Watch hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için “Samsung Galaxy Watch Akıllı Saat İncelemesi” yazımızı okuyabilirsiniz.Google WearOS İşletim Sistemine Sahip En İyi Akıllı Saat: Fossil Sport

Fossil Sport, daha iyi pil ömrü ve performans sunan, ayrıca Snapdragon 3100 kullanan ilk Fossil akıllı saatidir. Ayrıca, Google’ın önceki işletim sisteminden çok daha büyük bir gelişmişliği olan WearOS’un yeni sürümünü kullanıyor. Muadillerine göre oldukça uygun fiyatlı olan Fossil Sport, günlük kullanıma uygun, hafif ve şık görünümlü bir akıllı saattir. Model, GPS, kalp atış hızı takibi ve birçok özellik sunmaktadır.

Fossil Sport Smartwatch
Fossil Sport Smartwatch

Fossil Sport, kasa çapı olarak iki farklı büyüklükte, küçük bilekler için 41 mm, daha büyük bilekler için 43 mm olarak üretilmiştir. Ayrıca, 6 farklı ve ilginç renkte kayış çeşidi mevcuttur. Fossil Sport, Fossil’in ürettiği en hafif akıllı saattir. Modelin üst kısmı alüminyumdan yapılmıştır, kasanın alt kısmı ise naylondan üretilmiştir. İster iş elbisesi, ister günlük kıyafet, isterseniz eğlenceli spor etkinlikleri için kullandığınız, yani aslında her türlü elbise ile kullanılabilecek iyi görünüme sahip bir modeldir. Yeni yonga seti sayesinde menüler ve uygulamalar arasında gezinmek çok daha kolay ve çok daha hızlı etkileşim kurulabiliyor.

Fossil Sport Smartwatch
Fossil Sport Smartwatch

Fossil Sport’un 1.2 inçlik AMOLED ekranı, doğrudan gelen güneş ışığında bile son derece parlak ve okunaklı görüntü verir. Saatin yüzü veya baktığınız içerik olsun, renkler son derece canlı ve parlak görünür. Yeniden tasarlanan WearOS ile, Google Pay gibi bildirimlere ve kısayollara erişme konusunda çok konforlu bir deneyim yaşayacaksınız. Fossil Sport akıllı saat modelinin en önemli yeniliklerinden biri de bataryasıdır. Modeli tekrar şarj etmeye gerek duymadan 24 saate yakın bir süre kullanabilirsiniz. Ayrıca pil ömrü yüzde onlara düştüğünde Fossil Sport otomatik olarak pil tasarruf moduna girer. Gelişmiş ortam modu sayesinde pil ömrünüz azaldığında, akıllı saatiniz renkli ve daha şık görünen çekici bir akrep yelkovan arayüzüne geçer.

Fossil Sport Smartwatch
Fossil Sport Smartwatch

Egzersiz yaparken, Fossil Sport, ekranı sola kaydırarak kolayca ulaşabileceğiniz Google Fit uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama ister gün boyunca, isterseniz özel bir koşu yaparken, yaptığı geniş kapsamlı ölçümlerle etkinliğiniz hakkında tam bir genel bakış açısı sunar. Dahili kalp atış hızı sensörü sayesinde, kalbinizin dakikadaki vuruşlarını manuel olarak takip edebilir veya Fossil Sport’u gün boyu otomatik olarak kalp atış hızınızı takip edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Fossil Sport ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için “Fossil Sport Akıllı Saat İncelemesi” yazımızı okuyabilirsiniz.Koşu Yapanlar İçin En İyi Akıllı Saat: Garmin Forerunner 645 Music

Spor yapanlar neden Garmin Forerunner 645 Music modelini tercih etmelidir? Nedeni çok basit aslında, bu akıllı saat modeli, tüm uygun fitness özellikleri ile donatılmıştır ve günlük kullanım için de uygun tasarıma sahip bir akıllı saattir.

Akıllı saatten beklenebilecek tüm özelliklere sahiptir. Geri bildirimleri almasının yanında, tüm fitness takip ihtiyaçlarınıza da cevap vermektedir. Garmin Forerunner 645 Music akıllı saat modeli, Android ve Iphone kullanıcılarının rahatlıkla kullanabileceği ve iki işletim sistem ile de sorunsuz çalışan bir modeldir.

Garmin Forerunner 645 Music
Garmin Forerunner 645 Music

Aktif ve sürekli spor yapan bir kişiyseniz ve akıllı saatinizin fitness takip özelliklerinden ödün vermeden doğru çalışmasını istiyorsanız Garmin Forerunner 645 Music tam size göre. Görünüşü itibari ile bir spor takip cihazına benzememesine rağmen, aktif yaşam tarzını benimseyen herkesin yaşantısına ayak uydurabilecek tüm gerekli sensör ve donanımlara sahiptir. Sahip olmadığı ve eksik tek yanı ( ne kadar eksiklik tartışılır ) ekranı dokunmatik değildir. Daha çok hibrit akıllı saate benziyor ve kasasında bulunan beş düğme ile kontrol ediliyor.

Arkasında bir kalp atış sensörü var ve GPS özelliği sayesinde cep telefonunuzu sürekli olarak yanınızda taşımanız gerekmez. GPS sürekli olarak aktifken bile beş güne kadar dayanabilen bir bataryaya sahiptir. Bu bataryayı emen bir dokunmatik ekran olmamasından kaynaklanıyor.

Garmin Forerunner 645 Music
Garmin Forerunner 645 Music

Koşucular, adım uzunluğu, denge ve hatta zemin temas süresini ölçebilen senörler sayesinde Garmin Forerunner 645 Music akıllı saat modelini çok sevecekler.


Garmin Forerunner 645 Music, diğer akıllı saat modellerine göre oldukça pahalı sayılabilir ancak bu modelin sunduğu spor özellikleri sunan başka bir model bulmak zordur ve spor yapanların en çok sahip olmak isteyeceği model olacağı kesin. Ayrıca spor yapmadığınız yada koşmadığınız zamanlarda bile, şık tasarımı sayesinde bir çok kıyafet ile kullanılabilir.


Yüzücüler İçin En İyi Akıllı Saat: Garmin VivoActive 3 Music

Yüzücüler Garmin VivoActive 3 Music akıllı saat modelini neden tercih etmelidir? Çünkü, model suya dayanıklıdır ve Garmin’in kapsamlı yüzme izleme özellikleri ile beraber çok şık ve güzel bir tasarıma sahiptir.

Garmin VivoActive 3 Music
Garmin VivoActive 3 Music

İlk nesil akıllı saatler genellikle suya dayanıklı olarak üretilmiyordu. Ancak bu durum son zamanlar da gelişen ihtiyaçlara cevap vermek isteyen akıllı saat markalarının çalışmaları ile değişti. Artık yüzücüler için de akıllı kol saati modelleri mevcut. Bu özelliklerde olan akıllı saatlerin en iyisi, Android ve IPhone bir telefon ile rahatlıkla kullanabileceğiniz Garmin VivoActive 3 Music modelidir.

Garmin VivoActive 3 Music
Garmin VivoActive 3 Music

Garmin VivoActive 3 Music, harika bir tasarıma sahip, tüm bilekler için uygun büyüklükte şık bir akıllı saattir. Garmin’in Fenix ve Forerunner gibi belirli etkinliklere odaklanmış akıllı saat modellerinden daha şıktır ancak yine de aynı yüzme izleme özelliklerini sunuyor. Zaman, mesafe ve SWOLF’a kadar.

Ancak açık sularda derin dalışları desteklemiyor. Garmin VivoActive 3 Music, 50 metreye su geçirmezlik derecesine sahiptir ve adından da anlaşılacağı gibi, kendi müziğinizi saklayabileceğiniz dahili depolama alanına sahiptir.Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-> Apple, WearOs ve Tizen Arasından Hangisini Tercih Etmeliyim?
-> Akıllı Saatler Ne Kadar Dayanıklıdır?
-> GPS Özelliği Olan Bir Akıllı Saate Gerçekten İhtiyacım Var Mı?
-> Yeni Nesil Akıllı Saatler Eski Telefonlar İle Çaşılır Mı?
-> En İyi Akıllı Saat İşletim Sistemi Hangisidir?
-> Bir Akıllı Saat Almalı Mıyım?Apple, WearOs ve Tizen Arasından Hangisini Tercih Etmeliyim?

İlk okunduğunda çok karmaşık bir soru gibi görünse de aslında şaşırtıcı şekilde basittir. Bir Android telefonunuz varsa, Samsung’un akıllı saatlerinde kullanılan işletim sistemi olan Tizen veye Google’ın WearOs sistemini kullanan saatleri tercih edebilirsiniz. Apple Watch yalnızca, Apple’ın IOS yazılımı ile çalışır.

Bir iPhone sahibiyseniz, tüm akıllı saatleri Samsung ve Google’ın ikisini senkronize eden özel bir uygulama kullanmanız koşulu ile telefonunuza entegre edebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki, WearOs ve Tizen sistemini kullanan akıllı saatlerin, bir Android telefona bağlandığında yaptıkları işlemleri, iPhone ile aynı düzeyde gerçekleştiremez. Bunun nedeni, Apple’ın üçüncü taraf cihazlar için IOS yazılımına erişimini kısıtlamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple, iPhone sahiplerinin Apple Watch dışında bir akıllı saat kullanmasını tavsiye etmiyoruz.Akıllı Saatler Ne Kadar Dayanıklıdır?

Normal kol saatleri gibi akıllı saatler de bileğinizde olduğu için darbelere maruz kalabilir. Ayrıca su ile temasa çok açık konumdadırlar. Tüm bunlar akıllı saatinize normal kol saatlerinden çok daha fazla özen göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer darbelere karşı dayanıklı bir akıllı saat istiyorsanız, tercihiniz Casio Pro Trek WSD-F30 gibi, dayanıklılık için askeri standartları baz alan modeller olmalıdır.

Günümüz de pek çok akıllı saat suya dayanıklı olsa da, Apple Watch 4 serisi dahil bir çok akıllı saat modelinde safir kristal cam kullanılmıyor. Safir camlar çizilmeye karşı ekstra koruma sağlarken, aynı zamanda güzel bir yansıtıcı parlaklık da kazandırır. Ancak bu tarz cam kullanan akıllı saatler genellikle çok pahalı, örneğin TAG Heuer Connected Modüler 41 gibi yüksek fiyatlı saatlerdir.GPS Özelliği Olan Bir Akıllı Saate Gerçekten İhtiyacım Var Mı?

Eğer bir koşucuysanız ve akıllı saatinizi koştuğunuz rotaları takip etmek için kullanıp telefonunuzu kullanmak istemiyorsanız evet GPS akıllı saatler için çok önemli bir özelliktir. Bir çok akıllı saat artık GPS özelliğini standart bir özellik olarak sunuyor ve gerçekten çok işlevsel ve kullanışlı bir özelliktir. Akıllı saatinizin GPS özelliği yoksa, bağlı konumdayken telefonunuzun GPS özelliğini kullanabilirsiniz ancak dahili özellikten çok daha yavaş olarak. Burada akıllı saat kullanıcılarının dikkat edeceği en önemli husus, GPS kullanmanın saatin bataryasını normalden çok daha hızlı bitireceği gerçeğidir.Yeni Nesil Akıllı Saatler Eski Telefonlar ile Çalışır Mı?

Kullandığınız Android yada iPhone telefonunuzu son 3 veya 4 yıl içinde aldıysanız cevap kesinlikle evet. Bunun için gerekli olan gereksinimler, Google WearOS için Android telefonunuzun 4.4 veya sonraki bir sürümü, iPhone için iOS 9.3 sürümü yüklü olması koşuluyla, en iyi akıllı saatler bile sorunsuz çalışacaktır.

Apple Watch biraz daha farklıdır. Hücresel bağlantıya sahip olan 3 ve 4 serisi için iPhone 6 veya üzeri bir telefon gerekir. Hücresel bağlantısı olmayan bir Apple Watch 3 veya 4 serisi satın alırsanız iPhone 5S veya üzeri modellerde saatinizi kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch ve diğer modellerde bulunan Tizen işletim sistemi için, Android sürüm 5.0 veya üstü, iPhone’da ise iPhone 5’de yüklü olan iOS 9.0 veya üstü sürümler gerekmektedir. Samsung Watch’ın 4G LTE sürümü ise yalnızca uyumlu Samsung telefonlarda çalışmaktadır.En İyi Akıllı Saat İşletim Sistemi Hangisidir?

Tüm akıllı saatlerin işletim sistemi birbirinden farklıdır. Apple’ın OS 5 ve Sansung’un Galaxy Watch saat serisi için özel olarak kullandığı Tizen işletim sistemi, tasarım, özellikler ve kullanım kolaylığı açısından en iyi iki akıllı saat işletim sistemidir. Google, Android Wear işletim sistemini yeniden markalaştırdı ve yazılımdan kaynaklanan sorunları gözden geçirmeye, sistemi daha kullanışlı hale getirmek için üzerinde durmaya başladı ama maalesef WatchOS ve Tizen kadar kullanıcı dostu değildir.

Galaxy Watch’ta, hızlı başlatma uygulamaları, tam uygulama kitaplığı ve ayarlar arasında gezinmek  çok kolaydır. Her uygulama menü arasında gezinmek için geliştirilen dairesel navigasyona uyması için tasarlanmıştır ve kullanımı da anlaşılması da çok kolaydır. Menü içerisinde kaybolduğunuzda geri dönmenizi kolaylaştıracak bir geri düğmesi daima vardır. Son güncelleme ile Samsung Pay’in eklenmesi de Samsung akıllı saatlerini mobil ödemelerle yeni bir seviyeye taşımaktadır.

Aynısı Apple’ın WatchOS sistemi içinde söylenebilir. Saatin dijital tepe düğmesine basarak uygulamaları bulmak çok kolaydır ve tek tuşla hızlı başlatılan uygulamalara erişebilirsiniz. WatchOS, Apple mobil ödeme sitemi Apple Pay’ de çalışıyor. WatchOS 5, Apple’ın eski sürümlerde kullandığı bir kaç anlamsız menüyü kestiği ve tamamlayıcı uygulamalar ile desteklediği için Samsung’un arayüzünden bile çok daha basit ve kullanışlı hale gelmiştir. Google’ın WearOS işletim sistemi sürekli gelişiyor ve Google Pay’i destekliyor, dokunmatik ekran kullanıyor ve menüler arasında kaydırma yapılarak geziliyor. Ancak Google WearOS çoğu zaman çok yavaştır ve listeleri çok uzundur, bu da kullanıcı deneyimi için sıkıntılara yol açıyor.Bir Akıllı Saat Almalı Mıyım?

Mantıklı düşünecek olursak, akıllı telefonların olduğu bir dünyada kimse gerçekten bir akıllı saate ihtiyaç duymaz. Ancak son dönemde akıllı saat üreticileri, kullanıcıları düşünerek gerçekten özellikli ve şık tasarımlara sahip akıllı saatler üretmeye başladılar. Yeni akıllı saat modelleri eskilere göre çok daha şık ve çok daha güzel görünüyorlar. Kısa pil ömürleri ve dokunmatik ekranlar hala çoğu kişi için sorun teşkil etse de, hibrid akıllı saatler bu açığı kapatıyor.


Apple Watch 4 Serisi, akıllı telefon olmadığı durumlarda dahi bir dereceye kadar çalışıyor ve WearOS işletim sistemi eskiden olduğundan çok daha iyi bir performans sağlıyor. Hem erkek hem de kadın kullanıcılar için farklı tasarım ve seçenekler, bir yıl öncesine kadar çok daha fazla. Bir çok büyük moda markası, standart kol saati koleksiyonlarının yanına akıllı saat koleksiyonları da ekliyor ve bu modeller gerçekten çok tercih edilip büyük beğeni topluyor.

Herşeye rağmen, bir dokunmatik ekranlı akıllı saat kullanmak istemiyor ya da buna alışamıyorsanız, fakat yine de akıllı saat kullanmak istiyor ve bazı özellikleri denemek istiyorsanız, çok çeşitli hibrid (standart kol saatine benzeyen) akıllı saatler mevcut. Hibird saatler genellikle Apple Watch’ın yarı parasına sahip olabileceğiniz, hemen her telefonla bağlantı kurabilen, geleneksel kol saati görünümüne sahip akıllı saatlerdir.

Gelişen teknoloji ve akıllı saat üreticilerinin, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermeye başlaması ile, hemen herkesin aradığı özelliklere uygun akıllı saat bulunuyor. Siz de bu deneyimi yaşamak isterseniz hem aradığınız özelliklere, hem de bütçenize göre bir akıllı saat modeli bulabilirsiniz.

Ayrıca “Akıllı Saat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın